You are on page 1of 5

NASTAVNIČKA PRIPREMA ZA SAT MATEMATIKE

NASTAVNIK/CA: Ivana Đipalo ŠKOLA: Osnovna škola Ivana Lovrića


PROGRAM UČENJA MATEMATIKE:
RAZRED: 8.d
redovni, osnovna škola

NASTAVNI SAT: 34 LITERATURA: udžbenik (str 98.-101.)

NASTAVNA CJELINA: Algebarski izrazi, jednadžbe i njihova primjena


NASTAVNA JEDINICA: Kvadratna jednadžba

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI (REZULTATI) UČENJA :


 A.8.1. Računa s korijenima.
 B.8.5. Rješava i primjenjuje kvadratnu jednadžbu.
 D.8.4. Odabire i preračunava odgovarajuće mjerne jedinice.

Međupredmetne teme

 uku A.3.2. Učenik se koristi različitim strategijama učenja i primjenjuje ih u ostvarivanju ciljeva učenja
i u rješavanju problema u svim područjima učenja uz povremeno praćenje učitelja.
 uku A.3.3. Učenik samostalno oblikuje svoje ideje i kreativno pristupa rješavanju problema – učenik
samostalno oblikuje svoje ideje i kreativno pristupa rješavanju problema.
 osr A.3.3. Razvija osobne potencijale.
 osr B.3.2. Razvija komunikacijske kompetencije i uvažavajuće odnose s drugima.
 pod A.3.1. Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
 pod B.3.2. Planira i upravlja aktivnostima.
TIJEK SATA

Aktivnost 1: Povezivanje prethodnih nastavnih jedinica s temom Kvadratne jednadžbe


 ponavljanje algebarskih izraza i linearnih jednadžbi
Učitelj piše na ploču primjere algebarskih izraza i linearnih jednadžbi te u razgovoru s učenicima dolazi do
odgovora koja je razlika između algebarskog izraza i jednadžbe.

Algebarski izraz Linearna jednadžba


2x-1 7a + 3 = 10
2
5a b 16x = x + 15

Algebarski izrazi su matematički zapisi u kojima se pojavljuju nepoznanice koje zamijenjuju (predstavljaju)
brojeve, a jednadžba je matematički zapis u kojem se algebarski izrazi nalaze i s lijeve i s desne strane
jednakosti.

Učitelj postavlja pitanje: Imate li ideju kako bi izgledala kvadratna jednadžba?

- Pišemo algebarski izraz koji sadrži kvadriranu nepoznanicu i izjednačimo ga s brojem (npr. 5x 2 = 20)

Jednadžbu oblika x2 = a, gdje je a racionalan broj, nazivamo kvadratna jednadžba pri


čemu x predstavlja nepoznanicu čiju vrijednost trebamo izračunati.

Aktivnost 2: Rješavanje kvadratne jednadžbe oblika x2 = a

 učitelj rješava zadatak 129. a) iz udžbenika (str 98.) te ga detaljno objašnjava, uz napomenu da se u
udžbeniku nalazi detaljno riješen primjer 22 kojeg također mogu proučiti prije samostalnog rješavanja
zadataka

129. a) x2 = 16

Primjećujemo da je racionalni broj a > 0 i da u tom slučaju kvadratna jednadžba ima 2 rješenja.

Učenici rješavaju ostale primjere iz zadatka 129. i samostalno provjeravaju ispravnost rješenja. Učitelj pomaže,
usmjerava i vodi u procesu samovrednovanja (vrednovanje kao učenje).

Aktivnost 3: Broj rješenja kvadratne jednadžbe oblika x 2 = a s obzirom na različite


oblike broja a (pozitivan broj, negativan broj, nula )
 učitelj rješava Primjer 23. b) c) i d)

Usporediti broj rješenja u prethodnim primjerima.

Ističe se kako jednadžba x2 = a ima dva rješenja ako je a pozitivan racionalan broj, jedno rješenje ako je a nula, te
nema rješenja ako je a negativan racionalan broj.

Aktivnost 4: Uvježbavanje kvadratne jednadžbe x2 = a

Učenici samostalno rješavaju zadatke:

 130. b,c (napomena: djelomično korjenovati)

 131. a,b (napomena: kvadrati prirodnih brojeva, 192 = 361)

 132. a, b (napomena: korjenovanje razlomaka)

 133. b

 134. a,d

Nakon rješavanja svakog zadatka provodi se analiza na ploči. Učitelj pomaže, usmjerava i vodi u procesu
samovrednovanja (vrednovanje kao učenje).

Aktivnost 5: Primjena kvadratne jednadžbe na tekstualnim zadacima

Povezivanje teme s prethodno naučenom temom Drugi korijen.

Detaljno se rješava zad 140. uz napomenu da se negativno rješenje odbacuje zato što stranica kvadrata
ne smije biti negativan broj.

 Rad s mjernim jedinicama (D.8.4.)

Na temelju primjera 24 iz udžbenika riješiti zadatak 135.

a... širina
b ... visina

a= 2/3 b
P = 294 cm2
ab = P
b2 = 441 => b= 21, a = 14

Aktivnost 6: Nastavni listić

Pratiti strelice s točnim rješenjima i nacrtati put od početka do kraja.

You might also like