You are on page 1of 3

До уроку допущена:___________

Дата: 10.04.2024 р.
Предмет: Читання
Тема: За О. Буценем «Як приходить весна»
Мета: ознайомити учнів з новим розділом; продовжувати формувати вміння
правильно і виразно читати; розвивати швидкість читання, уважність, кмітливість,
допитливість; виховувати інтерес до читання; уміння висловлювати і доводити свою
думку, вислуховувати думку товариша; поповнювати словниковий запас учнів;
виховувати почуття доброти, співчуття до природи та її мешканців.
Обладнання: мультимедійний комплект
Хід уроку
1. Організація класу до навчальної діяльності
1.1. Привітання
Добрий день, шановні третьокласники! За розкладом у вас читання.
1.2. Емоційне налаштування
Дітям пропонується відобразити на обличчі зміст речення: «холодний вітер»,
«похмурі хмари», «сонячний день», «чудова веселка», «блиснула блискавка», «спілий
кавун», «зелене яблуко», «гіркий перець».
Які ви емоційні, проте давайте залишимось із позитивними емоціями на ціле
заняття, будьмо чудовою веселкою та сонячним днем.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку
Підготуйте, будь ласка, підручники.
2. Мотивація навчальної діяльності
Як ви зрозуміли, то:
Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будем знову мовлення
Наше розвивати.
Тому мерщій до роботи!
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Артикуляційна хвилинка
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню,
Ти не вмієш так, як я,
Так, як ти, не вмію я.
3.2. Бесіда про весну
Весна — найочікуваніша пора року після холодної зими. Навесні пригріває
сонечко, природа оживає від зимового сну. Зеленіє трава, розцвітають квіти, на
деревах і кущах з’являються молоді листки. З теплих країв повертаються перелітні
птахи. Вони починають вити гнізда для майбутніх пташенят і весело співати в лісах,
садах і парках. Над різнобарвним килимом квітів кружляють яскраві метелики,
дзижчать джмелі та бджоли.
Люди стають усміхненими — радіють поверненню тепла. Приємно вийти на
вулицю, поглянути на синє небо, вдихнути свіже повітря. Радіє приходу весни й
дітвора: можна більше часу проводити на вулиці з друзями, кататися на велосипеді,
грати в рухливі ігри.
Дайте відповідь:
Що в природі вказує на те, що настала весна?
Чого ви чекаєте від весни?
4. Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу
4.1. Робота над твором
Як приходить весна?
Зустрілись якось на кущі глоду дві сойки.
Одна каже:
- Ну й холоднеча! Забарилася весна, не йде до нас.
А друга їй:
- Напевно, десь у снігу загрузла, не добереться ніяк. (...)
Перша сойка каже:
-Щоранку сиджу на верхівці дуба, весну виглядаю.
-І я, - мовить друга, - уже всі очі видивила. Моя сосна вища за твій дуб. Вона й на
пагорбку стоїть, однак не видно весни.
- І дарма ви там сидите, - почувся нараз тоненький голосок.
Озирнулися пташки, бачать: коло пенька зʼявився з-під снігу пролісок.
Зелененький, тендітний такий і киває до них білою головою:
- Ви краще на землю подивіться!
Глянули сойки на землю, а й справді: проліски на снігу то тут, то там видно.
Ось як непомітно весна підкралася!
Змахнули весело крилами пташки й полетіли в ліс розповісти подружкам про
радісну новину (За О. Буценем).
Питання:
Про що розмовляли сойки? Чому вони очікували на весну?
Які ознаки весни можна спостерігати в неживій та живій природі?
Фізхвилинка
5. Розвиток мовленнєвих і читацьких навичок
5.1. Читання тексту «ланцюжком»
Діти будьте уважними та слідкуйте один за одним. По моїй команді, хід читати
переходить до наступного.
5.2. Прийом читання «Дощик»
Читаємо текст хором:
накрапає дощ – читаємо тихо
дощ пускається сильніше – читаємо голосніше
злива – читаємо голосно
дощ слабшає – читаємо тихіше
дощ перестає – читання припиняється
5.3. Завдання для «акторів»
Прочитайте твір в особах.
5.4. Гра «Розвідники»
Які рослини згадуються в тексті? Розкажіть, що ви знаєте про них.
Про глід:
Всі види глоду, і чагарники, і дерева, відносяться до сімейства трояндових рослин,
так що троянди і шипшина є їх найближчими родичами
В світі існує близько 250 видів глоду, з яких близько 20 зустрічаються в Україні, як
у дикій природі, так і у приватних садах.
У медицині широко використовуються квітки, листя та інші частини глоду, і на їх
основі виготовляють найпоширеніші препарати.
Про дуб:
Символ могутності і довголіття Символ величі і могутності, дуб, може рости на
одному місці близько 1-2-х століть. Це означає, що висаджений вами саджанець
дерева-довгожителя буде радувати далеко не одне покоління родичів.
Якщо говорити про деревину, то це найміцніша, найдорожча деревина. Дубові
колоди, потрапивши у воду, не гниють, а стають чорними і ще міцнішими утворюючи
так званий морений дуб, який особливо цінується в столярних роботах.
Про сосну:
Сосни ростуть тільки в Північній півкулі. ...
Зовнішня схожість із ялиною не оманлива – ці дерева є родичами.
Загалом у світі налічується майже двісті видів сосен.
До речі, саме сосна – найпоширеніше дерево в Україні.
Латинська назва сосни перекладається як "скеля".
Про пролісок:
У давні часи з соку пролісок робили клей.
Застосовується в настоях від застуди та грипу.
Квітки зазвичай синього кольору, але зустрічаються рожеві, білі і фіолетові.
Рослини, як правило, цвітуть навесні (через що їх іноді помилково називають
«підсніжниками» або «блакитними пролісками»), але зустрічаються і квітучі восени.
6. Підсумок уроку
6.1. Рефлексія «Загадкові листи»

6.2. Заключне слово

You might also like