You are on page 1of 11

Урок 61 9клас

Тема: Біосфера як цілісна система.


Мета: сформувати поняття «біосфера», «ноосфера», «жива речовина»,
«біогенна речовина», «косна речовина», «біокосна речовина»; ознайомити з
основними компонентами біосфери та особливостями ноосфери; розкрити
вплив людини на біосферу; розвивати логічне та критичне мислення;
виховувати екологічне мислення, товариські відносини.
Обладнання: мультимедійна презентація, роздавальний матеріал.
Хід уроку
І. Початок уроку
Тестування – тест 14 (додаток 1 до уроку)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1в б в в г б а в а г б 28000т
2в а б б г б в а б а в 3200000кг

ІІ. Основна частина


2.1.Вправа «Асоціативний кущ»

біосфера

2.2.Розповідь вчителя з елементами бесіди, заповнення таблиці:


Біосфера та її межі.
Оболонка Товщина Межі Будова і значення
Землі життя
Атмосфера 100 км До 10 км Тропосфера – нижній шар атмосфери висотою
(спори 15км. Містить водяну пару, яка постійно
бактерій до перемішується при неперервному нагріванні
20км) поверхні Землі.
Стратосфера – шар, що знаходиться над
тропосферою до висоти 40км. У верхній частині
вільний кисень під дією ультрафіолетових
променів перетворюється на озон, який утворює
екран, що поглинає і відбиває назад у космічний
простір космічне випромінення і короткохвильові
ультрафіолетові промені Сонця, які є згубними
для усього живого.
Іоносфера – шар, що знаходиться над
стратосферою, складається з розріджених газів.
Літосфера 30-70 км 6 – 8 м (до Тверда оболонка Землі. Верхня частина
100м) літосфери складається з осадових порід, під
якими лежать гранітний і базальтовий шари. На
поверхні літосфери знаходиться грунт, утворений
рештками живих організмів.
Гідросфера 70% До 11 км Водна оболонка Землі, знаходиться між
поверхні (Марианська атмосферою і земною корою.
Землі западина) Світовий океан має середню глибину 3,8км,
максимальну – до 11, 034км. У воді розчинені
сполуки до 100 хімічних елементів, серед яких О 2
і СО2.
Бесіда:
- Чим визначаються межі життя в атмосфері?
- Чим визначаються межі життя в літосфері?
- Чим визначаються межі життя в гідросфері?
- В якій оболонці життя можна зустріти усюди?
- Чому, приблизно, буде дорівнювати товщина біосфери? ( ≈ 30км)

2.3.Міні-лекція вчителя про вчення В.І.Вернадського


Вивчення різноманітності форм органічного світу й закономірностей його
розвитку буде неповним, якщо не визначити місця й ролі живих організмів у
цілому на всій планеті Земля. Усі екосистеми земної кулі утворюють разом
єдиний біогеоценотичний покрив або екосферу. Оскільки основним
компонентом кожної екосистеми є живі організми, то екосферу можна
назвати ще й біосферою.
Початок вчення про біосферу повязують з іменням відомого французького
натураліста Ж.Б.Ламарка, який розглядав земну оболонку, заселену живими
організмами, як область життя. У своїй книжці Гідрологія Ж.Б.Ламарк
писав: …в природі існує особлива сила, могутня і безперервно діюча, яка
має здатність утворювати сполучення, примножувати їх, урізноманітнювати
їх… вплив живих організмів на речовини, що знаходяться на поверхні земної
кулі і утворюють її кору, досить вагомий, тому що ці істоти, безкінечно
різноманітні і багаточисельні, з постійною зміною поколінь, вкривають
своїми поступово накопичуваємими і весь час осідаючими рештками всі
ділянки земної кулі.
Вперше термін біосфера вжив відомий австрійський геолог Е.Зюсс в 1875
році у своїй роботі з геології Альп. Але, детального пояснення цього терміна
в його роботі немає.
Цілісне вчення про біосферу створив український вчений, академік
В.І.Вернадський, що є одним із видатних ті історично значимих його
узагальнень. Основні ідеї про біосферу були сформульовані ним ще на
початку нашого століття. А в 1926 році вийшла його книга Біосфера, в якій
він розглянув цілий ряд питань функціонування цієї оболонки Землі:
I. структура біосфери та її межі;
II. жива речовина та її функції;
III. виникнення та еволюція біосфери;
IV. біогенна міграція атомів;
V. вплив людини на біосферу та ін.
За В.І.Вернадським: біосфера – це середовище нашого життя, це та природа,
яка нас оточує, про яку ми говоримо у розмовній мові. За сучасними
уявленнями: Біосфера – це своєрідна оболонка Землі, що вміщує всю
сукупність живих організмів і ту частину речовини планети, яка знаходиться
в безперервному обміні з цими організмами. Інакше кажучи, біосфера –
географічна оболонка Землі, населена живими організмами.

2.4.Бесіда про живу речовину та її функції


Питання Пояснення вчителя Запис у зошитах
- Що ви розумієте під Усю сукупність живих Жива речовина – уся
живою речовиною? організмів в біосфері сукупність живих
Вернадський назвав організмів в біосфері.
живою речовиною.
- Згадайте газообмін у В.І.Вернадський вважав, В.І.Вернадський дав
людини і рослин. В що більшість газів уявлення про 5
чому подібність, а в біосфери породжені основних
чому різниця? життям. Кисень біоенергетичних
утворюється тільки функцій живої
автотрофними речовини.
організмами, метан – Перша функція – газова.
продукт
розкладу(гниття)
органічних речовин і
т.д. Таку функцію
живих організмів
В.І.Вернадський назвав
газовою.
- Згадайте, звідки Організми накопичують Друга функція –
взялася крейда. Чому в своїх тілах багато концентраційна.
наші кістки тверді? хімічних елементів і
(демонстрація сполук. Наприклад,
діафільму) наші кістки – карбонати
і фосфати, водорость
ламінарія – йод, бактерії
– залізо, сірку,
марганець тощо.
- Ми поглинаємо їжу і В живих організмах Третя функція – окисно-
виділяємо продукти постіно відбуваються відновна.
метаболізму. Як реакції розпаду і
називається цей процес. синтезу, при яких одні
речовини окислюються,
а інші відновлюються.
Завдяки цим процесам
утворилися осадові
породи: крейда,
вапняки, горючі сланці,
нафта, боксити тощо.
- Завдяки чому можливе Всім видам властиві Четверта функція –
існування видів процеси розмноження, біохімічна.
протягом тривалого росту, пересування, що
часу? призводить до
поширення живих
організмів в біосфері.
Цю функцію
В.І.Вернадський назвав
біохімічною.
- Чи впливає діяльність Діяльність людства Пята функція –
людини на біосферу? охоплює все більшу біогеохімічна.
кількість речовин земної
кори для потреб
промисловості,
транспорту, с/г. Таку
функцію
В.І.Вернадський назвав
біогеохімічною.

2.5.Робота в групах
Об’єднати учнів у групи. Роздати матеріал про кругообіг речовин в
біосфері.
Використати метод «Тонкі й товсті запитання»
Учитель просить учнів сформулювати закриті і відкриті питання до
тексту або вивченої теми, записуючи у таблицю:
Тонкі питання Товсті питання
Хто? Як пояснити, чому..?
Що? У чому відмінність..?
Де? Що буде, якщо..?
Коли? У чому причина..?
Чи вірно..? Які наслідки..?
Може..? Що, якщо...?
Чи згодні ви..?
Потім відбувається обговорення правильності сформульованих питань.
Текст для опрацювання
Найголовнішою формою функціонування біосфери взагалі, та й
екосистеми зокрема, є кругообіг речовин, енергії та інформації – процес
багаторазової участі речовин (біогенних і абіогенних) в явищах циклічного
характеру, що відбуваються в атмосфері, гідросфері і літосфері.
До процесів кругообігів геологічного характеру відносять
випаровування, переміщення й опади, вивітрювання гірських порід, обмін
між глибинними й поверхневими шарами Землі (метаморфізм і
переплавлення), розчинення у воді різних речовин земної кори й перенесення
їх в океан, відкладання та утворення осадових порід на дні. Процеси
кругообігу постійно підтримуються енергією Сонця, а на великих глибинах
енергією радіоактивного розпаду. Такий кругообіг речовин, при якому
відбувається трансформація порід літосфери отримав назву глобального
кругообігу. Кругообіг речовин між Світовим океаном і сушею називають
великим геологічним. Малим кругообігом називають біогеоценотичний
кругообіг – багаторазове циклічне, нерівномірне в часі й незамкнене
обернення частини речовини, енергії і інформації в межах елементарних
екосистем.
Вирізняють ще біосферний кругообіг речовин – безперервний
планетарний закономірний, циклічний процес нерівномірного в просторі й
часі перерозподілу речовини, енергії та інформації, які входять до складу всіх
екосистем біосфери. Завдяки цьому кругообігу в природі забезпечується
стабільність життя й успадкованість поколінь усіх живих істот.
Найголовнішими кругообігами речовин є кругообіги води, кисню,
вуглецю, фосфору, азоту тощо.
На нашій планеті постійно оновлюється жива природа – тварини,
рослини, мікроорганізми. Утворення живої речовини та її розклад – це дві
сторони єдиного процесу, що має назву – біологічного кругообігу хімічних
елементів. Вперше це було доведено В.І.Вернадським у вигляді закону
міграції хімічних елементів:Міграція хімічних елементів на земній
поверхні та в біосфері в цілому здійснюється або за безпосередньої участі
живої речовини (біогенна міграція), або в середовищі, геохімічні властивості
якого (О2, СО2, Н2О і т.д.) зумовлені живою речовиною – як тією, що в наш
час складає біосферу, так і тією, що діяла на Землі протягом всієї геологічної
історії.
2.6. Розповідь вчителя про ноосферу
В. І. Вернадський у своїй праці “Наукова думка як планетне явище”
зазначав, що під впливом наукової думки і людської праці біосфера
переходить у новий стан - ноосферу. Людство все більше відходить від
інших організмів як нова, небувала біогенна геологічна сила. Завдяки своїй
науковій думці, техніці, людина заселяє ті частини біосфери, куди раніше
вона не проникала або де життя було відсутнє взагалі.

Ознаками ноосфери є:
 металізація біосфери – завдяки технологіям плавлення речовин
зявилися чисті метали, які в біосфері у такому вигляді відсутні;
 освоєння різних форм енергії – від енергії корисних копалин до енергії
пари, електрики, радіоактивного розкладу тощо;
 оволодіння майже всіма хімічними елементами, синтез нових,
радіоактивних, елементів;
 окультурення природи (заміна диких видів і екосистем культурними);
 втручання в природні біоценотичні колообіги речовин.
Проявами ноосфери будуть:
 заселення людиною всієї планети;
 різке перетворення засобів виробництва й обміну ними між країнами;
 посилення зв’язків, у тому числі політичних, між усіма країнами світу;
 початок переважання геологічної ролі людини над іншими
геологічними процесами, що відбуваються в біосфері;
 розширення меж біосфери і вихід у космос;
 відкриття нових джерел енергії;
 рівність людей усіх рас і релігій;
 посилення ролі народних мас у вирішенні питань зовнішньої і
внутрішньої політики;
 свобода наукової думки і наукового пошуку відтиску релігійних,
філософських і політичних факторів та створення в державному устрої
умов, сприятливих для свободи наукової думки;
 продумана система народної освіти і зростання добробуту трудящих;
створення реальних умов для запобігання бідності, недоїдання і голоду;
здійснення заходів спрямованих на боротьбу з поширеними хворобами;
 розумне перетворення природи Землі з метою зробити її здатною
задовольняти всі матеріальні, естетичні і духовні потреба зростаючого
населення;
 виключення війн з життя суспільства.
Математик і філософ Е.Леруа і палеонтолог-геолог П.Тейяр де Шарден
сформулювали власну концепцію ноосфери. Вони дійшли висновку про те,
що «біосфера в наш історичний момент геологічно швидко переходить у
новий стан – ноосферу, тобто в такий стан, в якому повинні проявлятися
розум і спрямовувана ним робота людини як нова небувала на планеті
геологічна сила».
Ідеї ноосфери В.І.Вернадського і П.Тейяр де Шардена не збігаються.
Стосовно першої ноосфера формується в межах біосфери, стосовно другої –
вона існує відокремлено у Космосі в точці Омега.

Варіанти розвитку біосфери:


1) розвиток біосфери до стану ноосфери;
2) збалансований розвиток суспільства та біосфери, але без їх інтеграції в
якісно нову систему, тобто в ноосферу;
3) диспропорційний, дисгармонійний розвиток біосфери та соціуму, за якого
одна із сторін відчуває на собі гальмуючий вплив іншої;
4) колаптичний варіант розвитку подій, тобто вселенська катастрофа.
У реальному житті нині переважає варіант 3, оскільки соціальні
спільноти поки що є стороною домінуючими, а біосферні структури –
деградуючими.

ІІІ. Заключна частина


Повторення ключових питань теми
Бесіда:
- Чому біосферу вважають енергетично відкритою системою?
- В чому полягає глобальний кругообіг?
- Яке значення мають малі кругообіги для існування біосфери?
- Що таке біогенна міграція атомів?
- Які найхарактерніші ознаки ноосфери?
Рефлексія
Вправа «Трихвилинна пауза»
- Я змінив/змінила своє ставлення до…
- Я дізнався/дізналась більше про…
- Я здивувався/здивувалась тому, що …
- Я відчув/відчула …

Домашнє завдання: опрацювати §51.


Тест 14 - Екосистеми
Варіант № 1
1.Впливи, які справляють один на одного живі організми, це:
А абіотичні фактори середовища Б біотичні фактори середовища
В антропічний фактор Г будь-який фактор середовища
2.Оптимальну інтенсивність екологічного фактору визначають як:
А межі витривалості організму
Б позитивну дію фактора на організм
В інтенсивність фактора, яка є найбільш сприятливою для життєдіяльності
організмів
Г найбільше значення фактору
3.Закон взаємодії факторів трактується таким чином:
А найбільш сприятливий вплив фактора на організм характеризується як
оптимум;
Б якщо значення хоча б одного з факторів вийде за межі витривалості, то
існування організму стає неможливим;
В оптимум і межі витривалості організмів по відношенню до якого-небудь
фактора можуть зміщуватись в залежності від того, з якою силою і в
якому напрямку діють одночасно інші фактори.
4.Межі витривалості організму називають:
А законом оптимуму Б вибірковою дією фактора
В зоною елімінації (смерті) Г екологічною валентністю
5.Взаємозумовлений комплекс живих і неживих компонентів однорідної
ділянки земної поверхні, що звязані між собою обміном речовин та енергії,
називають:
А біоценозом Б біогеоценозом
В біосферою Г екотопом
6.Рослини належать до групи факторів:
А фітогенних Б зоогенних
В мікрогенних Г абіогенних
7.До якої групи організмів належать гієни?
А сапрофагів Б зоофагів
В некрофагів Г копрофагів
8.Первинна продукція – це:
А кількість органічної речовини утвореної автотрофами за одиницю часу
Б кількість органічної речовини утвореної консументами за одиницю часу
В кількість органічної речовини утвореної редуцентами за одиницю часу
9.В якому із запропонованих ланцюгів зайве слово змія?
А рослини – коник – ящірка – змія – орел
Б рослини – миша – змія – орел
В водорості – мальки риб – жаба – змія - орел
Г рослини – заєць – змія – орел
10.Закономірність, що відображає співвідношення по трофічних рівнях
продуцентів і консументів різного порядку – це:
А закон Ліндемана Б правило піраміди В екологічна піраміда
11.Дорослий кашалот має вагу 80т. Живиться кашалот головоногими
молюсками, які в свою чергу – рибою, а та – фітопланктоном. Скільки
планктону необхідно для існування одного кашалоту, якщо масова частка
води його тіла становить 65%?

Тест 14 - Екосистеми
Варіант № 2
1.Світло належить до групи факторів:
А кліматичних Б орографічних
В едафічних Г хімічних
2.Екологічний фактор – це:
А усі умови живої і неживої природи, в яких існують організми
Б окремі властивості або елементи природного середовища, які впливають
на стан і властивості організму
В пристосування організмів до навколишнього середовища
Г фактор, який безпосередньо впливає на живий організм
3.Закон обмежуючого фактора трактується таким чином:
А найбільш сприятливий вплив фактора на організм характеризується як
оптимум;
Б якщо значення хоча б одного з факторів вийде за межі витривалості, то
існування організму стає неможливим;
В оптимум і межі витривалості організмів по відношенню до якого-небудь
фактора можуть зміщуватись в залежності від того, з якою силою і в
якому напрямку діють одночасно інші фактори.
4.Недостатня кількість одного фактора може бути замінена дією іншого
фактора – це закон:
А оптимуму Б обмежуючого фактора
В взаємодії факторів Г компенсації факторів
5.Історично утворена система популяцій організмів, що заселяють однорідну
ділянку земної поверхні – це:
А біогеоценоз Б біоценоз
В біосфера Г екотоп
6.Бактерії належать до групи факторів:
А фіто генних Б зоогенних
В мікрогенних Г абіогенних
7.Кишкова паличка належить до групи:
А сапротрофів-симбіонтів Б сапрофагів-симбіонтів
В сапротрофів-паразитів Г сапрофагів-паразитів
8.Вторинна продукція – це:
А кількість органічної речовини утвореної автотрофами за одиницю часу
Б кількість органічної речовини утвореної консументами за одиницю часу
В кількість органічної речовини утвореної редуцентами за одиницю часу
9.В який із запропонованих ланцюгів потрібно вставити слово циклоп?
А водорості - ? – гідра Б водорості - ? – карась – жук-плавунець
В водорості - ? – жаба – вуж Г водорості - ? – карась – щука
10.Графічне зображення співвідношення по трофічних рівнях продуцентів і
консументів різного порядку – це:
А закон Ліндемана Б правило піраміди В екологічна піраміда
11.В Арктиці білий ведмідь досягає маси 800кг. Якою повинна бути біомаса
фітопланктону, щоб існував білий ведмідь (60% води), якщо ланцюг
живлення складається: фітопланктон – зоопланктон – навага – нерпа – білий
ведмідь?

You might also like