You are on page 1of 39

PENGENALAN

Buku teks ialah buku yang digunakan sebagai bahan asas yang
utama dan sumbermaklumat dalam pendidikan. Ia juga
mencerminkan nilai masyarakat, harapan dan cita-cita
sesebuah negara. Di Negara kita buku teks memuatkan perkara
seperti Perpaduan Masyarakat, Rukun Negara,Masyarakat
Penyayang dan Wawasan 2020. Buku teks ditulis
berdasarkankehendak kurikulum, Sukatan Pelajaran (SP) dan
Huraian Sukatan Pelajaran (HSP). Selain itu, penulisan buku teks
juga dikehendaki menepati keperluan Falsafah Pendidikan
BEBERAPA PENGERTIAN TENTANG
BUKU
Unesco TEKS
A textbook is a book which is an exposition of generally accepted principles in onesubject,
intended primarily as a basis for instruction in classroom or pupil book teacher situation.

Cambridge International Dictionary of English.


A book that contains detailed information about a subject for people who arestudying that
subject.

Dent (1955)
Buku teks ialah alat pembelajaran yang penting dan sukar diganti dengan bahanlain.

Gopinathan (1983)
Buku teks ialah alat yang digunakan secara meluas di bilik darjah walaupunterdapat
pelbagai alat bantu mengajar yang canggih dalam era teknologi maklumatpada masa kini.
KENAPA GURU TERLALU
BERGANTUNG KEPADA
SUKATAN PELAJARAN?
APA ITU SUKATAN
PELAJARAN?
Menurut Mok Soon Sang, sukatan pelajaran
merupakan suatu rancangan pelajaran berkaitan
dengan suatu matapelajaran tertentu. Sukatan mata
pelajaran ini biasanya mengandungi beberapa
perkara yang penting seperti unit pembelajaran,
objektif-objektif dan kemahiran-kemahiran yang
disusun mengikut tahap atau darjah (dalam kelas
KBSR) atau tingkatan (dalam kelas KBSM). Semua
perkara tersebut dihuraikan secara terperinci dalam
Menurut Tan Chee Yee, sukatan pelajaran merupakan
dokumen utama dan rasmi yang menerangkan perancangan
pengajaran dan pembelajaran sesuatu matapelajaran. Ia
mengandungi butir-butir ringkas tentang mata pelajaran
yang diajar kepada murid-murid di sekolah. Sukatan mata
pelajaran menjadi asas pengajaran di sekolah. Di Amerika
Syarikat dan Kanada, sekolah mempunyai hak dan
kebebasan untuk membentuk sukatan pelajaran sendiri
dengan mengimbangkan perkara-perkara seperti soal sosial,
budaya, keperluan dan lain-lain. Di negara kita, sukatan
Sambungan
CABARAN-CABARAN YANG
GURU TERPAKSA HADAPI
APABILA MENGUTAMAKAN
KEPERLUAN MURID-MURID
BERBANDING DENGAN
KEPERLUAN SUKATAN
PROSES ADAPTASI BUKU
TEKS UNTUK MEMENUHI
KEPERLUAN MURID-
MURID
Halangan dan cabaran jika bergantung kepada sukatan pelajaran sahaja

Tidak mementingkan pemahaman pelajar sama ada benar-benar


menguasai kemahiran ataupun sebaliknya.

Pelajar tidak ada peluang untuk berfikir pada aras tinggi, meneroka idea
dan mencipta inovasi.

Tidak dilatih dengan kemahiran berfikir dan pemikiran juga terhad.

Tidak dapat pengetahuan yang baru selain daripada sukatan pelajarannya.

Pelajar lebih kelihatan pasif, tidak bermotivasi di dalam kelas.

Guru tidak dapat menerapkan kaedah serta pendekatan baru yang lebih
berkesan.
Penilaian kuasa autonomi guru untuk melakukan proses adaptasi buku teks

Gunakan pelbagai kaedah bantu murid mencapai objektif


pembelajaran dan pengajaran.

Sesuaikan dengan keperluan gaya pembelajaran murid, tajuk


pengajaran, jenis pengetahuan , kemahiran yang hendak
disampaikan, tahap pencapaian murid.

Proses interaksi antara dua pihak- Guru dan Murid.

Keupayaan pelbagai kaedah pembelajaran dan pengajaran yang


sesuai dengan kebolehan murid- bercerita, main peranan, peta
minda.
Pendekatan utama dan pertimbangan yang dapat meningkatkan kemahiran mengadaptasi
buku teks.

Model Pengajaran Asas oleh Robert Glaser.

1. Objektif Pengajaran
perlakuan yang hendak dicapai murid setelah mengikuti sesuatu pengajaran.
membolehkan guru merancang langkah-langkah pengajaran dan membuat
penilaian ke atas keberkesanan pengajarannya.

2. Tingkah Laku Sedia


pengetahuan, kemahiran atau sikap yang sudah ada pada seseorang murid.
Sesuatu pembelajaran baru akan menjadi lebih bermakna sekiranya dikaitkan
dengan pengalaman sedia ada murid, kebolehan serta minat mereka.
3. Prosedur Pengajaran
Prosedur pengajaran berbeza mengikut objektif pengajaran yang
hendak dicapai.
Bahan pengajaran dan alat bantu mengajar dipilih supaya sesuai
dengan objektif pengajaran.
Kaedah mengajar yang sesuai hendaklah dirancang supaya isi
pelajaran dapat disampaikan dengan berkesan.
Aktiviti pengajaran seperti memberi keterangan, menyoal,
merangsang, menarik perhatian dilaksanakan di peringkat ini.
Murid juga terlibat dengan aktiviti pembelajaran seperti
memerhati, menumpukan perhatian , berbincang dan
menyelesaikan masalah.
4. Penilaian Prestasi
Pemerhatian dan ujian-ujian dijalankan untuk menyemak setakat
mana murid telah mencapai objektif pengajaran.
Dengan adanya penilaian, guru mendapat maklum balas
tentang hasil pengajarannya.
Sekiranya penilaian menunjukkan bahawa murid tidak mencapai
tahap yang memuaskan, maka guru perlu menyemak kembali
setiap komponen dalam modul pengajaran
Contohya, kaedah pengajaran kuliah dalam pembelajaran tidak
difahami murid, maka guru perlu menukarnya kepada kaedah
perbincangan atau lain-lain yang memudahkan murid
menguasai isi pelajaran.
Halangan untuk mengubah
amalan dan kepercayaan guru
dalam proses adaptasi buku teks
Adaptasi adalah proses penyesuaian skema
sebagai tanggapan atas lingkungan dengan cara
asimilasi dan akomodasi.

Asimilasi adalah memahami pengalaman-pengalaman


baru dari segi skema yang ada.

Akomodasi adalah mengubah skema ada agar sesuai


dengan situasi baru.
Pandangan dan pemikiran guru itu sendiri

Reputasi penulis buku teks akan terjejas

Memperbaiki atau menjadikan lebih kukuh

Mengembangkan bahan ajar yang digunakan dalam


pembelajaran

Guru tidak membuat inovasi terhadap bahan diajar


Mengapa proses adaptasi
buku teks diperlukan
Memenuhi keperluan murid-murid

Menyediakan bahan yang lebih sesuai bagi membantu murid-murid

menguasai kemahiran

Mempersembahkan kandungan secara jelas, sistematik dan logik.

Supaya bahan grafik menarik, relevan serta berfungsi digunakan dalam

buku teks.

Isi pelajaran sangat sesuai

Unsur motivasi yang cukup


Setakat mana kuasa autonomi yang
guru ada
Autonomi dan kuasa sebagai pendidik profesional
membolehkan guru merancang dan melaksanakan
kurikulum dan kegiatan pembelajaran secara
inovatif, kreatif dan berkualiti

Aspek mana paling banyak

guru boleh membuat inovasi

membantu mengukuhkan P&P yang sedia ada


Aspek mana yang kurang
Mengubahsuai kandungan buku teks mengikut
kesesuaian murid.

Menambahkan isi-isi penting dan memberi cara


yang bebeza

Di manakah mungkin, ianya paling berguna untuk kita


berikan lebih autonomi kepada guru
Menggubal kandungan buku teks
Berkongsi pengetahuan guru lama
Bagaimanakah caranya
kerajaan dapat
menurunkan/memberikan
kuasa guru untuk membuat
keputusan terhadap isu ini?
Cara-cara Untuk Melakukan
Proses Adaptasi Buku Teks
1. Pilih (select) Apa yang hendak disimpan
2. Adaptasi (Adapt) Perlukan perubahan / perlu
diubah
3. Tolak (Reject) Perlu dibuang
4. Tambahan (Suppiement) Bawakan sesuatu yang
baru
Proses Adaptasi

Faham / ketahui murid-murid saya

Tahu objektif pelajaran secara keseluruhan

Kenal pasti elemen-elemen utama dalam topik


Sambungan.

Rancang hasil yang akan dicapai oleh murid

Nilai bahan-bahan pengajaran

Adaptasi bahan-bahan pengajaran


Sambungan.

Rancang pengajaran

Ajarkan pengayaan
TAYANGAN VIDEO 1
TAYANGAN VIDEO 2
MODEL
ADAPTASI
PENGGUNAAN
BUKU TEKS
AKTIVITI KUMPULAN
1. Lihat buku teks dan analisis secara teliti ( satu topik)
2. Kenal pastikan perkara-perkara yang boleh dibuat
adaptasi proses pengajaran dan pembelajaran.

3. Lengkapkan jadual bahan adaptasi anda dan


perbincangan anda.

4. Buat aktiviti Room-or-Remain.

Tahun 2- Tay Peh Fen


Tahun 3- V.Anbarasi
Tahun 4- K.Kalaiarasi
Tahun 5- R.Kanagamalar
SEKIAN TERIMA KASIH

You might also like