Professional Documents
Culture Documents
Konzultáció
2020.12.05.
Munkavállalói terhek
15 % szja 164817 * 0,15 = 24723
18,5 % Tb. járulék 164817 * 0,185 = 30491
Összesen 55214
Nettó bér 164817 – 55214 = 109603
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 164817 * 0,155 = 25547
1,5 % szakképzési hj. 164817 * 0,015 = 2472
Összesen 28019
2. feladat
Kedves Virág alapbére 280.000 Ft. A munkavállaló 2020. július 13-16-ig 4 nap fizetett
szabadságon volt.
Mennyi a munkavállaló július havi nettó munkabére, és mennyit kell a munkáltatónak
fizetnie a kifizetés után?
Munkavállalói terhek
15 % szja 280000 * 0,15 = 42000
18,5 % Tb. járulék 280000 * 0,185 = 51800
Összesen 93800
Nettó bér 280000 – 93800 = 186200
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 280000 * 0,155 = 43400
1,5 % szakképzési hj. 280000 * 0,015 = 4200
Összesen 47600
3. feladat
Szende Éva munkavállaló munkaszerződésben rögzített alapbére 250.000 Ft. Több
műszakos munkarendben foglalkoztatják, ezért augusztusban 44 óra műszakpótlékra
jogosult. Augusztus 10-14-ig 5 nap betegszabadságon volt.
Határozzuk meg az augusztusi munkabért és a fizetendő közterheket.
Munkavállalói terhek
15 % szja 250216 * 0,15 = 37532
18,5 % Tb. járulék 250216 * 0,185 = 46290
Összesen 83822
Nettó bér 250216 – 83822 = 166394
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 250216 * 0,155 = 38783
1,5 % szakképzési hj. 250216 * 0,015 = 3753
Összesen 42536
4. feladat
Munkavállalói terhek
15 % szja 197780 * 0,15 = 29667
18,5 % Tb. járulék 197780 * 0,185 = 36589
Összesen 66256
Nettó bér 197780 – 66256 = 131524
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 197780 * 0,155 = 30656
1,5 % szakképzési hj. 197780 * 0,015 = 2967
Összesen 33623
5. feladat
Szakács Márton alapbére 161.000 Ft/hó. Augusztus hóban 5 napot táppénzen volt a
gyermekével, erre 18.900 Ft táppénzt kapott. Ledolgozott órája 120 óra volt. Augusztus
22-én rendkívüli munkára rendelték be, ezen a szombaton 6 órát dolgozott. A
munkavállaló vidékről jár be, munkába-járás címén a munkáltató 15.308 Ft költségtérítést
fizet a részére.
Határozzuk meg az augusztusi bruttó kifizetést, és a munkáltatót terhelő közterhet.
Munkavállalói terhek
15 % szja 151240 * 0,15 = 22686
18,5 % Tb. járulék 132340 * 0,185 = 24483
Összesen 47169
Nettó bér 166548 – 47169 = 119379
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 132340 * 0,155 = 20513
1,5 % szakképzési hj. 132340 * 0,015 = 2269
Összesen 22782
6. feladat
Mókus Máté alapbére 200.000 Ft/hó. Több műszakban dolgozik, ezért rendszeresen kap
műszakpótlékot. Az utolsó 6 hónapban 42500 Ft műszakpótlékot fizettek neki, ledolgozott
órája 228 óra volt. 2020. augusztusban fizetett szabadságot vett ki 20-24-ig 5 napot.
Jutalmat kapott 25.000 Ft-ot.
Határozzuk meg a munkavállaló augusztus havi munkabérét, és a fizetendő közterheket.
Munkavállalói terhek
15 % szja 232456 * 0,15 = 34868
18,5 % Tb. járulék 232456 * 0,185 = 43004
Összesen 77872
Nettó bér 232456 – 77872 = 154584
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 232456 * 0,155 = 36031
1,5 % szakképzési hj. 232456 * 0,015 = 3487
Összesen 39518
7. feladat
Munkavállalói terhek
15 % szja 186005 * 0,15 = 27901
18,5 % Tb. járulék 186005 * 0,185 = 34411
Összesen 62312
Nettó bér 186005 – 62312 = 123693
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 186005 * 0,155 = 28831
1,5 % szakképzési hj. 186005 * 0,015 = 2790
Összesen 31621
8. feladat
Munkavállalói terhek
15 % szja 28996
18,5 % Tb. járulék 259978 * 0,185 = 48096
Összesen 77092
Nettó bér 259978 – 77092 = 182886
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 259978 * 0,155 = 40297
1,5 % szakképzési hj. 259978 * 0,015 = 3900
Összesen 44197
Családi kedvezmény
Adóalap 251850
Kedvezmény - 440000
Számított adóalap - 188150
Szja 15 % 0
Családi járulékkedvezmény
Igénybe nem vett kedvezmény 440000 – 251850 = 188150
Járulékkedvezményre felhasználható 188150 * 0,15 =28223
Számított Tb. járulék 210000 * 0,185 = 38850
Kedvezmény - 28223
Fizetendő Tb. járulék 10627
9.
Munkavállalói terhek
15 % szja 0
18,5 % Tb. járulék 10627
Összesen 0
Nettó kifizetés 260600 – 10627= 249973
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 210000 * 0,155 = 32550
1,5 % szakképzési hj. 210000 * 0,015 = 3150
Összesen 35700
10. feladat
Családi járulékkedvezmény
Igénybe nem vett kedvezmény 4400000 *
Járulékkedvezményre felhasználható 440000 * 0,15 =66000
Számított Tb. járulék 450000 * 0,185 = 83250
Kedvezmény - 66000
Fizetendő Tb. járulék 83250 – 66000 = 17250
*4 gyermek után 220000 Ft/gyermek; 2 eltartott + 2 csal. pótlékra jogosult = 440.000 Ft
Munkavállalói terhek
15 % szja 0
18,5 % Tb. járulék 17250
Összesen 17250
Nettó bér 450000 – 17250 = 432750
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 450000 * 0,155 = 69750
1,5 % szakképzési hj. 450000 * 0,015 = 6750
Összesen 76500
11. feladat
Megbízó a megbízott részére a feladat teljesítésért 2020. július hóban 80.000 Ft-ot fizet.
10 % költséghányad figyelembevételéről nyilatkozott. Számfejtsük le a megbízási díjat,
határozzuk meg a megbízó közterheit.
Megbízott terhei
15 % szja 72000 * 0,15 = 10800
18,5 % Tb. járulék 72000 * 0,185 = 13320
Összesen 24120
Nettó megbízási díj 80000 – 24120 = 55880
Megbízó terhei
15,5 % szochó 72000 * 0,155 = 11160
1,5 % szakképzési hj. 72000 * 0,015 = 1080
Összesen 12240
12. feladat
Megbízott terhei
15 % szja 60000 * 0,15 = 9000
18,5 % Tb. járulék 60000 * 0,185 = 11100
Összesen 20100
Nettó megbízási díj 60000 – 20100 = 39900
Megbízó terhei
15,5 % szochó 60000 * 0,155 = 9300
1,5 % szakképzési hj. 60000 * 0,015 = 900
Összesen 10200
13. feladat
Megbízott havi 100.000 Ft-ért tervezési feladatokat lát el a megbízó részére. Nem
nyilatkozott, hogy a kifizetett összeggel szemben számol-e el költséget.
Hogyan számoljuk el a júliusi megbízási díjat?
Megbízott terhei
15 % szja 90000 * 0,15 = 13500
18,5 % Tb. járulék 90000 * 0,185 = 16650
Összesen 30150
Nettó megbízási díj 100000 – 30150 = 69850
Megbízó terhei
15,5 % szochó 90000 * 0,155 = 13950
1,5 % szakképzési hj. 90000 * 0,015 = 1350
Összesen 15300
14. feladat
Megbízott terhei
15 % szja 35000 * 0,15 = 5250
Nettó megbízási díj 50000 – 5250 = 44750
Megbízó terhei
15,5 % szochó 35000 * 0,155 = 5425
1,5 % szakképzési hj. 35000 * 0,015 = 525
Összesen 5950
15. feladat
Vég Mária ingatlanját bérbe adta havi 75.000 Ft-ért. 20 % költséghányadról nyilatkozott.
Számfejtsük le a díjat, mennyit kell nevezett részére augusztusban kifizetni?
Bérbeadó terhei
15 % szja 60000 * 0,15 = 9000
Nettó bérleti díj 75000 – 9000 = 66000
16. feladat
Adóalap 1000000 Ft
alapbér: 280.000 Ft
táppénz: 32.500 Ft
munkábajárás saját gk: 15 Ft/km-rel. 20 km-re lakik, és 15 munkanapot dolgozott, 3 napot
fizetett szabadságon volt, beteg volt 2 napot, melyre a fenti táppénz ellátásban részesült.
Családi kedvezményre jogosult 3 gyermek után.
A munkavállalót szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatják.
Családi kedvezmény
Adóalap 284500
Kedvezmény - 660000
Számított adóalap - 375500
Szja 15 % 0
17.
Családi járulékkedvezmény
Igénybe nem vett kedvezmény 660000 – 284500 = 375500
Járulékkedvezményre felhasználható 375500 * 0,15 = 56325
Számított Tb. járulék 252000 * 0,185 = 46620
Kedvezmény - 56325
Fizetendő Tb. járulék 0
Igénybe nem vett kedvezmény 56325 – 46620 = 9705
Munkavállalói terhek
15 % szja 0
18,5 % Tb. járulék 0
Összesen 0
Nettó kifizetés 293500 – 0= 293500
17.
Szochó kedvezmény
Számított szochó kedvezmény nélkül 252000 * 0,155 = 39060
Kedvezmény 161000 * 0,0775 = -12478
Fizetendő szochó 26582
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 26582
1,5 % szakképzési hj. 252000 * 0,015 = 3780
Összesen 30362
18. feladat
Szorgos Rudolf öregségi nyugdíjban részesülő portás a munkáltatónál.
Alapbére 1200 Ft/óra. Augusztus hónapban az alábbiak szerint alakult a munkaidő-
nyilvántartása:
Ledolgozott óra 96 óra
Keresőképtelen 08.10 – 08.19.
Betegszabadságából eddig már igénybe vett 10 munkanapot.
08.05-én pihenőnapján 8 órát túlórázott
Határozzuk meg a nettó jövedelmet, és a munkáltatót terhelő közterheket.
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 0
1,5 % szakképzési hj. 0
Összesen 0
19. feladat
Réti János nyugalmazott rendőr, szolgálati járandóságban részesül. Vagyonőrként
dolgozik. Alapbére 210.600 Ft/hó. Műszakpótlék – átalányban is részesül, havi 15.000
Ft/hó összegben.
Mennyi nevezett havi nettó jövedelme augusztusban?
Munkavállalói terhek
15 % szja 225600 * 0,15 = 33840
18,5 % Tb. járulék 225600 * 0,185 = 41736
Összesen 75576
Nettó bér 225600 – 75576 = 150024
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 225600 * 0,155 = 34968
1,5 % szakképzési hj. 225600 * 0,015 = 3384
Összesen 38352
20. feladat
Munkavállalói terhek
15 % szja 396123 * 0,15 = 59418
18,5 % Tb. járulék 396123 * 0,185 = 73283
Összesen 132701
Nettó kifizetés 476400 – 132701 = 343699
20.
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 396123 * 0,155 = 61399
1,5 % szakképzési hj. 396123 * 0,015 = 5942
Összesen 67341
Munkavállalói terhek
15 % szja 179250 * 0,15 = 26888
18,5 % Tb. járulék 131250 * 0,185 = 24281
Összesen 51169
Nettó bér 179250 – 51169 = 128081
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 131250 * 0,155 = 20344
1,5 % szakképzési hj. 131250 * 0,015 = 1969
Táppénzhozzájárulás 30000 / 3 = 10000
Összesen 32313
22. feladat
Munkaviszony
Ledolgozott időre járó bér 250000 A J
Összes bruttó munkabér 250000 250000 250000
Munkavállalói terhek
15 % szja 250000 * 0,15 = 37500
18,5 % Tb. járulék 250000 * 0,185 = 46250
Összesen 83750
Nettó bér 250000 – 83750 = 166250
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 250000 * 0,155 = 38750
1,5 % szakképzési hj. 250000 * 0,015 = 3750
Összesen 42500
23.
Munkavégzésre irányuló
jogviszonyok
FB tiszteletdíj adó-és járulékalap 30000
Megbízási díj adó- és járulékalap
25000 * 0,9 = 22500
Összesen 52500
Megbízott terhei
15 % szja 52500 * 0,15 = 7875
18,5 % Tb. járulék 52500 * 0,185 = 9713
Összesen 17588
Nettó kifizetés 55000 – 17588 = 37412
Megbízó terhei
15,5 % szochó 52500 * 0,155 = 8138
1,5 % szakképzési hj. 52500 * 0,015 = 788
Összesen 8926
24. feladat
Nem főállású KATA-s, mivel rendelkezik legalább heti 36 órás munkaviszonnyal. A két
részmunkaidőben létrejött munkaviszony óráit össze kell számítani. Nem főállású
KATA-sként nem biztosított, ellátásokra nem jogosult. Fizetendő tételes adója a
keresőképtelenségtől függetlenül 25000 Ft/hó.
Munkaviszonya alapján biztosított, függetlenül a ledolgozott munkaidőtől, a
társadalombiztosítás pénzbeli ellátásaira mind a két részmunkaidős jogviszonyában
jogosult. A munkaviszonyban az általános szabályok szerint minden jogviszonyában
megfizeti az adókat járulékokat.
25. feladat
Társas vállalkozó felsőfokú nappali tagozatos képzésben vesz részt. Vállalkozásából
nem részesül díjazásban, de 2020. augusztusban B° 150.000 Ft tagi jövedelemben
részesül. Emellett egy iskolaszövetkezetben is vállalt munkát, ahol 2020. augusztusban
B° 120.000 Ft-ot keresett.
Milyen közterhek terhelik a kifizetéseket?
Iskolaszövetkezeti foglalkoztatás
Megbízási díj
(költség nem számolható el) 120000
Összes bruttó jövedelem 120000
Hallgató terhei
15 % szja 120000 * 0,15 = 18000
Nettó kifizetés 120000 – 18000 = 102000
Iskolaszövetkezet terhei
15,5 % szochó 0
1,5 % szakképzési hj. 0
Összesen 0
26. feladat
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 48300 * 0,155 = 7487
1,5 % szakképzési hj. 48300 * 0,015 = 725
Összesen 8212
27. feladat
A munkáltató rehabilitációs ellátásban részesülő munkavállalót foglalkoztat heti 20
órában portai szolgálat teljesítésére. A munkavállaló augusztusban 76 órát dolgozott,
egy nap betegszabadságot vett igénybe. Havi alapbére: 85.000 Ft.
A munkavállaló családi kedvezményre jogosult egy gyermek után, illetve a személyi
kedvezményt is igénybe szeretné venni.
Határozza meg a munkavállaló nettó bérét, és a munkáltató által fizetendő
közterheket.
Családi kedvezmény
Adóalap 79293
Kedvezmény - 66670
Számított adóalap 12623
Szja 15 % 12623 * 0,15 = 1893
Személyi kedvezmény
Szja 15 % 1893
Kedvezmény minimálbér 5 %-a = 8050 Ft
Fizetendő szja 0
27.
Munkavállalói terhek
15 % szja 0
18,5 % Tb. járulék 79293 * 0,185 = 14669
Összesen 14669
Nettó bér 79293 – 14669 = 64594
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 79293 * 0,155 = 12290
szochó kedvezmény 161000 * 2 * 0,155 = 49910
Fizetendő szochó 0
1,5 % szakképzési hj. 0
Összesen 0
28. feladat
Közérdekű nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjas tagja a személyes
közreműködésért bruttó 223000 Ft jövedelmet kap.
Milyen levonások terhelik ezt a kifizetést, és milyen közterhei vannak a szövetkezetnek.
Be kell-e jelenteni a foglalkoztatottat? A jövedelmet be kell-e vallani, ha igen hogyan?
A nyugdíjas foglalkoztatottnak gyerektartás fizetési kötelezettsége van két gyermek
után, gyermekenként 16,6 %. Levonható-e a jövedelemből ez a kötelezettség?
Megbízási díj
(költség nem számolható el) 223000
Összes bruttó jövedelem 223000
Nyugdíjas terhei
15 % szja 223000 * 0,15 = 33450
Nettó kifizetés 223000 – 33450 = 189550
Letiltás 2*16,6 % 189550 * 33,2 % = 62931
Kifizetendő 189550 – 62931 = 126619
Munkavállalói terhek
15 % szja 161000 * 0,15 = 22686
18,5 % Tb. járulék 161000 * 0,185 = 24483
EKHO szerinti adó- és járulékalap 271600-161000 = 110600
EKHO szja 9,5 % 110600 * 0,095 = 10507
EKHO Tb. járulék 5,5 % 110600 * 0,055 = 6083
Összesen 22686+24483+10507+6083 = 63759
Nettó kifizetés 290500 – 63759 = 226741
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 161000 * 0,155 = 24955
1,5 % szakképzési hj. 161000 * 0,015 = 2415
EKHO közteher 110600 * 0,155 = 17143
Összesen 44513
30. feladat
Szakács Márton munkaidőadatai teljes munkaidőben július hóban:
Béradatok:
Alapbér 350.000 Ft
Táppénz 35.000 Ft
Helyközi bérlet ára 14.400 Ft, a munkáltató a kormányrendeletben meghatározott
minimális mértéket téríti.
Saját gépkocsival a munkáltató érdekében Budapestre utazott egyik munkanapján,
amelyet a munkáltató 60 Ft/km díjjal fizet ki. ( NAV: 9,6 l/100 km, 345 Ft, amortizáció 15
Ft/km Budapest 125 km)
Szép kártya vendéglátás zseb 12.500 Ft/hó
Szép kártya szállás zseb 10.000 Ft/hó
Szép kártya rekreációs zseb 5.000 Ft/hó
Munkavállalói terhek
Családi kedvezmény 444043 – 266660 = 177383
15 % szja 177383 * 15 = 26607
Személyi kedvezmény - 8050
Fizetendő szja 26607 – 8050 = 18557
18,5 % Tb. járulék 409043 * 0,185 = 75673
Összesen 94230
Nettó kifizetés 468457 – 94230 = 374227
Munkáltatói terhek
15,5 % szochó 409043 * 0,155 = 63402
Szochó kedvezmény 161000 * 15,5 % = 24955
Fizetendő szochó 63402 – 24955 = 38447
1,5 % szakképzési hj. 248043 * 0,015 = 3721
Összesen 42168