IT IS THE ACCURATE ESTIMATE PREPARED BY WORKING OUT QUANTITIES OF
EACH ITEMS OF WORK. IT CONSISTS OF ; DETAILS OF MEASUREMENTS ; CALCULATION OF QUANTITIES; ABSTRACT OF ESTIMATED COST – SUB-HEAD WISE 3% TO 5% OF ESTIMATED COST IS ADDED TO COVER MISCELLANEOUS EXPENDITURE (CONTINGENCIES) ADD FOR GST DETAILED ESTIMATE IS PREPARED WORK-WISE. ADD FOR DEPARTMENTAL CHARGES AS AGREED MUTUALLY BETWEEN ADMINISTRATIVE DEPARTMENT (SUCH AS AMU) AND EXECUTION DEPARTMENT SUCH AS CPWD/HSCL OR ANY OTHER DEPARTMENT ) DETAILED ESTIMATE CONSISTS OF – REPORT : GENERAL SPECIFICATIONS; DETAILED SPECIFICATIONS ; DETAILED DRAWINGS AND DEVELOPMENT PLAN; SRUCTURAL DRAWINGS PREFERABLY BUT NOT MANDATORY. DETAILED CALCULATION (DETALES OF MEASUREMENTS) ANALYSIS OF RATES FOR MARKET RATE ITEMS ; APPROVED COST INDEX (AVAILABLE ELSE SEEK APPROVAL OF COMPETENT AUTHORITY) PURPOSE OF FRAMING DETAILED ESTIMATE ; ACCORD OF TECHNICAL SANCTION OF COMPETENT AUTHORITY; FLOATING OF NIT ; FINALISATION OF CONTRACT ; REGULATION OF BUDGET ; DETAILS OF MEASUREMENTS AND CALCULATION OF QUANTITIES : 1. QUANTITY OF BASE CONCRETE - (1:4:8) = 4*1.50*1.50*0.15 + 2*3.73*0.50* 0.15+ 2*2.73*0.5*0.15 = [9.0+3.73+2.73] * 0.15 = 15.46*0.15 = 2.32 CU M ;
2. QUANTITY OF CONCRETE IN FOUNDATION AND PLINTH - (1 : 1.5 : 3)
A. QUANTITY OF RCC CONCRETE IN ONE FOUNDATION : = 1.20*1.20*0.15+ [1.2*1.2+0.65*0.65+√{(1.2)^2 * (0.65)^2} ]/ 3 * 0.3 = 0.216 + 0.264 = 0.480 Cu M QUANTIY OF CONCRETE IN 4 NUMBER FOOTINGS : = 4* 0.48025 = 1.921 Cu M B. QUANTITY OF RCC IN COLUMNS BELOW PLINTH BEAM : LENGTH(HEIGHT) OF COLUMN BELOW PLINTH LEVEL = (3.0-0.45-0.15) = 2.40 M QUANTITY OF RCC IN ONE COLUMN BELOW PL = 0.35 * 0.35 * 2.40 = 0.294 CU M QUANTITY OF CONCRETE IN 4 NO. COLUMNS = 0.294 * 4 = 1.176 CU M C. QUANTITY OF RCC IN PLINTH BEAM : = 17.54 * 0.345 * 0.30 = 1.82 CU M TOTAL QUANTITY OF RCC BELOW PLINTH LEVEL = 1.92 + 1.176 = 3.10 CUM 3. QUANTITY OF RCC(1: 1: 3) IN BEAMS AND SLABS ABOVE PLINTH LEVEL : A. QUANTITY OF RCC (1: 1: 3) IN BEAMS UNDER THE SLAB = 17.54 * 0.23 *0.50 = 2.02 CU M B. QUANTITY OF R.C.C(1: 1: 3) IN SLAB = 5.0 *4.0 *0.15 = 3.0 CU M QUANTITY OF RCC IN BEAMS AND IN PLINTH BEAMS = 2.02 +1.82 = 3.84 CUM QUANTITY OF RCC (1: 1: 3) BEAMS + SLAB + PLINTH BEAMS = 2.02 + 3.0 + 1.82 = 6.84 CU M 4. QUANTITY OF R.C.C (1 :1.5 : 3) IN COLUMNS ABOVE PLINTH ; = 4 * 0.35 * 0.35 * 3.90 = 1.911 CU M
5. CENTERING & SHUTTERING WITH STRUTTING AND PROPPING : (A) IN FOUNDATIONS AND PLINTH : = FOOTINGS + COLUMN BELOW PL : = 4 (NO. OF FOOTINGS)* 1.20 (LENGTH OF ONE SIDE OF FOOTING)* 4 (NO. OF SIDES IN EACH FOOTING)* 0.15 ( THICKNESS OF FOOTING) + 4 * 0.35 * 2.40 *4 = = 2.88 + 11.60 = 14.48 Sq M (B) SHUTTERING IN BEAMS AND PLINTH BEAMS : = 17.54 [0.30 + 0.30 + 0.345] + 17.54 [ 0.50+0.30 + 0.23 ] = 1.975 *17.54 = 34.64 SQM (C) SHUTTERING IN SUSPENDED FLOORS AND SLABS ; = 5.0 * 4.0 = 20.0 SQM (D) IN COLUMNS ABOVE PLINTH LEVEL ; = 4 *0.35 *3.90* 4= 21.84 SQ M 6.0 QUANTITY OF STEEL REINFORCEMENT : = REINFORCEMENT IN FOUNDATION + BEAMS + COLUMNS +SLAB = 1.921 * 100 KG (FOOTINGS)+ 3.84 * 120 KG (BEAMS + PLINTH BEAMS )+ 2.911 * 150 KG + 3.00 * 80 (SLAB) = 192.10 KG + 461 KG + 436.65 + 240.0 = 1329.55 KG = 1.33 MT TAKE 3 % WASTAGE =1.03 * 1.33 = 1.37 MT SAY 1.40 MT