You are on page 1of 2

KONTRAST, JEDINSTVO I DOMINANTA 25 26 as Nastavna jedinica: Dominanta kao uslov za povezivanje raznorodnih elemenata Tema: str.

Tema: str. 81, veba 2 (alternativa str. 26, veba 6) Tip asa: obrada i veba Vreme za obradu: 2 asa Oblici rada: frontalni i individualni Nastavne metode: dijaloko-demonstrativna Nastavna sredstva: udbenik, slajdovi, video-bim Materijal: materijal za crtanje Korelacija: tehniko i informatiko obrazovanje

Cilj i zadaci asa: razumevanje dominante kao sredstva za naglaavanje i objedinjavanje.

Uvodni deo 1. asa Kako razumete izjavu da neko brdo dominira predelom? Da li neka osoba moe dominirati u skupu ljudi? Kako ili ime? Osim to istie jedan element u odnosu na druge, dominanta ima i objedinjujuu ulogu. Proanalizirati s uenicima primere iz udbenika (str. 22 23). Posle toga prei na graevinu Marija Bote (str.80) i proanalizirati je. Da li ova graevina, iako manjih dimenzija, dominira u odnosu na okolinu? Na koji nain? Savetovati uenike da prilikom rada na zadatku razmisle na koje sve naine jedan materijal moe dominirati (povrinom koju zauzima, bojom i dr.). Ukazati im na primere iz udbenika (umetnost arhitektura), na kojima mogu videti mogunosti razliitih materijala u gradnji. Rad zapoeti sa vie skica. Usvojiti jasan i jednostavan nain predstavljanja materijala drvenim bojicama ili rafurom.

Glavni deo 1. asa 1. as Rad na skicama i crteu olovkom. Korektura tokom rada.

2. as Nastavak rada na crteu. Bojenje ili rafiranje. Zavrni deo 2. asa: Proitati zadatak 3 na strani 81 i prvi deo zadatka zadati za domai rad, kao pripremu za rad na narednom asu.

You might also like