You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI)

Mata Pelajaran: Kemahiran Hidup.


Tarikh: 13 April 2012.
Kelas: 6 Bijak.
Masa: 8.30 pagi 9.30 pagi.
Bilangan pelajar: __/20.
Tajuk: Penyenggaraan dan membaiki kerosakan pada mesin mudah.
Kemahiran: Aras 1
Menyenggara dan baik pulih pam basikal dan bahagian basikal seperti pedal,
menampal tiub tayar dan brek basikal serta mengetahui alatan tangan yang diperlukan
dalam proses penyenggaraan.
Pengetahuan sedia ada: Murid-murid mempunyai pengetahuan mengenai alatan
tangan dan langkah-langkah untuk kerja membaik pulih pedal dan kabel brek.
Hasil Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1) Menyatakan langkah-langkah baik pulih dan menggantikan komponen padel dan kabel
brek rosak.
2) memeriksa, menguji dan melaraskan bahgian basikal.

Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, membuat inferens, dan membuat


rumusan.
gajar: Power point, LCD , model basikal, alatan tangan

Penerapan Nilai-Nilai Murni: Berhati-hati, kerjasama, perhatian, cermat, dan tekun.


Penyerapan Ilmu: Teknologi Sains dalam membaik pulih mesin
ah : Kontekstual Soal jawab, dan Tunjuk cara.
Langkah

Set induksi
(5 minit)

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Aktiviti Guru

Guru membawa pam basikal dan


1. Guru bertanya kepada murid
basikal yang mempunyai beberapa mengenai maslah yang
kerosak semasa di bengkel.
telah dihadapi oleh basikal
dan pam yang dibawa.
Kerosakan yang dialami oleh basikal
2. Guru membetulkan jawapan
ialah:
murid yang salah dan
1. Pedal yang haus
memuji keberanian murid itu
2. Kabel brek yang rosak
bertanya.
3. Guru mengaitkan jawapan
murid-murid mengenai amali
yang akan dilakukan pada
hari ini iaitu
Penyenggaraan dan

Aktiviti Murid

1.
Murid
menjawab
bahgian-bahgian
yang rosak dan
menunjukan
bahgian tersebut.

Membaiki Kerosakan Pada


Mesin Mudah

Langkah 1
(5 minit)

Langkah 2
(20 minit)

1)
2)
3)
4)
5)
6)

Pembahagian kumpulan dan


peralatan tangan.
Playar gabung
Sepana hujung gelang
Tukul bongkol bulat
Sepana boleh laras
Sepana gabung
Pegumpil tayar

1. Guru menerangkan kepada


murid langkah-langkah
1. Murid berpecah kepada
keselamatan semasa
kumpulan yang telah
melakukan aktiviti dan di
dibahagikan.
dalam bengkel.
2. Guru membahagikan murid-2.
murid kepada 4 kumpulan
dan mengagihkan tugsan
kepada setiap kumpulan.

Setiap kumpulan
menghantar wakil untuk
menambil bahan dan
alatan yang akan
digunakan.

3. Guru telah menyusun alatan


tangan yang akan
digunakan untuk
menyelengara dan membaik
pulih.

Mengganti pedal.

1. Guru memaparkan paparan1.


slaid yang menunjukkan
langkah-langkah membaik
pulih pedal sebagai
panduan murid-murid.
2.
2. Guru membimbing muridmurid untuk membaik pulih.

Murid
menjalankan
aktiviti
penggunaan
alatan tangan dalam
kumpulan.
Murid menukar pedal
basikal
mengikut
langkah-langkah
yang
betul.

3. Guru membetulkan
3. Murid-melakukan amali
kesilapan yang dilakukan
dengan selamat dan
oleh murid dan
tidak bergurau.
menerangkan cara yang
betul.
4. Guru akan memberi pujian
kepada murid-murid yang
Penilaian:
melakukan kerja dengan
betul dan memberi
Murid dapat menyatakan
peneguhan kepada murid
baik
yang salah dengan memberi langkah-langkah

Langkah 3
(20 minit)

kata-kata semangat.

pulih dan menggantikan


pedal dengan betul.

5. Guru sentiasa memastikan


semua murid dalam
keadaan selamat dan
menegur dan menghukum
murid yang bermain semasa
amali.

Mengganti kabel brek

1. Guru memaparkan
paparan slaid yang
menunjukkan langkahlangkah membaik pulih
kabel brek sebagai panduan
murid-murid.
2. Guru membimbing muridmurid untuk membaik pulih.
3. Guru membetulkan
kesilapan yang dilakukan
oleh murid dan
menerangkan cara yang
betul.
4. Guru akan memberi
pujian kepada murid-murid
yang melakukan kerja
dengan betul dan memberi
peneguhan kepada murid
yang salah dengan memberi
kata-kata semangat.
5. Guru sentiasa
memastikan semua murid

1. Murid menjalankan
aktiviti
penggunaan
alatan tangan dalam
kumpulan.
2. Murid menukar pedal
basikal
mengikut
langkah-langkah
yang
betul.

3. Murid-murid
melakukan amali
dengan selamat dan
tidak bergurau.

Penilaian:
1. Murid dapat
menyatakan langkahlangkah baik pulih dan
menggantikan kabel
brek dengan betul.
2. kabel brek dapat
berfungsi dengan baik

Langkah 3
(5 minit)

Penutup

dalam keadaan selamat dan dan kabel dalam


menegur dan menghukum
keadaan kemas.
murid yang bermain semasa
amali.

Penilaian
1) Menguji baik pulih dan
penyelenggaraan yang dilakukan oleh
murid-murid.

1.
Guru
1.
memeriksa semua
modul yang diberikan
kepada kumpulan.

Murid menunjukan
modul yang telah siap
dan menghantar kepada
guru.

a) Padel boleh berputar dan nut dalam


keadaan ketat.
b) Brek dapat berfungsi dengan baik dan
kabel dalam keadaan kemas.

2.
Guru akan 2.
memuji semua
pelajar kerana
berjaya melakukan
amali dengan
jayanya den memberi
kata-kata semangat 3.
kepada murid-murid.

Semua peralatan yang


digunakan dikembalikan
dan disusun dengan
kemas di tempat yang
telah disediakan.
Murid mengira dan
memastiakan setaip
alatan dan bahan
membaik pulih
mencukupi.

3.
Guru
memastikan setiap
modul dapat
berfungsi dengan 4. Setiap kumpulan akan
mencuba model yang
baik.
telah siap dan menguji
model tersebut.
4.
Memberi
arahan kepada murid5. Murid beratur dalam
untuk mengira dan
kumpulan untuk
megembalikan alatan membuat refleksi
dan bahan untuk
daripada amali yang
membaik pulih
telah dijalani.
dikembalikan dan
mencukupi.
5.
Guru
memastikan setiap
murid ada dan tiada
yang cedera.

Rumusan

(5 minit)
1. Langkah-langkah membaik pulih
Padel basikal dan kabel brek.

1. Guru membuat rumusan


tentang pelajaran hari ini
kepada murid-murid.
Aktiviti susulan:
1.
Murid-murid
diminta menjawab
kertas soalan yang
diberikan oleh guru
sebagai latihan di
rumah

Murid membuat refleksi


tentang pelajaran pada
hari ini.

You might also like