You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Sandra van der Zande
Klas
P14EHVC
Stageschool De Bernardusschool
Plaats
Best
Vak- vormingsgebied: geschiedenis
Speelwerkthema / onderwerp: oude en nieuwe voorwerpen

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Carla Verstegen
17-3-2015
1/ 2
26 lln

Persoonlijk leerdoel: Een duidelijke instructie geven aan kleuters. Orde houden bij de kleuters waar ik de les aan geef.
Lesdoel(en): Aan het einde van de les kunnen de leerlingen het verschil
Evaluatie van lesdoelen:
zien tussen oude en nieuwe voorwerpen. En de leerlingen kunnen de
Ik heb aan de leerlingen aan het einde van de les gevraagd:
verschillende voorwerpen bij elkaar leggen. (strijkijzer bij strijkijzer, knuffel
Liggen alle voorwerpen bij elkaar die bij elkaar horen? Ik kreeg toen als antwoord: JAAA!
bij knuffel etc.)
Dus in mijn ogen hebben ze het lesdoel behaald, want ze hebben de voorwerpen bij elkaar
gelegd en alle groepjes met voorwerpen zat een voorwerp bij van vroeger en een van nu.
Kerndoel:
Het kerndoel waar ik aan werk met deze les is kerndoel 51. De leerlingen
leren gebruik te maken van eenvoudige historische bronnen en ze
leren aanduidingen van tijd en tijdsindeling te hanteren. Ze leren de
tijdsaanduiding: 'vroeger en nu'.
Beginsituatie: Geschiedenisles geven aan kleuters is heel erg lastig. Ik ga deze les aan de hele klas geven. Ze hebben het begrip 'vroeger' wel al ooit eerder gehoord
en weten het deels te beschrijven. (deze informatie heb ik van mijn mentor) Het zijn vooral de leerlingen uit groep 2 die het kunnen beschrijven. Het onderwerp 'vroeger'
is bij hun al eerder aan bod gekomen. Dit zelfde geldt voor het begrip 'nu'. Het voordeel van een geschiedenisles aan de hele klas geven, is dat de oudere leerlingen de
jongere leerlingen mee trekken. Zo leren alle kinderen iets bij over voorwerpen van vroeger en nu.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Didactische handelingen
Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

5min

uitleg

15/20min

les

Ik vertel de leerlingen het volgende:


Weet er iemand van jullie wat vroeger
betekend?
we gaan het hebben over spullen van vroeger
die er nu ook nog zijn, maar die veranderd
zijn. Deze spullen gaan we bekijken en dan
kunnen jullie (de leerlingen) kijken of jullie
weten wat het is. Wanneer we alle spulletjes
bekeken hebben gaan we groepjes maken wat
bij elkaar hoort en bespreken wat wat is.
De voorwerpen zitten verstopt in de koffer.
Zodat de leerlingen niet gelijk alle spullen zien.
Ik hou n voor n alle voorwerpen omhoog
uit de koffer. Zo kan de hele kring het
voorwerp goed zien en vertellen of raden wat
voor voorwerp het is. Ik vraag de leerlingen
tussendoor of het een voorwerp van vroeger of
een voorwerp van nu is. En ik vraag de
leerlingen of er al koppels gemaakt kunnen
worden tussen de voorwerpen. Welk voorwerp
hoort bij welk ander voorwerp? Ik leg de
groepjes van spullen op de tafel samen in de
kring, zo kunnen de leerlingen de spullen nog
bekijken op de tafel.

De leerlingen luisteren naar de korte instructie die ik ze geef


en antwoorden op mijn vragen.

Koffer met daarin


voorwerpen.

De leerlingen kijken naar de voorwerpen en wanneer ze


weten wat het is vertellen ze dat. Ze moeten de vinger
opsteken om iets te kunnen vertellen.
De leerlingen maken koppels met de voorwerpen voor zover
ze dit lukt. Als dit niet lukt dan help ik ze hiermee.
De leerlingen vertellen welke spullen er oud en welke er
nieuw zijn. Ze beschrijven mij hoe ze dit zien. En ze
vertellen mij waarvoor het gebruikt wordt, als ze dit weten.
Anders vertel ik ze dat.

Alle voorwerpen van vroeger


en nu.
Voorbeeld: dvd/videoband,
strijkijzer/ oud strijkijzer, LPplaat/ CD, DVD/
videoband,een oude
teddybeer en een nieuwe.

De spullen waar de leerlingen nog vragen over


hebben of willen weten wat het is. Ga ik de
leerlingen over uitleggen, wat het is en
waarvoor het diende of wat er voor nodig was.

Als de leerlingen van een voorwerp niet weten wat het is.
Kunnen ze dit aan mij vragen. En als alle spullen aan de
beurt zijn geweest en ze hebben nog een vraagje, kunnen
ze dit vragen door hun vinger op te steken.

Persoonlijke reflectie
De les ging super goed. De leerlingen waren heel erg enthousiast, omdat 'het koffertje' in de kring was. Dit koffertje wordt altijd gebruikt als
er iets nieuws is. Toen ik de leerlingen vroeg of ze wisten wat vroeger is. Kreeg ik als antwoord: toen de juffen nog klein waren. Ik vond dit
zeker een goed voorbeeld voor het begrip vroeger. En bij het begrip nu wisten ze te vertellen dat dat gewoon nu is. Zoals we nu leven. Ik
vond het erg knap dat leerlingen in groep 2 dit al zo goed aan mij en de klas konden vertellen.
Toen ik voorwerpen uit de koffer ging halen, waren de leerlingen super enthousiast. Bij elk 'oud' voorwerp zaten ze echt te kijken van: wat is
dat nou voor iets? En dat vroegen ze dan ook. Ze staken dan de vinger op als ze een vraag hadden en dan kon ik daar tussendoor op
antwoorden wat het was. Wanneer ik een voorwerp pakte vroeg ik ook aan de leerlingen: Is dit een oud voorwerp of een voorwerp die nu
nog wordt gebruikt? En ligt er al iets op tafel waar dit voorwerp bij kan horen? Weten jullie waar het voor gebruikt wordt?
Ik kreeg bijna altijd antwoord op deze vragen, want de meeste voorwerpen kwamen wel bekend voor. Behalve voorwerpen zoals: de LP,
videoband en griffel met lei. De leerlingen wisten niet wat deze voorwerpen waren. En hier moest ik dan even extra op in gaan.
Ik heb mijn lesdoel behaald. Want aan het einde van de les lagen er allemaal groepjes van twee voorwerpen op tafel. Al deze groepjes
bestonden uit een voorwerp van vroeger en een voorwerp van nu. Ze hebben dit dus uitstekend gedaan!
Mijn eigen leerdoel heb ik ook aan kunnen werken. Want de instructie was duidelijk genoeg. Ik had alle aandacht van de leerlingen, ook al
was het op het einde van de dag. Ze waren enthousiast om alle oude voorwerpen. En ik heb de orde tijdens mijn les gehouden. Dit kwam
vooral omdat ik 'stille vingers' wou en de leerlingen dit ook deden. Dit kwam denk ik omdat het onderwerp de leerlingen erg aansprak. Want
je ziet niet altijd spulletjes van vroeger in de klas.
Feedback mentor
Datum:
Zie feedback formulier van mentor op mijn blog.

You might also like