You are on page 1of 8

Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

Nama Guru
Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh
Masa
Bilangan

Goh Li Hui
Pendidikan Moral Tahun 1
1 Amanah
7 Januari 2015
8:15 9:15 pagi
20 orang

Murid
Tajuk
Standard

Dunia saya yang indah


1.0 KepercayaanKepadaTuhan

Kandungan
Standard

1.1 Mengetahui Keunikan Alam


1.1.2 Menceritakan kepelbagaian ciptaan Tuhan

Pembelajaran

1.1.3 Menghargai alam ciptaanTuhan


1.1.4 Melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam

Hasil

1.1.5 Mengamalkan sikap menghargai alam ciptaan Tuhan


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Pembelajaran

1. Kognitif (Penaakulan Moral)


i. Menceritakan 3 kepelbagaian ciptaan Tuhan
ii. Mengenal pasti 3 aktiviti yang harus dilakukan dan yang
tidak harus dilakukan bagi menjaga keindahan alam
sekitar.
2. Psikomotor (Perlakuan Moral):
i. Melakukan aktiviti penanaman pokok bunga untuk
mencantikkan bilik darjah.
3. Afektif (Perasaan Moral)
i. Mengamalkan sikap menghargai alam ciptaanTuhan.

A - Analyse

Ciri Umum Pelajar: jantina

Learner

Pelajar berumur 7 tahun.


Kebanyakan murid tinggal di bandar dan mempunyai
tahap ekonomi yang sederhana.
Mereka berada dalam kumpulan sederhana cemerlang

Analisis
Pelajar

dari segi pencapaian akademik.


Kumpulan yang minat dengan aktiviti hands on dan
bermain
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid pernah melihat kepelbagaian alam semula jadi
seperti di halaman rumah, taman bunga dan zoo.
Gaya Pembelajaran:
Murid cenderung ke arah gaya pembelajaran visual,
hands on dan aktiviti kumpulan.

S - State

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Obejctives

1. Kognitif (Penaakulan Moral)

Menyatakan

i. Menceritakan 3 kepelbagaian ciptaan Tuhan


ii. Menyatakan 3 aktiviti yang harus dilakukan dan yang
tidak harus dilakukan bagi menjaga keindahan alam

objektif

sekitar.
2. Psikomotor (Perlakuan Moral):
Melakukan aktiviti penanaman pokok bunga untuk
mencantikkan bilik darjah.
3. Afektif (Perasaan Moral)
i. Mengamalkan sikap menghargai alam ciptaanTuhan.
S - Select

Kaedah:

Method

Memilih
kaedah,
media dan
sumber

Perbincangan
Soal Jawab
Demonstrasi
Lakonan
Aktiviti kumpulan

Media:

Bahan sumber:

Tayangan

Komputer dan

video
Gambar
Bahan

LCD
Pokok ati-ati
Alatan

maujud

penanaman

U - Utilise

media and

Klip Video
Media yang digunakan termasuk satu klip video yang

materials

tempoh tayangannya selama 8 minit. Video ini berjudul


Keajaiban alam semula jadi yang memperkenalkan

Menggunaka

kepelbagaian dan keindahan benda ciptaan Tuhan. Di

n media dan

samping itu, klip video juga membawa mesej agar

bahan

manusia perlu menghargai ciptaan Tuhan dengan


menjaga dan memelihara alam semula jadi.
Gambar
Gambar digunakan dalam set induksi untuk mengaitkan

pengetahuan sedia ada murid dengan isi pembelajaran.


Selain itu, gambar turut digunakan dalam aktiviti
kumpulan iaitu mengenalpasti perbuatan yang
menghargai ciptaan Tuhan atau sebaliknya.
Bahan maujud
Bahan maujud seperti pokok ati-ati, pasu, tanah dan

penyodok disediakan untuk menjalankan aktiviti


menanam dan mencantikkan bilik darjah. Bahan-bahan
ini digunakan untuk melibatkan murid dalam aktivit hands
R - Require
learner

on yang berkaitan dengan isi pembelajaran.


Set Induksi: (5 minit)

Guru menunjukkan gambar serta menggunakan teknik

response/

soal jawab untuk mengaitkan pengetahuan sedia ada

participation

murid dengan isi pembelajaran:


Murid-murid berpeluang memberi pandangan masing-

masing.

Melibatkan
pelajar

Langkah 1: (15 minit)

Guru dan murid melakonkan situasi lawatan sambil


belajar ke bandar Taiping. Seterusnya, murid menonton

klip video yang ditayangkan.


Selepas itu, murid-murid berbincang mengenai
kandungan video dalam sesi perbincangan.

Langkah 2: (15 minit)

Murid-murid melibatkan diri dalam aktiviti kumpulan

untuk mengenalpasti perbuatan yang menghargai atau

tidak menghargai ciptaan Tuhan.


Dalam aktiviti ini, murid-murid berbincang tentang

tugasan yang diberi ini.


Selepas itu, murid-murid menyuarakan pendapat
mengenai perbuatan-perbuatan tersebut.

Langkah 3: (20 minit)

Murid-murid menjalankan aktiviti hands on iaitu

menanam pokok bunga untuk menghias bilik darjah.


Murid-murid bekerjasama semasa menjalankan aktiviti
amali ini dalam bentuk kumpulan.

Rumusan dan penutup: (5 minit)

Murid-murid menulis Aku Janji pada kad yang


disediakan mengenai perbuatan yang akan diamalkan
untuk menghargai ciptaan Tuhan mengikut ajaran

E - Evaluate

agama masing-masing.
Muird-murid menampal kad Aku Janji pada sudut

Pendidikan Moral.
Pencapaian murid dinilai dari,

and revise

Pemerhatian dan soal jawab sepanjang proses aktiviti

materials

pembelajaran.
Penulisan Aku Janji murid-murid yang menunjukkan

Penilaian

pemahaman mengenai isi pembelajaran.


Penambahbaikan yang dibuat,
Masukkan unsur permainan dan muzik yang dapat
mengekalkan miniat murid untuk belajar.

Fasa/

Isi Kandungan

Masa
Set

Pengenalan

Induksi

kepada topik

(5min)

pembelajaran

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
1) Guru menunjukkan dua
gambar.
2) Guru menggunakan

Catatan
Nilai:
Kepercayaan
kepada Tuhan

Tajuk:

teknik soal jawab untuk

KB:

Dunia Saya yang

mengait pengetahuan

Membanding

Indah

sedia ada murid

beza,

Nilai: Kepercayaan

dengan isi pengajaran:


a. Apakah perbezaan

menghubung

Kepada Tuhan

dua gambar ini?


b. Apakah
keistimewaan alam
semula jadi?
c. Bolehkah murid-

kait,
mencirikan
BBM:
Gambar

murid memberi

Alam semula jadi

contoh lain benda


ciptaan Tuhan?
3) Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
keunikan alam semula

Bangunan buatan
Langkah

manusia
Penayangan Klip

1
(15min)

jadi.

Guru menggunakan

Nilai:

Video Keajaiban

teknik lakonan untuk

Mencintai

alam semula jadi

menggambarkan

alam,

situasi lawatan sambil

Bertanggungj

Kandungan:

belajar ke bandar

awab

Keindahan

Taiping.
Guru berlakon

KB:

Taiping dan

sebagai kapten kereta

BBM:

kepelbagaian

api dan murid-murid

Klip video,

haiwan Zoo

menyanyikan slogan.
Guru menayangkan

Komputer,

klip video.
Murid-murid

Taman Tasik

Taiping
Perbuatan
penghuni dan
pelancong yang
menghargai

berbincang mengenai
kandungan klip video:
1) Benda ciptaan

keindahan alam

Tuhan yang dapat

semula jadi

dilihat di klip video

Menganalisis

LCD

tersebut.
2) Perbuatan
menjaga
keindahan taman
dan alam semula

jadi.
Guru menjelaskan
bahawa setiap orang
patut menghargai
alam bagi
kesejahteraan semua

pihak.
Guru menjelaskan
mengapa manusia
perlu menjaga
keindahan alam.

Langkah

Aktiviti Kumpulan:

2
(15min)

Murid dibahagi

Nilai:

Mengenalpasti

kepada empat orang

Bekerjasama,

perbuatan yang

menjaga

satu kumpulan.
Setiap kumpulan

diberi 10 gambar.
Murid-murid perlu

alam

menghargai
ciptaan Tuhan

mengkelaskan
gambar-gambar
tersebut kepada
perbuatan yang baik
atau tidak baik serta
melekatkan pada
papan kad yang telah

disediakan.
Murid memberi
pendapat mengenai
perbuatan-perbuatan

tersebut.
Guru mengingatkan

kebersihan
KB: Membuat
keputusan
BBM:
Gambar

murid agar
mengamalkan
perbuatan yang baik
untuk menjaga
keindahan alam
semula jadi.
Langkah

Aktiviti Amali:

3
(20min)

Guru menjalankan

Nilai:

Penanaman Pokok

aktiviti menanam

Bekerjasama,

Bunga

pokok bunga untuk

bertanggungj

menghias bilik darjah

awab

murid-murid.
Guru mendemonstrasi

BBM: pokok

cara menanam pokok

penanaman

Langkah
menanam:

1) Keluarkan pokok
ati-ati dari beg
plastik.
2) Masukkan pokok
ati-ati ke dalam
pasu.
3) Masukkan tanah

ati-ati, alatan

bunga.
Murid-murid
menjalankan aktiviti

ini dalam kumpulan.


Selepas itu, guru
menjelaskan kebaikan

ke dalam pasu.
4) Tekan tanah.
5) Siram pokok ati-

menanam pokok
bunga serta
membantu murid

ati.

memahami
kepentingan
menghargai ciptaan
Tuhan dengan
menjaga dan
menyiram pokok
bunga yang ditanam.
Rumusa

Penulisan

n (5min)

Aku Janji
Contoh:

Guru dan murid

Nilai:

berbincang tentang

Bertanggungj

rumusan

awab,

pembelajaran.

kepercayaan

1) Saya tidak akan

menendang
haiwan.
2) Saya akan

kepada Tuhan

murid menulis Aku

BBM: Kad

Janji pada kad yang


disediakan mengenai

membuang

perbuatan yang akan

sampah ke

diamalkan untuk

dalam tong

menghargai ciptaan

sampah.
3) Saya sentiasa

Tuhan mengikut
ajaran agama masing-

menjaga pokok
bunga.
4) Saya sentiasa

Guru membimbing

masing.
Setelah itu,

membersihkan

pengajaran

halaman rumah.

ditamatkan dengan
penampalan kad Aku
Janji murid-murid
pada sudut
Pendidikan Moral.

Refleksi:

You might also like