Professional Documents
Culture Documents
Boiling Liquids
14_001 An experimental evaporator shell consists of a horizontal cylinder approximately 1 ft in length by 8 in. in
diameter, provided with an overhead water-cooled total condenser and a submerged horizontal chromiumplated copper tube that is heated by steam condensing on the inside surface. The submerged tube is 12.1 in.
long and has an o.d. of 0.840 in. and a wall thickness of 0.109 in. Thermocouples are installed at points 4 in.
from each end of the tube and 0.025 in. below the outer surface.
In a typical run, the heating surface is covered with water to a depth of 1.25 in., steam is passed through a
vapor-liquid separator, thence through a glass-wool filter, and is throttled to the desired condensing pressure
before it enters the heating tube. Cooling water is supplied to the condenser.
When steady-state conditions have been obtained, the following readings are taken with the water boiling at
212 F:
Run number
Steam gauge pressure, lb/sq in
Average temperature of thermocouples, deg F
Temperature of inlet condenser water, deg C
Temperature of outlet condenser water, deg C
Condenser-water rate, lb/hr
1
99
329
16.2
54.5
322
2
13
234
17.2
58.5
305
3
43
258.5
12.8
57
1132
From these data, compute the over-all coefficient and the two surface coefficients.
Solution:
Run 1, steam p = 99 psig = 113.7 psia = 337.12 F
A = (0.840)(12.1)/144 = 0.22175 sq ft
q = (322)(1.0)(54.5 - 16.2))(1.8) = 22,199
q/A = 22,199 / 0.22175 = 100,108
t = 329-212 = 117 F
to = 337.12 - 212 = 125.12 F
ho = 100,108 / 117 = 856
Uo = 100,108 / 125.12 = 800
Do = 0.840 in, Di = 0.840 - 2(0.109) = 0.622 in
1
1 Do
=
+
U o h o D i hi
1
1
0.840
=
+
800 856 (0.622)hi
hi = 16,510
Run 2, steam p = 13 psig = 27.7 psia = 245.62 F
A = (0.840)(12.1)/144 = 0.22175 sq ft
q = (305)(1.0)(58.5 - 17.2))(1.8) = 22,674
q/A = 22,674 / 0.22175 = 102,250
t = 234-212 = 22 F
to = 245.62- 212 = 33.62 F
ho = 102,250 / 22 = 4,648
Uo = 102,250 / 33.62 = 3,042
Do = 0.840 in, Di = 0.840 - 2(0.109) = 0.622 in
Page 1 of 5
4
78
317
18
58.5
317
Chapter 14
Boiling Liquids
1
1 Do
=
+
U o h o D i hi
1
1
0.840
=
+
3042 4648 (0.622 )hi
hi = 11,888
Run 3, steam p = 43 psig = 57.7 psia = 290.15 F
A = (0.840)(12.1)/144 = 0.22175 sq ft
q = (1132)(1.0)(57 - 12.8))(1.8) = 90,062
q/A = 90,062 / 0.22175 = 406,142
t = 258.5-212 = 46.5 F
to = 290.15- 212 = 78.15 F
ho = 406,142 / 46.5 = 8,734
Uo = 406,142 / 78.15 = 5,197
Do = 0.840 in, Di = 0.840 - 2(0.109) = 0.622 in
1
1 Do
=
+
U o h o D i hi
1
1
0.840
=
+
5197 8734 (0.622 )hi
hi = 17,335
Run 4, steam p = 78 psig = 92.7 psia = 322.27 F
A = (0.840)(12.1)/144 = 0.22175 sq ft
q = (317)(1.0)(58.5 - 18))(1.8) = 23,109
q/A = 23,109 / 0.22175 = 104,212
t = 317-212 = 105 F
to = 322.27- 212 = 115.27 F
ho = 23,109 / 105 = 993
Uo = 23,109 / 115.27 = 904
Do = 0.840 in, Di = 0.840 - 2(0.109) = 0.622 in
1
1 Do
=
+
U o h o D i hi
1
0.840
+
993 (0.622)hi
hi = 13,622
904 =
14_002. It is desired to boil methanol at 151 F in a natural-convection evaporator heated by steam condensing inside
horizontal submerged tubes. In view of the data below, what should be the condensing temperature of the
steam?
tsv, deg F 221
U
1450
226
1510
236
1540
Solution:
tw = condensing temperature of the steam
Page 2 of 5
272 286
1200 1040
296
950
Chapter 14
Boiling Liquids
U
1450
1510
1540
1500
1420
1300
1200
1040
950
tw - tsv
70
75
85
95
105
115
121
135
145
q/A
101500
113250
130900
142500
149100
149500
145200
140400
137750
(p L )TP
(p L )L
Eq. 14-11.
X=
a.
(p L )L
(p L )G
Horizontal
For liquid.
Equation 6-9b
f G 2 mL
p1 p 2 = m
2gc rh
f G2 m
p
= m
2gc rh
L L
at 70 F
vm = 0.01606 cu ft/lb
NRe = 7,406
Page 3 of 5
Chapter 14
Boiling Liquids
fm = 0.009
G=
4w L
4(1200)
= 199,926
D
(0.08742)2
rh = D/ 4= 0.08742 / 4 = 0.02186 ft
2
p1 p 2 =
fm G 2 m L
2gc rh
= 1.0
4w
4(30)
G = L2 =
= 4998
D
(0.08742)2
f G2 m
p
= m
2gc rh
L G
fm = 0.0085
(p
(p
L )L
=
L )G
0.3169
= 1.43
0.1556
Figure 14-23
L =
(p
(p L )TP
(p L )L
L )TP
= 3.5
= 3.5
0.3169
(p L )TP = 3.882
p = 3.882 x 10 = 38.82 lb/sq ft
b.
Up-flow
f G 2 m g z 2 z1
p
+
= m
2gc rh
g c mL
L L
L = z2 - z1
(1)
p
1
= 0.3169 +
L
1
(
0.01606
)
L
p
= 62.584
L L
X=
(p
(p
L )L
=
L )G
Figure 14-23
Page 4 of 5
62.584
= 20
0.1556
Chapter 14
Boiling Liquids
L =
(p
(p L )TP
= 1.5
(p L )L
L )TP = 140.8
gk 3 v ( L v ) 4
hco = 0.62 v
D v t
hco
(0.04167)(0.02904)(788)
h 3
h = hc + hr = hco co + hr
h
hr = (4 + n) avg Tavg 3
24.35 3
h = (24.35 )
+ 5.81
h
h = 28.8
q/A = ht = (28.8)(1000-212) = 22,695 Btu/hr-sq ft
Page 5 of 5
= 24.35