You are on page 1of 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Kevin Vedler
Klas
P14EHVD
Stageschool De Crijnsschool
Plaats
Nuenen
Vak- vormingsgebied: Kunst
Speelwerkthema / onderwerp: Clown (Op een andere manier)

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Silvia Wientjes
5
28

Persoonlijk leerdoel: Mijn POP gaat over consequent handelen. Bij deze les zullen de kinderen veel zelfstandig aan het werk zijn. Ik wil ervoor zorgen dat ik
de balans kan vinden tussen een leuke les, maar ook een actieve les. Dit wil ik gaan bereiken door van te voren duidelijke afspraken te maken over hoe de
kinderen aan de slag gaan.
Lesdoel(en):
Kerndoel 54:

Evaluatie van lesdoelen:

De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en


beweging te gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om
er mee te communiceren.

Tijdens het maken van de tekening loop ik rond om te kijken of alles goed wordt gedaan.
Aan het eind van de les kies ik een aantal leerlingen uit die naar voren mogen komen om
hun tekening te laten zien en er iets over te vertellen. Zo ga ik na of het lesdoel is bereikt.

Aan het eind van de les hebben de kinderen een clown getekend, op
de manier hoe ik het heb gezegd (rechthoekige vormen,
boze/droevige expressie en donkere kleuren).
Beginsituatie: De klas heeft wekelijks een kunstles. Dit kan verschillen van een tekenles of een handvaardigheidsles. Ik heb zelf een keer een tekenles
bijgewoond (dit is op donderdag). Hieruit bleek dat de kinderen erg goed zelfstandig kunnen werken, en iets moois kunnen maken.
De klas kan op zijn tijd druk zijn. Het is dus noodzakelijk dat ik van te voren duidelijke afspraken maak zodat de les goed verloopt.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

10 min

Inleiding

Ik begin de les door een afbeelding te laten zien


van een cartoon clown. Hierbij zal ik een aantal
vragen stellen aan de klas:
- Hoe voelt een clown zich meestal?
- Welke vorm komt het meeste terug?
(ronde vorm)
- Wat voor kleuren zie je terug?

De kinderen letten tijdens mijn uitleg goed op, zodat ze


weten wat ze moeten gaan doen. Ze zijn stil en mogen een
vinger opsteken als ze tussendoor een vraag hebben.

Afbeelding Clown
Vragen
Digibord

Als ik de vragen stel over de normale clown en ze willen


antwoord geven, roepen ze er niet doorheen, maar steken
ze hun vinger op.

Vervolgens zal ik vertellen dat we vandaag een


clown gaan tekenen, maar dan op een andere
manier. We gaan het tegenovergestelde doen.
We gaan geen blije clown maken, maar een
boze/verdrietige clown. We gaan geen ronde
vormen gebruiken, maar alleen rechthoekige
vormen (vierkanten, rechthoeken etc.) en we
gebruiken geen vrolijke, felle kleuren, maar
donkere en droevige kleuren.
Ik zeg tegen de kinderen dat ik geen voorbeeld
laat zien, omdat ze zelf mogen gaan ontdekken
hoe ze het willen gaan aanpakken. Ook zal ik
vertellen dat er tijdens het tekenen serieus
wordt gewerkt, omdat er na de les een aantal
leerlingen naar voren mogen komen om hun
werk te laten zien.
30 min

Kern

Ik laat de kinderen aan de slag gaan met de


tekening. Als ze iets niet snappen, of ze weten
niet hoe ze iets moeten aanpakken zal ik ze
aanwijzingen geven.

De kinderen gaan aan de slag met hun tekening van de


verkeerde clown. Ze mogen best met elkaar overleggen,
het is tenslotte een werk-les. Als ze iets niet snappen,
steken ze hun vinger op. Als de kinderen eerder klaar zijn,
mogen ze hun tekening eerst aan mij komen laten zien. Als
het goed is, mogen ze iets anders gaan doen.

A3 papier
Kleurpotloden

5 min

Afsluiting

Ik laat het stilte teken zien, zodat ik de les kan


gaan afsluiten. Eerst zal ik 3 kinderen naar
voren sturen. Die mogen hun tekening laten
zien, en er iets over vertellen. Als dit gebeurd is,
zal ik nog even vragen wat er wel en niet goed
ging, zodat dit de volgende keer beter kan. De
tekening mogen ze houden, of eventueel een
volgende keer afmaken als het nog niet
helemaal af was.

Als de kinderen het stilte teken zien, worden ze stil en


steken ze ook hun hand op. Als er een kind uitgekozen
wordt om naar voren te lopen, is de rest van de klas rustig,
Nadat er 3 kinderen zijn geweest, mogen een paar kinderen
nog even vertellen wat er wel goed ging, en wat er minder
goed ging.

De tekening

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor
Datum:

Verantwoording
Ik heb gekozen om een les te geven over de verkeerde clown. Ik had moeite om een goede kunst-les te verzinnen, maar kreeg
tijdens een BVO les dit idee te horen. Dit idee sprak me aan, dus heb ik besloten om er een les over te maken. Ik hoorde alleen
het stukje andere vormen voorbij komen. Het stukje over andere expressies en kleuren heb ik er zelf bij verzonnen.
Ik geef les aan groep 5. De kinderen hier zijn tussen de 8 en de 10 jaar oud. Hier kun je 2 fasen bij bedenken. Als eerst heb je de
fase van de gecodeerde werkelijkheid, en hierop volgt de fase van de zichtbare werkelijkheid.
Kinderen gebruiken in deze fase graag felle kleuren. Dit vanwege het grafische en het onderscheidende effect. Soms omdat je
hierdoor goed rechte lijnen kunt tekenen, en ook om bepaalde vlakken een felle kleur te geven. Ik heb er deze les voor gekozen
om juist geen felle kleuren te gebruiken, omdat dit een kenmerk is van een normale clown. Door donkere kleuren te gebruiken
zijn ze compleet iets anders aan het maken, wat ook de achterliggende gedachte bij deze les was.
Ook word de kopvoeter een stuk uitgebreider. Een poppetje krijgt in deze fase bijvoorbeeld armen en benen. Dit zag je ook terug
bij de clowns die getekend werden.
Een van de belangrijkste kenmerken in deze fase is dat het kind codetekens maakt. Dit houdt in dat het kind niet tekent wat hij
ziet of weet. Ook houdt het in dat hij niet naturalistisch probeert te tekenen. Denk hierbij aan ieder persoon even groot te maken,
of iemand een driehoekig lijf te geven. Het kind weet dat het niet zo is, maar doet het toch. Dit stimuleerde ik dus door van te
voren de andere vormen, expressies en kleuren aan te geven.
Dan gaan we nu kijken naar de periode van de zichtbare werkelijkheid.
De periode van de zichtbare werkelijkheid wordt zo genoemd omdat er in deze periode een duidelijk verlangen is naar een
realistische weergave van de werkelijkheid. Het wordt ook wel de periode van het naturalistisch tekenen genoemd. Dit zag je ook
terug bij sommige kinderen. Bij de kinderen in deze fase zag je veel duidelijker dat het ook echt om een clown ging. Bij kinderen
die minder ver ontwikkeld zijn kon je soms moeilijk achterhalen dat het een clown was. Mooi om die verschillende fases in
dezelfde klas in beeld te brengen.
(Schasfoort, 2012) Beeldonderwijs en didactiek, Noordhoff Uitgevers.

You might also like