You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Laura Kees Mentor Mieke de Wit


Klas PEH16VA Datum 6-3-2017
Stageschool Bs. De Stapsteen Groep 1 /2B
Plaats Maarheeze Aantal lln 27
Vak- vormingsgebied: geschiedenis
Speelwerkthema / onderwerp: verkeer

Persoonlijk leerdoel: -ik wil duidelijk vertellen wat de kinderen moeten weten.
- ik wil ervoor zorgen dat de opdracht gestructureerd verloopt en dat er rust is ondanks dat de kinderen samen mogen werken.
- ik ga ervoor zorgen dat de kinderen het zien als een uitdaging.
- ik wil het overzicht houden zodat ik weet wat er allemaal in mijn kring gebeurt.
-ik ga letten op een goede beurtverdeling.

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


Kerndoel 51 -ik kijk aan het einde van de sorteer activiteit of het gelukt is.
De leerlingen leren gebruik te maken van eenvoudige historische bronnen
Natuurlijk geef ik de kinderen grote complimenten als het ze lukt, zodat ook zij weten dat
en ze leren aanduidingen van tijd en tijdsindeling te hanteren. ze het goed hebben gedaan.
-ik vraag aan het einde van de activiteit of de kinderen de kenmerken van de voertuigen
Aan het einde van de les kunnen de kinderen: nog eens kunnen herhalen of er iets over kunnen vertellen.
-voorwerpen vergelijken en sorteren op basis van kenmerken en Ik geef de kinderen met een stille vinger de beurt, zodat ze iets mogen vertellen.
eigenschappen. -ik vraag of de kinderen kunnen benoemen wat het oudste en wat het nieuwste voertuig
-kernmerken van verschillende voertuigen herkennen en kunnen benoemen is.
op wat voor gebied ze kunnen voortbewegen.
- kunnen benoemen wat de verschillen zijn tussen nieuwe en oude
voorwerpen, het vergelijken van voorwerpen van toen en nu.
-de kinderen kunnen de nieuwe en oude voertuigen aan elkaar koppelen
gesorteerd op soort.
-de kinderen kunnen de voertuigen van oud naar nieuw leggen.

-de kinderen oefenen met samenwerken, overleggen en naar elkaar


luisteren.
Beginsituatie:
mijn klas bestaat uit 27 kinderen, waaronder 12 meisjes en 15 jongens.
Ik heb door observaties een duidelijk beeld van mijn groep. Hierdoor weet ik op welke kinderen ik extra goed moet letten. Tevens weet ik ook welke kinderen verlegen
zijn, deze kinderen moet ik een extra zetje geven zodat alle kinderen even vaak aan de beurt komen.
Alle kinderen willen erg graag antwoord geven of iets vertellen. Hierdoor wil ik dat ze beter naar elkaar leren luisteren.
De kinderen hebben nog geen les gehad over de verschillende voertuigen. Hierdoor beginnen ze bij het begin. Natuurlijk hebben ze wel al veel verschillende
voertuigen in hun omgeving gezien. Vooral bij de jongens spelen voertuigen een belangrijke rol in hun belevingswereld, hierdoor hebben de kinderen zelf al wat
voorkennis gemaakt.
De kinderen weten het verschil tussen heel lang geleden, lang geleden en het nu. Ze kennen de begrippen verleden en heden.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
+/- 10 Kring Ik open de kring door het herhalen van de De kinderen komen de klas binnen -de routinekaarten
minuten openen dagelijkse routines. Zodra ze alle ballen en boeken hebben opgeruimd kunnen -de dagkaarten
Wat gaan we vandaag doen? we starten.
Hoe vaak moeten we vandaag naar school? De kinderen vertellen wat we die dag gaan doen aan de
hand van de kaarten in de klas.

Daarnaast gaan we alle dagen van de week De kinderen beantwoorden alle vragen die ik ze stel over de
herhalen. dagen van de week. Op het moment dat het iemand niet lukt
Welke dag is het vandaag? mogen ze elkaar helpen.
Welke dag was het gisteren? Daarna noemen we met zn alle de gehele week op, zodat
Welke dag is het morgen? het voor iedereen weer opgefrist is.
Wat komt er na morgen?
Wie kan alle dagen van de week opnoemen?
+/- 20 Sorteer -als eerste wil ik met de kinderen verschillende -de kinderen luisteren naar wat ik ze vertel -sorteerkaartjes
minuten opdracht voorwerpen bespreken zodat ze duidelijk het -de kinderen vertellen zelf al wat ze weten over de
En uitleg verschil weten tussen voorwerpen. verschillende voertuigen.
-2 wielen
-4 wielen
-meer wielen
-in het water
-in de lucht
-op het land
-oude voertuigen
-de kinderen krijgen verschillende plaatjes die ze moeten
Zodra de kinderen hier wat vanaf weten indelen in de juiste categorien, ik laat de kinderen hierbij
Geef ik ze allemaal een plaatje. samen overleggen zonder al te veel te helpen zodat ze zelf
Deze plaatjes moeten ze dan indelen in de na moeten denken.
verschillende categorien
De kinderen beginnen met het categoriseren:
-voertuigen, luchtvaartuigen, watervaartuigen
en oude voertuigen.
Vervolgens mogen ze verder categoriseren: Aan de hand van vragen leid ik de kring. Ik laat de kinderen
2 wielen, 4 wielen, meer wielen. zoveel mogelijk in een coperatieve vorm leren, zodat ze
Als laatste gaan we goed kijken naar de oude samen kunnen ontdekken.
en nieuwe voertuigen. Ik maak hier gebruik van de werkvorm rotonde.
Wat is het oudste? Zo krijgt ieder kind een beurt om een kaartje in de goede rij
Wat is het nieuwste? te leggen. Hierdoor draagt ieder kind zijn steentje bij aan de
Welke oud- en nieuw voertuig horen bij elkaar? opdracht.
Kun je de volgorde bepalen?
Wat is van heel lang geleden, lang geleden, nu?
Wat zou er in de toekomst kunnen zijn?

+/- 10 Afsluiting Om de les af te sluiten vraag ik aan de kinderen De kinderen vertellen dat gene wat voor hen het meeste
minuten nog wat controle vragen. betekenis had.
Door dit nogmaals uit te leggen aan de kinderen, herhalen
de kinderen het nog een keer en onthouden ze het beter.
Natuurlijk moeten ze netjes op hun beurt wachten, ik
verwacht van de kinderen dat ze hun stille vinger gebruiken.
Hier ga ik deze les goed opletten.
+/- 5 a 10 Energizer Als we nog enkele minuten over hebben wil ik De kinderen lopen door de kring.
minuten een energizer met de kinderen doen. Op het moment van dat ik in mijn handen klap, staan ze stil
De reden: onze opdracht vanuit de pabo is de met hun ogen dicht.
sfeer van de klas verbeteren. Door de kinderen Een leerling gaat uit het lokaal.
samen te laten werken wordt de sfeer in de klas De kinderen moeten zo snel mogelijk raden welk kind er
verbeterd en voelen alle kinderen zich fijn in weg is.
een veilige leeromgeving. De leerling komt weer beginnen en we starten opnieuw.

De energizer:
De kinderen lopen rond in de kring. Zodra ik in
mijn handen klap staat iedereen muisstil en
doet zijn/haar ogen dicht.
Vervolgens krijgt een leerling een laken over
zich heen of loopt even de klas uit.
De andere kinderen moeten proberen te
ontdekken welke leerling verdwenen is.

Vervolgens gaan alle kinderen weer zitten en


pakken we het kiesmandje erbij.
Zodat we aan het werk kunnen.
Persoonlijke reflectie
Voor mijn gevoel verliep mijn kringactiviteit prima!
Ik was een klein beetje zenuwachtig doordat mijn SLB-er aanwezig was om mijn les te observeren.
We zijn goed gestart met de kinderen die nog iets aan de klas wilden vertellen, zij mochten snel hun verhaal doen.
Vervolgens hebben we gekeken naar wat we allemaal gaan doen en de dagen van de week.
Toen heb ik de praatplaat gepakt. De kinderen waren meteen heel betrokken en wilden op iedere vraag antwoord geven.
Vervolgens heb ik de kinderen verteld dat we gaan sorteren. De volgende keer ga ik er op letten dat ik zulke moeilijke woorden uitleg. Door
de methodes weten veel kinderen al wat sorteren is, maar ik kan er niet vanuit gaan dat iedereen dit weet.
Toen zijn we begonnen, de kinderen waren super enthousiast en deden erg fijn mee! Iedereen wilden een kaartje neerleggen. De volgende
keer wil ik beter letten op mijn beurtverdeling. Zodat ook de stille kinderen aan de beurt komen en niet alleen de opvallende kinderen.
Daarnaast wil ik erop letten dat kinderen die vaak zeggen weet ik niet gewoon aan de beurt komen en met hulp antwoordt kunnen geven
zodat ze over deze onzekerheid heen komen.
Mieke moest 2 kinderen waarschuwen die zaten te praten, de volgende keer wil ik het overzicht in de groep beter bewaren zodat ik weet
wat er allemaal in mijn kring gebeurt.
Daarnaast heeft Mieke J. uit de kring moeten halen. Ik vond dit absoluut niet vervelend maar wil hier de volgende keer wel meer initiatief
innemen zodat ik ook zelf de consequenties kan laten voelen.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:14-03-2017
Wat een leuke kringactiviteit!
Je hebt de kring goed geopend, de dagen van de week passen al prima in de geschiedenisles. Daarnaast is het altijd goed om deze voor
kleuters te herhalen.
De kinderen waren erg betrokken, waarschijnlijk doordat je werkte in hun belevingswereld.
Je zei tegen de kinderen: we gaan alle kaartjes sorteren. Weten alle kinderen wat sorteren is? Tijdens de les kwamen ze hier zeker achter,
maar voor de kinderen van groep 1 is het handig als je dit even uitlegt.
Je had erg goede kaartjes gekozen, de onbekende voertuigen die je had toegevoegd gaven uitdaging voor de kinderen.
Een klein aandachtspuntje waar je nog op moet letten is je beurtverdeling. De kinderen die hard roepen en aandacht vragen krijgen vaak
de beurt. Probeer ook eens om de wat stillere kinderen een beurt te geven.
Verder was het echt een goede kring. De kinderen herkenden aan het einde van de activiteit de voertuigen en konden deze in het goede
rijtje leggen, je hebt je doel dus bereikt. Tevens heb je aan deze activiteit een stukje rekenen gekoppeld, het is goed dat je verschillende
vaardigheden in een les benut.
Goed gedaan Laura.

Ps. Let goed op je stem!

You might also like