You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e) K. Mentor P.
Klas PEH16DA Datum 28 maart 2017.
Stageschool De Z. Groep 6.
Plaats B. Aantal leerlingen 26.
Vak- vormingsgebied: samenwerkingsvaardigheden: sociaal emotionele ontwikkeling (kerndoel 34).
Speelwerkthema/ onderwerp: afspraken, regels en beloning (tokensysteem) product maken en presenteren aan de medeleerlingen. Dit is de tweede levoles en een
vervolg op de eerste les.
Kerndoelen: 2. Gebruik, inhoud en vorm.
55: Reflecteren op eigen werk en dat van anderen (Tule-SLO, 2006).

Persoonlijke leerdoelen:
Ik leer beargumenteerde keuzes maken. De afspraken en de regels worden ook mijn (en de leerkracht) afspraken en regels. Dat betekent dat de leerlingen niet
volledig de vrije hand kunnen krijgen. Met een beetje sturing halen de leerlingen de doelen. De leerlingen moeten ervaren dat zij de keuzes maken, omdat het hun
product moet worden.
Aan het einde van de les heb ik de juiste vragen aan de leerlingen gesteld, waardoor zij lesdoelen behalen en het gevoel hebben de regie te hebben gehad hierover.
Competenties:
A: A1. Pedagogisch en didactisch. E: E2. Bespreken van de leeractiviteit (Fontys, Nd.).

Lesdoelen: Evaluatie van de lesdoelen:


I., E. en D. formeren een groepje van drie. Zij maken een 4 april is de presentatie en worden de producten bekeken, besproken en gentroduceerd
samenvatting/product van de regels-, beloningen- en afsprakenlijsten. door de groepjes leerlingen.
Het product presenteren ze aan de groep op 4 april. Daarna wordt het De doelen uit de eerste levoles worden gevalueerd.
product toegevoegd aan de muur met samenwerkingsdoelen.
De leerlingen verdelen zelf de taken in hun groepjes.

Beginsituatie:
Enkele leerlingen (A., D. en J.) hebben moeite met de lesovergang en stil zijn tijdens instructie.
De meeste meisjes in de klas zijn gedisciplineerd. De samenwerkingsdoelen zijn voor de hele klas geschreven en worden van nature door meisjes makkelijker
opgepikt.
De klas heeft bij een aantal lessen extra buitenspeeltijd kunnen verdienen. De lesdoelen werden (klassikaal) toen onvoldoende behaald. Hierdoor kon de beloning, het
buiten spelen, niet volledig benut worden. De leerlingen die wel hun best gedaan hebben (de meisjes bijvoorbeeld) werden daardoor niet beloond. Deze leerlingen
worden nu extra in het zonnetje gezet. Hierdoor wordt benadrukt dat positief gedrag loont, maar ook dat er gelegenheid is je gedrag/ samenwerkingsvaardigheden te
verbeteren/ veranderen. De drie meisjes kiezen daarom ieder minimaal een jongen (modelling) in hun groepje en nog een meisje (bekrachtigen gedrag). Zij maken
samen een product en presenteren dit aan de klas.
Fowler/Burggraaff (Schepper, 2015) beschrijven psychologische kenmerken van leerlingen in groep 6 in fase 2 Mythisch- letterlijk. Vanaf groep7 bevinden de meeste
leerlingen zich in fase 3 Synthetisch-conventioneel. Dat is voor de meeste leerlingen in de zone van naaste ontwikkeling. Ry. Is bijvoorbeeld heel goed in staat om
zijn mening te verwoorden en oefent met het toelaten van andere meningen. Hij weet dat er andere meningen zijn. Deze kan hij verwoorden en toetsen aan zijn
mening, maar toelaten is nog lastig, dat gebeurt nog niet intrinsiek (wel na een gesprek waarin de andere meningen beargumenteerd worden bijvoorbeeld).

Lesverloop (bespreken met I., E. en D.)

Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen/


Leraar leergedrag leerling(en) Organisatie
5- 10 Inleiding: aanbieden activiteit Organisatievormen: Knutselmateriaal.
min Vragen of de leerlingen de activiteit leuk E.: regels; Computer.
vinden om te doen (opdrachtvorm). D.: afspraken; Lijsten.
I.: beloningen.

Kern: De leerlingen overleggen over de vorm van het product en maken


De leerlingen kiezen ieder maximaal 1 afspraken over de taakverdeling (samenwerkingsvorm).
ander meisje en minimaal 1 andere De leerlingen leren keuzes maken. Ze werken heterogeen samen.
jongen. De leerlingen oefenen met ordenen, samenvatten, kritisch lezen en
Ze maken samenwerkingsafspraken die het gestructureerd weergeven van tekst en mening.
ze terugkoppelen aan de leerkracht (zo De leerlingen mogen in de gang werken, wat al een bekrachtiger is.
kan het proces bewaakt worden). De leerlingen mogen kiezen of ze in de pauze doorwerken enz.
De leerlingen bespreken hun planning:
wanneer werken ze aan het product, hoe
denken ze dat het eruit komt te zien, hoe
herkennen de andere leerlingen hun input
enz.
Regelmatig evalueren hoe het proces
verloopt.
Het is de bedoeling, dat het leuk is en
voelt als een beloning. De leerlingen in de
klas moeten het ook zo zien.
15 Slot: Van ieder groepje bespreken alle deelnemers iets tijdens de
min De leerlingen presenteren het product aan presentatie.
de klas. De producten van de leerlingen kunnen gebruikt worden, ze zijn
Ze vertellen hoe het tot stand is gekomen. niet voor niks gemaakt.
Het product hangt/staat aan/bij de muur.
Literatuurlijst:
Zie literatuurlijst OGP 3 op de website.

You might also like