You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e) Bram van Leuken Mentor L.M.
Klas PEH16VC Datum
Stageschool OBS B Groep 4A
Plaats Helmond Aantal lln 25 (complete klas)
Vak- vormingsgebied: Geschiedenis
Speelwerkthema / onderwerp: telefonie
Persoonlijk leerdoel:
Ik wil deze les letten op het consequent handelen op ongewenst gedrag van kinderen.
Dit ga ik doen door;
Tijdens de instructie duidelijke verwachtingen uit te spreken naar de kinderen en ook te peilen of die verwachtingen aangekomen zijn.
Bij eventueel ongewenst gedrag de kinderen die dit veroorzaken de kinderen aan te spreken middels de ik-boodschap. Bij herhaling van dit gedrag zal ik daar
consequenties aan ophangen.
Kinderen die gewenst gedrag vertonen positief te benoemen op afstand. Kinderen die ongewenst gedrag vertonen probeer ik zoveel mogelijk van dichtbij te
corrigeren.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Productdoel: Aan het einde van de les zijn de kinderen in staat om Ik ga het productdoel checken door de kinderen daadwerkelijk aan de slag te zetten met
mobiele telefoons op volgorde van jong naar oud te leggen. een aantal telefoons die zij op volgorde van jong naar oud moeten leggen. Dit doen de
Daarnaast zijn ze in staat om een zelf verzonnen telefoon uit de toekomst kinderen aan de hand van de informatie die ik ze verteld heb.
te ontwerpen. Daarnaast presenteren de kinderen hun eigen ontworpen telefoon uit de toekomst voor
Kerndoel 53: de andere kinderen. Aan de hand van de presentaties concludeer ik of de kinderen het
De leerlingen leren over de belangrijke historische personen of lesdoel behaald hebben.
gebeurtenissen uit de Nederlandse geschiedenis en kunnen die
voorbeeldmatig verbinden met de wereldgeschiedenis. Het procesdoel ga ik evalueren door enerzijds te observeren als de kinderen bezig zijn.
Anderzijds ga ik aan het einde van de les de samenwerking mondeling evalueren met de
Procesdoelen: De kinderen breiden hun samenwerkingsvaardigheden uit. kinderen.
Beginsituatie:
Pedagogisch: De groep bestaat uit 17 meisjes en 8 jongens. Uit mijn typering van de groep is gebleken dat de groep over het algemeen altijd een hoge betrokkenheid
vertoont. De groep is gezellig en gaat in de regel goed met elkaar om. Soms reageren jongens negatief op meisjes en andersom. Dit blijkt ook uit het (invullen van) het
sociogram. Bij het invullen van het sociogram viel me op dat veel meisjes negatief voor jongens kiezen (sociaal). In de klas zie je dit terug. Als het aankomt op
samenwerken, zie je dat de meisjes met de meisjes samenwerken en de jongens met de jongens.
Niveau: Geschiedenis staat niet vast op het rooster in groep 4. Er wordt gebruik gemaakt van een methode die zowel natuuronderwijs, aardrijkskunde, als
geschiedenis aanbiedt. Vanaf groep 5 worden deze drie vakgebieden los van elkaar aangeboden. In de methode is geen sprake van een concentrische leerlijn. Er
worden her en der wat onderwerpen aangesneden, zonder dat daar een logische lijn in zit.
Betrokkenheid: De betrokkenheid is over het algemeen hoog in deze klas. Ik denk dat een les over telefoons in de belevingswereld van de kinderen zit, omdat zij
binnen niet al te lange tijd zelf ook n mobieltje zullen hebben.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
10 De les De kinderen zien de volgende vragen op het De kinderen bespreken in hun groepje de antwoorden op de - Powerpoint
minuten inleiden en bord: vragen. Hierdoor kunnen ze informatie die ze weten telefonie
voorkennis - Wat deden mensen voordat er telefoons uitwisselen en informatie van andere kinderen meenemen. - Telefoons en
ophalen. waren? Ze hoeven de antwoorden verder niet te noteren. Het is mobieltjes
- Wanneer ontstond de eerste telefoon? voldoende
- Waar denk je aan bij het woord
telefoon?
- Wat voor merken telefoons ken je
allemaal?
Deze vragen gaan de kinderen in hun groepje
bespreken.
15 Instructie Naar aanleiding van de PowerPoint krijgen de De kinderen doen mee met de les en zijn interactief bezig - PowerPoint
minuten kinderen informatie over de ontwikkeling van met de geschiedenis van telefonie. Tijdens de telefonie
telefonie. Ik gebruik verschillende werkvormen. PowerPointpresentatie luisteren de kinderen naar de uitleg - Filmpje telefonie:
Ik vertel de kinderen de informatie, laat een kind die ik ze geef. http://www.schooltv
presenteren aan de anderen, stel verschillende .nl/video/de-
vragen en laat een filmpje zien. Tijdens mijn Daarna gaan de kinderen in groepjes de telefoons die ik geschiedenis-van-
presentatie gebruik ik de tijdlijn om aan te meegenomen heb in de goede volgorde te leggen. Dit doen de-telefoon-
wijzen in welke tijd de gebeurtenis plaats heeft ze door in discussie te gaan met elkaar en uiteindelijk uitgevonden-door-
gevonden. (KD 51) graham-
bell/#q=telefoon
Verder mogen de kinderen verschillende -
telefoons (die ik zelf meeneem) op de goede
volgorde leggen. Begin bij de oudste en eindig
bij de jongste. Daarna gaan we bespreken wat
opvalt aan de telefoons.
15 Verwerking Nadat de kinderen de informatie hebben gehad, De kinderen denken zelf na over de toekomst en ontwerpen - Posterformat
minuten mogen de kinderen gaan bedenken hoe een een eigen telefoon. Dit maken ze visueel door het op een papier
telefoon over 20 jaar eruit zal zien. Wat kun je posterformaat te tekenen en daar eventueel bepaalde - Potlood
er allemaal mee en hoe gebruik je deze? Ze dingen bij te schrijven.
gaan ook nadenken over de batterij van de
telefoon en of we deze nog wel op moeten
laden via het stopcontact.

10 Presenteren De kinderen mogen hun eigen gemaakte De kinderen presenteren hun eigen bedachte telefoon.
minuten telefoon presenteren aan elkaar. Ze leggen
hierbij ook uit hoe je hem moet gebruiken, wat
je er mee kan en hoe je hem moet opladen.
5 minuten Nabespreke De kinderen gaan weer op hun eigen plek zitten De kinderen denken na over de vragen. Ze geven hier een
n hoe het en we gaan klassikaal bespreken hoe het antwoord op en daarmee geven ze mij inzicht in het wel of
samenwerke samenwerken deze les is gegaan. De kinderen niet behalen van het lesdoel.
n bij de denken na over de volgende vragen:
kinderen - Heb je elkaar kunnen helpen?
ging. - Heb je dingen geleerd van elkaar?
- Heb je naar elkaar geluisterd?
- Heeft iedereen evenveel gedaan?

Bijlage 2 Format Toelichting lesontwerp


Student: Bram van Leuken Docent: Vincent Hoeks
Vakgebied: Geschiedenis Stagegroep: 4A
Klas: PEH16VC
Welke keuzes heb ik hier gemaakt?
Kennis over (kinderen in) de De beginsituatie die ik gemaakt heb, heb ik gebaseerd op de typering
groep is nadrukkelijk
van de groep die ik heb gemaakt. Die typering heb ik gemaakt op
verwerkt in de omschrijving
van de beginsituatie van de basis van observaties, gesprekken met de mentor en
groep, zowel in observatieinstrumenten als de klimaatschaal en sociogram.
pedagogische zin (gedrag, Het niveau van de kinderen heb ik enerzijds bepaald aan de hand van
groepsverhoudingen,
gesprekken met de mentor en aan de andere kant door terug te
groepsdynamiek) als in
didactische zin bladeren in de methode
(vakspecifieke
beginsituatie).
De lesdoelen zijn De lesdoelen zijn afgestemd op de kerndoelen zoals tule.slo ze
afgestemd op de
geformuleerd heeft. Het gaat hier om kerndoel 53:
beginsituatie. In de
formulering ervan wordt De leerlingen leren over de belangrijke historische personen of
zichtbaar dat kennis van gebeurtenissen uit de Nederlandse geschiedenis en kunnen die
vakdidactiek en leerlijnen voorbeeldmatig verbinden met de wereldgeschiedenis.
op een logische manier is
verwerkt.
Werk- en De werkvormen zijn gebaseerd op de vakdidactiek, omdat de groepjes
groeperingsvormen zijn
aan de hand van beeldvormers (filmpjes, afbeeldingen in de
afgestemd op specifieke
kenmerken van de groep n PowerPoint en de realiteit door de telefoons die ik meegenomen heb)
op specifieke kenmerken aan het werk gaan. De beeldvormers die ik inzet deze les dragen bij
van vakdidactiek. aan de vakdidactiek.
Werk- en De groeperingsvormen dragen bij aan de lesdoelen, omdat n van de
groeperingsvormen zijn
lesdoelen is dat de kinderen hun samenwerkingsvaardigheden
functioneel ondersteunend
bij het behalen van de verbeteren.
lesdoelen.
Een aanzet tot In deze les wordt de samenwerking in groepjes gestimuleerd.
samenwerkend leren krijgt
op een logische wijze plek in
het lesontwerp.*
De proces- en De productdoelen worden gevalueerd door de kinderen hun
productdoelen worden
presentaties. Aan de hand van de presentaties checken we de
expliciet gevalueerd met
de kinderen. lesdoelen. Het procesdoel wordt naderhand mondeling nog
behandeld.
Aan de hand van de feedback, heb ik mijn les ontworpen en heb ik specifieke aandacht gevestigd op de beeldvormers.
Daarnaast heb ik de samenwerking tussen de leerlingen bevorderd door werkvormen te bedenken waarbij kinderen gedwongen
worden tot samenwerking.

Persoonlijke reflectie
Dit waren mijn persoonlijke leerdoelen deze les:
Ik wil deze les letten op het consequent handelen op ongewenst gedrag van kinderen.
Dit ga ik doen door;
Tijdens de instructie duidelijke verwachtingen uit te spreken naar de kinderen en ook te peilen of die verwachtingen aangekomen zijn.
Bij eventueel ongewenst gedrag de kinderen die dit veroorzaken de kinderen aan te spreken middels de ik-boodschap. Bij herhaling van dit gedrag zal ik daar
consequenties aan ophangen.
Kinderen die gewenst gedrag vertonen positief te benoemen op afstand. Kinderen die ongewenst gedrag vertonen probeer ik zoveel mogelijk van dichtbij te
corrigeren.
Ik kan terugkijken op een geslaagde les als het gaat om deze doelen. Het enige wat ik wil verbeteren volgende lessen is het goed
uitspreken van de ik-boodschap.

Reflectie o.b.v. de lesdoelen:


De lesdoelen zijn zeker geslaagd. Alle groepjes waren in staat om alle telefoons in de goede volgorde te leggen.
De presentaties gaven mij een inzicht in het ontwerpen van een telefoon voor de toekomst. Alle groepjes hadden een telefoon ontwikkeld
met leuke dingen die de telefoons zouden kunnen. Zo had n groepje een telefoon ontworpen waarmee je jezelf kon teleporteren naar de
andere kant van de wereld.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:
Erg leuke les. Je had erg duidelijke doelen geformuleerd voor de les en die doelen zag ik in je les duidelijk terug komen.
Tijdens de verwerking van de les, liet je groepjes de telefoons in de goede volgorde leggen. Je had voor n groepje telefoons en daardoor
zaten de andere groepjes stil. Verzin de volgende keer een opdracht waardoor de andere groepjes ook aan de gang kunnen.
Goede evaluatie van de les op het einde.

You might also like