You are on page 1of 6

Scenariusz zaj

Przedmiot: jzyk angielski

Temat: Utrwalanie i wzbogacanie sownictwa z zakresu odziey

Autor: Renata Nowicka

Stopie awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Odbiorcy: kl. IV, II etap edukacyjny

Afiliacja: Zesp Szk w Mrzezinie

Odniesienie do podstawy programowej:

Do najwaniejszych umiejtnoci zdobywanych przez ucznia w trakcie ksztacenia oglnego


na II etapie edukacyjnym naley:

5)Umiejtno posugiwania si nowoczesnymi technologiami informacyjno-


komunikacyjnymi

Jzyk obcy nowoytny

1. Uczen posuguje sie bardzo podstawowym zasobem srodko w jezykowych

1. 1) czowiek (dane personalne, wyglad zewnetrzny, uczucia i emocje,


zainteresowania);

1. 7) zakupy i usugi (rodzaje sklepo w, towary, sprzedawanie i kupowanie);

2. Uczen rozumie wypowiedzi ze suchu

3. Uczen rozumie kro tkie, proste, kilkuzdaniowe wypowiedzi pisemne

6..Ucze reaguje ustnie w prostych sytuacjach dnia codziennego

9. Uczen dokonuje samooceny i wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad jezykiem (np.
poprawianie bedo w, zapamietywanie nowych wyrazow).
Odniesienie do standardw przygotowania nauczycieli w zakresie technologii
informacyjnej i komunikacyjnej, wskazanie i uzasadnienie

3.1.d nauczyciel wspiera proces rozwoju i budowy wiedzy z wybranego zagadnienia przy
uyciu technologii informatycznej
3.2.a nauczyciel ksztaci u uczniw umiejtno posugiwania si informacj i technologi w
sposb bezpieczny, legalny i etyczny
3.2.f f. ksztatuje u uczniw wiadomo i rozwija rozumienie odmiennoci rnych kultur,
wykorzystujc w tym celu kontakty ponad kulturowe i posugujc si technologi w zakresie
komunikacji i wsppracy

3.3.a wykorzystyuje na lekcji elektroniczne zasoby edukacyjne np. gry edukacyjne ,strony
www
3.3.b. opracowuje scenariusze i konspekty zintegrowane z wykorzystaniem technologii i
zasobw cyfrowych
3.3.e dostosowuje swoje podejcie do indywidualnych zainteresowa, potrzeb i stylw
ksztacenia si uczniw, wykorzystujc technologi i zasoby cyfrowe
3.3.f. tworzy rodowisko i warunki ksztacenia, ktre su ksztatowaniu nawykw i
umiejtnoci cigego uczenia si, w tym wspomaganego technologi i zasobami cyfrowymi
3.4.a. demonstruje biege posugiwanie si technologi w celach edukacyjnych i zawodowych
3.4.b demonstruje posugiwanie si technologi i zasobami cyfrowymi, by wspiera uczniw
w zdobywaniu osigni przewidzianych w zapisach podstawy programowej
3.4.c. adaptuje nowe technologie do swoich potrzeb i potrzeb uczniw; dostosowuje
korzystanie z technologii do zmieniajcych si warunkw
3.4.e komunikuje si z uczniami, wsppracownikami, personelem i rodzicami za
porednictwem mediw cyfrowych np. dziennika elektronicznego
3.4.f organizuje i uatwia posugiwanie si biec i pojawiajc si technologi do
poszukiwania, analizowania, oceny i wykorzystania informacji z rnych rde i wspierania
wasnego ksztacenia si i bada
3.5.a wykorzystuje technologi dla swoich biecych zawodowych i edukacyjnych potrzeb
3.5.b bierze udzia w rnych formach doskonalenia zawodowego, wymieniania si
dowiadczeniem i pomysami z innymi nauczycielami,korzysta z portali edukacyjnych i stron
internetowychzwizanych z zagadnieniami edukacyjnymi by wzbogaca swj warsztat pracy i
wiedz oraz korzysta z nowych technologii do poprawy osigni uczniw
Cel oglny lekcji:

-przypomnienie i utrwalenie poznanego sownictwa z zakresu odziey oraz wzbogacenie go o


nowe elementy

-ksztacenie umiejtnoci czytania i mwienia oraz rozumienia ze suchu

Cele szczegowe lekcji:

-wiczenie umiejtnoci efektywnego uczenia si nowych swek poprzez angaowanie


pamici wzrokowej, suchowej z wykorzystaniem stron internetowych oraz tablicy
multimedialnej

-rozwijanie technik samodzielnego uczenia si z wykorzystaniem aplikacji internetowych

Ucze potrafi:
- poprawnie nazywa czci garderoby
- wyszuka szczegowe informacje w tekcie pisanym
- tworzy wypowied ustn wedug wzoru
-prosi o informacj

Metody i techniki:

-aktywizujca (gry i wiczenia), podajca, burza mzgw, komunikacyjna, minii-dialog

Miejsce pracy:

-sala komputerowa

rodki dydaktyczne:

Podrcznik Team up 1, komputery, tablica multimedialna, gry i wiczenia ze stron


internetowych:

https://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/word-games/clothes-1

http://www.helloangielski.pl/rozmowki/cwiczenie-ze-sluchu-ubrania-po-angielsku/

https://learningapps.org/2591776

wykrelanka stworzona za pomoc strony:

http://www.swiatnauczyciela.pl/narzedzia/wykreslanka/generator
Formy socjalne:

indywidualna, zbiorowa, w parach

Minimalny zakres wiedzy, umiejtnoci i kompetencji niezbdnych do zrozumienia


podawanych treci i opanowania wiczonych umiejtnoci: znajomo czci garderoby,
rozumienie krtkich, prostych, kilkuzdaniowych wypowiedzi pisemnych, znajomo czasu
Present Continuous

Zakadany przyrost wiedzy, umiejtnoci i kompetencji:

utrwalenie i wzbogacenie sownictwa z zakresu odziey, umiejtno reagowania w


sytuacjach dnia codziennego- proszenie o informacje i udzielenie jej, posugiwanie si
zasobami technologii komputerowej w samoksztaceniu, ucze potrafi znale w krtkim
tekcie pisanym informacje szczegowe

Wpyw zastosowania rodkw ICT na wzrost efektywnoci przyrostu wiedzy,


umiejtnoci i kompetencji spoecznych i personalnych

wiedza: ucze zna czci garderoby, zna czas Present Cont.

umiejtnoci: doskonali techniki samodzielnego uczenia si sownictwa przy pomocy


aplikacji internetowych

kompetencje personalne i spoeczne: ucze jest otwarty na nowe zadania, przestrzega zasad
kultury, wsppracuje w zespole przeamujc barier jzykow i nawizuje dialog

Przebieg lekcji

1.Nauczyciel zapisuje temat na tablicy interaktywnej i omawia cele lekcji. (2 min)

2.Rozgrzewka jzykowa przypomnienie sownictwa zwizanego z garderob


Nauczyciel na tablicy interaktywnej pokazuje uczniom obrazki ubra, ktre wczeniej
poznali, a uczniowie podaj nazwy angielskie. Nauczyciel wykorzysta do tego stron
https://quizlet.com/37385508/clothes-ubrania-flash-cards/ z ktrej wybra 10 sw do
przypomnienia (socks, blouse, dress, cap, jacket, skirt, T-shirt, trousers, shoes, jeans)
Nastpnie nauczyciel prezentuje i wprowadza nowe sownictwo z odziey dodajc takie
sowa jak: trainers, tracksuit, tie, gloves, jumper, coat, scarf, shirt, suit, sweatshirt. Uczniowie
powtarzaj nowe sowa i zapisuj je w zeszycie. (10 min)

3.Nauczyciel zapisa adres strony internetowej do wiczenia 1 na tablicy


https://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/word-games/clothes-1
Uczniowie maj dopasowa 12 swek do rysunkw, przy okazji mog rwnie sprawdzi
wymow danego sowa klikajc na ikonk z gonikiem. (4 min)

4.Nauczyciel przypomina i zapisuje proste zdanie w czasie Present Cont. Podobne zdania
bd w nastpnym wiczeniu interaktywnym.

She is wearing a red dress. Nauczyciel prosi o przetumaczenie tego zdania. Uczniowie si
zgaszaj i jeden z nich podaje odpowied. (2 min)

5.Nauczyciel zapisa adres strony internetowej kolejnego zadania


https://learningapps.org/2591776
Uczniowie dopasowuj 6 krtkich tekstw z opisem ubrania do obrazka. (5 min)

6.Kolejne zadanie jest wiczeniem ze suchu.


http://www.helloangielski.pl/rozmowki/cwiczenie-ze-sluchu-ubrania-po-angielsku/

Uczniowie po usyszeniu sowa, ktre nauczyciel puszcza przez goniki, zaznaczaj waciwe
odpowied w j. Polskim. (4 min)

7. wiczenie komunikacyjne uczniowie odpowiadaj na pytanie W co jeste dzi ubrany?


Nauczyciel zapisuje wzr mini dialogu na tablicy
What are you wearing today?
Im wearing
Uczniowie dobieraj si w pary i wicz mini dialog. (3 min)

8.Uczniowie czytaj krtki tekst z podrcznika na str.62 i wyszukuj proste informacje


szczegowe w tekcie. Jest to mini test wyboru. Uczniowie zapisuj odpowiedzi
w zeszycie. (7 min)

9.Podsumowanie lekcji.

Nauczyciel pokazuje na tablicy interaktywnej wszystkie czci garderoby, ktre wystpiy na


lekcji i uczniowie podaj znaczenie w j. angielskim

https://quizlet.com/37385508/clothes-ubrania-flash-cards/

Nauczyciel podsumowuje prac uczniw na lekcji. Stawia oceny za prac na lekcji i plusy za
aktywno.
10.Praca domowa. Nauczyciel rozdaje uczniom wykrelank z 12 sowami z garderoby (jeli starczy
czasu ,prac domowa mona zrobi na lekcji) wygenerowan za pomoc strony

http://www.swiatnauczyciela.pl/narzedzia/wykreslanka/generator

Ewaluacja wstpna:

Ucze posuguje si rodkami i narzdziami technologii, zna podstawowe sowa w j.


angielskim zwizane z garderob.

Ewaluacja bieca:

Odbywa si na podstawie obserwacji uczniw i wykonywanych przez nich zada oraz


zadawania pyta.

Ewaluacja kocowa:

Osignicia uczniw s sprawdzane na podstawie zadania 8 oraz wykrelanki, jeeli ucze


skoczy j na lekcji. Poza tym nauczyciel ocenia rwnie aktywno uczniw stawiajc
plusy.

Rekapitulacja

Wykorzystanie komputera, tablicy interaktywnej i internetu pozwolio na efektywniejsze


utrwalenie i wzbogacenie sownictwa i tym samym przygotowao uczniw do wykonania
wiczenia komunikacyjnego i zadania dotyczcego czytania ze zrozumieniem. Narzdzia
Tik uatrakcyjniy lekcj i spowodoway wiksze zaangaowanie uczniw rwnie tych
sabszych. Dziki wiczeniom interaktywnym moi uczniowie przezwyciaj barier w
posugiwaniu si jzykiem obcym. Narzdzia TIK wykorzystywane na lekcji sprawiaj, e
zwiksza si motywacja do nauki jzyka oraz wiara we wasne moliwoci.

You might also like