You are on page 1of 2

JU MSŠ ”Bosanski Petrovac“

PISANA PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

Predmet Odjeljenska zajednica


Broj i naziv modula:
Nastavna jedinica: Prva pomoć

da učenik (zaokruži )
Cilj: a)usvoji b) iskaže c) objasni d) pokaže e) napravi f) riješi g)
______________
Stjecanje znanja pružanju prve pomoći
Obrazovni(materijalni)

Razvijanje sposobnosti, vještina, umijeća pružanja prve pomoći


Funkcionalni
Razvijanje/usvajanje stavova, navika, interesa svijesti o značaju pomaganja u
Odgojni slučaju nesreće i prvoj pomoći

TIP SATA: (podcrtaj, dopiši) obrada, vježbanje i ponavljanje, provjera znanja i sposobnosti informativni sat
odjeljenske zajednice

OBLICI RADA NASTAVNE METODE (podcrtati) DIDAKTIČKI SISTEMI NASTAVNA


(podcrtati) NASTAVE (podcrtati) SREDSTVA I
1. Metoda demonstracije 7. Metoda praktičnih 1. Heuristička nastava POMAGALA
1. Frontalni radova 2. Programirana nastava (podcrtati)
2. Individualni 2. Metoda usmenog izlaganja 8. Metoda crtanja 3. Egzemplarna nastava 1.Tabla,kreda
3.Grupni 3. Metoda slušanja 9. Metoda pisanja 4. Problemska nastava 2.Udžbenik,kopija
4. Rad u parovima 4. Simulacija 10. Metoda čitanja i 5. Mentorska nastava 3.projektor i laptop
5. Radionica- rada na tekstu 6. Predavačka nastava 4.karta
izmjena 5. Učenički seminari 11. Metoda razgovora 7___________________ ,crtež,skica,šema
različitih formacija 6. Pedagoška radionica 12. Istraživački rad 5,CD, DVD player
6.grafoskop, episkop
7.interaktivna tabla

ETAPA SATA AKTIVNOST NASTAVNIKA AKTIVNOST UČENIKA

Uvodni dio Upoznavanje sa


Najava sata odjeljenske zajednice sa osvrtom na planiranim tokom sata
završetak I polugodišta te održanim roditeljskim odjeljenske zajednice
sastankom 10.1.2018. godine

Glavni dio: Učenicima se saopštavaju pojedinačni podaci o Učenici se upoznaju sa


uspjehu i vladanju, te se vrši analiza uspjeha i vladanja podacima o uspjehu i
u odjeljenju iz tabela u razrednoj knjizi. Dakle vladanju te u raspravi-
razrednik čita i tumači podatke sadržane u tabelama o diskusiji iznose svoje
uspjehu i vladanju učenika, uspjeh odjeljenja, uspjeh stavove o rezultatima.
po pojedinim pojedinim predmetima kao i općem
uspjehu učenika i odjeljenja.
Potrebno je otvoriti raspravu o pitanjima i problemima
u učenju i vladanju koja su dovela do većeg broja
negativnih ocjena iz stranih jezika.
Sudjeluju u donošenju
Završni dio: Razrednik inicira donošenje zaključaka i plana za zaključaka i planiraju
poboljšanje stanja u uspjehu i vladanju odjeljenja kako popraviti reultate u
uspjehu i vladanju
TOK NASTAVNOG RADA (Artikulacija)
Uvodni dio:
Najava sata odjeljenjske zajednice sa temom pružanja prve pomoći. Objasni se da će satu kao
posjetioci i predavači prisustvovati članovi sekcije iz III g koji će učenicima prezentirati svoja znanja iz
pružanja prve pomoći.
Glavni dio: Učenici IIIg će u okviru svoje prezentacije odžati i demonstraciju kojom će se podići
kompetencije učenika odjeljenja u pružanju prve pomoći. Cilj je da pored praktičnih vještina učenici
se i psihološki pripreme da u slučaju nesreće primijene znanja i vještine usvojene na satu.
Nakon što učenici završe predviđeni program za upoznavanje sa metodama pružanja prve pomoći,
oni će kroz radionicu sami opisati vlastite utiske o onom što su naučili na današnjem satu.

Završni dio: Zajedno se vrše ponavljanje i objašnjavanje postupaka i radnji u pružanju prve pomoći.

______________________

You might also like