You are on page 1of 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PANDU PUTERI

Mata pelajaran Kokurikulum Unit Beruniform - Pandu Puteri


Remaja dan Pandu Puteri Renjer
Tarikh 20 April 2019
Hari Sabtu
Waktu 8 pagi – 9 pagi
Tempoh 60 minit (1 jam )
Bilangan murid 40 orang
Tempat Bilik Kuliah
Tajuk Lencana Kumpulan Pengembara
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,
murid dapat :
Kognitif : Mengetahui prosedur memperoleh
Lencana Kumpulan Pengembara.
Afektif : Menghayati fungsi dan maksud
Lencana Kumpulan Pengembara dengan jelas
dan betul.
Psikomotor : Menunjukkan kegunaan
Lencana Kumpulan Pengembara dengan jelas
dan tepat.

Bahan Bantu Mengajar Tayangan Slaid, Video


Pengisian Kurikulum 1. EMK
-Kreativiti dalam menjana idea
2. Nilai Sampingan
1. Kerjasama
Aktiviti Lakonan, Soal Jawab, Perbincangan
Kemahiran abad ke-21 Kemahiran berfikir aras tinggi
LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
Langkah /Masa Isi pengajaran Impak / Refleksi

Set Induksi 1. Murid dibahagikan dalam Kehadiran murid


(5 minit) kumpulan Berenam mengikut
bunga.
2. Murid menyanyikan lagu
Dunia Pandu Puteri dan
melafazkan persetiaan.

Langkah 1 1. Guru menayangkan video BBM: Tayangan video,


Set Mengajar tentang bagaimana Projektor
(15 minit) mendapatkan Lencana
Kumpulan Pengembara Nilai: Berani
Pandu Puteri Remaja dan
Pandu Puteri Renjer. EMK: Menjana idea
2. Guru menerangkan kepada
murid tentang persiapan untuk
membuat lawatan satu acara
pandu puteri ke luar negara,
mengajar segala prosedur
sebelum ke luar negara dan
guru memberitahu murid
lencana akan diberi hanya
selepas lawatan dijalankan
selesai.
3. Murid memahami
penerangan guru tentang
lawatan dan segala prosedur
mendapatkan Lencana
Kumpulan Pengembara
kemudiannya bersedia
menyediakan laporan selepas
lawatan berdasarkan
penerangan yang diperolehi
daripada guru
tersebut.

Langkah 2 1.Guru membahagikan murid BBM : Kepingan Kertas


(20 minit) kepada beberapa kumpulan.
2. Guru mengedarkan NILAI : Bekerjasama dalam
beberapa kepingan kertas ahli kumpulan
menerangkan tentang format
menulis laporan lawatan. EMK : Kreativiti
3. Murid diminta memahami
format laporan tersebut
dengan betul.
Langkah 3 1. Murid berada dalam BBM: Kad aktiviti
(15 minit) kumpulan.
2. Murid diminta untuk Nilai: Bertanggungjawab dan
menyenaraikan aktiviti- Bekerjasama
aktiviti yang akan dilakukan
semasa berada di luar neara EMK: Menjana idea dan
dan peralatan yang kreatif
dikehendaki.
3. Setiap kumpulan diminta
memberikan pendapat
mereka.
4. Contoh aktiviti:
 Mendaki gunung
 Perkhemahan
 Pertandingan
memasak
 Flying Fox
 Rock climbing
5. Contoh peralatan:
 Khemah
 Mancis
 Parang
 Peti kecemasan
 Lampu suluh
6. Murid membentangkan
tugasan tersebut di hadapan
kelas.

Penutup 1. Guru menyuruh setiap Nilai: Berani dan


(5 minit) kumpulan bunga memberikan Bertanggunjawab
refleksi berdasarkan cara
untuk mendapatkan Lencana
Kumpulan Pengembara.
2. Murid menjelaskan semula
apa yang diperolehi bagi kelas
hari ini berkaitan
mendapatkan Lencana
Kumpulan Pengembara.
3. Guru dan murid bersurai.

Refleksi Guru

Komen / Cadangan
Penyelia

You might also like