You are on page 1of 10

RPH Pendidikan Moral Tahun 5

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PENDIDIKAN MORAL


Mata Pelajaran

: Pendidikan Moral

Tahun

: 5

Tarikh

: 20 Oktober 2011

Hari

: Rabu

Masa

: 8.00 pagi 9.00 pagi

Jangka Masa

: 1 jam (60 minit)

Bilangan murid

: 21 orang

Bidang

: Nilai berkaitan dengan perkembangan diri

Nilai

: Kepercayaan kepada Tuhan

Tajuk

: Menghormati agama lain

Pengetahuan sedia ada

: Murid telah mempelajari tentang pegangan agama masingmasing.

Hasil pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;


i.

tempat

Menceritakan tentang agama masing-masing dan

beribadat mereka.
ii.

Menyenaraikan anutan agama yang terdapat di

Malaysia.
ISI
LANGKAH

PELAJARAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID

Set Induksi

Sambutan perayaan pelbagai


kaum di Malaysia.

Guru menayangkan video tiga sambutan


perayaan utama di Malaysia.

Murid menonton video


video yang ditonton.

(10 minit)

a. Agama apakah yang dianuti dalam


video tersebut?
b. Mengapakah kita perlu menghormati
agama-agama di Malaysia?
c. Bagaimanakah cara untuk
menghormati agama lain?

Guru mengaitkan video dengan tajuk


pelajaran yang akan diajarkan.

Murid memahami hub


tajuk yang akan diajar

Langkah 1
(15 minit)

Agama dan tempat ibadat

Guru meminta beberapa orang murid


daripada pelbagai kaum untuk
menceritakan agama masing-masing
dan tempat ibadat serta perayaan.

a. Mengapa manusia memerlukan


agama dalam hidup?
b. Mengapa perlu menyambut
perayaan?

Guru membuat kesimpulan daripada


jawapan pelajar dan menerangkan 3
anutan agama yang utama di Malaysia
dan tempat ibadat bagi agama tersebut.

Murid mendengar dan


apa yang diceritakan o

Soal jawab dari murid


catatan hasil daripada

Langkah 2
(20 minit)

Gambar-gambar yang berkaitan


dengan agama dan tempat
ibadat.

Guru meletakkan gambar-gambar yang


berkaitan dengan mencampurcampurkan gambar tersebut.

Murid dibahagikan kep


setiap kumpulan dikeh
tersebut dengan mem

Murid dikehendaki me

G Gambar berkaitan pakaian


tradisi setiap kaum.

Langkah 3
(10 minit)

Kepentingan menghormati
agama orang lain

tradisi kaum berdasark

Guru menerangkan kebaikan


menghormati agama orang lain dalam
konteks negara Malaysia yang pelbagai
kaum.

Murid diminta membe


daripada aktiviti yang

Contoh jawapan
1.toleransi
2.menghormati
3.bersatupadu
Penutup

Rumusan.

(5 minit)

Guru meminta wakil murid membuat


rumusan mengenai kepentingan
menghormati agama lain

Murid membuat rumus


mengenai kepentingan

Guru mengajak murid menyanyikan lagu


tersebut.

Guru membahagikan murid kepada 5


kumpulan dan mengedarkan kertas
manila pelbagai warna.

Murid menyanyikan la
lagu oleh guru.

Kad terbaik akan dipaparkan di papan

Murid mencipta kad uc

Video lagu Hari Raya.

kenyataan di dalam kelas.

keluarga mereka dan m


masing.

Aktiviti mewarna.

iii.
menghormati agama lain.

Mengemukakan idea atau pendapat tentang cara

Gabungjalin

: Muzik, Pendidikan Islam

Unsur KBKK

: Membuat Inferens

Pendekatan

: Pendekatan perkembangan nilai kognitif dan pembelajaran


koperatif.

Strategi

: Pemusatan murid dan bahan

BBM

: Gambar, Lagu Hari Raya, Tahun Baru Cina dan


Deepavali, Video Hari Raya, Tahun Baru Cina dan
Deepavali, kertas manila.

PERKEMBANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LEMBARAN KERJA

Jawab semua soalan.


Baca dan bulatkan jawapan yang betul.

1. Mei Lin berbangsa Cina, kamu patut menghantar . kepadanya.

kad Selamat Hari Raya


kad Selamat Hari Deepavali
kad Selamat Tahun Baru Cina
kad jemputan

2. Raju pergi ke kuil untuk bersembahyang. Apakah agama yang dianuti oleh Raju?

Islam
Hindu
Buddha
Kristian

Orang Melayu menyambut Hari Raya


Orang Cina menyambut Tahun Baru Cina
Orang India menyambut Deepavali

3. Keterangan di atas menunjukkan bahawa rakyat Malaysia diberi kebebasan untuk


mengamalkan agama masing-masing
mengamalkan kepercayaan masing-masing
mengamalkan adat resam masing-masing
mengamalkan kebudayaan masing-masing

You might also like