You are on page 1of 11

Priprema za nastavnu jedinicu:

Revolucionarna 1848./49. u Habsburškoj


Monarhiji

Nastavna cjelina: Buđenje nacija u Europi

Tip sata: obrada novog nastavnog gradiva


I. CILJEVI I ISHODI UČENJA U NASTAVNOJ JEDINICI (znanja, vještine i stavovi)

Odgojno obrazovni cilj nastavne jedinice:

Učenici će steći znanje o različitim aspektima buđenja nacionalne svijesti tzv. "Proljeću
naroda", fenomenu koji razotkriva krizu neodrživog restauriranog feudalnog dinastičkog
legitimiteta, o revolucionarnim zbivanjima u multietničkoj Habsburškoj Monarhiji; krizi
neodrživog konzervativizma koji je negirao rani liberalizam i rani nacionalizam odnosno
nacionalne pokrete naroda koji nisu ostvarili slobodu, kulturno, gospodarsko i političko
nacionalno jedinstvo i državu (naciju)

Ishodi učenja:

Učenik će moći uz pomoć povijesnog zemljovida imenovati sve zemlje i narode u


multietničkoj Habsburškoj Monarhiji za vrijeme starog centralističkog režima austrijskog
dvorskog državnika Clemensa Lothara Metternicha.

Analizom slikovnog materijala (grba Habsburške Monarhije) dvostruku krunu austrijskih


vladara povezati s različitim statusom zemalja u Monarhiji.

Uz pomoć povijesnog zemljovida usporediti status Austrije i Ugarske, a zatim usporediti


različite ciljeve Austrije i Ugarske u Hasburškoj Monarhiiji od Bečkog kongresa 1815. do
1848./49.

Objasniti svojim riječima uzroke, povode i posljedice prve građanske revolucije u Austriji
1848.

Objasniti temeljni razlog zbog kojeg su liberali češkog nacionalnog pokreta bili kreatori
austroslavizma.

Objasniti uzroke, povode i dvostruko obilježje mađarske revolucije 1848./49.

Na primjeru građanske revolucije u Beču i nacionalnih pokreta malih naroda u Monarhiji,


usporediti sličnosti i razlike između ciljeva ranog liberalizma i ranog nacionalizma u prvoj
polovici 19. stoljeća (i kroz poseban osvrt na upravno kulturno i gospodarstvo nejedinstvo
hrvatskih zemalja unutar Monarhije).
II. DIDAKTIČKO-METODIČKI PODACI O NASTAVNOJ JEDINICI

Etape nastavne jedinice:

UVODNI DIO: Uvod učenika u novu nastavnu cjelinu, objašnjavanje načina rada - 3 minute

SREDIŠNJI DIO: Glavni dio je podijeljen u tri dijela. U prvom dijelu ćemo se prisjetiti
tekovina francuske revolucije, Bečki kongres 1815., učenici će čitati tekst o Clemensu
Lotharu Metternichu te ćemo objasniti/ponoviti razlike između Konzervativizma i
Liberalizma.U drugom dijelu ćemo govoriti o nacionalnoj strukturi i teritorijalnoj
podijeljenosti Habsburške Monarhije, objasniti dvojnu krunu austrijskog cara odnosno
ugarsko-hrvatskog kralja, zahtijevanjima Mađara te prvu građansku revoluciju u Beču
U trećem dijelu ćemo govoriti o revoluciji u Ugarskoj i njenom tijeku, drugoj revoluciji u
Beču i austroslavizmu - 36 minuta

ZAVRŠNI DIO: Ponavljanje naučenog gradiva postavljanjem pitanja - 6 minuta

Oblici rada: frontalni rad, rad u paru

Metode učenja i poučavanja:

METODE UČENJA: metoda pisanja, rad na analizi vizualnog materijala, metoda razgovora,
metoda usmenog izlaganja, metoda čitanja i rada na tekstu, suradničko učenje

METODE POUČAVANJA: dijaloška metoda, metoda usmenog izlaganja nastavnika,


heurističko poučavanje, diskusija-razgovor, demonstracijska metoda

Mediji (nastavna sredstva i pomagala): LCD projektor, računalo, udžbenik, prethodno


pripremljeni tekst, povijesni zemljovidi Habsburške Monarhije

Popis priloga: PowerPoint prezentacija: Povijesne karte, umjetničke slike Ferdinanda I,


fotografija, Lajosa Kossutha, karikature Clemensa Lothara Metternicha, povijesna fotografija
mađarskih Zahtijevanja

III. KORELACIJA

Geografija, hrvatski jezik, politika i gospodarstvo, etika


IV. LITERATURA

a) Za učenike:
Nikolina Alfirević Talargić, Anita Budor Despot, Ivan Dukić, Koraci kroz vrijeme 3, Školska
knjiga, Zagreb 2014zvori znanja za nastavnika:

PowerPoint prezentacija Revolucija u Habsburškoj Monarhiji (koja sadrži povijesne izvore,


karikature, zemljovide i ostalo)

b) Za nastavnika:
Nikolina Alfirević Talargić, Anita Budor Despot, Ivan Dukić, Koraci kroz vrijeme 3, Školska
knjiga, Zagreb 2014.
Željko Holjevac, Mira Kolar Dimitrijević, Hrvoje Petrić, Povijest 3, Merdijani, Samabor,
2004.
Ivo Goldstein, Hrvatska povijest, Jutarnji list, Zagreb, 2008.
Rendić-Miočević, I.: Didaktičke inovacije u nastavi povijesti, Školska knjiga, Zagreb, 1989.
Vrbetić, M.: Nastava povijesti u teoriji i praksi, Školska knjiga, Zagreb, 1968
Marinović, M.: Nastava povijesti usmjerena prema ishodima učenja, AZOO, Zagreb, 2014.
Hrvatska enciklopedija online izdanje(www.enciklopedija.hr)

V. PREGLED I STRUKTURA KATEGORIJA ZNANJA I VJEŠTINA

Činjenično znanje: Poznavanje činjenica poput početka građanske revolucije u Beču 1848.,
najvažnijih datuma, najvažnijih osoba, razumijevanje pojmova konzervativizma, liberalizma i
ranog nacionalizma, Proljeće naroda

Konceptualno znanje: Upotreba povijesnih izvora s PowerPoint prezentacije o mađarskim


Zahtijevanjima, svijest o kontinuitetu vladavine dinastije Habsburg, razumijevanje političkih i
društvenih okolnosti te uzročno - posljedični odnosi između njih gospodarskog, kulturnog i
društvenog razvitka nacionalnih pokreta u Habsburškoj Monarhiji, razumijevanje da promjene
političkog uređenja ne znači ujedno i napredak društva kao cjeline

Proceduralno znanje: Analiza karte Europske unije i Habsburške Monarhije, obrada podataka
i njihova interpretacija i apstrahiranje na temelju istih.

Metakognitivno znanje:
VI. RAZRADA NASTAVNE JEDINICE

ETAPE ŠTO RADI NASTAVNIK ŠTO RADI UČENIK OBLICI RADA METODE NASTAVNA
NASTAVNOG RADA SREDSTVA I
SATA POMAGALA

UVODNI DIO Što radi nastavnik: Iako je oblik rada većim


Na samom početku nastavnog sata pozdravljam učenike te dijelom frontalni, od učenika se
Trajanje :3 najavljujem naziv nove nastavne jedinice: Revolucije u ne očekuje da pasivno prima Nastavničko
minute Habsburškoj Monarhiji 1848./49., te im tumačim da sam zamislio informacije, nego da aktivno izlaganje
nastavno predavanje podijeliti u tri dijela. sudjeluje na satu, da odgovara
na postavljena nastavnikova
U prvom dijelu govorit ćemo o Bečkom kongresu i njegovim pitanja te da sam postavlja
tekovinama, govorit ćemo o konzervativizmu i liberalizmu. Osim pitanja.
toga pročitat ćete tekst o Clemensu Lotharu Metterrnichu koji se
nažalost u udžbeniku spominje samo u fragmentima, ali je igrao
vrlo važnu ulogu u tom povijesnom periodu. U drugom dijelu
govorit ćemo o revoluciji u Beču, ugarskim Zahtijevanjima,
reakciju vladara te kako se nezadovoljstvo pretvorilo u otvoreni
rat. U trećem dijelu govorit ćemo o tijeku ugarske revolucije, kako
je ona završila te ćemo na kraju predavanja usporediti mape Ploča, kreda
Habsburške Monarhije i kartu Europske unije.
U završnom dijelu sata kroz postavljena pitanja će učenici
ponoviti obrađeno gradivo.

U svoje bilježnice zapišite naslov: Revolucija u Habsburškoj Učenici zapisuju naslov u Frontalni
Monarhiji 1848./49. bilježnicu, odgovaraju na
postavljena pitanja vezana uz
GLAVNI DIO U nastavku kratko ponavljam Napoleonske ratove te govorimo o razdoblje od 1815. do 1848.
Trajanje :36 uvođenju tekovinama Francuske revolucije u pokorenim
minuta zemljama. Postavljam pitanja za ponavljanje gradiva i lakše Dijaloška
razumijevanju nastavne jedinice. metoda

1)Možete li mi svojim riječima objasniti koje su tekovine


Francuske revolucije?
2)Da li se možete prisjetiti koji važan dokument je proizašao iz
Francuske revolucije i u čemu je značenje tog dokumenta?
3)Možete li mi svojim riječima objasniti što je odlučeno na Nastavničko
Bečkom kongresu? izlaganje
4) Koji je vojno-politički savez sklopljen na Bečkom kongresu i
koja je bila njegova uloga?

Nastavljam predavanje o Clemensu Lotharu Metternichu,


dominantnoj osobi Bečkog kongresa 1815. godine te učenicima Učenici čitaju prethodno Individualni Rad s posebno
predajem listić o njegovoj biografiji. pripremljeni tekst o Clemensu pripremljenim
Lotharu Metternichu, materijalima
odgovaraju na pitanja.
Pitanja vezana uz tekst:

1) Koju političku teoriju zastupa Metternich?


2) Možete mi svojim riječima objasniti što je Konzervatizam?

Nakon što učenici pročitaju tekst, odgovorit će na pitanja, a onda Frontalni


ću im protumačiti o važnosti .Metternicha i zbog čega se to
povijesno razdoblje zove Metternichovo doba, Konzervativizmu Nastavničko
čiji je on bio prvak na primjeru Francuske revolucije. izlaganje

Postavljam pitanja:
1) Koja društvena klasa (sloj) toga doba se okuplja oko
Konzervatizma? Dijaloška
2) Zbog čega je tradicija jedna od nositelja Konzervatizma? metoda
3) Koja je uloga institucija u Konzervativizmu? Učenici odgovaraju na
postavljena pitanja te na
temelju toga zaključuju koja je
Uspoređujući elemente Konzervativizma, govorim i o razlika između
Liberalizmu, uspoređujemo razlike kroz postavljanja pitanja Konzervativizma i Liberalizma Nastavničko
učenicima te razloge zbog čega su konzervativci bili protiv u 19. stoljeću. izlaganje
liberalnih reformi:

1)Možete mi svojim riječima objasniti što je Liberalizam?


2) Da li se sjećate koja društvenu sloj privlači liberalizam? Dijaloška
3)Koje su reforme u društvu poticane liberalizmom? metoda
4) Kakav oblik vladavine zastupa liberalizam?.

Kratko s učenicma ponavljam o Svetoj alijansi i njezinoj ulozi i


širenju liberalnih ideja (misao o demokratskoj državi i dr.) i Učenici odgovaraju na pitanja
buđenja nacionalne svijesti (preporodni i oslobodilački pokreti u vezana uz Svetu alijansu i kroz Nastavničko
Europi i izvan nje. Postavljam pitanje vezano za buđenje primjer hrvatskog narodnog izlaganje
nacionalne svijesti: preporoda kako su se razvijale
nacionalne svijesti malih
Navedite mi jedan primjer kulturnog buđenja nacionalne svijesti? naroda u Monarhiji.

Nastavljam predavanje postavljajući pitanja o teritorijalnom Individualni


ustroju te nacionalnom sastavu Habsburške Monarhije. Od Metoda rada
učenika tražim da mi pokažu na povijesnom zemljovidu gdje se na povijesnom
nalaze pokrajine Habsburške Monarhije. zemljovidu

1)Navedite mi pokrajine Habsburške Monarhije.


Uz primjenu povijesnog
2)Da li sve zemlje Habsburške Monarhije imaju isti status? zemljovida učenik pokazuje
gdje se nalaze pojedine
3) Koji su narodi živjeli u Habsburškoj Monarhiji? pokrajine i navodi narode koji
su živjeli unutar u Habsburške
Kratko se osvrćem o nesrazmjeru pokrajina i nacionalnog sastava Monarhije
te preporodnim i srodnim težnjama za okupljanjem pojedinih
naroda i ujedinjavanjem njihovih zemalja Frontalni Nastavničko LCD projektor, računalo
izlaganje
U nastavku predavanja govorimo o Ferdinandu I. i objašnjavam
njegovu dvojnu krunu uz pomoć PowerPoint prezentacije,
opisujem gospodarsko stanje u državi i nezadovoljstvu naroda
unutar monarhije te uzročno - posljedične veze oko izbijanja prve Rad s posebno
građanske revolucije u Beču 1848. godine, reakcije cara te pripremljenim
vatrogasnim metodama kojim se nastojalo spriječiti širenje materijalima
plamena koje je zahvatio Habsburšku Monarhiju. Ploča, kreda

Prikazujem na PowerPointu karikature kancelara Metternicha koje Analizom karikature učenik


su izašle u bečkim, njemačkim i češkim novinama. te u svrhu svojim riječima opisuje kakvo LCD projektor, računalo
analize postavljam pitanje: su mišljenje imali narodi Rad u paru
Monarhije o kancelaru
Pogledajte karikature i recite mi kako je doživljen odlazak Metternichu.
kancelara Metternicha? Ploča, kreda
Dijaloška
Nastavljam predavanje o posljedicama prve građanske revolucije u metoda
Beču, novoj vladi, novom ustavu i biračkom pravu, ali samo za Frontalni
carski dio Monarhije te objašnjavam zbog čega je ta revolucija
bila u duhu liberalizma i ranog nacionalizma (sloboda, jedinstvo i
autonomija malih naroda).
Nastavničko
izlaganje
Prikazujem listić PowerPoint prezentacije o Lajosu Kossutuhu te Učenik odgovara na pitanja o
uvodim učenike u dio predavanja koji se odnosi na Ugarsku pri porijeklu Mađara prisjećajući Ploča, kreda
tome postavljam par pitanja vezana uz Mađare: se prethodno naučenog gradiva
te uvidjeti razlike između
1)Kojoj skupini naroda pripadaju Mađari nositelja Bečke revolucije i
2) Koje skupine naroda žive u Habsburškoj Monarhiji mađarske revolucije.
3)Kad je Ugarska postala cjelovita?
4)Možete odrediti koji sloj je bio nositelj nositelji mađarskog Dijaloška
nacionalnog pokreta u 19. stoljeću? metoda
Uvidom u povijesni letak
Nastavljam predavanje tumačeći ulogu Lajosa Kossutha te Zahtijevanja prikazanog na LCD projektor, računalo
teritorijalne pretenzije Ugarske na Hrvatsku kao i odgovor bana PowerPoint prezentaciji i
Jelačića. Prikazujem PowerPoint listić gdje se nalazi povijesne njegovog prijevoda, učenik će
točke mađarskih Zahtijevanja i njihov prijevod te analiziramo svojim riječima komentirati
svaku od pojedinih točaka. sadržaj teksta

Nakon analize mađarskih Zahtijevanja objašnjavam korake


mađarskog sabora te izglasane točke o cjelovitosti mađarske
države od Karpata do Jadrana. Postavljam pitanje učenicima:
mađarski nacionalni pokret je u duhu ranog nacionalizma,
međutim on je u isto vrijeme pozitivan i negativan.
Postavljam pitanje učenicima: Nastavničko
Možete li mi navesti zašto je pozitivan, a zašto negativan? izlaganje
Učenik navodi svoje mišljenje.
Nakon kratke diskusije dotičem se revolucije u Italiji (Milan i
Venecija) i prelazim na reakciju češkog liberalnog vodstva pod
vodstvom Františeka Palackiya. Objašnjavam razloge okupljanja Individualni
Sveslavenskog sabora u Pragu te heurističkom metodom Dijaloška
pokušavam učenike navesti na razloge takvog okupljanja metoda
(njemačke pretenzije na zapadne zemlje Habsburške Monarhije i
carske Rusije kao "zaštitnik" Slavena.
Objašnjavam razloge zbog čega je austrijski car odlučio vojno Ploča, kreda
intervenirati u Ugarskoj te posljedice njegove odluke, odnosno
druge bune u Beču izazvanoj slanjem vojske u Ugarsku, navodim
bunu u Češkoj te njeno vojno gušenje pri tome pokazujem na Frontalni
povijesnoj karti (PowerPoint prezentacija).
Također navodim odlazak Ferdinanda I. i dolazak na vlast Franje
Josipa I koji će vladati do 1916., Nastavničko
izlaganje LCD projektor, računalo
Prelazim na 1849. godinu i objašnjavam transformaciju ugarskog
nezadovoljstva u otvorenu revoluciju, akte Ugarskog sabora kojim
se proglasila ugarska nezavisnost i detronizacija habsburške
dinastije.
Opisujem postupke austrijskog cara Franje Josipa I. (poziv ruskom
caru Nikoli I. da pomogne pri gušenju ugarske revolucije), te
zadnji dani revolucije i ugarski poraz.

Završavam predavanje opisujući Kossuthov bijeg u Tursku zatim u


SAD te uvođenje oktroiranog ustava i poništenjem svih
demokratskih procesa u Habsburškoj Monarhiji čime je ostvarena Dijaloška
prevlast austrijskog centralizma. Na PowerPoint prezentaciji metoda LCD projektor, računalo,
prikazujem kartu Habsburške Monarhije u sastavu današnje
Europske unije gdje će učenici usporediti sličnosti i razlike tih
dviju tvorevina.

Nastavničko
Završni dio započinjem postavljanjem pitanja radi naučenog izlaganje
nastavnog gradiva:
Odgovaranjem na pitanja
ZAVRŠNI DIO 1. Objasnite mi razliku između Konzervativizma i Liberalizma. učenik evaluira postignuća
2. Tko je bio glavni predstavnik Konzervatizma? nastavne jedinice
Trajanje :6 3. Navedite mi razloge revolucije u Beču.
minuta 3. Opišite mi tijek revolucije u Ugarskoj i tko je bio njen vođa.
4. Objasnite mi svojim riječima, zašto slavenski i drugi narodi u
Ugarskoj nisu stali na mađarsku stranu? Dijaloška
5.Kako je završila mađarska revolucija? metoda
TAKSONOMSKA TABLICA

Šest kategorija kognitivnog procesa

1. 2. 3. 4. 5. 6.
Dimenzije
znanja i njezine Zapamti Objasni Primijeni Analiziraj Vrednuj Stvaraj
kategorije

Činjenično X

Konceptualno X X

Proceduralno X

Metakognitivno
Prilog
Clemens Lothar Metternich

Metternich, Clemens Wenzel Lothar, knez, austrijski političar (Koblenz, 15. V. 1773 – Beč,
11. VI. 1859). Nakon što je bio austrijski poslanik u Dresdenu, Berlinu i Parizu, 1809.
imenovan je ministrom vanjskih poslova te je do 1848. bio tvorac austrijske vanjske politike,
a s vremenom je dobio utjecaj i na unutarnju politiku. Vješt diplomat, uspio je odvojiti
Napoleona I. Bonapartea od Rusije te mu omogućio ženidbu Marijom Lujzom, kćerju
austrijskog cara. Sudjelovao je u Napoleonovu pohodu na Rusiju (1812), a istodobno je s
ruskim carem dogovarao savez protiv Napoleona. Od 1813. bio je pokretačka snaga
protunapoleonovske koalicije. Na Bečkom kongresu (1814–15) bio je središnja osoba i
poticatelj »principa legitimizma« te sustava preuređenja Europe na temeljima
konzervativizma; poučen iskustvom Francuske revolucije i ratova koji su iz nje proizišli,
prihvatio je zajedno s drugim konzervativcima nužnost društvenih promjena i pokušao
spriječiti ponovno izbijanje revolucije. Zbog toga, unatoč proglašenomu načelu legitimiteta
(koji je pretpostavljao vraćanje na staro), konzervativci predvođeni Metternichom skrojili su
potpuno novu kartu Europe, u kojoj se samo neke dinastije vraćaju na prijestolje, a ne
poništavaju korisne reforme što ih je u osvojenim zemljama proveo Napoleon (ukidanje
kmetstva, uvođenje građanskog zakonika i dr.). Kako bi spriječili izbijanje nove revolucije,
uveli su do tada nepoznato načelo prava na intervenciju (druge države imaju pravo vojno
reagirati na izbijanje revolucije u nekoj zemlji, jer je – prema iskustvu Francuske revolucije –
ona prijetnja za sve njih). O tom se trebalo dogovoriti na kongresima Svete alijanse, koje je
Metternich bio suosnivač. Bio je sudionik kongresa u Aachenu (1818), Troppauu (1820),
Ljubljani (1821) i Veroni (1822), na kojima je dolazilo do sve većih sukoba interesa velikih
sila. Postavši 1821. dvorski i državni kancelar svim je sredstvima pokušao spriječiti izbijanje
revolucije. Tek je Bečka revolucija, 13. III. 1848., prisilila Metternicha na demisiju i odlazak
u emigraciju. Kada se 1851. vratio u Austriju, nije više vratio nekadašnji politički utjecaj. Po
njemu se razdoblje austrijske povijesti do 1848. zove Metternichovo doba, a poredak
Metternichov sustav.

Pitanja vezana uz tekst:

1) Koju političku teoriju zastupa Metternich?

2) Objasnite svojim riječima što je


Konzervatizam?

METTERNICH, Clemens Wenzel Lothar, rad


Th. Lawrencea
Izvor: Hrvatska enciklopedija
online izdanje (www.enciklopedija.hr)

You might also like