Professional Documents
Culture Documents
1.1) To determine if there a difference between living costs between Toronto and Mexico
City
Hypothesis:
Ho:Mean(Toronto)=Mean(mexico)
H1:Mean(Toronto)!=Mean(mexico)
Mean(Toronto)= 67336.36
SD(Toronto)= 2045.616
Mean(mexico)= 63481.82
SD(mexico) = 1594.251
Test statistics:
t=( 67336.36- 63481.82)/sqrt((2045.616^2/11)+(1594.251^2/11)) = 4.929293
Critical region:
T(0.01.11+11-2) =2.845
Therefore, there is enough evidence that there is significant difference in the average
annual cost of supporting her family of four in the manner to which they are
accustomed between Toronto and Mexico City.
1.2)
Here,
X Y X-Y (X-Y)^2
14331 262530815
Confidence Interval
Where,
d = ∑ di/n
Sd = Sqrt( ∑ di^2 – ( ∑ di )^2 / n ] / ( n-1 ) )
a = 1 - (Confidence Level/100)
ta/2 = t-table value
CI = Confidence Interval
d = ( ∑ di/n ) =14331/11=1302.818
= [ -3415.599, 6021.235 ]
Answer 3)
3.1)
The corresponding p value is 0.008, which is less than the value of = 0.05
Therefore, by the rejection rule, it can be concluded that there is evidence to reject H0 at = 0.05
Hence there is difference between the proportion of sheets drilled with defective holes between
machine 1 and machine 2
3.2)
Conclusion : the propotion of sheets drilled with defective holes is significantly larger for machine 1.
Answer 4)
Confidence = 90%
Margin of error E = 100
Bill range (600,2500)
Range R = 2500-600 = 1900 USD
The standard deviation is not given so an estimate must be used.
= 1900/4 = 475 (approximately)
E = (sd*z)/sqrt(n)
or, 100 = (475*1.65)/sqrt(n)
or, n = (475*1.645)^2/100^2 = 61.02
Answer 5)
(15-1)*(3.067) 2 (15-1)*(3.067)
31.3193 24.07468
1.37 2 10.54
Answer 6)
Let,
Proportion in sample study p' = p which is the package proportion of 24% Blue, 20% Orange, 16%
Green, 14% Yellow, 13% Red, 13% Brown.
sample size=105+72+89+84+70+80=500
n=500
p'=105/500=.21
z=(p'-p)/sqrt(p*(1-p)/n)=-1.5707
alpha=0.05, alpha/2=0.025
1-alpha/2=0.975, z(alpha/2)=1.96
1.5707< 1.96
p'=72/500=.144
z=(p'-p)/sqrt(p*(1-p)/n)=0.9308
alpha=0.05, alpha/2=0.025
1-alpha/2=0.975, z(alpha/2)=1.96
0.9308< 1.96
p'=89/500=.178
z=(p'-p)/sqrt(p*(1-p)/n)=-1.23
alpha=0.05, alpha/2=0.025
1-alpha/2=0.975, z(alpha/2)=1.96
p'=84/500=.178
z=(p'-p)/sqrt(p*(1-p)/n)=0.488
alpha=0.05, alpha/2=0.025
1-alpha/2=0.975, z(alpha/2)=1.96
p'=70/500=.14
z=(p'-p)/sqrt(p*(1-p)/n)=0.6649
alpha=0.05, alpha/2=0.025
1-alpha/2=0.975, z(alpha/2)=1.96
p'=80/500=.16
z=(p'-p)/sqrt(p*(1-p)/n)=1.289
alpha=0.05, alpha/2=0.025
1-alpha/2=0.975, z(alpha/2)=1.96
Since the hypothesis is true for all colours, there is enough evidence to say that the
proportion of different colour candies in the package is correct
DoF= n-1=6-1=5
Since
So null is accepted at significance level of 0.05, there is enough evidence to say that the
proportion of different colour candies in the package is correct