Professional Documents
Culture Documents
FOUNDATION ENGINEERING
DEEP FOUNDATIONS
ا %آلبار ا%%السكندرا%نى4-
Wednesday, April 22, 2 Deep Foundations 2
PILE FOUNDATIONS
Piles are stiff members used to transmit surface
loads to the bearing strata.
Piles are classified to two categories according
to the method of load transfer:
1- End bearing piles: خوازيقارتكاز
Tip point carries most of the load.
.نقطة االرتكاز تنقل معظم حمل الخازوق
2- Friction Piles: خوازيقاحتكاك
Side friction carries most of the load.
معظم حمل الخازوق ينتقل للتربة عن طريق االحتكاك السطحى
Soft to
Firm Clay
Dense Sand
Wednesday, April 22, 2 Strong Rock
Deep Foundations 4
Piles are used in:
1- Upper soil is weak,
compressible, or could
not support the surface
loads.
2- The loads are tension,
horizontal, or inclined.
3- Problematic soils;
Swelling soils giving
tension on the pile.
Collapsing soils, adding
down-drag forces on the
pile. 5- Temporary or Permanent
4- Scour under bridge Excavation Side Support
piers.
Wednesday, April 22, 2 Deep Foundations 5
Types of Pile Materials
2 - 5mm
Total
Base
Shaft
Shaft ??
Displacement
Wednesday, April 22, 2 Deep Foundations 15
Pile Failure Surface
Pult
Ground Surface
Failure Surface
Along the Shaft
B
Arching Action
Df
Zone of
Shear & PO = Df Df
Volume
Decrease
Qs = fAs
Table (1): Values of KHC and KHT from the Egyptian Code
Qu = Ab cbNc + As ca
Nc for Clay
Nc = 9.0 for calculating the end bearing
resistance of piles in clay.
Wednesday, April 22, 2 Deep Foundations 32
EXAMPLE Medium stiff clay:
C = 30 kN/m2
Ca = 25 kN/m2
Determine the allowable gsat = 18 kN/m3
capacity for the concrete 12.00 m
bored pile shown in
Figure.
Pile Diameter D = 0.50 m
Pile Length L = 14.0 m
Dense Sand:
f = 40o 2.00 m
gsat = 19 kN/m3
Wednesday, April 22, 2
Nq Foundations
Deep
= 150, KHC = 1.0
33
SOLUTION
Side Friction:
Qs = As [ca + K P'ob tan d ]
HC
qs in clay: 10.0 m
qs-c = ca = 25 kN/m2
Lc =
Qs-clay = ca [pDLc] 12.0 m
= 25 [p*0.50*12.0]
= 25 *18.85 = 471.25 kN
qs in sand:
qs-s = KHC P'ob tan d Ls =
Critical depth 2.0 m
Zc= 20 * 0.50 = 10.00 m
Wednesday, April 22, 2 Deep Foundations
2 P'bo distribution
SOLUTION
d = 3/4 f = 30o
Qs-s = 1.0 * 80 * 0.578 = 46.24 kN/m2
Qs-s = qs [pDLs]
= 46.24 [p*0.50*2.0] = 145.27 kN
Total side friction:
Qs = Qs-c + Qs-s = 471.25 + 145.27 = 616.52 kN
End Bearing Resistance:
qb = P'ob Nq = 80 * 150 = 12000 kN/m2
Qb = qb * Ab = qb * pD2 = 12000 * 0.196
= 2356.2 kN
Ultimate Pile Capacity = 616.52 + 2356.2 = 2973 kN
Wednesday, April 22, 2020 Deep Foundations 35
SOLUTION
Ultimate Pile Capacity
Qult = 2973 kN
Allowable Pile Capacity
Qall = Qult/F.S.
Qall = 2973/3.0 = 991 kN
= 99.10 ton
Check of Concrete Capacity:
Pc = fc (Ac + 1.14 * n * As)
= 5000 (0.196 + 1.14 * 10 * 0.00196)
= 5000 * (0.218) = 1090 kN
= 109 ton > 99.10 Deep
Wednesday, April 22, 2020
(QFoundations
all-soil) (O.K.) 36
Pile Driving
R
S
Wednesday, April 22, 2 Deep Foundations 39
Single Acting Double Acting
Wednesday, April 22, 2020 Deep Foundations 40
Diesel Hammer Vibratory Hammer
Wednesday, April 22, 2020 Deep Foundations 41
PILE CAPACITY
2- From Pile Driving Formula
Engineering News Formula (F.S. = 6):
1000 Wr .H
Qall
6 S C
Where:
Qall = Allowable pile capacity, (kN);
Wr = Weight of hammer, kN;
H = Height of hammer fall, m;
S = Amount of pile penetration/blow, (mm);
C = Constant = 25 for drop hammer
= 2.50
Wednesday, April 22, 2020
for steam hammer.
Deep Foundations 42
PILE CAPACITY
2- From Pile Driving Formula
Example:
Determine the allowable pile capacity for a pile of
diameter D = 0.30 m, driven by a steam hammer,
knowing that:
Average penetration per blow = 17 mm
Hammer rating Wr.H = 40 kN
Solution:
1000 * 40
Q all 341.9 kN 34.2 ton
6 17 2.50
Wednesday, April 22, 2020 Deep Foundations 43
PILE CAPACITY
3- Static Pile Load – Test Setup
Reaction
Stiffeners
Beam
Plate
Load Cell
Spherical Bearing
Ram
Hydraulic Jack
Bourdon Gage
Dial Gage
LVDT
Mirror
Bracket Attached to Pile
Wire Grade
Scale
Test
Pile
Wednesday, April 22, 2 Deep Foundations 44
Typical Arrangement for Load
Testing a Pile or Drilled Shaft
Reaction Beam
Dial
Dial
Gage
Gage Jack
Jack
Support
Beam
Beam
b
y = 3.70
1
x = 6.80
Pc *1.10
N
Qall
Where:
N = No. of piles;
Pc = Column Load;
Qall = Allowable load of
a single pile.
S 7 Piles
S S
6 Piles
Wednesday, April 22, 2020 Deep Foundations S S 65
S
S
S
S S S S
8 Piles 9 Piles
Rock
Wednesday, April 22, 2 Deep Foundations 67
Negative Skin Friction
Negative Skin Friction is calculated as follows:
:يتم حساب االحتكاك السلبى بين التربة والخوازيق كالتالى
-ve skin friction = Weight of soil bounded within the soft layers;
+ Pile group surface area of the soft layers * pile-soil
adhesion (Ca)
+ االحتكاك السلبى = وزن التربة المحاطة خارجيا ً بمجموعة الخوازيق
المساحة السطحية لمجموعة الخوازيق المالصقة للطبقات الضعيفة
* معامل االلتصاق بين الخوازيق والتربة المحيطة بها
The negative skin friction per pile should not exceed the pile
skin friction value.
.بحيث ال يتعدى االحتكاك السلبى للخازوق الواحد قدرة االحتكاك السطحى لذلك الخازوق
ex
ey
Where:
V = Total vertical force on the group
ex = Eccentricity in the x-direction
ey = Eccentricity in the y-direction
Ground
Ground
Prestressed
Prestressed by
by
Pile
Pile Driving
Driving
Zone
Zone of
of
Settlement
Settlement
BA
H1 Sand 1H:2V
Hc Soft Clay
2
3
L
L
nQa 1H:2V
H
B* A