Professional Documents
Culture Documents
Duhok
Lecture 4
Complementary of Resection methods
Duhok
From the figure shown below determine the coordinates of point P
Known data
Coordinates of A,B and C ; Measured angle: x and y
Unknown: coordinates of point P? B
Procedure: α
c a
1. Calculate the Azimuth and length of AB and BC.
x′ y′
2. Calculate (α) from Azimuth of line AB and BC. α1 α2
A C
3. Calculate α1+α2 = [360° - (α + x + y)]
x y
4. Calculate angles α1 and α2 from this equation
−1
𝑎𝑠𝑖𝑛𝑥 × sin(𝛼1 + 𝛼2)
α1 = 𝑡𝑎𝑛
𝑐 × 𝑠𝑖𝑛𝑦 + 𝑎 × 𝑠𝑖𝑛𝑥 × cos(𝛼1 + 𝛼2) P
Duhok
Duhok
3-D coordinates, Two point Resection.
Measuring slope or Horizontal distance from unknown point (P) to control points
Vertical angle to the targets of control point
Horizontal angle subtended by both control point at (P).
Measure Hi (height of instrument at point P), Height of target at both control point
(Ht, RA, RB).
Required: (Ep, Np, Zp) RA
RB
A (EA, NA, ZA)
B (EB, NB, ZB)
α
V1 VA VB
V2
Hi Horizontal plane of instrument
P
The University of
Solution Duhok
Procedure of calculation
1. Calculate the length and Azimuth of AB from plane coordinates
2. Calculate Horizontal distance from P to A and B
1. H.DPA= Slope DPA * cos V1
2. H.DPB= Slope DPB * cos V2
3. Calculate Horizontal angle PAB and ABP using cosine law, then
check angle α
4. Calculate the Azimuth of line AP and BP
5. Calculate coordinates of point P from A and B; (EP , NP)
6. Calculate ZP
1. Calculate VA and VB using slope distance (PA, PB)
1. VA = Slope.DPA* sin V1
2. VB = Slope.DPB* sin V2
Solution cont.
The University of
Duhok
Duhok
Example: find the 3D coordinates of Point P from the following data
Point Easting Northing Elevation V. angle H. Angle (α) Slope
(m) (m) (m) Distance (m)
A 7034.982 5413.896 432.173 V1= 24° 33′ 42″ 102° 11′ 53″ 667.413
P
B 7843.745 5807.242 428.795 V2= 26° 35′ 08″ 612.354
θ
b a
α A A
α: Measured
in the field A B
P
Solution The University of
Duhok
1. Compute length and direction of Line AB.
1. ΔEAB = (EB-EA) = 808.763 m B
2. ΔNAB = (NB-NA) = 393.346 m p
∆𝐸
3. 𝐴𝑧𝑖𝑚𝑢𝑡ℎ 𝐴𝐵 = 𝑡𝑎𝑛−1 ∆𝑁𝐴𝐵 = 64° 03′ 50″ A
𝐴𝐵
Duhok
6. Calculate the coordinates of point P from B
EP = EB+ LBP* sin AZ BP
EP = 7843.745+ 547.608* sin 202° 47′ 07″= 7631.668 m
NP = NB+ LBP* sin AZ BP
NP = 5807.242+ 547.608* cosine 202° 47′ 07″= 5302.368 m
7. Calculate (Zp)
Compute VA and VB using sople distancie
VA= 667.413 * sin 24° 33′ 42″ = 277.425 m
VB = 612.354 * sin 26° 35′ 08″ = 274.049 m
Solution cont.
The University of
Duhok
Calculate ΔHPA = Hi + VA - RA
ΔHPA = 1.685 + 277.425 -1.743 = 277.367 m
Elev. P = 432.173-277.367= 154.806 m
Calculate ΔHPB = Hi + VB - RB
ΔHPB = 1.685 + 274.049 -1.743 = 273.991 m
Elev. P = 428.795-273.991 = 154.804 m
Duhok
Example: Find the coordinates of point P (Ep, Np, Zp) from the
following data.
A (E, N , Z); A (2956.372, 3224.554, 165.086)
B (E, N , Z); A (2854.615, 3541.225, 162.129)
Zenith angle to A= 110° 03′ 58″
Zenith angle to B= 115° 10′ 54″
RA= 1.158 m
RB= 1.203
Hi= 1.520
Slope distance PA = 237.894 m
Slope distance PB= 198.568 m
α= 75° 13′ 11″ ; Find (Ep, Np, Zp) ?.
Example H.W2
For below, the X, Y, and Z coordinates (in meters) of station A are 7034.982,
5413.896, and 432.173, respectively, and those of B are 7843.745,5807.242,
and 428.795, respectively. Determine the 3D position of a total station
instrument at point P based upon the following observations.
v1 = 24° 33′ 42″ PA = 667.413 m, hrA = 1.743 m, γ = 77° 48′ 08″
v2 = 26° 35′ 08″ PB = 612.354 m, hrB = 1.743 m, hiP = 1.685 m
C θ D
v1 v2