You are on page 1of 23

DATUM: BROJ:1

NASTAVNI PREDMET: SOZ


RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Organizacija rada u odjeljenjskoj zajednici
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o izvrima informacija b) razvijati pozitivne osobine ličnosti,
c) osposobitri učenike za pravilno korištenjeosnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO
Predstavljanje tema za SOZ
Upoznavanje učenika sa nastavnicima koji će im predavati tokom školske godine
pojedine predmete.
Razgovor o nastavnom planu i programu za 7. razred.
Upoznavanje učenika sa dužinom trajanja školske godine, , zimskom raspustu,
predstojećim praznicima, izletima, eventualnim ekskurzijama…
Dogovor o ponašanju učenika na nastavi, na odmorima, u sali za tjelesno vaspitanje, na
hodnicima, pred školom…
Određivanje zaduženja učenika, biranje predsjednika odjeljenske zajednice, blagajnika…
Upoznavanje o posuđivanju lektire u školskoj biblioteci i dužini zadržavanja knjiga.
Čitanje pravilnika o ocjenjivanju ponašanja i vladanja učenika, te materijalnoj
odgovornosti učenika.
Zaključci

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:2
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Izrada razrednih pravila
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
kreda, školska tabla,
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o postavljanju pravila i njihovom poštovanju b) razvijati pozitivne
osobine ličnosti, c) osposobiti učenike za pravilno korištenje osnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNIH SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO
Razgovor sa učenicima o načinu ponašanja u određenim situacijama u sredini u kojoj
žive.
Poređenje ponašanja u gradu i na selu.
Način ponašanja na ulici, u autobusu, u kinu, pozprištu, školi, u drugom gradu, u gostima
(primjeri učenika).
Pravila ponašanja na različitim mjestima i prilikama
Da li su potrebna razredna pravila?
Formiranje razrednih pravila i njihovo bilježenje
Kako i zašto se poštuju pravila ponašanja?
Zaključci.

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:3
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Pedagoško-psihološke saznajne komponente
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
kreda, školska tabla,
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o osvojim potencijalima b) razvijati pozitivne osobine ličnosti, c)
osposobiti učenike za pravilno korištenje osnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNIH SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO
Što se sve smatra nasiljem među djecom? Razgovor, primjeri
- namjerno uzrokovan fizički napad u bilo kojem obliku - udaranje, gađanje, pljuskanje,
čupanje, zaključavanje, pljuvanje, napad različitim predmetima - bez obzira je li kod
napadnutog djeteta došlo do tjelesne povrede;
- psihičko i emocionalno nasilje prouzročeno ogovaranjem, nazivanjem pogrdnim
imenima, ismijavanjem, namjernim isključivanjem i izolacijom, oduzimanjem stvari i
novca, ponižavanjem, kao i sva druga ponašanja kojima se drugom djetetu nanosi fizička
i duševna bol i sramota.
Psihološke komponente učenika( analiza iz razgovora)
Pedagoške komponente učenika (analiza iz razgovora)
Saznajne komponente učenika (analiza iz razgovora)
Zaključci.

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:4
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA:Samoučenje i samoobrazovanje
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano,
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o izvrima informacija kako bi imali samoučenje i samoobrazovanje
b) razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) da se učenici koriste znanjima stečenim u školi.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.
Novi raspored sjedenja. Razgovor sa problematičnim učenicima.

GLAVNI DIO
Razgovor o različitim interesima učenika – nagovještaj ispoljavanja specijalnih
individualnih interesa.
Neophodna zanimljivost nastavnog gradiva, prije svega zanimljivost izlaganja nastavnika
i kvalitetna nastava, mogu razviti još više interesa.
Osobni uspjeh učenika u određenom gradivu stvara i povećava interesovanje.
Uloga nastavnika je velika jer i kroz njega učenici mogu da zavole neki predmet, tako da
je od velikog značaja nastavnikov odgojni rad i profesionalno usmjeravanje škole.
Neophodno je mudro i odgojno upravljanje i usmjeravanje učenika.
Profesionalni interesi su u ovom periodu dosta nestalni i u neku profesiju ga privlači ono
što mu spolja imponira.
Pružanje mogućnosti učenicima da se iskažu u onome u čemu misle da su najbolji i da bi
mogli postići najbolje rezultate (bilo da su to prirodne, društvene nauke ili jednostavno
estetsko izražavanje).
Mnogi učenici ne pokazuju interes van okvira tipičnog školskog zauzimanja, dok drugi
kroz školske i vanškolske aktivnosti pokazuju sve veću individualizaciju.
Roditelji takođe moraju pokazati spremnost za prihvatanje specijalnih individualnih
interesa svoje djece.
Zaključci.

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Dogovor o temi za sljedeći sat odjeljenske
zajednice. Analiza ocjena i dosadašnjeg uspjeha učenika.
DATUM: BROJ: 5
NASTAVNI PREDMET: Sat odjeljenske zajednice
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA:Aktuelna zbivanja- razvoj nauke i tehnologije
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o najznačajnijim dostignućima posljednjih godina
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška, dijaloško-ilustrativna
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o izvrima informacija b) kulturni i estetski razvoj ličnosti
c) osposobiti učenike za pravilno korištenje izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Administrativni poslovi. Analizirati izostanke učenika sa nastave. Razgovor o
postignutom uspjehu. Rješavanje tekućih pitanja.Najava cilja sata.

GLAVNI DIO
Čitanje tekstova. Analiza pročitanog.
Značaj naučnih, tehničkih, kulturnih dostignuća za razvoj društva
Za i protiv uvođenja modernizacije u nastavi. Argumenti ispisani na tabli.
Uvođenje i potreba uvođenja računara u škole.
Štetnost igrica za psihološki razvoj djece.
Film, radio, TV u nastavi.
Zaključci

ZAVRŠNI DIO
Upute za bolji i uspješniji rad odjeljenske zajednice. Dužnosti novoizabranih redara
DATUM: BROJ:6
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Građansko obrazovanje-Odgovornost.
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o odgovornosti b) razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) osposobitri
učenike za pravilno korištenjeosnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO

Pojam odgovornost
Neke od odgovornosti: porodica, škola,prijatelj
Primjeri odgovornosti iz novinskih članaka
Učenički primjeri iz ličnog i tuđeg iskustva
Kako bi postupili da....(primjeri)
Neki od odgovornosti koje su učenici imali danas i kako su ih ili će ih realizirati
Odgovornosti koje se od njih očekuju
Šta učenici očekuju od drugih po pitanju odgovornosti
Primjeri
Zaključci

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:7
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Životna sredina-zaštita od NUS-a.
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: grafoskop i GF, školska
tabla, kreda, izrađeni pano učenika
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada, grupni
oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o NUS- u, b) razvijati pozitivne osobine ličnosti poštivanje svog i tuđeg
života, c) osposobitri učenike za pravilan odnos prema NUS-u.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Razgovor o radu redara i ponašanju učenika.
Upoznavanje učenika sa ocjenama koje su dobili u toku protekle sedmice.

GLAVNI DIO
Uvod u NUS.
Šta su mine?
NUS kao svakodnevni problem u našoj domovini.
Vrste klasičnih mina (protivpješadijske mine, protivtenkovske mine).
Kako mogu izgledati mine i dr. neeksplodirana ubojita sredstva.
Osobine mina
Zašto proučavamo NUS? Kako se zaštititi od NUS-a?
Postupci u miniranom području.
Znaci upozornja miniranog područja.
Izlaganje učenika o NUS-u. Prikazivanje panoa.(po grupama)
Razgovor sa ostalim učenicima o njihovom iskustvu i kontaktima sa NUS-om ili nekim
vatrenim oružjem.
Zaključci o obrađenoj temi.

ZAVRŠNI DIO
Upute učenicima za rad u narednoj sedmici i odabir teme i učenika koji će obraditi
odabranu temu.
DATUM: BROJ:8
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA:Rad- životni ciljevi
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: školska tabla, kreda, izrađeni
pano učenika
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o radu, stvaranju životnih ciljeva b) razvijati pozitivne osobine ličnosti
poštivanje radnih navika, c) osposobiti učenike za stvaranje radnih navika.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o radu i ponašanu odjeljenja u toku prethodne sedmice. Analizirati izostanke
učenika sa nastave. Poseban razgovor obaviti sa učenicima čije ponašanje nije primjereno
ponašanmju učenika osnovne škole.Najaviti cilj sata.

GLAVNI DIO
Razgovor o radu kao jedniom od bitnih faktora čovjekova opstanka.
Uloga učenika u izgradnji zemlje.
Šta učenici misle o neradu. Kako savladati ljenost?
Raspored vremena za rad. Stvaranje radnih navika kao jednog od bitnih faktora uspjeha.
Zašto nam je potrebna saradnja sa drugima?
Kakve su prednosti rada?
Životni ciljevi i kako ih ostvariti
Koji su učenički životni ciljevi?
Zaključci.

ZAVRŠNI DIO
Tekuća pitanja u odjeljenju i način rješavanja postojećih teškoća u savladavanju
nastavnog gradiva nekih učenika. Određivanje redara. pohvale odličnim učenicima za
njihov rad.
DATUM: BROJ:9
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Vježbe opuštanja i relaksacije
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama, vježbe i igre pripremljene od srane
nastavnika
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada, grupni
oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o načinima opuštanja i relaksacije b) razvijati pozitivne osobine ličnosti,
c) osposobitri učenike za pravilno korištenje osnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO
Pojam opuštanja i relaksacije
Zašto se treba opustiti i relaksirati
Koliko se učenici opuštaju i relaksiraju, kako provode slobodno vrijeme
Primjeri učenika iz života; kuća, škola
Uloga smijeha u opuštanju i relaksaciji
Kako se možemo opustiti, različiti načini, primjeri
Vježbe: disanje, opuštanje, razmišljanje, muzika
Vježbe za tijelo -relaksacija
Društvene igre po grupama
Zaključci

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:10
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Moralni odgoj.
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: školska tabla, kreda
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o moralu moralnim pravilima i normama, b) razvijati pozitivne osobine
ličnosti c) osposobiti učenike za pravilan odnos prema drugima.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Razgovor o postignutom uspjehu pojedinih
učenika. Upoznavanje sa nastavnom jedinicom.

GLAVNI DIO
Moral - šta je to?Mišljenje učenika.
Kulturno ponašanje.
Kakvo ponašanje bi trebalo da ima svaki učenik?
Primjeri različitog ponašanja u različitim prilikama.
Ponašanja pojedinaca koja učenici ne odobravaju. Razlozi.
Zaključci.
Kako bi postupili u različitim prilikama (primjeri, analize)
Primjeri iz časopisa (moral- nemoral)
Razgovor, zaključci

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za sljedeću sedmicu. Upute za ponašanje odjeljenja. Promjene u
rasporedu sjedenja.
DATUM: BROJ:11
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Aktualna zbivanja- Dan državnosti
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o Danu državnosti ,razvijati ljubav prema domovini b) razvijati
svestrano obrazpvanu ličnost učenika, c) osposobitri učenike za pravilno korištenje
osnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati izostanke učenika sa nastave i njihov postignuti uspjeh u toku protekle
sedmice. Rješavanje nekih bitnih tekućih pitanja. Najava cilja sata.

GLAVNI DIO
Izlaganje učenika na temu osnovnih izvora informacija i aktuelnih zbivanja koja su
bilježili u svesku za SOZ tokom protekle sedmice.
Bosna i Hercegovina, značajni državni datumi
Prezentacija rada učenika- referata na temu „Dan državnosti
Zaključci.
Pjevanje pjesama sa rodoljubivom tematikom koje učenici poznaju

ZAVRŠNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima vezanim za uspjeh i vladanje učenika u odjeljenju.
Rad na administraciji i određivanje redara. Provjera efikasnosti postojećeg rasporeda
sjedenja. Prijedlozi za izmjene.
DATUM: BROJ:12
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Posebnosti i tolerancija
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika, list “ Dnevni avaz“
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o posebnosti i toleranciji, o poštivanju zdravlja i brizi o njemu
b) razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) razvijati pravilan odnos prema svijetu.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja. Razgovor o tekućim pitanjima.

GLAVNI DIO
Čitanje zakona o pravima djeteta.
Razgovor sa učenicima o potrebama i pravima djece u svijetu, ali i o dužnostima djece.
Šta je to posebnost, primjeri iz života, analiza, razgovor
Pojam tolerancije
Primjeri tolerancije u školi, razredu
Analiza
Primjeri iz časopisa
Analiza
Zaključci

.
ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Dogovor o temi za sljedeći sat odjeljenske
zajednice.
DATUM: BROJ:13
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Vježbe koncentracije i pažnje
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama, vježbe i igre pripremljene od srane
nastavnika
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada, grupni
oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o koncentraciji i pažnji b) razvijati pozitivne osobine ličnosti,
c) osposobitri učenike za pravilno korištenje osnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO
Pojam koncentracije i pažnje
Uzroci poremećaja koncentracije i pažnje
Primjeri učenika iz života; kuća, škola
Kako otklonioti poremećaje i sebi pomoći
Usmjerenost pažnje
Vježbe: disanje, opuštanje, razmišljanje, muzika
Vježbe za tijelo
Društvene igre
Zaključci

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:14
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Građansko obrazovanje-Odgovornost.
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o odgovornosti b) razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) osposobitri
učenike za pravilno korištenjeosnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO

Pojam odgovornost
Neke od odgovornosti: porodica, škola
Primjeri odgovornosti iz novinskih članaka
Učenički primjeri iz ličnog i tuđeg iskustva
Kako bi postupili da....(primjeri)
Neki od odgovornosti koje su učenici imali danas i kako su ih ili će ih realizirati
Primjeri
Zaključci

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:15
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Moralni odgoj- ljudske vrijednosti
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: školska tabla, kreda, izrađeni
pano učenika
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o socijalnim standardima, normama i vrijednostima u našem društvu
b) razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) pripremiti učenike za pravilan odnos prema
različitostima.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati uspjeh učenika i izostanke sa nastave. Pohvale Idisciplinske mjere.
Upute za rad redara i ponašanje učenika pred i u kabinetima.

GLAVNI DIO
Upoznavanje sa pojmom vrijednosti
Današnji standardi vrijednosti
Upoznavanje sa pojmom norme
Norme u porodici ili u odjeljenju ( razgovor)
Pojam vrijednosti i mišljenmje učenika o najvećim vrijednostima u životu.
Razlika u duhovnim i materijalnim vrijednostima
Ljudske vrijednosti
Demonstracija obrađenog
Zaključci

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara i njihovih dužnosti za narednu sedmicu.
Razgovor o čitanju lektira i nabavljanju knjiga za lektiru. Obavezna pomoć i sardanja
između učenika.
DATUM: BROJ:16
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA:Životna sredina. Zaštita zdravlja
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika, list “ Dnevni avaz”
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o poštivanju zdravlja i brizi o njemu b)
razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) razvijati pravilan odnos prema svijetu.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja. Razgovor o tekućim pitanjima.

GLAVNI DIO
Čitanje zakona o pravima djeteta.
Razgovor sa učenicima o potrebama i pravima djece u svijetu, ali i o dužnostima djece.
Čitanje prikupljenih podataka o zsštiti zdravlja.
Iznošenje statističkih podataka o štetnosti po zdravlje upotrebom droge, alkohola,
duhana
Šta se dešava sa ljudskim organizmom pri unošenju alkohola, droge, duhana,
kakva su ponašanja korisnika- ovisnika?
Izlaganja učenika o ponašanju alkoholičara u porodicama (primjeri iz života ili sa filma
Kampanja protiv droge, alkohola i pušenja.
Posljedice AIDS, alkoholizam, oboljenja disajnih organa…
Zaključci.

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Dogovor o temi za sljedeći sat odjeljenske
zajednice.
DATUM: BROJ:17
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA:Odgovornost- načini ispitivanja odgovornosti.
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o odgovornosti b) razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) osposobitri
učenike za pravilno korištenjeosnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO

Pojam odgovornost
Neke od odgovornosti
Primjeri odgovornosti iz novinskih članaka
Analiza primjera
Učenički primjeri
Načini ispitivanja odgovornosti
Kako bi postupili da....(primjeri)
Neki od odgovornosti
Primjeri
Zaključci

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM:. BROJ:18
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA:Analiza uspjeha učenika u učenju i vladanju
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovni uvid u svoj uspjeh b) razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) razvijati radne
navike učenika.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO
Upoznavanje učenika sa postignutim uspjehom na kraju I polugodišta
Analiza postignutog uspjeha.
Prijedlozi mjera za unaprijeđenje rada.
Razgovor o vladanju učenika.
Mišljenja učenika o tome šta bi se trebalo poduzeti kako bi ponašanje na nastavi kod
pojedinaih učenika postalo bolje.
Dogovor o terminu za roditeljski sastanak.

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:19
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Aktualna zbivanja. Zaštita od NUS-a
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o izvrima informacija i načinu praćenja izvora informacija ,NUS
b) razvijati svestrano obrazpvanu ličnost učenika, c) osposobitri učenike za pravilno
korištenje osnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNIH SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati izostanke učenika sa nastave i njihov postignuti uspjeh u toku protekle
sedmice. Rješavanje nekih bitnih tekućih pitanja. Najava cilja sata.

GLAVNI DIO
Izlaganje učenika na temu osnovnih izvora informacija i aktuelnih zbivanja koja su
bilježili u svesku za SOZ tokom protekle sedmice.
Razgovor o bitnim i nebitnim informacijama do kojih su mogli doći služeći se TV
dnevnicima, dnevnim listovima, informativnim emisijama i dr.
Poređenje informiranih i neinformiranih učenika. Kakve su razlike?
Značaj pravilnog informiranja.
Zaključci.
Gdje se nalazi NUS?
Kako izgkedaju mine iznenađenja?
Kakve su posljedice neopreznog i neodgovornog ponašanja prema NUS-u?

ZAVRŠNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima vezanim za uspjeh i vladanje učenika u odjeljenju.
Rad na administraciji i određivanje redara. Provjera efikasnosti postojećeg rasporeda
sjedenja. Prijedlozi za izmjene.
DATUM: BROJ:20
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Životna sredina, štetnost po zdravlje
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika, novinski članci
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o poštivanju zdravlja i brizi o njemu b)
razvijati pozitivne osobine ličnosti, c) razvijati pravilan odnos prema svijetu.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja. Razgovor o tekućim pitanjima.

GLAVNI DIO
Čitanje zakona o pravima djeteta.
Razgovor sa učenicima o potrebama i pravima djece u svijetu, ali i o dužnostima djece.
Čitanje prikupljenih podataka o štetnosti droge, alkohola za zdravlje.
Iznošenje statističkih podataka o trgovini drogom na našim prostorima u poslijeratnom
periodu.
Diskusija o slobodnoj kupovini alkoholnih pića od strane maloljetnika. Za ili protiv
dozvoljene kupovine?Razlozi za i protiv?
Šta se dešava sa ljudskim organizmom pri unošenju velikih količina alkohola.
kakva su ponašanja opijenih alkoholom?
Izlaganja učenika o ponašanju alkoholičara u porodicama (primjeri iz života ili sa filma
…)
Kampanja protiv droge, alkohola i pušenja.
Posljedice AIDS, alkoholizam, oboljenja disajnih organa…
Zaključci.

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Dogovor o temi za sljedeći sat odjeljenske
zajednice.
DATUM: BROJ:21
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Emocionalni procesi
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o emocionalnim procesima b) razvijati pozitivne osobine ličnosti,
c) osposobitri učenike za pravilno korištenjeosnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima.
Analizirati izostanke učenika sa nastave. Upoznati učenike sa postignutim rezultatima
(ocjenama) učenja.

GLAVNI DIO
Razgovor o uzrasnim potrebama učenika.
Razlike o uzrasnim potrebama između spolova.
Primjeri učenika o teškoćama sa kojima se susreću.
Potreba za većim razumijevanjem roditelja, nastavnika …
Neophodna saradnja i pomoć starijih.
Tjelesni, intelektualni i emocionalni razvoj učenika.
Težnja za uvažavanjem, sklonost negativnim načinima ponašanja (prkos, bjes,
agresivnost, grubost, psovanje, bezbrižnost, izolianost) više kod dječaka nego kod
djevojčica.
Zaključci.

ZAVRŠNI DIO
Određivanje redara za narednu sedmicu. Razgovor o dužnostima redara. Dogovor o temi
za sljedeći sat odjeljenske zajednice.
DATUM: BROJ:22
NASTAVNI PREDMET: SOZ
RAZRED: VII
NASTAVNA JEDINICA: Aktualna zbivanja- Dan nezavisnosti
TIP SATA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA i NASTAVNA POMAGALA: novine, sveska za SOZ,
izrađeni pano učenika o interesantnim temama
NASTAVNE METODE: dijaloško-monološka, dijaloško-ilustrativna, verbalno-
dijaloška
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, aktivnost učenika, individualni oblik rada
CILJEVI SATA a) obrazovni, b) odgojni, c) funkcionalni: a) da učenici steknu
osnovna znanja o Danu nezavisnosti ,razvijati ljubav prema domovini b) razvijati
svestrano obrazpvanu ličnost učenika, c) osposobitri učenike za pravilno korištenje
osnovnih izvora informacija.

REALIZACIJA NASTAVNOG SADRŽAJA

UVODNI DIO
Analizirati izostanke učenika sa nastave i njihov postignuti uspjeh u toku protekle
sedmice. Rješavanje nekih bitnih tekućih pitanja. Najava cilja sata.

GLAVNI DIO
Izlaganje učenika na temu osnovnih izvora informacija i aktuelnih zbivanja koja su
bilježili u svesku za SOZ tokom protekle sedmice.
Bosna i Hercegovina, značajni državni datumi
Prezentacija rada učenika- referata na temu „Dan nezavisnosti
Zaključci.
Pjevanje pjesama sa rodoljubivom tematikom koje učenici poznaju

ZAVRŠNI DIO
Razgovor o tekućim pitanjima vezanim za uspjeh i vladanje učenika u odjeljenju.
Rad na administraciji i određivanje redara. Provjera efikasnosti postojećeg rasporeda
sjedenja. Prijedlozi za izmjene.

You might also like