You are on page 1of 8

План-конспект уроку зарубіжної літератури

Урок № 48 Клас 3-А (7-А) клас Дата: 22.03.18


Учитель: Гаврилова Ольга Іванівна
Тема. Артур Конан Дойл. Оповідання «Пістрява стрічка». Майстерність головного
героя у застосуванні дедуктивного методу.
Головна мета: продовжити знайомство учнів з творчістю А.К.Дойла;
Загальноосвітня мета: на прикладі твору «Пістрява стрічка» розкрити сутність
дедуктивного методу Шерлока Холмса;
Розвиваюча мета: розвивати навички усного мовлення, аналізу прочитаного,
дослідницькі навички; розширювати кругозір учнів;
Виховна мета: виховувати прагнення до самопізнання та самовдосконалення,
культуру спілкування.
Тип уроку: комбінований
Словник: цикл, прототип
Епіграф: «Герой Конан Дойля –єдиний літературний персонаж від часів Діккенса,
що міцно увійшов у життя й мову народу». Ґілберт Честертон
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. «Герой Конан Дойля – єдиний літературний персонаж від часів Діккенса,
що міцно увійшов у життя й мову народу», – наголошував сучасник автора,
відомий письменник Ґілберт Честертон. 
На схилі своїх літ Артур Конан Дойль – на той час уже визнаний майстер
пригодницького жанру, славнозвісний «творець Шерлока Холмса», зізнався у
зверненні до читачів: «Я не хочу бути невдячним Холмсові. Для мене він
безперечно залишався добрим другом».
І справді, художній хист і фантазія маститого письменника незмінно дивували
прихильників його таланту. Як і раніше, для «самітника з Бейкер-стріт» –
спостережливого детектива – аматора Шерлока Холмса, що не знає собі рівних в
умінні розплутати найскладнішу загадку, ключем до розгадки часто стає навіть
найменша дрібничка: щербинка на поруччі моста, друкарська помилка в газетному
оголошенні, номер театрального квитка...
II. Оголошення теми і мети уроку
Учитель. Сьогодні ми розглянемо твір Конан Дойла «Пістрява стрічка», і знову
поринемо в чудовий світ детективу. Нам потрібно буде не лише аналізувати героїв
твору, але й удосконалювати знання щодо дедуктивного методу від Шерлока
Холмса, використовуючи доказову базу і логіку, тобто знання тексту.
IІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. Але перш ніж розпочати, давайте пригадаємо:
- Чому оповідання має таку назву?
Орієнтовна відповідь учнів: пістрява стрічка символізує змію, що виступає у
творі знаряддям вбивства.
- Що викриває автор в оповіданні?
Орієнтовна відповідь учнів: Автор викриває жадібність, жагу до грошей,
підлість.
- Чому Шерлок Холмс брався за справи?
Орієнтовна відповідь учнів: детектива не цікавила винагорода, він брався за
справи виключно з цікавості.
- Які проблеми порушує автор у творі?
Орієнтовна відповідь учнів: автор порушує у творі проблеми жаги до грошей.
- Пригадайте ознаки детективу. Чи зберігаються ці ознаки в оповіданні
«Пістрява стрічка»?
Орієнтовна відповідь учнів: детектив маж такі ознаки: наявність злочину, злодія
детектива та його помічника, розслідування справи, у фіналі – злочин розкрито, а
зло покаране. Всі ці ознаки наявні в оповіданні.
- Які риси характеру Шерлока Холмса ви хотіли б запозичити для себе? Чого
вас навчив славетний сищик?
Орієнтовна відповідь учнів: сміливість, любов до своєї справи, небайдужість,
кмітливість.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Учитель. Артур Конан Дойл створив ряд оповідань з одним головним героєм –
збірки «Пригоди Шерлока Холмса» і «Записки про Шерлока Холмса».
Твори «Скандал в Богемії », «Спілка рудих », «Встановлення особистості»,
«Таємниця Боскомської долини», «П'ять апельсинових зерняток», «Людина з
вивернутою губою», «Голубий карбункул», «Пістрява стрічка», «Палець
інженера», «Знатний холостяк», «Берилова діадема», «Мідні буки» входять до
збірки «Пригоди Шерлока Холмса». Головними героями оповідань є Шерлок
Холмс та його друг Джеймс Ватсон. Твори складають літературний цикл. А чи
знаєте ви що таке цикл?
2. Робота над літературознавчим поняттям «цикл» (учні записують у зошит)
Учитель. А зараз давайте познайомимося з ключовими поняттями нашого уроку.
Цикл (від грец. круг, коло) – ряд художніх творів, об’єднаних задумом автора в
цілість (спільністю тематики, персонажів тощо).
Прототип – конкретна особа, факти життя або риси вдачі якої покладено в основу
літературного образу.
Саме Джозеф Белл став прототипом Шерлока Холмса. А ім’я героєві А. Конан
Дойл дав на честь свого партнера по грі в покер американського журналіста
Олівера Віндела Холмса. А чи знаєте ви те, що коли до сина Конан Дойла
зверталися з питанням, хто ж був прототипом великого нишпорки, той наводив
слова свого батька: «Якщо Холмс і існує, то це я сам і є...»

3. Вправа. Сюжетний хід.


Учитель. Як я вже згадувала, основою для дедуктивного методу є доказова база й
логіка, тобто знання тексту. Саме це ми зараз і перевіримо. Давайте пригадаємо
сюжет оповідання «Пістрява стрічка» (Учні по черзі називають події оповідання
«Пістрява стрічка»).
4. Вправа «Плутанина». Встановити послiдовнiсть подiй в оповіданні
«Пістрява стрічка».
Учитель. Для розслідування справи Шерлок Холмс використовує дедуктивний
метод. Давайте познайомимося з ним краще і простежимо хід розслідування справи
сестер Стоунер. Ваше завдання – встановити послідовність розслідування справи
відомим сищиком.
...Батіжок. 6
...Заповіт покійної дружини лікаря Райлотта. 1
...Револьвер і зубна щітка. 2
...Вентиляційна віддушина. 7
...Вокзал Ватерлоо. 3
...Обстеження кімнати. 4
...Блюдечко з молоком. 8
... Огляд через лупу. 5
5. Робота з художніми деталями.
Учитель. Яке, на вашу думку, є призначення цих предметів?
- блюдечко з молоком; (заманити змію назад до кабінету Ройлотта)
- ліжко, міцно пригвинчене до підлоги; (це зроблено для того, щоб тендітна
жінка не змогла його відсунути)
- вентиляційний отвір, виведений до іншої кімнати; (забезпечував вільний
прохід для змії)
- шнур, яким не користувалися; (по ньому змія могла потрапити до ліжка
загиблої)
- сейф у кімнаті Ройлотта; (саме там лікар зберігав змію)
6. Працюємо з текстом.
Учитель. Ніщо не може свідчити краще про знання тесту, ніж його цитування.
Знайдіть цитати, що свідчать про:
- фізичну силу Шерлока Холмса; «Я не такий велетень, але якби він не
зачинив за собою двері, я показав би йому, що в руках у мене не менше сили,
ніж у нього. Говорячи це, він підняв кочергу й одним зусиллям вирівняв її.»
- відсутність у нього користолюбства; «...що ж до винагороди, то моя робота
і є для мене винагородою…»
- уміння Шерлока Холмса зберігати таємницю; « Ройлотт: Що вона тут вам
казала?
- Холмс: А сьогодні трохи холоднувато, як на цю пору року.
- Ройлотт: Що вона вам тут казала?
- Холмс: Але я чув, що крокуси обіцяють цвісти добре,— незворушно вів далі
мій друг.»
7. Робота в групах.
Учитель. Уявіть себе детективом і спробуйте допомогти Холмсу провести
розслідування справи сестер Стоунер. Простежте, яким чином Холмс застосовує
дедуктивний метод.
I група –Візит Хелін Стоунер.
II група – Обстеження будинку Грімсбі Ройлотта.
III група – Припущення і докази Шерлока Холмса.
8. Робота в парах.
Учитель. Сьогоднішній урок пов’язаний з розслідуванням заплутаної таємниці.
Тому вам я також запропоную дослідницьке завдання. Знайдіть в оповіданні
«Пістрява стрічка» деталі і факти, спираючись на які, Холмс розкрив справу, яку
сам вважав заплутаною (один учень записує в таблицю деталі, другий – факти ).
№ ДЕТАЛІ ФАКТИ
1. Я бачу, ви приїхали поїздом …за вашою лівою рукавичкою я помітив
сьогодні вранці. квиток на зворотну дорогу
2. Лівий рукав вашої жакетки заляпано …довго їхали розгаслим путівцем на
грязюкою бідарці.
3. На білому зап'ястку чітко З вами поводилися жорстоко
проступало п'ять синьо-червоних
плям
4. Він узяв маленьке блюдце з Ні, кота в нас немає
молоком, що стояло на сейфі.
5. Стоунер сказала, що її сестра чула Я зробив висновок, що тут має бути
запах сигари, яку курив лікар душник.
Ройлотт
6. …ліжко прикріплено до підлоги, Дівчина не могла пересунути своє ліжко.
зроблено душник, повішено шнур Воно завжди мало залишатися в одному й
тому ж положенні щодо душника й
вірьовки, так-так, бо цей шнур ніколи не
призначався для дзвінка
7. …оглянув його стілець …зрозумів, що він має звичку ставати на
нього, для того, щоб дістатися до душника
8. Сейф, блюдечко з молоком і …лікар квапливо зачиняв дверцята сейфа,
батіжок із петлею; металеве
клацання куди ховав змію

Висновок: «Єдине, що заслуговує уваги, — низка міркувань від наслідків до


причини. Це й призводить до успішного розв'язання справи», – ці слова сказав
літературний батько видатного нишпорки – сер Конан Дойл. Шерлок Холмс
розкриває заплутану кримінальну справу, застосовуючи дедуктивний метод,
послуговуючись «низкою міркувань від наслідків до причини».
9. Бесіда
Учитель: Друзі, ви помітили, що ми з вами теж послуговуємося дедуктивним
методом, коли обговорюємо спочатку загальне, а потім рухаємося до деталей
оповідання? Давайте продовжимо!
- Що ви дізналися про Шерлока Холмса і доктора Ватсона? (Шерлок Холмс і
Ватсон – друзі, детективний дует, який успішно розкриває навіть найзаплутаніші
таємниці)
- Що об’єднує цих двох людей? (цих двох об’єднує безкорисливе бажання
допомогти людям у скрутних ситуаціях, що загрожують їхньому життю, чи
життю їх рідних, а також сміливість і мужність, з якими вони йдуть на
розкриття злочинів)
- У чому вони різні? (Шерлок мислить нестандартно, а Ватсон є прикладом
звичайної людини, яка помічає лише очевидні речі)
- Поясніть суть дедуктивного методу. (Дедуктивний метод полягає у розгляді
загальної картини з поступовим переходом до деталей)
- Що таке інтуїція? Чому Холмс не довіряє інтуїції? (Інтуїція – це внутрішнє
чуття, яке вибудовується на рівні підсвідомості. Холмс не довіряв інтуїції, адже
вона нічим не аргументується і тому може бути оманливою.)
- Які риси характеру допомогли Шерлоку Холмсу розплутати справу?
Аргументуйте свою думку. (Спостережливість – бачить те, чого не бачили інші;
прагнення надзвичайного – «все моє життя – прагнення врятуватися від
одноманітності»; безкорисливість – не брав велику нагороду; шляхетність –
завжди був готовий допомогти іншим; мужність – ризикувати собою;
справедливість – був на боці ображених; розум, винахідливість – знав багато
наук.)
- Визначте тему та ідею оповідання «Пістрява стрічка». (Тема: розкриття справи
сестер Стоунер, ідея – засудити ниці мотиви, що керують людьми, підштовхуючи
їх до скоєння злочинів).
- Чи справедливо, на вашу думку, покарано Грімсбі Ройлотта? Можливо, його
треба було здати поліції й покарання йому виніс би суд? (Ця справа ще раз
підтвердила істину, насильство обертається проти насильства і той, хто риє
комусь яму, сам у неї потрапляє.)

Учитель. В оповіданні «Пістрява стрічка» лікар Райлотт отримує справедливе


покарання. Він гине від тієї «зброї», яку вигадав сам. Тут ніби спрацював закон
справедливості або бумеранга – один з найважливіших законів Всесвіту. Як
підтверджує історія, він існував ще в стародавні часи. Цей закон міг мати різне
трактування, але сенс був завжди один, а саме: все повертається. Все, що ми
робимо, погане або хороше, нам обов'язково повернеться. Проходить деякий час і
людина опиняється в аналогічній ситуації, але вже в ролі жертви. Що і трапилось із
героєм твору Артура Конан Дойла «Пістрява стрічка». 
10. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Учитель. Продовжіть речення:
– На місці Шерлока Холмса я б вчинив…
– На місці Шерлока доктора Ватсона я б допоміг…
– Якби Хелін Стоунер не звернулась за допомогою до Шерлока Холмса…

11. «Елементарно, Уотсон!» (розв’язування кримінальних загадок)


Учитель. Сьогодні ви дізналися про дедуктивний метод геніального сищика
Шерлока Холмса. А чи хотіли б ви уявити себе на його місці? Давайте спробуємо!
Пропоную до вашої уваги цікаві загадки, які під силу лише найкмітливішим
дтективам!
а) Випадок у зоопарку.
Міркуючи, чим занятись у вихідний, Уотсон раптом згадав, що давно не був у
зоопарку. «В дитинство впадаю», - з усмішкою подумав він уже по дорозі.
Але провести приємно час не видалося. В зоопарку була метушня; у якоїсь дами
зникла сумка. Точніше ,її викрали – леді навіть бачила спину злочинця, який
втікав.
Далеко втекти він не міг – усі виходи закрили, швидко прибула поліція і почала
перевіряти територію. Лікар в цей час уважно спостерігав за тваринами – врешті-
решт, він прийшов саме для цього. Ось кумедні мавпи граються , їдять банани,
службовець простягає величезному носорогу ковбасу на паличці, страус ходить по
клітці туди-сюди…
Стоп…Якась думка промайнула в Уотсона, і він побіг до поліцейського.
Інспекторе! – крикнув лікар, - швидше сюди, я знаю де злочинець.
Завдання: Хто ж злочинець?
Відповідь: Службовець, який простягав ковбасу носорогу, адже той є твариною
травоїдною.
б) Кішка під дощем.
Цікаву історію спостерігав я сьогодні вранці, - почав розповідати Уотсон. – Йшов
дощ.Якась кішка пробігла вулицею, а слідом за нею – дама похилого віку. Жінка
була розлючена, можливо, вона невихована, не буду категоричним. Але кричала ця
леді дуже голосно: «Мерзотнику! Віддавив хвіст моїй кішці своєю машиною! Він
тільки що наїхав на бідолашну! Навмисне це зробив, я впевнена! А ще стверджує,
що стоїть на цьому місці півгодини і навіть не бачив моєї красуні! Інспекторе,
відправте його до поліцейської дільниці».
Ні, з нервами у неї не все гаразд, - задумливо резюмував лікар.
Так наїхали на кішку чи ні? – нетерпляче запитала його місіс Хадсон, яка в усьому
любила ясність.
- Я ж сказав: у дами проблеми з нервами, - відповів Уотсон. Інспектор
запропонував водію під’їхати ближче, і всі побачили, що він ні в чому не
винний.
Запитання: Чому?
Відповідь: Водій від’їхав: під колесами було сухо.
в)Червоне і зелене.
Це пограбування було проведено чисто, красиво і професійно. Журналісти назвали
його «злочином століття». І дійсно –спустошити Національний банк ще нікому не
вдавалося. Але ні свідків, ні доказів на місці злочину не було. Правда, один із
робітників, який ремонтував каналізацію біля входу в банк, бачив зелений «Порш»,
що віддалявся на великій швидкості. Але затримана в аеропорту машина була
червона, її власник запевняв, що знайдені в багажнику золото та діаманти він
цілком законно успадкував від померлої бабусі і навіть пред’явив дозвіл на їх вивіз.
Як завжди у складних випадках, поліція звернулася до Шерлока Холмса.
Найперше що він зробив – звернувся до єдиного свідка.
Скажіть , хто він за спеціальністю?
Зварювач, сер. Я якраз зварював труби, інколи випадково підвів голову, побачив
зелене авто, яке від’їжджало від воріт банку.
Ви, впевнені що зелене?
Абсолютно. Зелене, як трава на газоні, як ось ця липа…
Достатньо, вдячний вам, ви дуже допомогли слідству.
Інспекторе, ми маємо право арештувати власника червоного «Порше» - у нас є для
цього вагомі підстави. Запитання: Чому Холмс зробив такі висновки?
Відповідь: зварювачі працюють у темних окулярах , крізь які не видно різниці у
кольорах.
г) Розбита ваза.
На світанку до Уотсона прийшов давній приятель містер Кас терлі.
Джеймсе, - розпочав він, я сьогодні не спав цілу ніч. Маргарет поїхала до нашої
дочки і має повернутися у вечері. А тут такий «сюрприз» - розбита її улюблена
майсенська ваза! Моєї провини у цьому немає. Я сідав вечеряти, коли почув стукіт
і дзвін скалок у спальні. Вбіг туди і встиг помітити якогось чоловіка, який
вистрибував через вікно. Не розуміючи, побіг за ним. Але вечорами вже холодно,
скло в моїх окулярах миттєво спітніло, і поки я витратив, незнайомець встиг
втекти. Відшукай його, Джеймсе, бо як я поясню Маргарет?
Але Уотсон не поспішав із пошуками. Він тільки покивав головою і з усмішкою
промовив:
- Дінні, друже мій, хіба можна так боятися дружини? Ти ж уже сивий
джентльмен, а не хлопчисько. З ким не трапляється? Впевнений, Маргарет не
буде довго сердитися на тебе.
- Запитання: Чому лікар зразу зрозумів, що злочинець вигаданий?
Відповідь: Скло в окулярах пітніє, коли входиш з вулиці у приміщення, а не
навпаки.
V. Підсумок уроку
Учитель. Шерлок Холмс є одним із найпопулярніших літературних героїв. Ще за
життя Конан Дойла стали з'являтися автори, які писали про пригоди знаменитого
сищика, в тому числі й син письменника Адріан Конан Дойл. На початку XX
століття російські письменники
П. Нікітін і П. Орловець створили цикл повістей про розслідування злочинів
Холмса в Росії. Оповідання про детектива писали Джон Карр,  Стівен Кінг, Марк
Твен, Джуліан Саймонс, Борис Акунін, Сергій Лук'яненко, Ентоні Горовіц і навіть
президент США Франклін   Рузвельт.
Культурний вплив образу дуже великий. У середньому кожен п'ятий британець
вважає, що Шерлок Холмс реально існував. Не викликає сумнівів і літературне
життя доктора Ватсона.
Класичний детективний дует Холмс – Ватсон ще багато століть буде надихати
режисерів, майстрів пензля, слова, мистецтва у цілому.
VI. Домашнє завдання
Виписати цитати до характеристики образу Шерлока Холмса

You might also like