You are on page 1of 4

1

RAZREDNI ODJEL: REDNI BROJ SATA: DATUM:

PREDMET Hrvatski jezik


PREDMETNO PODRUČJE Hrvatski jezik i komunikacija
CJELINA Ja i drugi
NASTAVNA JEDINICA Slušam
ISHODI PREDMETNOG
OŠ HJ A.6.5.
KURIKULUMA HRVATSKOG JEZIKA
– učenik razlikuje slušanje usmjereno na cjelovit sadržaj i slušanje usmjereno na
određene podatke ili poruke
ISHODI POUČAVANJA – uočava tehnike aktivnoga slušanja te objašnjava važnost aktivnoga slušanja
– sažima podatke o slušanome tekstu u bilješke
jasno izražava svoje misli, želje, potrebe i osjećaje tijekom
govorenja
govorenja
započinje razgovor s različitim osobama u različitim
komunikacijskim situacijama
priprema se i planira oblikovanje teksta s obzirom na
temu, svrhu i namjenu; samostalno oblikuje tekst na
pisanja temelju pripreme i plana služeći se vlastitim bilješkama,
natuknicama i konceptom
STRATEGIJE
povezuje slikovni i tekstni materijal; parafraziranje
čitanja (prepričavanje informacija ili ideja u tekstu); analizira i
sažima (izdvajanje bitnog od nebitnog)
mijenja perspektivu (npr. gledanje na problem i pozicije
rješavanje problema
druge osobe)
pamćenja vidno predočavanje (scenska improvizacija)
učenja povezuje informacije s postojećim znanjem i iskustvom
NASTAVNA SREDSTVA I udžbenik, radna bilježnica, računalo, projektor, tablet
POMAGALA
IZZI, DIGITALNI OBRAZOVNI NAZIV MODULA Ja i drugi
SADRŽAJI NAZIV JEDINICE Slušam
Učiti kako učiti

A.3.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema

A.3.3. Kreativno mišljenje

Učenik samostalno oblikuje svoje ideje i kreativno pristupa rješavanju problema.

A.3.4. Kritičko mišljenje

Učenik kritički promišlja i vrednuje ideje uz podršku učitelja. Uporaba


informacijske i komunikacijske tehnologije
MEĐUPREDMETNE TEME
A.3.2. Učenik se samostalno koristi raznim uređajima i programima.

D.3.1. Učenik se izražava kreativno služeći se primjerenom tehnologijom za stvaranje ideja i


razvijanje planova te primjenjuje različite načine poticanja kreativnosti.

Osobni i socijalni razvoj

A.3.1. Razvija sliku o sebi.

Uočava reakcije drugih o sebi i kritički promišlja o njima.

OBLICI VREDNOVANJA 3, 2, 1 aktivnost


TIJEK SATA (ARTIKULACIJA)
Učenici odgovaraju na pitanje jesu li se nekad našli u situaciji da ih je netko pitao: Slušaš li
ti mene uopće?
MOTIVACIJA Razmišljaju, komentiraju i raspravljaju. Opisuju svoj osjećaj kad su morali objasniti
UVOD sugovorniku zašto ga nisu slušali.
Slušam
NAJAVA TEME
(naslov na ploči)
SREDIŠNJI DIO OTKRIVANJE
NOVIH Učenici promatraju ilustraciju u udžbeniku na 68. stranici i komentiraju što su uočili.
Prepoznaju tko je aktivno slušao učiteljicu, a tko nije. Obrazlažu zašto misle da djevojčica
OBILJEŽJA NA
nije slušala učiteljicu.
PRIMJERIMA
Utvrđuju da je potrebno razumjeti ono što sugovornik govori i da je važno dati
sugovorniku do znanja jesmo li razumjeli.

a) uočavanje tehnika aktivnog slušanja

Vođenim razgovorom učenici zaključuju da je za aktivno slušanje potrebno 1. dobro


slušati sugovornika, 2. razmišljati o izrečenome i 3. dati povratni komentar sugovorniku.
Učenici promatraju u udžbeniku na 68. stranici postupke za uspješno slušanje.

Kratkom aktivnošću učenici ispisuju u bilježnici na koji način im aktivno slušanje može
pomoći svakodnevno u nastavi, a kako u odnosu s prijateljima. Nakon pisanja komentiraju
(npr. u nastavi: neće biti potrebe za ulaganjem puno dodatnoga vremena za samostalno
učenje, povezivat će sadržaje i bit će manje učenja napamet, detektirat će i otkriti problem
na vrijeme, ostvarit će bolji kontakt sa sugovornikom –
učiteljem i kolegama/s prijateljima: razumjet će odmah problem o kojem mu prijatelj priča,
ponudit će mu rješenje,…).

Nakon komentiranja učenici proučavaju tehnike aktivnoga slušanja u udžbeniku na


69. stranici. Prema tehnikama aktivnog slušanja osmišljavaju i primjere za parafraziranje.

b) razlikovanje aktivnog slušanja i određenih podataka i poruka


Učenici izvode dramsku improvizaciju u paru prikazujući jedan primjer neaktivnog
slušanja. Učenici imaju 5 minuta za pripremu, smišljanje dijaloga i izvođenje
improvizacije.

Nakon scenskih improvizacija učenici ukazuju na pogreške koje su međusobno sugovornici


PONAVLJANJE radili tijekom improvizacije dijaloga.
3 pojma koja sam doznao o aktivnome slušanju 2
ZAVRŠNI DIO
VREDNOVANJE pojma koja rijetko koristim kad nekoga slušam
1 savjet za aktivno slušanje

DOMAĆA ZADAĆA Odlomak Slušamo jedni druge – Izrađujemo svoj podcast


SAŽETAK
Slušam

govorenje aktivno slušanje razmišljanje

slušanje

parafraziranje – ponavljanje onoga što je govornik rekao svojim riječima Parafraziranjem


slušatelj provjerava je li dobro razumio govornika.

Savjeti za uspješno slušanje bliske osobe

1. odvoji vrijeme i ne požuruj razgovor


2. gledaj osobu u oči
3. slušaj osobu, a ne sebe
4. pokaži zanimanje za ono što ti govori
5. ne upadaj u riječ
6. pitaj sve što ti nije jasno

nejezični/neverbalni znakovi aktivne komunikacije:

kimanje glavom, gledanje u oči, osmijeh

You might also like