You are on page 1of 2

MINGGU AKADEMIK : 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5M

TARIKH / HARI 16.04. 2019 Selasa MASA 1150-12.20am


TEMA Tema 3: PATUHI ARAHAN DAN PERATURAN
TAJUK Unit 10: Imbuhan Apitan
STANDARD 5.2.1 Memahami dan menggunakan imbuhan apitan dengan betul
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyenaraikan sekurang –kurangnya 5 imbuhan apitan dengan betul.

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN (PdP)


Set Induksi 1. Murid diminta membuka sampul di atas meja.
Aktiviti pemula 2. Murid mengaitkan pelajaran hari ini dengan bahan grafik dalam
untuk menarik minat sampul surat.
murid.
3. Murid menjawab soalan yang diajukan dan mengaitkan dengan
Merangsang murid pelajaran hari ini.
terhadap topik 4. Guru berkongsi objektif pembelajaran sewaktu sesi soal jawab.
pembelajaran utama.
Aktiviti Utama 1. Murid membaca teks pada m/s 52 secara mentalis
Menerapkan aktiviti 2. Secara berkumpulan murid mengenalpasti maklumat penting daripada
kolaboratif dan teks bacaan.
koperatif
3. Murid secara kumpulan memindahkan maklumat daripada teks dalam
Menggalakkan peta pemikiran – carta alir.
penglibatan aktif
keseluruhan murid Aktiviti 3 : Susun Suai (Jigsaw Puzzle)
1. Guru mengedarkan soalan pemahaman kepada setiap ahli kumpulan.
2. Setelah selesai membaca soalan dalam tempoh yang diberikan,ahli
kumpulan akan bergerak membentuk kumpulan yang mendapat
nombor soalan yang sama.
3. Murid akan berbincang dalam kumpulan untuk pemahaman yang lebih
luas dan mencari jawapan bagi soalan pemahaman.
4. Murid kembali ke kumpulan asal. Setiap ahli kumpulan akan
menerangkan jawapan bagi soalan pemahaman masing – masing
dengan ahli kumpulan lain.
5. Guru merumuskan semua hasil pembelajaran dan memeriksa semua
Jawapan soalan pemahaman.
Penutup Aktiviti 4 : Hello Teacher
Murid membuat 1. Seoarang wakil dari setiap kumpulan akan berperanan sebagai guru
rumusan atau dan mengajukan soalan berdasarkan pembelajaran hari ini.
refleksi terhadap
2. Murid menjawab soalan secara lisan berdasarkan pemahaman
topik pembelajaran
mereka.
BAHAN BANTU Buku Teks  Internet  Radio/TV  Spesimen
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Carta
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain
ELEMEN  Kreativiti & Inovasi /Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTAS  Pendidikan Alam  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Sekitar
KBAT / i-THINK  Peta Bulatan  Peta Buih  Peta Buih Berganda  Peta Pokok
 Peta Dakap
/Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN & /Hasil Kerja
 Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

/ 13 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan


diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

/ 13 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan


diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan  Mesyuarat
kerana...  Kursus
 Program Sekolah
 Mengiringi Murid Keluar
 Aktiviti Luar

Aktiviti PdP dibawa ke

You might also like