You are on page 1of 2

ДНЕВНО ПЛАНИРАЊЕ

СОУ ,,Ѓорче Петров’’ Крива Паланка Предмет: Основи на


програмирање
Наставник:Александар Јаќимовски Клас:II 6
Тема : Контрола на тек и функции во C++
Наставна единица : Наредби за повторување For
Тип на часот : Обработка на нов час датум: 15-дек.-
20
● училница кабинет

Цели : Исходи :
 Да знае да ги користи ново изучените
 Наредби за повторување For циклус наредби For
Вовед во овие наредби и нивна употреба  Практична примена во задачи
во задачи во С++

Наставни методи : Наставни форми:


Усно излагање ☐Цртање/илустрирање Индивидуална работа
Дијалог Демонстрација ☐Групна работа
☐ Презентација Практична работа Работа во мали групи
Разговор ☐Експериментирање Работа во парови
☐Преку проект☐Преку решавање проблем

Посебни ресурси / наставни средства Наставни техники:


помагала и материјали: Бура на идеи
учебник ☐ЗСНУ
 табла ☐Техника грозд
 компјутер ☐Квиз, сложувалка и сл.
☐ наставни ливчиња ☐Играње улоги
☐ прибор ☐Друго(наведи)
 интернет 
☐ други материјали (наведи)
 Програмски пакет Code Blocks/ DEV C++

Методи на оценување:(форматив./суматив.) Примена на ИКТ


усни одговори на кратки прашања Power point презентации
☐усни одговори на есејски прашања ☐Dev C++ компајлер
☐усна презентација / power point Онлајн C++ Компајлер
практична изведба Screen Share
☐тест на знаење ☐Тестови
☐проектна работа
Користена литература: Учебник по Програмирање Основи на програмирање Ѓорѓи Јованчевски,
Билјана Стојчевска, Невена Ацковска, универзитетски учебник Скопје 2007 година,
интернет
https://sites.google.com/site/informatikaiprogramiranje/programirane/4
https://www.youtube.com/watch?v=S3t-5UtvDN0
Користење на ИКТ
Тек на часот
Активности на наставникот : Активности на учениците :
Воведен дел:

Проверка на знаењето од претходен час


Дава преглед и објаснува за наредбата For
Примена во задачи за наредбата For

Главен дел:

Задава задачи со ново изучените наредби со цел


нивно полесно сваќање преку практични задачи
Професорот преку дискусија со учениците ги Забележува
коментира задачите. Слуша
Првиот што ќе ја реши задачата ја образложува и Одговара на поставени прашања
објаснува на табла при што другите ученици Дава идеи за решавање на задачите со
запишуваат и следат помош на ново изучените наредби
Решава задачи со примена на разни
видови на податоци
Презентира решенија и го анализира и
објаснува програмскиот код

Завршен дел:

Учениците заедно со наставникот го повторуваат


тоа што го научиле во текот на часот преку
прашања поставени од наставникот.
Наставникот ги бележи резултатите од учениците и
ги оценува соодветно
Наставникот внимава да нема запоставени или
привилегирани ученици при оценувањето и
испрашувањето.
Забелешки и рефлексија од реализацијата на часот:

You might also like