You are on page 1of 3

ДНЕВНА

ПОДГОТОВКА ОУУ „ Блаже Конески '' - Аеродром, Скопје

Одд. VII - 1 Дата : 17.12.2020

Наставник: Елена Лазаревска

Наставна тема:
Бр. на Наставен предмет Наставна содржина Тип на часот
час
19 Француски јазик Предлози за место Нова наставна единица

Методи на интеракција Во дневното планирање има примена на ИКТ согласно тематското


 Ученик-ученик планирање
 Ученик-наставник
 Друга интеракција ДА НЕ

Наставни методи Наставни средства и помагала Метод на оценување


 Монолошки метод  Компјутери  Усни одговори на прашања
 Дијалошки метод  Учебник поставени од наставникот
 Илустративен метод  Табла  Одговори на есејски
 Демонстративен метод  Наставни ливчиња прашања
 Метод на практична работа  Прибор (материјали за  Практични изведби
 Метод на експериментирање работа во група, наставни  Усни презентации
 Метод на истражување средства и помагала,  Есеи изработени вон часот
 Учење преку проект материјали подготвени од  Писмени извештаи
 Учење преку решавање учениците, опрема и друго)  Проектна работа
проблем  Објективни тестови
 Претприемничко учење изготвени од наставникот
 Разговор  Стандардизирани тестови
 Презентација подготвени од наставникот
 Дискусија  Изведбени активности
 Други Наставни техники Инструменти за оценување

 Бура на идеи Усна повратна информација


 Круг
 ЗСНУ
 Дневник во две колони
 Техника на интервју
 Игри, сложувалки, загатки
 Конструирање на мисловни
мапи
 Грозд техника
 Играње улоги
 Други
Наставни форми: фронтална групна во парови индивидуална
Цели на часот: - усвојување на предлозите за место
Очекувани исходи: Ученикот/ученичката: да знае да ги препознае и да ги примени во кратки
момуникативни реченици предлозите за место.
*Диференцирани цели: Препознавање на предлозите за место.
ТЕК НА АКТИВНОСТИТЕ
АКТИВНОСТИ НА НАСТАВНИКОТ АКТИВНОСТИ НА УЧЕНИКОТ
Наставникот го започнува часот такашто го Учениците одговараат на поставените прашања
Воведни активности

поставува прашања на учениците за за часот.


изучениот вокабулар за мебелот во домот.
(Техника - Бура на идеи)

Потсетување што се предлози во Учениците се запознаваат со предлозите. Ја


македонскиот јазик. Со техниката Бура на работат вежбата, ги идентификуваат прилозите
идеи учениците ги кажуваат предлозите за за место и кажуваат целосни реченици (Lа
место што ги знаат во македонски јазик. peluche est sous la table…)

Запознавање со предлозите преку Се потсетуваат на лексиката за опишување на


илустрации и дадени примери направени во соба. Ја опишуваат сликата со помош на
Power point презентација предлозите за место и дополнуваат со
соодветниот предлог на празното место.
Увежбување на употребата – вежба во склоп
на презентацијата кадешто треба да се Ја увежбуваат употребата на прилозите одговарајќи на
поучувачки
активности
Ученичко –

формираат реченици употребувајќи ги прашањата на наставникот (X est à côté de Y, Le peluche


est sur la table …).
предлозите за место преку сликите..

Втора вежба во склоп на презентацијата.


Наставникот им посочува на учениците да го
пополнат празното место со точниот
предлог според тоа што е претставено на
сликата.

Наставникот ја следи работата на


учениците.

Усно увежбување. Наставникот поставува


прашања: Ou est X? Ou est/sont le tableau/ tes livres/ton
stylo/la chaise….
Евалуативни
Наставникот врши евалуација со Неколку ученици даваат усни одговори на

активности
поставување на следните прашања. поставените прашања.

1.Дали часот ви беше интересен?

2. Дали ова што го научивме денес ќе ви


(рефлексија)

помогне во секојдневниот живот?

3. Кои пoими најлесно ги запомнивте, а кои


најтешко ?

Забелешка од часот: Повеќето од учениците со леснотија, само мал дел имаа потешкотии во
совладување на новата наставна единица, што значи дека ќе треба да обрнат особено внимание на тоа.
Домашна работа: Опишување на местоположбата на мебелот во својата соба.

You might also like