You are on page 1of 2

ДНЕВНО ПЛАНИРАЊЕ ПО ГЕОГРАФИЈА

ООУ„ Кочо Рацин“ – Скопје

Наставник: Анета Панчевска Одделение: деветто

Наставна тема: Население и стопанство во Африка

Наставна содржина: Карактеристики на населението во Африка

Тип на час : Нова наставна единица


 Да се оспособи да ги покажува расните групи на карта на Африка

Цели на часот:  Да ги покажува на карта областите со висок природен прираст,


расни групи и народи

 Да се оспособи да ги покажува расните групи на карта на Африка


Очекувани исходи:
 Да ги покажува на карта областите со висок природен прираст,
расни групи и народи

Фронтална

Наставни Форми :

Дневник во две колони


Мрежа на дисксија
Наставни методи и
техники :

Наставни средства: Учебник , географска карта на Африка ,презентации, слики , интернет,


географска енциклопедија

Тек на активности:

Воведен дел :
Преку техниката – дневник во две колони, ги согледуваме предзнаењата на учениците за населението во
Африка, каде подоцна ги потврдуваме и дообјаснуваме карактеристиките на населението во Африка.

Главен дел:
Преку power point презентација, на учениците им се објаснува разместеноста на населението во Африка,
густината на населеност, религиозната припадност...Потоа со бура на идеи се доаѓа до заклучок за
расната поделба во Африка и кои народи каде живеат. Сето тоа е помогнато со физичка карта на Африка.
Завршен дел :
Преку кратки прашања од типот?

- Каква е густината на населеност во Африка?

- Од што зависи природниот прираст на населението во Африка?

- Што знаеш за населението на Африка ?

- Која човечка раса преовладува во Африка?

Се применува формативно оценување , каде од повратната информација дознаваме за стекнатите


сознанија и степенот на заинтересираност на учениците.

Вреднување на знаењата:
Степенот на усвојвање на знаењата се проверува преку усно и писмено искажување
Следење на целокупната активност на учениците,нивна ангажираност
Креативност,соработка во групи,работа во парови ;
Самостојност во работата-истражување,самоиницијативност ... ;
Географска (пред се картографска) писменост .

Рефлексија:
____________________________________________________________

You might also like