The document contains calculations of BMI, BMR, energy needs, and macronutrient requirements for 3 individuals (Afifah, Nur, and Shafira) and the average for their group. It then divides the average daily carbohydrate, protein, and fat needs into amounts for each meal (breakfast, lunch, 2 snacks, and dinner).
The document contains calculations of BMI, BMR, energy needs, and macronutrient requirements for 3 individuals (Afifah, Nur, and Shafira) and the average for their group. It then divides the average daily carbohydrate, protein, and fat needs into amounts for each meal (breakfast, lunch, 2 snacks, and dinner).
The document contains calculations of BMI, BMR, energy needs, and macronutrient requirements for 3 individuals (Afifah, Nur, and Shafira) and the average for their group. It then divides the average daily carbohydrate, protein, and fat needs into amounts for each meal (breakfast, lunch, 2 snacks, and dinner).
Shafira Nur Ubay 19050394028 Jurusan/Prodi/Angkatan : PKK/S1 Pendidikan Tata Boga/2019A Mata Kuliah : Ilmu Gizi
TUGAS AKHIR ILMU GIZI
KELOMPOK 8
Perhitungan IMT, BMR, dan Energi
Afifah Nur’aini IMT BB (kg) IMT = TB ( m ) x TB(m) 53 = 1,53 x 1,53 53 = 2,3409 = 22,6 (normal) BMR BMR = 655 + (9,6 x BB) + (1,8 x TB) - (4,7 x U) = 655 + (9,6 x 53) + (1,8 x 153) - (4,7 x 19) = 655 + 508,8 + 275,4 - 89,3 = 1349,9 kkal Energi Energi = BMR x Faktor Aktivitas = 1349,9 x 1,6 = 2159,84 kkal
Nur Fatikha Arini
IMT BB (kg) IMT = TB ( m ) x TB(m) 52 = 1,64 x 1,64 52 = 2,6896 = 19,3 (normal) BMR BMR = 655 + (9,6 x BB) + (1,8 x TB) - (4,7 x U) = 655 + (9,6 x 52) + (1,8 x 164) - (4,7 x 19) = 655 + 499,2 + 295,2 - 89,3 = 1360,1 kkal Energi Energi = BMR x Faktor Aktivitas = 1360,1 x 1,6 = 2176,16 kkal
Shafira Nur Ubay
IMT BB (kg) IMT = TB ( m ) x TB(m) 40 = 1,5 x 1,5 40 = 2,25 = 17,7 (kurang) BBI BBI = (TB - 100) - 10% (TB - 100) = (150 - 100) - 10% (150 - 100) = 50 - 10% (50) = 50 - 5 = 45 kg BMR BMR = 655 + (9,6 x BBI) + (1,8 x TB) - (4,7 x U) = 655 + (9,6 x 45) + (1,8 x 150) - (4,7 x 19) = 655 + 432 + 270 - 89,3 = 1267,7 kkal Energi Energi = BMR x Faktor Aktivitas = 1267,7 x 1,6 = 2028,32 kkal
Rata-rata Energi Kelompok 8
Energi A+ Energi B+ Energi C Rata-rata Energi = 3 2159,84+2176,16+2028,32 = 3 6 364,32 = 3 = 2121,44 kkal
Menghitung Kebutuhan Karbohidrat, Protein, dan Lemak
Karbohidrat Rata-rata energi x 60% = 2121,44x 60% = 1272,864 kkal 1272,864 = 4 = 318,216 g Protein Rata-rata energi x 15% = 2121,44 x 15% = 318,216 kkal 318,216 = 4 = 79,554 g Lemak Rata-rata energi x 25% = 2121,44x 25% = 530,36 kkal 530,36 = 9 = 58,928 g
Pembagian Zat Gizi Perhari
Pagi (25%) 2121,44 x 25 E = = 530,36 kkal 100 318,216 x 25 K = = 79,554 g 100 7 9,554 x 25 P = = 19,88 g 100 5 8 ,928 x 25 L = = 14,73 g 100 Selingan 1 (10%) 2121,44 x 10 E = = 212,144 kkal 100 318,216 x 10 K = = 31,82 g 100 7 9,554 x 10 P = = 7,95 g 100 5 8 ,928 x 10 L = = 5,89 g 100 Siang (30%) 2121,44 x 30 E = = 636,432 kkal 100 318,216 x 30 K = = 95,46 g 100 7 9,554 x 30 P = = 23,86 g 100 5 8 ,928 x 30 L = = 17,67 g 100 Selingan 2 (10%) 2121,44 x 10 E = = 212,144 kkal 100 318,216 x 10 K = = 31,82 g 100 7 9,554 x 10 P = = 7,95 g 100 5 8 ,928 x 10 L = = 5,89 g 100 Malam (25%) 2121,44 x 25 E = = 530,36 kkal 100 318,216 x 25 K = = 79,554 g 100 7 9,554 x 25 P = = 19,88 g 100 5 8 ,928 x 25 L = = 14,73 g 100