You are on page 1of 11

სამოქალაქო წიგნიერება - სამოდელო გაკვეთილი 

პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი


                                                   
  მასწავლებელი    ინგა კახაძე
  გაკვეთილის ტიპი : სამოდელო
  საგანი: ინგლისური
  სწავლების საფეხური/კლასი:  3 საფეხური, XI  კლასი
  მოსწავლეთა რაოდენობა: 6
  თემა:  ბულინგი სკოლაში

მიზანი:
  მოსწავლეები შეძლებენ შეთავაზებულ სიტუაციურ ამოცანაში პრობლემის   აღმოჩენას,
გააზრებას, გაანალიზებას .
  არგუმენტირებულ მსჯელობას ამოცანაში განვითარებულ მოვლენებზე ,ჩამოაყალიბებენ 
თუნდაც ერთ გადაჭრის გზას .
  გამოთქვამენ მოსაზრებებს ტექსტში განვითარებულ მოვლენების შესახებ.
    გამოიტანენ დასკვნას მიზეზეზებსა და შედეგებზე, პრევენციასა და  ამ
პრობლემის მოგვარების   შესახებ .
უცხ.ს.V.4. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის დარგობრივი შემეცნებითი
ტექსტი (ისტორიის, კულტურის, არქეოლოგიის, გეოგრაფიის, ეკოლოგიის და სხვა
სფეროდან).
  შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
  ამოიცნობს მთავარ თემას/საკითხებს;
  ამოიცნობს ტექსტის ზედაპირზე (ექსპლიციტურად) მოცემულ ფაქტობრივ ინფორმაციას;
  ტექსტს ყოფს შინაარსობრივ ნაწილებად;
  განარჩევს ფაქტს ვარაუდისაგან;
  აჯგუფებს ინფორმაციას სხვადასხვა ნიშნით;
  ამოიცნობს ტექსტის სხვადასხვა მონაკვეთში მოცემულ ფაქტებსა და მოვლენებს შორის
არსებულ კავშირს (მიზეზ-შედეგობრივი, შეპირისპირებითი, პირობითი, ინდუქციური და
სხვა) და გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
ამოიცნობს ტექსტის სხვადასხვა ნაწილში მოცემულ ინფორმაციებს შორის არსებულ
ლოგიკურ კავშირებს;
უცხ.ს.V.11. მოსწავლეს შეუძლია დაწეროს ესე/წერილი, რომელშიც გადმოსცემს საკუთარ
შთაბეჭდილებებს, თვალსაზრისებს (მაგ., მოგზაურობის შთაბეჭდილებებს,
გამოხმაურებას  ნანახ სპექტაკლზე/ჩატარებულ ღონისძიებაზე და სხვა).

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:


  წარმოადგენს საკუთარ თავს;
  შესავალ ნაწილში აუწყებს მკითხველს წერილის თემას;
  დეტალურად აღწერს სიტუაციებს, შთაბეჭდილებებს, გადმოსცემს კონკრეტულ ფაქტებს,
ამბებს (მაგ., სად იყო, რა ნახა, როგორი იყო და სხვა);
  გადმოსცემს ემოციებს, განცდებს, განწყობილებებს, რომლებიც გამოიწვია ნანახმა;
  იძლევა შეფასებებს, გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას კონკრეტული საკითხის მიმართ;
  ასათაურებს ესეს, წერილს;
  თანამიმდევრულად, მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს.
უცხ.ს.V.18. მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი მოხსენების წარმოდგენა (პრეზენტაცია)  მისთვის საინტერესო
თემაზე.
  შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
  ასახელებს თემას;
  შესავალ ნაწილში წარმოადგენს განსახილველ საკითხებს;
  მოჰყავს ფაქტები, მაგალითები;
  საუბრისას იყენებს ვიზუალურ მასალას;
  თანამიმდევრულად, მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს;
  გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას კონკრეტული ინფორმაციისადმი/ განსახილველი
საკითხისადმი;
  გამოაქვს დასკვნა.

# აქტივობა მეთოდი კლასის სასწავლო რესურსები დრო


ორგანიზები
ს ფორმა

1 აქტივობა  საორგანიზაციო
. საკითხების მოგვარება. ჟურნალი, დაფა, ცარცი,
მიზანი კლასის მობილიზება შეფასების რუბრიკები. 2 წთ
ვერბალურ საერთო
გაკვეთილისთვის.
ი საკლასო
მასწავლებელი შედის კლასში,
ესალმება მოსწავლეებს,
აცნობს გაკვეთილის თემას,
მიზანსა და შეფასების
რუბრიკებს.
2 აქტივობის მიზანი  წინარე
. ცოდნის გააქტიურება . სლაიდები კომპიუტერი
აქტივობის ვარაუდები საერთო კოგნიტური სქემა, დაფა, 7 წთ
აღწერა მასწავლებელი ს გამოთქმა საკლასო ცარცი, მარკერი.
აჩვენებს სლიდებს ბულინგის
თემაზე  და მოსწავლეებს
სთხოვს, გამოთქვან
ვარაუდები ტექსტთან k-w-l კოგნიტური სქემა
დაკავშირებით.
რის შესახებ შეიძლება იყოს
ნაწარმოები?
 დაფაზე აკრავს კოგნიტურ
სქემას K-W-L მოსწავლეები სლაიდი ახალი ლექსიკური
ავსებენ მხოლოდ იმ გრაფას რა ერთეულებით
ინფორმაციაც იცოდნენ
ბულინგთან დაკავშირებით.
სად მოხდება მოქმედება? ვინ
იქნებიან მოქმედი პირები?
რა ასოციაციას იწვევს მათში
ნაწარმოების სათაური?
შემდეგ მასწავლებელი
უჩვენებს  სლაიდს რომელზეც
დატანილია უცნობი
ლექსიკური ერთეულები:
ბულინგი, ძალადობა, და ა. შ

3 აქტივობის მიზანი ცოდნის
. კომსტრუირება , კითხვა. საერთო ტექსტი, ფერადი მარკერი. 5 წთ
არგუმენტირებული მსჯელობა
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელს ტექსტი
წინასწარ აქვს დარიგებული
მოსწავლეეებზე. მოსანიშნი
მარკერით ნიშნავენ უცნობ
ლექსიკურ ერთეულებს,
გაურკვეველ ფრაზებს.
მასწავლებელი სთხოვს ჯგუფური
მოსწავლეებს, გააკეთონ პრეზენტაცი
წაკითხული ტექსტიდან ვერბალურ ა სამუშაო ფურცლები, 7წთ
გამოკვეთონ პრობლემები ი ტექსტი, დაფა.
საპრეზენტაციოდ გამოდის ფლიპჩარტზე სქემა
წყვილი. მასწავლებელი აკრავს პრობლემათა ხე
დაფაზე კოგნიტურ
სქემას პრობლემათა ხე და
თხოვს მოსწავლეებს
ჩამოწერონ პრობლემები ამ
სქემაზე .

4 აქტივობის
მიზანი  დასკვენიბის გამოტანა
, გაანალიზება შედეგებზე ვერბალურ საერთო კოგნიტური სქემა 5წთ
დაყრდნობით გამოსავლის ი საკლასო
ძიება.
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი ეკითხება
ამოცანაში მოცემული
სიტუაციის მსგავსად ხომ არ
გამხდარან თუ არა ბულინგის
ძალადობის მსხვერპლნი, ან
თვითონ ხომ არ უცდიათ
ვინმეს დაჩაგვრა,
დაბულინგება?
მასწავლებელი აძლევს
შემდეგ  დავალებას წერა ჯგუფური ფლიპჩარტები  10წ
კოგნიტური სქემით გვირილა თ
სქემით გვირილა სადაც
მოსწავლეებმა უნდა მოწერონ
პრობლემის პრევენციის გზები
სხვადასხვა გარემოში
სკოლა ,ოჯახი ,საზოგადოება .
5 მასწავლებელი  ერთხელ კიდევ
აჩვებ ვერბალური საერთო კოგნიტური სქემა, შეკითხვები. 5წთ
ნ,ნებს  ლექსიკური ერთეულების საკლასო
სლაიდს და მოსწავლეებს უსვამს
შეკითხვებს: რა გაიგეს ბულინგის,
გამართლდა თუ არა მათი
ვარაუდი? როგორ მოიქცევიან,
თუ ძალადობის ფაქტს
შეესწრებიან, ან გახდებიან
ბულინგის თანამონაწილენი?
მოსწავლეები ავსებენ დარჩენილ
ორ გრაფას სქემაზე K-W-L.
6. აქტივობის მიზანი დავალების
მიცემა ,შეფასება  თვითშეფასება ვერბალური საერთო შემაჯამებელი 2წთ
მოსწავლეები ავსებენ საკლასო ვარსკვლავი summary star
შემაჯამებელ ვარსკვლავს.

მასწავლებელი შეფასებას აკეთებს ვერბალური საერთო განმავითარებელი კომენტარი 1წთ


განმავითარებელი კომენტარით. საკლასო
თითოეულ მოსწავლეს აძლევს
შესაბამის უკუკავშირს.
მასწავლებელი აძლევს საშინაო საშინაო საერთო ტექსტი, საშინაო დავალება 1წთ
დავალებას არჩევითობის დავალების საკლასო
უფლებით. მიცემა
1.დაწერონ ესსე  არა ბულინგს
2 .ასევე მოამზადონ პოსტერი
როგორ ხედავენ ბულინგის
აღმოფხვრას სკოლაში

   გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:


მოსწავლეები შეძლებენ:
  ტექსტის წაკითხვას, გააზრებას, არგუმენტირებულ მსჯელობას ნაწარმოებში განვითარებულ
მოვლენებზე;
  ინფორმაციის დაკავშირებას პირად ან ლიტერატურულ გამოცდილებასთან;
  დასკვნების გამოტანას;
  მოსაზრებების გამოთქმას ტექსტში განვითარებული მოვლენების შესახებ;
  პერსონაჟთა ქცევის მოტივის განსაზღვრას და საკუთარ გამოცდილებასთან დაკავშირებას;
მაგალითების მოყვანას  პირადი ცხოვრებიდან

პრობლემის გადაჭრის გზების ძიების შეფასების რუბრიკა

ძალიან კარგად კარგად საშუალოდ ცუ


პრობლემის წინასწარ განჭვრეტა ჩვეულბრივ მე
ვაანალიზებ ჩვეულ
მე დეტალურად ზოგჯერ მე წინასწარ
პროცესებს და ვერ ვამ
ვაანალიზებ პროცესებს და ვფიქრო70ბ, რომ ვნახო,
სისტემებს, რომ პრობლ
სისტემებს, რომ წანასწარ შევძლებ თუ არა
შევაჩნიო მანამ, ს
განვჭვრიტო და თავიდან პრობლემის თავიდან
პრობლემები, ისინი ა
ავირიდო პრობლემები. არიდებას.
სანამ ისინი წარმოი
წარმოიქმნება.
პრობლემის ანალიზი მე გარკვეული დროის
სხვადასხვა გადასახედიდან მე ყურადღებით
ჩვეულ
ვაანალიზებ და აღვწერ ვუფიქრდები თუ ვინმე შემახსენებს, ჯერ
პრობლ
პრობლემას, შესაბამისად მე პრობლემას, ვუფიქრდები პრობლემას
მოგვარ
შემიძლია ეფექტიანი და სანამ მის და მერე ვიწყებ მის
დაუფი
პრაქტიკული გადაყვეტას გადაწყვეტას.
დ ვიწყ
გადაწყვეტილების შევეცდებოდე.
ჩამოყალიბება.
სტრატეგიების გამოყენება პრობლემის
მე იშვი
გადასაჭრელად
მე ეფექტურად და ვიყენებ
მე ვიყენებ თუ შემახსენებენ, მე
მოქნილად ვიყენებ პრობლ
პრობლემის ვიყენებ პრობლემის
პრობლემის გადაჭრის გადაჭრ
გადაჭრის გადაჭრის სტრატეგიებს,
შესწავლილ სტრატეგიებს. სტრატ
შესწავლილ რომლებიც პრობლემის
საჭიროების შემთხვევაში მე პრობლ
სტრატეგიებსა გადასაჭრელად ვისწავლე.
ვქმნი ახალ სტრატეგიებს. გადაჭრ
და დარგობრივ
დროს.
ცოდნას.
ინფორმაციის არჩევა როდესაც მე ვხედავ  მე შემიძლია ზოგჯერ მე ვერ მე ვერ
პრობლემას, რომელიც რელევანტური განვსაზღვრავ თუ განვსაზ
კომპლექსური პროექტის ინფორმაციის პრობლემის გადაჭრისას თუ რო
ნაწილია, მე შემიძლია იდენტიფიცირებ როდისაა ინფორმაცია ინფორ
ხელმისაწვდომი და  ა პრობლემის მნიშვნელოვანი. მნიშვნ
საჭირო ინფორმაციის გადაჭრის დროს. პრობლ
ძალიან კარგად კარგად საშუალოდ ცუ
იდენტიფიცირება, და მე
ვიცი რამდენიმე სტრატეგია
დამატებითი ინფორმაციის გადაჭრ
მოსაპოვებლად საჭიროების
შემთხვევაში.
გაურკვევლობასთან  მე თავი
გამკლავება ვირიდ
რთულ
მე შემიძლია ზოგჯერ მე
პრობლ
მე მიყვარს ისეთ სასოწარკვეთაში 
სანამ არ
კომპლექსურ  პრობლემებზ პრობლემებზე ვვარდები, თუ არ ვიღებ
მივიღე
ე მუშაობა, რომელთაც მუშაობა, სპეციფიურ ინსტრუქციას
სპეციფ
მარტივი, საუკეთესო რომელთაც ისეთ პრობლემაზე
ინსტრუ
პასუხი არა აქვთ. მარტივი პასუხი სამუშაოდ, რომელსაც არა
და გარ
არა აქვთ. აქვს მარტივი პასუხი
რომ ზუ
პასუხი
არსებო
პროცესებზე რეფლექსია პრობლემის
გადაჭრის მას შემ
მე ვაკეთებ რეფლექსიას შემდეგ მე ვასრულ
ჩემს პრობლემის გადაჭრის ვაკეთებ პრობლ
პროცესებზე, და შემაქვს რეფლექსიას, თუ თუ შემახსენებენ, მე მუშაობ
ცვლილებები, რომ გავხადო როგორ ვფიქრობ იმაზე, თუ როგორ იშვიათ
ის უფრო ეფექტიანი, გადავწყვიტე ის, გადავწყვიტე, ან არ ვფიქრო
აკურატული, რათა გადავწყვიტე პრობლემა. თუ რო
თანამშრომლობითი და გავაუმჯობესო გადავწ
შემოქმედებითი. ემი პრობლემის არ გად
გადაჭრის ის.
უნარები.
გადაწყვეტილების კომუნიკაცია მე ზუსტი და
შესაბამისი ენის მე იშვი
მე ვიყენებ ზუსტ,
გამოყენებით სხვისი დახმარებით, მე ვხსნი,
საგნობრივ ენას როდესაც
საფუძვლიანად განვმარტავ თუ როგორ როგორ
ვხსნი ჩემს პროცესსა და
ვხსნი, თუ ვხსნი პრობლემას. ჩემს
შედეგებს.
როგორ ვწყვეტ პრობლ
პრობლემებს.

                                          ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა

კრიტე 3-4 5-6 7-8 9-10


რიუმი
სამუშა ჯგუფმასამუშაომიზ ჯგუფმასამუშაომიზან ჯგუფმასამუშაომი ჯგუფმასამუშა
ოსმიზ ანივერგააცნობიერა ინაწილობრივგააცნობ ზანიგააცნობიერა ომიზანიკარგა
ნისგაა იერა დგააცნობიერა
ზრება

ჯგუფი სამუშაოორგანიზებ სამუშაონაწილობრივ სამუშაოორგანიზებ სამუშაოკარგად


სმიერს ულიარიყო.ჯგუფის ორგანიზებულიიყო.ჯ ულიიყო.ჯგუფისწე ორგანიზებულ
ამუშა წევრებსშორისფუნქ გუფისწევრებსშორისფ ვრებსშორისფუნქც იიყო.
ოსორგ ციებიარათანაბრად უნქციებიარათანაბრა იებიარათანაბრადი ჯგუფისწევრებ
ანიზებ იყოგანაწილებული. დიყოგანაწილებული. ყოგანაწილებული ისშორისფუნქც
ა იებისწორადდა
თანაბრადიყოგ
ანაწილებული.
თანამშ ჯგუფისწევრებიარმ მხოლოდერთიანორიწ ჯგუფისთითქმისყვ ჯგუფისყველაწ
რომლ უშაობს, ევრიაქტიურობს,  შეინ ელაწევრიაქტიურა ევრიაქტიურად
ობა არშეინიშნებათანამშ იშნებაჯგუფებსწევრებ დდანაყოფიერადმ დანაყოფიერად
.სხვის რომლობითიგარემო სშორისდაძაბულიურ უშაობსსაქმიანგარე მუშაობსსაქმიან
იაზრი ჯგუფისწევრებსშორ თიერთობა. მოში. გარემოში.
სგაზია ის.
რება.

პრეზენტაცია

1-2 ქულა 3-4 ქულა 5-6 ქულა 7-8 ქულა 9-10 ქულა
საკითხის  წარდგენა/პრობლემის იდენტიფიცირება

საკითხი საკითხი საკითხი  ნაწ საკითხი ამომწურავად საკითხი


არაადექვატუ ზედაპირუ ილობრივ არის  წარმოდგენილი . ამომწურავად
რად არის ლად არის პრობლემანაწილობრივ  არის  წარმოდგენი
წარმოდგენი არის  წარმო წარმოდგენი არის   იდენტიფიცირებულ ლი . პრობლემა
ლი.  პრობლემ დგენილი . ლი . ი. ჩამოყალიბებულია იდენტიფიცირებ
ა არ არის პრობლემა   ჩამოყალიბე თეზისებად. პასუხობს ულია.
იდენტიფიცი არ არის ბულია კითხვებს დამაჯერებლად ჩამოყალიბებული
რებული.  იდენტიფიც თეზისებად, და უმეტესად ა თეზისებად.
ვერ პასუხობს ირებულია. თუმცა ადექვატურად. საინტერესო და
დსმულ ჩამოყალიბე არასრულყო ორიგინალურია. 
კითხვებს. ბულია ფილად. დამაჯერებლად
თეზისები პრობლემა და ადექვატურად
არ არ არის პასუხობს
შეესაბამება იდენტიფიც დასმულ
საკითხს. ირებულია.    კითხვებს.
ვერ პასუბს
პასუხობს კითხვებს
დასმულ არადამაჯერ
შეკითხვებს ებლად.

შემაჯამებელი ვარსკვლავი :                                                                                                                       
                                                                                                           
1 Write down 2 or 3 new words you studied today:

 2.Which activity did you like most at the lesson?                                                                                       

3.What was the most interesting for you at the lesson?

4.What was hard for you at the lesson

5.how did you feel at the  end of the lesson?


                                                                                              

                                                       
კოგნიტური სქემა
      
 k –w—l

                                                                   

                                     knew              want to learn             learn

ინგლისური ენა
ინგა კახაძე
                                                სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია.   

   ჩემს მიერ ჩატარებული  სამოდელო გაკვეთილი, იყო პრობლემაზე


ორიენტირებული ,რომელიც ეფუძნებოდა სოციალურ და სამოქალაქო 
წიგნიერებას ,კერძოდ  გაკვეთილის მიზანი იყო რომ გაკვეთილის ბოლოს
მოსწავლეები შეძლებდნენ  ბულინგის რაობის გაცნობა ს ,პრობლემის
იდენტიფიცირების,  მიზეზების და შედეგების აღმოჩენის და შესაძლო გადაჭრის
გზების მოძიებას . სწავლების ამ საფეხურზე , მე-11 კლასში,  მოსწავლეებს უკვე აქვთ
შეძენილი გარკვეული ცოდნა სამოქალაქო წიგნიერებაზე.ვფიქრობ, ჩატარებული
გაკვეთილი, მართლაც იყო პრობლემაზე ორიენტირებული, ერთი მხრივ
წარმოდგენილი საკითხის მიხედვით, მეორე მხრივ, გაკვეთილის აქტივობების
მიხედვით. ანუ თემატიკაც პრობლემატური იყო შეთავაზებული და გაკვეთილის
მსვლელობაც ითვალისწინებდა პრობლემის გამოკვეთას და მისი გადაჭრის გზების
დასახვას.გაკვეთილი წარმოადგენდა საყოველთაოდ გავრცელებული
პრობლემის,ბულინგის განხილვასა და პრევენციის ზომების დასახვას. პრობლემად
წარმოჩენილი საკითხი აქტუალურია და სრულად შეესაბამება
მეთერთმეტეკლასელთა ასაკობრივ თავისებურებებსა და ინტერესს. 

სოციალური და სამოქალაქო კომპეტენცია


    სოციალური და სამოქალაქო კომპეტენცია გულისხმობს სამოქალაქო ცხოვრებაში
ინტეგრირებისათვის აუცილებელი ისეთი უნარებისა და ღირებულებების
ჩამოყალიბებას ,როგორიცაა: 1.კონსტრუქციული თანამშრომლობა2.პრობლემების
მოგვარება3.კრიტიკული დაშემოქმედებითი აზროვნება4.გადაწყვეტილებების
მიღება5.შემწყნარებლობა6.სხვისი უფლებების პატივისცემა7.დემოკრატიული
პრინციპების
აღიარება . იმ სოციალურ გარემოში კი , სადაც  ვცხოვრობთ ტრადიციების  ზეგავლე
ნით დიდია  სხვადსხვა ტიპის ბულინგის, მათ შორის, ოჯახური ბულინგის რისკფაქ
ტორები, რასაც კიდევ უფრო მეტად ამწვავებს  მოსწავლეთა  ნაკლებინფორმირებულ
ობა, ავტორიტარული ურთიერთობებისადმი მორჩილება და ტრადიციულ ინსტიტუ
ტებზე ბრმად, გაუთვითცნობიერებლად მიჯაჭვა.
     
გამომდინარე აქედან, მათთვის  სასიცოცხლოდ  მნიშვნელოვანია აღნიშნული პრობ
ლემის გათვითცნობიერება,  მისი ანალიზისა და პრობლემიდან გამოსავლის  ძებნის  
უნარ-ჩვევის განვითარება, გადაჭრის გზების დასახვა. ამიტომ მივიჩნიე ამ შინაარსის
გაკვეთილი დროულად და აქტუალურად.
         ჩემი აზრით, დამსწრე კოლეგებს დააინტერესებდათ აქტივობების
მრავალფეროვნება და თვით შერჩეული თემატიკა, რადგანაც ეს უკანასკნელი
აქტუალობას არ კარგავს .საინტერესო იქნებოდა  , თუ როგორ არის შესაძლებელი
უცხოურ ენაზე ასახო პრობლემა და მისი გადაჭრის გზები.ამ მხრივ გაკვეთილი
უცხოური ენის მასწავლებლისთვის უფრო სასარგებლო არის,  ასევე დააკავშირებდენ
სხვა საგნებსაც  სადაც გამოიკვეთებოდა საგნებთან ინტეგრირება  კერძოდ კი
სამოქალაქო
განათლება, თუმცა სხვა კოლეგებისათვის საინტერესო იქნებოდა. გაკვეთილზე. მოსწ
ავლეებისათვის გაკვეთილი სასარგებლო იქნებოდა იმ თვალსაზრისით, რომ ისინი გა
იღრმავებდნენ ცოდნას მოცემულ თემაზე და მოახდენდნენ გარკვეული ცოდნის გამო
ყენებას შემდეგ ცხოვრებისეულ სიტუაციებში რაც ამაღლებს მათ სამოქალაქო
ცნობიერებას  სამოქალაქო და სოციალურ  წიგნიერებასთან ერთად.
ბრეინსტორმინგი შესანიშნავ საშუალებას აძლევს ენის მასწავლებელს გააღრმავებონო
ს მოსწავლეებს შესწავლილი ლექსიკური ერთეულები. გონებრივი იერიშისათვის
შერჩეული აქტივობა სასარგებლო იყო რადგან თვალსაჩინოების ჩვენებით იოლად
იხსენებენ წინარე
ცოდნას  .   შევეცადე გაკვეთილი წარმემართა სამფაზიანი მოდელის მიხედვით-
1. გამოწვევა-ბრეინსტორმინგი 2. ცოდნის კონსტრუირება 
- ჯგუფურიმუშაობა;  3. სიღრმისეული წვდომა- პრეზენტაციები.
 გაკვეთილზე უზრუნველყოფილი იყო ყველა მოსწავლის ემოციური და კოგნიტური
პროდუქტიული ჩართულობა. ვფიქრობ, ამას განაპირობებდა, ერთი მხრივ,
თემატიკისა და შეთავაზებული სიტუაციების მიმზიდველობა, მეორე მხრივ,
აქტივობათა ლოგიკურად გამართული თანმიმდევრობა.მოსწავლეები
მოტივირებულად და ინტერესით მონაწილეობდნენ აქტივობებში და ნაბიჯ-ნაბიჯ
აღწევდენენ საგაკვეთილო მიზნებს. ვფიქრობ,აქტივობების მრავალფეროვნება
დამსწრე კოლეგებსაც გამოადგებათ .
  გეგმით განსაზღვრული ყველა აქტივობა ჩატარდა.  ბრეინსტორმინგმა-სლაიდების
ჩვენებამ მომცა საშუალება მოსწავლეებს გაეხსენებინათ  საჭირო  ლექსიკური მასალა, 
რომელსაც ფლობდნენ ბულინგთან დაკავშირებით. სლაიდებზე  დაყრდნობით
გამოთქვეს ვარაუდები თუ რაზე იქნებოდა სიტუაცური
ამოცანა. ამ აქტივობამ მოსწავლეები შეამზადა ჯგუფური მუშაობისათვის. ჯგუფური
მუშაობისას გამოკვეთეს პრობლემა ტექტში ,შემდეგ კი შეავსეს კოგნიტური
სქემა პრობლემათა ხე ,ერთმა ჯგუფმა გამოკვეთა მიზეზები ამ პრობლემის ,ხოლო
მეორემ შედეგები. ჯგუფური მუშაობისას და პრეზენტაციების დროს გამოავლინეს
სხვადასხვა სოციალური უნარები თანამშრომლობა ,სხვისი აზრის გაზიარება
კომუნიკაციის და ა. შ.თავის მხვრივ პრობლემათა ხეც ვიზუალურად თვალსაჩინოდ
გამოკვეთდა მათ ნამუშევარს .შემდეგი აქტივობა იყო კოგნიტური სქემის გვირილის
შევსება სადაც მოსწავლეებს წყვილებში უნდა ემუშავათ თითოეული წყვილი
სხვადასხვა ფერით ავსებს სხვადასხვა ფლიპჩარტზე პრობლემის გადაჭრის გზებს
ფლიპჩარტებს გადააწოდებენ თითო ფოთლის შევსების შემდეგ ,გააკეთეს
პრეზენტაცია იმსჯელეს თუ როგორ უნდა მოიქცეს სკოლა, ოჯახი და საზოგადოება
ბულინგის პრევენციისათვის და როგორ უნდა მოიქცეს თითოეული ჩვენგანი ამ
პრობლემის აღმოსაფხვრელად მოსწავლებს ქონდათ საშუალება მსჯელობის და
პრეზენტაციის დროს გამოეყენებინათ  ახალი საკმაოდ რთული ლექსიკა
დაკავშირებული ბულინგთან .გაკვეთილის ბოლოს შეავსეს შემაჯამებელი
ვარსკვალი  კითხვარი გაკვეთილის შესახებ .
 ვფიქრობ მიზანს მივაღწიე ,მოსწავლეებმა შეძლეს პრობლემის იდენტიფიცირება და 
გადაჭრის გზების მოძიება, გააცნობიერეს პრობლემის გლობალურობა და
საფრთხეები  ,ასევე გააცნობიერეს სამოქალაქო პასუხისმგებლობა პრობლემის
პრევენციის  მიზნით.
    საბოლოოდ ის რაც ,ვფიქრობ რომ უნდა გავაუმჯობესო არის დროის მართვა 
რადგან ბოლოს შეფასების დროს დამაკლდა 3 წუთი, ასევე პრეზენტაციების
გაკვრისას დავიცვა თანამიმდევრობა .ჯგუფური მუშაობისას კიდევ უფრო მეტად
მივაქციო სუსტი მოსწავლეების ჩართვას მუშაობაში.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ გაკვეთილმა გაამართლა, მიაღწია დასახულ
მიზნებს, მასში მოსწავლეთა ჩართულობა და აქტიურობა სასურველ დონეზე იყო.
ვფიქრობ,  გაკვეთილი, როგორც პრობლემაზე ორიენტირებული სამოდელო
გაკვეთილი სასარგებლო იქნება, როგორც ჩემთვის, ასევე ჩემი კოლეგებისთვის. 

You might also like