Professional Documents
Culture Documents
Equipment
Occupational Safety Supplies
Temporary fences
Transfer of employees
1
يوم عمل مع الحاجة الى/ ألف ديار240 يوم عمل وبإيجار يومي قدره/3 م80 احسب سعر فقرة الحفريات الترابية باستخدام حفارة انتاجيتها
2م160 علما انه حجم االعمال الترابية هو. الف دينار في اليوم20 برفقة الحفارة لتهذيب جوانب الحفر اجرة العامل5 عمال عدد
Example 1/ Calculate the price of the excavation of the earthwork in one meter
cube using an excavator with production of 80 m3 / day, and a daily rent of 24000
ID / working day with the need for 5 workers accompanied by the excavator. The
rent of employer is 20000 ID/ day. The size of the earthworks is 160 m 2.?
Knowing that the indirect administrative cost=15% and expected benefit=20%
Solution
*What is the price of meter length of the excavation in the previous example if
know that the section of foundation 80 cm in width and 100 cm height?
2
Example 2:
Calculate the price of 1 m3 of a concrete column of a cross-section area shown in the
figure below. The price should include steel reinforcement cost, framework cost, and
casting concrete cost. Concrete mixing ratio is (1:2:4) Use the following information:
3
3. Work teams:
No. Team Details Production
Solution:
1. Construction materials costs:
4
=401,622 ID/m3
. Steel reinforcement:
150𝑘𝑔/𝑚3
1000𝑘𝑔/𝑡𝑜𝑛
Steel reinforcement team cost =1.05× x (1 𝑥 75000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦 + 2 𝑥 25000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦) = 39375
0.5 𝑡𝑜𝑛/𝑑𝑎𝑦
ID/m3
. Casting concrete:
1𝑚3
Casting concrete team cost = x (1𝑥75000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦 + 8 𝑥25000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦250000𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦) = 105,000 ID
5𝑚3 /𝑑𝑎𝑦
∴ Direct cost =Total cost of Construction materials +Total Cost of manpower and
equipment = 622,247 ID/m3
∴ Total cost = indirect costs + direct costs = 10/100 (direct cost)+ direct costs = 1.1×direct
cost
= 1.1×622247= 684,471.7 ID/m3
Example 3:
The figure below shows a reinforced concrete shed that is to be constructed above
passengers’ walkway in a certain train station. As a contractor, calculate the cost of all
concrete works of one meter length of the reinforced concreted shed. The expected
benefit percentage is (20%).
0.2m 0.2m
0.8m 2.4m 0.8m
5
0.1m
0.35m
Reinforced Concrete (1:2:4).
Amount of steel reinforcement 0.1m
with losses=150 kg/m3
Work teams:
No. Team Details Production
6
● Expected percentage of material losses = 1%.
● Time needed for each concrete mix is (15 min.).
● Work hours = 8 hrs/day.
● Specifications require keeping framework for at least two weeks before
disassembling and reusing.
● Indirect administrative costs = 10% of direct administrative costs.
● Expected benefit = 20 % of total cost.
Volume of 1 m length = (0.8 x 0.1 x 2+2.4 x 0.1 +2 x 0.35 x 0.2) x 1 m = 0.54 m3/m.
Steel reinforcement:
Steel quantity for 1 m3 concrete = is 150 kg/m3
∴ Steel quantity for 1 m length = 0.54 m3/m x 150 kg/m3= 81 kg/m.
∴ Steel cost for 1 m length =1.01 x (81 kg/m /1000 kg/ton) x 900,000 ID/ton= 73,629
ID/m.
0.082
7
Area of framework needed for each 1m length =
[2×0.1×1+2×1×1+2×0.35×1+2×0.35×1+2×1] =5.6 m2/m length
Steel reinforcement:
(1 𝑥 75000𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦 + 2 𝑥 25000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦)
Steel reinforcement team cost=0.082 ton x = 5,125
2 𝑡𝑜𝑛/𝑑𝑎𝑦
ID/m
Casting concrete:
Choosing the mixer type:
Mixing time for each mix = 15 min. ➔4 mixes per hour.
∴ for each work day: 8 hr. x 4mix/hr. = 32 mix/day
a- mixer size 50 kg/mix:
weight of concrete used per day = 32 mix/day x 50 kg/mix = 1600 kg/day
production = 1600 kg/day/(300kg/m3) = 5.333≈ 5 m3/day.
Framework:
(1 𝑥 75000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦 + 2 𝑥 25000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦 )
formwork team cost = 5.6 m2/m x = 46,666.67 ID
15 𝑚2 /𝑑𝑎𝑦
8
∴ Direct cost = total material costs + total work costs
= 37,629 + 57,070.656 + 168,000 + 5125 + 41,850+ 46,666.67 = 356,314.325
ID/m
∴ Total cost = indirect costs + direct costs = 1.1 x direct costs = 1.1 x 356,314.325 ID/m=
391,975.36 ID
Example 4:
AL Mansour Company intends to participate in one of the construction contracts. This
contract consists of preparing bill of quantity of foundation concrete works that are
shown in the figure below:
1.5 m
19@250
1.0 m
4Φ22
2.0 m
0.25 m
0.25 m
9
0.40 m
0.5 m 10Φ22
Section Top view
Calculate the price of 1 m3 of concrete for the foundation using the following
information:
10
Work teams:
No. Team Details Production
Steel reinforcement:
● Steel quantity for Φ22 = (2 - 0.05 x 2) x 10 x (3.04/1000) = 0.0578 ton.
● Steel quantity for Φ19 = (1.5 - 0.05 x 2) x (1 + 2/0.25) x (2.25/1000) = 0.284 ton.
Steel reinforcement of stirrups is ignored.
Column Steel quantity for Φ22 = (1 + 0.4 + 0.25) x 4 x (3.04/1000) = 0.020 ton.
∴ Total steel quantity with loss= (0.0578+0.0284+0.020) x 1.05 =0.1115
∴ Total steel quantity for 1 m3 = (0.1115/2 x 1.5 x 0.5) = 0.0743 ton/m3.
volume of foundation
11
Area of framework needed = 2 x 0.5 x (1.5 + 2) = 3.5 m2
Area of framework needed for 1 m3 = 3.5/(0.5 x 2 x 1.5) = 2.33 m2
∴ cost of framework material = 2.33 x 15,000 = 34,950 ID
Steel reinforcement:
(1 𝑥 75000 + 2 𝑥 25000)
Steel reinforcement team cost = 0.0743 x = 6,191.67 ID
1.5
Casting concrete:
Since mixer production capacity (25 m3/day) doesn’t equal the casting team production
(15 m3/day), each cost must be calculated separately:
Cost of mixer for 1 m3 = 250,000/25 = 10,000 ID/m3.
(1 𝑥 75000 + 8 𝑥 25000)
Concrete casting team cost = = 18,333.33 ID
15
∴ total cost for casting concrete works = 18,333.33 + 10,000 = 28,333.33 ID
Framework:
(1 𝑥 75000 + 2 𝑥 25000)
framework team cost = 2.33 x = 14,562.5 ID
20
∴ Total cost = indirect costs + direct costs = 1.1 x direct costs = 297,668.25 ID
∴ Total cost of 1 m3 = 1.15 x 297,668.25 = 342,318.5 ID
Example 5/
Calculate the cost of reinforced concrete item to cast a concrete beam shown in the
figure below. The price should cover casting concrete, reinforcement and framework.
The mix ratio of concrete is (1:2:4).
0.16 m
Φ 12@250
0.3 m 12
6 Φ 22
0.3 m-2×.025
0.025 m
0.3 m
Work teams:
No. Team Details Production
Solution/
1- Construction materials costs:
Steel reinforcement:
Length of beam that covers 1 m3 of concrete = 1 m3/0.3 x 0.3= 11.111 m
Main reinforcement length = 11.111 m x 6 bars = 66.666 m
reinforcement quantity for = 66.666 m x 3.04 kg/m /(1000 kg/ton) = 0.203 ton.
No. stirrups = (11.111m/0.25m) + 1 =45.444≈ 46
Length of stirrup = 2 x [(0.3 -0.05) + (0.3+0.16 – 0.025 x 2)] = 1.32m.
∴ Total steel quantity for stirrups = 46 x 1.32 x 0.995 kg/m /(1000 kg/ton)= 0.06 ton.
∴ Total steel quantity = 0.203 ton + 0.06 ton = 0.263 ton
∴ Total steel cost = 0.263 x 900,000 ID/ton = 236700 ID/m3
Steel reinforcement:
14
(1 𝑥 75000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦+ 3 𝑥 25000𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦)
Steel reinforcement team cost = 0.263ton x = 78,900
0.5 𝑡𝑜𝑛/𝑑𝑎𝑦
ID/m3
Casting concrete:
(1 𝑥 75000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦+ 5 𝑥 25000𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦+250000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦)
Casting concrete team cost = 1m3x 3
=
10 𝑚 /𝑑𝑎𝑦
3
18,000 ID/m
Formwork:
(1 𝑥 75000 𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦+ 2 𝑥 25000𝐼𝐷/𝑑𝑎𝑦)
formwork team cost = 10 m2x = 83333.33 ID/m3
15𝑚2 /𝑑𝑎𝑦
∴ Total cost = indirect costs + direct costs = 1.15 x direct costs = 772,309.333 ID
∴ Total cost of 1 m3 = 1.2 x 772,309.333 = 926,771.2 ID
Example 1:
Calculate the price of 1 m3 of a brick fence. Using 1:3 cement mortar,all the information
you need is shown below.
3. Work teams:
No. Team Details Production
15
1 Building 1 skilled worker + 4 unskilled workers 4 m3/day
Solution
No of brick in 1m3= 377 bricks
250 000
Cost of the one brick= = 250 ID
1000
∴ Direct cost = total material costs + total work costs =33 745 + 43 750 = 77 495 ID
∴ Total cost = indirect costs + direct costs = 1.1 x direct costs =1.1× 77495 = 85 244.5 ID
∴ Total cost of 1 m3 = 1.2 x 85244.5 = 102293.4 ID
16