You are on page 1of 3

Osnovna škola ___________________________

Razred: __________________________
Datum: ______________________

PRIPREMA ZA ČAS
Predmet: Moja okolina
Nastavna jedinica: Higijena
Tip nastavnog časa: kombinovani
Cilj: saznati koje higijenske navike pozitivno utiču na zdravlje
Zadaci časa:
a) odgojni – razvijanje zdravstveno – higijenskih navika učenika, stvaranje trajnih navika redovnog
održavanja lične higijene, higijene boravišnog prostora
b) obrazovni – da učenici posjeduju osnovna znanjao jutarnjoj, dnevnoj i večernjoj higijeni, kao i
sedmičnoj higijeni; važnosti održavanja higijene tijela, odjeće i obuće, kao i čistoće prostora u
kojem svakodnevno boravimo.
c) funkcionalni – uočavanje uzročno - posljedičnih veza na relaciji higijena - zdravlje; uticati na
saznajni razvoj učenika, a posebno na sposobnost opažanja, uviđanja veza, odnosa i zaključivanja,
razvijanje pažnje, mišljenja i zaključivanja, primjena naučenog u svakodnevnom životu.
Nastavne metode: razgovor, objašnjenje, metoda slušanja, pokazivanja
Oblici rada: frontalni, individualni
Nastavna sredstva: osnovna, radni listić, PPT ( Jutro i Briga o zdravlju - higijena)

STRUKTURA ČASA

Uvodni dio časa


Pregled i analiza zadaće.

PPT Jutro – Šta ti radiš ujutro?

Isticanje cilja časa

Glavni dio časa

Higijena je održavanje čistoće tijela te čišćenje odjeće i obuće.


Jutarnja – počinje pranjem ruku, umivanjem lica i pranjem zuba, odijevanjem odjeće i češljanjem kose
Dnevna – tokom dana ruke pereš nekoliko puta, a i zube; presvući ćeš odjeću ako ideš u školu ili na igralište da se
igraš
Večernja – uvečer se tuširaš, pereš zube, odijevaš odjeću za spavanje

Lična higijena je vrlo važna za naše zdravlje.


ČISTOĆA TIJELA
Redovno trebamo prati ruke, tijelo, kosu i zube-
 Koliko puta dnevno pereš ruke?
 Šta se može desiti ako jedemo prljavim rukama?
 Kada se umivamo?
 Koliko često se tuširaš?
 Šta je kupanje, a šta tuširanje?
 Koliko često se kupaš?
 Kako uređuješ kosu i nokte?
 Kada pereš zube?
 Kako pereš zube? Pokazati.
 Šta radimo kada nas boli zub?
ČISTOĆA ODJEĆE I OBUĆE
Uz čisto tijelo - čista i uredna odjeća i obuća
 Čistiš li ti svoju obuću?
 Kako to radiš?
 Ko brine o čistoći tvoje odjeće?
 Kako se oblačiš kada ideš u školu, šetnju, na igralište?

ČISTOĆA PROSTORIJA U KOJIMA BORAVIMO


Prostorije u kojima se boravi ( škola, kuća, posao..) moraju biti čiste i prozračne.

 Šta svakodnevno uradiš na održavanju higijene svoje sobe?

Rad na radnom listiću Čist kao sunce.

Završni dio časa


Prepisivanje zapisa sa table, ponoviti šta smo naučili.
D.z. Za zadaću potražiti sličice o priboru i sredstvima za higijenu i donijeti ih sljedeći čas.

Za radoznalce!
Raspitaj se kod odraslih, kako su ljudi nekada prali odjeću kada nisu imali deterdžent.

TABLA
Higijena

Da bismo bili zdravi moramo voditi računa o ličnoj higijeni i higijeni okoline.
Lična higijena je čistoća tijela, odjeće i obuće. Redovno trebamo prati ruke, tijelo,
kosu i zube. Prostor u kojem boravimo treba biti čist i prozračen.
NAŠE TIJELO I ZDRAVLjE - LIČNA HIGIJENA
SPOJI:

1. ZA ZUBE

ZA RUKE

ZA KOSU

2. SPOJI
ODJEĆA OBUĆA

3.
RAD SPAVANJE
UČENJE
IGRA I BAVLJENJE SPORTOM
ODMOR POSPREMANJE SOBE

ZAOKRUŽI:

4. TUŠIRATI SE 5. UMIVAM SE: 6. DONjI VEŠ 7. NOKTE


TREBATREBA: MIJENJAM: REDOVNO:

a) samo u podne a) samo petkom a) kad nije čisto a) lakirati


b) samo četvrtkom b) svako jutro b) dvaput mjesečno b) rezati
c) svaku večer c) samo nedjeljom c) grickati

DOPUNI:

8.* Ujutro, uvečer, a posebno nakon svakog jela perem_____________.

* Nakon upotrebe WC-a, nakon igre, prije i nakon jela perem____________.

9. OBROCI tokom dana su

* ujutro - ____________ * u podne - ___________ * uvečer - ____________

10. Povremeno i po potrebi odlazim na pregled kod __________________ i


________________ .

You might also like