Professional Documents
Culture Documents
GROUP MEMBER
NAME……………………………………………………………………………ID NO,
BELETE GETIE………………………………………………………………TER/0268/08
BIRUK MELAK………………………………………………………………TER/0337/08
DESALEGN SHAREW……………………………………………………TER/0420/08
HABTAMU BAYKEMAGN…………………………………………….TER/0673/08
SELAMAWIT ABRHA…………………………………………………..TER/
WERKU ESHETIE…………………………………………………………….TER/
ZEMENU CHOKOLE……………………………………………………….TER/1499/08
Introduction:
Electrical installation:- is an assembly of associated electrical equipment/materials to fulfill a
specific purpose and having certain co-ordinated characterstics.
Satisfactory earthing arrangements are in place to ensure that a fuse or circuit breaker can quickly clear
an electrical fault before it causes an electric shock or fire.
Building services are designed by electrical engineers prior to the construction of new buildings, and
before maintenance and upgrade work in existing buildings..
To design this building we can consider the following things and calculated as follows :
2, socket outlet
E, cable size of each circuit breaker and locate switches in appropriate wall and roof
Note: all estimations are based on EBCs-10 standard and for some additional information's we internet
1, Lighting System :
Places E(lux)
Bank Office 500
Public area 300
Reception 200
Toilet 100
Stair case 100
Entrance and Exit 200
Lobby 200
Corridor 200
Factors that can be considered in lighting design are :
- Maintenance factor(MF)
- Utilization factor(UF)
1, Reception :
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 = 2.25m => vertical distance near the wall is half of spacing = 2.25/2 = 1.125m
Number of row = width/space = 2.1m/2.25m = 0.933 ≈ 1 rows
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/1 = 2 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 2.11/2 = 1.055m
2, Bank :
A, Office 1 (300*405):
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
longitudinal spacing of the luminaries = length of place/No. lamps per row = 3m/2 = 1.5m
B, Office2 (800*277) :
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
But, E = 500 lux(EBCs , table 3.5) , F = n*øL = 1*4550 = 4550lum/lamp , A = 8*2.77 = 22.16m 2
We select fluorescent lamp for this room => spacing = (3/4)*3 = 2.25m
N = (E*A)/ (F*UF*MF)
E = 300 lux(EBCs-10 , table3.5) , A = 8*4.53 = 36.248m 2 ,
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 = 2.25m => vertical distance near to both sides of the wall = 2.25m/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 5/2 = 2.5 ≈ 3 lamps per row
3, Lobby (310*320):
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)* 3 = 2.25m => vertical distance near to both sides of the wall = 2.25m/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/2 = 1 lamp per row
horizontal distance near to both sides of the wall = half of longitudinal spacing = 3.1/2 = 1.55m
4,Toilet :
N = (E*A)/(F*UF*MF)
E = 100lux(EBCs , table 3.5) , A = 6.4m 2
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 36 and efficiency(k) = 40 , øL = 36*40 = 1440
NT = 1+1 = 2 lamps = N
Spacing = (3/4)*3 = 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/1 = 2 lamps per row
Longitudinal spacing = length/No. of lamp = 2.9/2 = 1.45m
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 1.45/2 = 0.725m
Since , each toilets have two class , so , we use one fluorescent lamp for both class of each toilets.
5, Stair case :
N = (E*A)/(F*UF*MF)
E = 100lux(EBCs , table 3.5)
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 36 and efficiency(k) = 40 , øL = 36*40 = 1440
1, A1 = (270*100)cm2 = 2.7m2
2, A2 = (270*100)cm2 = 2.7m2
Spacing = (3/4)*3 = 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
N = (E*A)/(F*UF*MF)
E = 200lux(EBCs , table 3.5)
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 36 and efficiency(k) = 40 , øL = 36*40 = 1440
1, (300cm*90cm)
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 36 and efficiency(k) = 40 , øL = 36*40 = 1440
NT = 1+1 = 2 lamps = N
Spacing = (3/4)*3 = 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/1 = 2 lamps per row
Longitudinal spacing = length/No. of lamp = 2.9/2 = 1.45m
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 1.45/2 = 0.725m
Since , each toilets have two class , so , we use one fluorescent lamp for both class of each toilets.
2, Stair case :
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 36 and efficiency(k) = 40 , øL = 36*40 = 1440
Spacing = (3/4)*3 = 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
3, Store :
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
Number of row = width/space = 4.1m/2.25m = 1.8 ≈ 1 rows, because there is only 1 lamp here
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 1/1 = 1 lamp per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 3.07/2 = 1.535m
4, Kitchen :
N = (E*A)/(F*UF*MF)
E = 500 lux(EBCs , table 3.5) , A = 12m 2
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 3/2 = 1.5 ≈ 2 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 1.7/2 = 0.85m
N = (E*A)/(F*UF*MF)
E = 200 lux(EBCs , table 3.5) , A = 84.5m 2
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 7/4 = 1.75 ≈ 2 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 7.8/2 = 3.9m
Places No. of lamp Power of each lamp(w) Total power of a place
Toilet 2 36 72
Stair case 2 36 72
Store 1 65 65
Café and restaurant 7 65 455
Kitchen 3 65 195
Sum 15 859w
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 36 and efficiency(k) = 40 , øL = 36*40 = 1440
NT = 1+1 = 2 lamps = N
Spacing = (3/4)*3 = 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/1 = 2 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 1.45/2 = 0.725m
Since , each toilets have two class , so , we use one fluorescent lamp for both class of each toilets
2, Stair case :
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp , with its wattage = 36 and efficiency(k) = 40 , øL = 36*40 = 1440
=>F = 1*1440 = 1440lum/lamp
Spacing = (3/4)*3 = 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
3, Lobby : (1144cm*160cm)
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/1 = 2 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 5.72/2 = 2.86m
4, Office1 : (368cm*265cm)
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
=>F = 1*4550 = 4550lum/lamp
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/2 = 1 lamp per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 3.86/2 = 1.84m
5, Office2 : (391cm*215cm)
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/1 = 2 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 1.955m /2 = 0.9775m
6, Office3 : (300cm*405cm)
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
Number of row = width/space = 4.05m/2.25m = 1.8 ≈ 2 rows
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 3/2 = 1.5 ≈ 2 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 1.5m /2 = 0.75m
7, Office4 : (800cm*547cm)
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 8/3 = 2.66 ≈ 3 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 2.66m /2 = 1.33m
7, Office5 : (709cm*233cm)
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 4/2 = 2 lamps per row
8, Balcony : (310cm*150cm)
N = (E*A)/(F*UF*MF)
Let’s select a single fluorescent lamp, with its wattage = 65 and efficiency(k) = 70 , øL = 65*70 = 4550
Spacing = (3/4)*3 2.25m => vertical distance near to the wall = 2.25/2 = 1.125m
No. of lamp per row = No. of lamp/No. of row = 2/1 = 2 lamps per row
Horizontal distance near to the wall is half of longitudinal spacing = 1.55m /2 = 0.775m
To determine the socket outlets power of the given building first knowing the individual receptacles
power(w) in the socket based on the EBCs-10 standard are listed as follows :
1 CD-player ---------------------------------------------------------- 60
1 Telephone --------------------------------------------------------------- 10
Now , based on the above standard values knowing the values of the wattage of each floor in tabular
form :
Sum 26 4825w
2, For first floor :
The line voltage drop(Vd) of single phase is not > 3% of 220v , => 0.03*220 = 6.6v
For lighting we use C10 CB => In = 10A => Iz = In/Cf = 10/0.422 = 23.69A
=> cable size = 2.5mm2 , this cable is used to transmit from lighting CBs to lamps
Vd = (mV/A)*Ib*L , where , mV- millivolt per ampere(from table based on cable size) , A - ampere , L -
length of cable
Length of cable is not greater than 20m => V d = 18mv/A*6.004A*20m = 2.232v < 6.6v , so voltage cable
is good.
To find number of CBs for lighting : one 10A CB can carry up to 800w loads.
So , two 10A CBs are used for ground floor lighting system.
=> cable size = 4mm2 , this cable is used from socket outlet CBs to receptacles.
So , it is valid.
one 16A CB can carry up to 1300w loads. => one 16A CB = 1300w
? = 4825w
So , four 16A CBs are used for ground floor socket outlets.
The cable size that contains the load of lighting and socket outlet calculated by using summation of both
powers => PT = 4825 + 1321 = 6146w
But , here since the power is from main distribution board to sub-distribution board , so it is 3phase
But , The line voltage drop(V d) of 3phase is not > 5% of 380 = 380*0.05 = 19v
For lighting we use C10 CB => In = 10A => Iz = In/Cf = 10/0.422 = 23.69A
=> cable size = 2.5mm2 , this cable is used to transmit from lighting CBs to lamps
Vd = (mV/A)*Ib*L , where , mV- millivolt per ampere(from table based on cable size) , A - ampere , L -
length of cable
Length of cable is not greater than 20m => V d = 18mv/A*3.9A*20m = 1.404v < 6.6v , so voltage cable is
good.
To find number of CBs for lighting : one 10A CB can carry up to 800w loads.
For socket outlet we use C16 CBs => In = 16A => Iz = 16/0.422 = 37.9A
=> cable size = 4mm2 , this cable is used from socket outlet CBs to receptacles.
So , it is valid.
one 16A CB can carry up to 1300w loads. => one 16A CB = 1300w
? = 6880w
So , six 16A CBs are used for first floor socket outlets.
The cable size that contains the load of lighting and socket outlet calculated by using summation of both
powers => PT = 19380 + 859 = 20239w
But , here since the power is from main distribution board to sub-distribution board , so it is 3phase
For lighting we use C10 CB => In = 10A => Iz = In/Cf = 10/0.422 = 23.69A
=> cable size = 2.5mm2 , this cable is used to transmit from lighting CBs to lamps
Vd = (mV/A)*Ib*L , where , mV- millivolt per ampere(from table based on cable size) , A - ampere , L -
length of cable
Length of cable is not greater than 20m => V d = 18mv/A*7.45A*20m = 2.682v < 6.6v , so voltage cable is
good.
To find number of CBs for lighting : one 10A CB can carry up to 800w loads.
So , three 10A CBs are used for ground floor lighting system.
For socket outlet we use C16 CBs => In = 16A => Iz = 16/0.422 = 37.9A
=> cable size = 4mm2 , this cable is used from socket outlet CBs to receptacles.
So , it is valid.
one 16A CB can carry up to 1300w loads. => one 16A CB = 1300w
? = 4235w
So , four 16A CBs are used for first floor socket outlets.
The cable size that contains the load of lighting and socket outlet calculated by using summation of both
powers => PT = 4235 + 1639 = 5874w
But , here since the power is from main distribution board to sub-distribution board , so it is 3phase
But , The line voltage drop(V d) of 3phase is not > 5% of 380 = 380*0.05 = 19v
To find cable size from Kwhm to the main Distribution circuit breaker of the building :
COST ESTIMATION:
TOTAL 290841