You are on page 1of 12

TUGASAN

_________________________________________________________________________
HBEF4609/HBEP4609
PRAKTIKUM
SEMESTER MEI 2022

ARAHAN KHUSUS

1. Jumlah patah perkataan: 4500 – 5000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.

2. Hantar tugasan SEKALI sahaja dalam PELBAGAI fail.

3. Tugasan ini dihantar secara ONLINE.

4. Tarikh penghantaran: 15hb Ogos 2022

5. Tugasan ini menyumbang sebanyak 100% dari jumlah markah kursus.

1
PANDUAN TUGASAN GANTIAN

Panduan ini adalah untuk pelajar (guru) yang mempunyai pengalaman mengajar sekurang-
kurangnya LIMA tahun sama ada di sekolah kerajaan atau swasta dan masih dalam
perkhidmatan. Bagi melengkapkan kursus ini, pelajar perlu melakukan kesemua aktiviti
(Aktiviti 1 - 5) mengikut keperluan atau kehendak tugasan seperti yang diterangkan. Baca
dengan teliti dan fahamkan kehendak tugasan sebelum melakukannya. Sekiranya pelajar
kurang memahami kehendak tugasan tersebut, gunakan FORUM untuk perbincangan
dengan EOS.
Bagi memenuhi kursus HBEP4609, pelajar dikehendaki melaksanakan kesemua aktiviti
tersebut. Pemberatan markah adalah seperti berikut:

Aktiviti 1 (T1A1) Rancangan Mingguan (6 Minggu) 20 Markah


Aktiviti 2 (T1A2) Rancangan Pengajaran Harian (12 Hari) 20 Markah
Aktiviti 3 (T1A3) Rakaman Video (3 video terbaik) 20 Markah
Aktiviti 4 (T1A4) Maklum Balas Pelajar (10 pelajar) 10 Markah
Aktiviti 5 (T1A5) Reflektif Jurnal 20 Markah
Forum Penglibatan atas talian 10 Markah
JUMLAH KESELURUHAN 100 Markah

Bahasa Pengantar: Tugasan ini perlu meggunakan bahasa pengantar seperti yang berikut.
MAJOR BAHASA PENGANTAR
Sains / Matematik Bahasa Melayu atau Bahasa Inggeris
B. Cina / B.Tamil Bahasa Melayu (kecuali aktiviti 1, 2 dan 3)
Aktiviti 3 perlukan sediakan transkripsi
Pendidikan Islam Bahasa Melayu

2
SOALAN TUGASAN

AKTIVITI 1: RANCANGAN MINGGUAN (20 MARKAH)


Untuk tugasan ini, pelajar dikehendaki menyediakan rancangan mingguan (6 Minggu) bagi
satu mata pelajaran MAJOR anda. Boleh ikut format yang biasa digunakan di sekolah anda
atau mana-mana yang sesuai.

AKTIVITI 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (20 MARKAH)


Bahagian ini memerlukan pelajar menyediakan 12 Rancangan Pengajaran Harian (RPH) yang
lengkap selari dengan rancangan mingguan yang anda pilih. RPH perlu mengandungi
perkara-perkara berikut:

Kelas:
Kumpulan usia murid-murid:
Fokus/domain:
Tarikh / Masa:
Tempoh:
Bahan pembelajaran:
Hasil pembelajaran:
Pelaksanaan:
1. Set induksi:
2. Pengenalan:
3. Aktiviti pembelajaran dan langkah-langkah
4. Pengukuhan dan kesimpulan

AKTIVITI 3: RAKAMAN PENGAJARAN MIKRO (20 MARKAH)


Bahagian ini memerlukan pelajar untuk melaksanakan pengajaran mikro sebanyak DUA kali
secara individu dan SEKALI dengan pelajar (sekurang-kurangnya 10 pelajar) berdasarkan
RPH yang disediakan oleh anda. Pengajaran perlu direkodkan dalam bentuk video. Pelajar
(guru) perlu memuat naik video ke dalam YouTube dan menyertakan link video bagi aktiviti
ini.

3
Nota: Pelajar (guru) yang menggunakan selain dari Bahasa Melayu dan Bahasa Inggeris
DIKEHENDAKI menyediakan ‘transcribe’ untuk rakaman video tersebut.
*Sekiranya sekolah masih belum dibuka kerana PKPP/PKPD, pembelajaran boleh dibuat
secara atas talian dan direkodkan.

AKTIVITI 4: MAKLUM BALAS PELAJAR (10 MARKAH)


Sediakan satu borang maklum balas untuk diberikan kepada pelajar tentang pengajaran
anda. Maklum balas mesti mempunyai pandangan pelajar tentang pengajaran anda,
memadai SATU muka surat sahaja. Sertakan 10 maklum balas daripada pelajar tersebut
dalam aktiviti ini.

AKTIVITI 5: REFLEKSI (20 MARKAH)


Bahagian ini memerlukan anda menyediakan 12 refleksi bagi setiap RPH yang telah dibuat.
Anda perlu mengenal pasti kekuatan dan kelemahan pengajaran yang dirancang dan
membincangkan cara untuk menambah baik pengajaran. Anda boleh menggunakan format
refleksi yang sesuai.

FORUM (10 MARKAH)


Anda perlu bertanyakan soalan yang berkaitan dan sesuai. Anda juga boleh kongsikan atau
berbincang dengan rakan-rakan tentang masalah/pengalaman semasa menyediakan
tugasan ini. Markah akan diberikan berdasarkan kualiti soalan dan perbincangan. Anda perlu
menyedikan sekurang-kurangnya 5 posting pada tarikh yang berbeza.

Kaedah Penghantaran: Anda dikehendaki menggabungkan semua Tugasan 1, 2, 4 dan 5


dalam satu fail dan muat naik fail itu ke dalam sistem myINSPIRE. Untuk rakaman video
dalam Tugasan 3, penghantaran perlu dilakukan berasingan di dalam sistem yang diberikan.

[Jumlah: 100 Markah]

4
LAMPIRAN
RUBRIK TUGASAN
HBEP4609 PRAKTIKUM / MEI 2022

Aktiviti 1- Rancangan Mingguan (boleh mula pada tarikh yang pelajar(guru) pilih sendiri selama 6 minggu)

Tidak
C Pem- Max
N Cemerlang Baik Sederhana Lemah memuaskan
L Kriteria beratan Marks
S 4 3 2 1 0
O
1 1 Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan Perancangan Tiada maklumat
merangkumi tahap 1.5 sangat sesuai dengan sesuai dengan mingguan agak mingguan tidak diberikan.
kemampuan dan latar kumpulan sasaran dan kumpulan sasaran dan sesuai dengan sesuai dengan 6
belakang kumpulan sasaran latar belakang. latar belakang. kumpulan sasaran kumpulan sasaran
dan kemampuan pelajar dan latar belakang. dan latar belakang.

1 1 Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan Perancangan Tiada maklumat
merangkumi tahap minat sangat sesuai dengan sesuai dengan tahap mingguan agak mingguan tidak diberikan.
pelajar dan kerjasama dengan tahap minat pelajar dan minat pelajar dan sesuai dengan tahap sesuai dengan tahap 6
1.5
kumpulan bekerjasama dalam bekerjasama dalam minat pelajar dan minat pelajar dan
kumpulan. kumpulan. bekerjasama dalam bekerjasama dalam
kumpulan. kumpulan.
1 1 Perancangan mingguan 1 Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan Perancangan Tiada maklumat 4
mengambil kira pengetahuan sangat sesuai dengan sesuai dengan mingguan agak mingguan tidak diberikan.
dan pengalaman mengambil kira mengambil kira sesuai dengan sesuai dengan tidak
pembelajaran pelajar yang pengetahuan pelajar pengetahuan pelajar mengambil kira mengambil kira
lalu yang lepas. yang lepas. pengetahuan pelajar pengetahuan pelajar
yang lepas. yang lepas.

1 1 Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan Perancangan Tiada maklumat
mengambil kira keperluan sangat sesuai dengan sesuai dengan mingguan agak mingguan tidak diberikan.
pilihan murid dalam mengambil kira pilihan mengambil kira pilihan sesuai dengan sesuai dengan tidak
1 4
pembelajaran murid dalam murid dalam mengambil kira mengambil kira
pembelajaran. pembelajaran. pilihan murid dalam pilihan murid dalam
pembelajaran. pembelajaran.
Total 5   20

5
Aktiviti 2 - Rancangan Pengajaran Harian –Pelajar(guru) boleh pilih mana-mana 12 RPH yang difikirkan terbaik dan sesuai.

Tidak
C Pem- Max
N Cemerlang Baik Sederhana Lemah memuaskan
L Kriteria beratan Marks
S 4 3 2 1 0
O
2 1 Tempoh 0.5 Pemilihan tempoh sangat Pemilihan tempoh Pemilihan tempoh Pemilihan tempoh Tiada tempoh 2
berpatutan dan bersesuaian dengan tidak berapa tidak berpatutan dan dinyatakan.
bersesuaian dengan pembelajaran. bersesuaian dengan tidak bersesuaian
pembelajaran. pembelajaran. langsung.
2 1 Bahan pembelajaran 0.5 Pemilihan bahan adalah Pemilihan bahan Pemilihan bahan Pemilihan bahan Tiada bahan 2
menarik dan sangat adalah bersesuaian tidak berapa tidak sesuai dengan dinyatakan.
bersesuaian dengan dengan pembelajaran bersesuaian dengan pembelajaran dan
pembelajaran dan dan perkembangan. pembelajaran dan perkembangan
perkembangan. Semua Semua bahan adalah perkembangan murid-murid.
bahan adalah bersesuaian dengan murid-murid.
bersesuaian dengan keperluan dan
keperluan dan keupayaan keupayaan murid-
murid-murid. murid.
2 1 Hasil pembelajaran 0.5 Hasil pembelajaran Hasil pembelajaran Hasil pembelajaran Tiada satu pun hasil Tiada hasil 2
dinyatakan dengan jelas dinyatakan dan tidakbegitu jelas dan pembelajaran yang pembelajaran
dan menggariskan apa menggariskan apa yang agak sukar difahami. jelas dan diberikan
yang murid-murid akan murid-murid akan menggariskan apa
ketahui dan boleh ketahui dan boleh yang murid-murid
lakukan. lakukan. akan ketahui dan
boleh lakukan.
2 1 Set induksi 1 Boleh menyatakan Boleh menyatakan apa Set induksi tidak Set induksi tidak Tiada set induksi
dengan jelas apa yang yang dijangka berlaku begitu jelas dan agak bersesuaian, tidak diberikan.
dijangka berlaku dan dan boleh sukar difahami. jelas dan sukar
boleh membuatkan membuatkan murid- difahami. 4
murid-murid bersedia murid bersedia dengan
sepenuhnya untuk untuk pembelajaran.
belajar.
2 1 Aktiviti pembelajaran 1.5 Menerangkan aktiviti Menerangkan aktiviti Penerangan tentang Penjelasan tentang Tiada aktiviti
pembelajaran yang pembelajaran dengan aktiviti pembelajaran aktiviti pembelajaran pembelajaran
6
dengan jelas dan lengkap. jelas. tidak begitu jelas. tidak jelas dan tidak diberikan.
lengkap.
2 1 Pengukuhan dan kesimpulan 1 Bagi memastikan murid Melakukan penutupan Tidakbegitu jelas dan Tidak jelas dan tidak Tiada 4

6
faham dan melakukan dengan efektif untuk tidak berkaitan lengkap. pengukuhan dan
penutupan dengan mengukuhkan objektif. dengan objektif. kesimpulan.
efektif untuk
mengukuhkan objektif.
Total 5   20

Aktiviti 3: Aktiviti Pengajaran MIKRO (20 ke 30 minit)

C Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan


N Max
L Kriteria Pemberat
S 4 3 2 1 0 Marks
O
3 2 Pengenalan 0.5 Dimulai dengan Bermula dengan Bermula dengan Tidak memperkenalkan Tidak 2
pengenalan diri, diikuti pengenalan diri, diikuti pengenalan topik topik dan tujuan memperkenalkan
dengan pengenalan topik dengan pengenalan tetapi tiada penjelasan pembentangan dengan topik atau tujuan
dan menerangkan tujuan topik dan menerangkan mengenai tujuan jelas. pembentangan.
penyampaian dengan tujuan pembentangan. pembentangan.
suara yang jelas dan
menarik.
3 2 Pengetahuan 1 Menunjukkan Menunjukkan Menunjukkan Tidak menunjukkan Pengetahuan yang 4
pengetahuan sepenuhnya pengetahuan pengetahuan pengetahuan penuh disampaikan tidak
dan dapat menerangkan sepenuhnya dan dapat sepenuhnya tetapi dan pengetahuan yang relevan.
dan menghuraikan dengan menjelaskan. beberapa disampaikan tidak
jelas. penjelasannya tidak relevan.
jelas.
3 2 Menggunakan 1 Menunjukkan kemampuan Menunjukkan Keupayaan agak Di bawah kemampuan Tidak mampu 4
bahan/ demonstrasi yang tinggi untuk kemampuan yang agak sederhana untuk untuk mengatur dan kengatur dan
mengatur dan melakukan baik untuk mengatur dan mengatur dan menjalankan aktiviti melakukan
aktiviti pengajaran. menjalankan aktiviti menjalankan aktiviti pengajaran. aktiviti.
pengajaran. pengajaran.
3 2 Kemahiran 1 Mampu menyampaikan Menyampaikan dengan Menyampaikan Menyampaikan dengan Tiada 4
penyampaian dengan jelas dengan variasi intonasi yang dengan intonasi yang suara rendah dan tiada penyampaian.
intonasi yang berbeza dan memuaskan tetapi masih sederhana dan intonasi, nada
mengekalkan minat cenderung untuk melihat kebanyakannya mendatar dan
penonton dan jarang nota. membaca nota. membaca keseluruhan
melihat nota. nota.
3 2 Kemahiran pedagogi 1 Menunjukkan kemampuan Menunjukkan Menunjukkan Menunujukkan di Tidak mampu 4
tinggi untuk menggunakan kemampuan yang baik keupayaan yang agak bawah kemampuan untuk

7
pendekatan, kaedah dan untuk menggunakan baik dan agak untuk menggunakan menggunakan
teknik pengajaran yang pendekatan, kaedah dan sederhana pendekatan, kaedah pendekatan,
kreatif dan berkesan teknik pengajaran yang menggunakan dan teknik pengajaran kaedah dan teknik
semasa pelajaran. kreatif dan berkesan pendekatan, kaedah yang kreatif dan pengajaran yang
semasa pelajaran. dan teknik pengajaran berkesan semasa kreatif dan
yang kreatif dan pelajaran. berkesan semasa
berkesan semasa pelajaran
pelajaran.
3 2 Suara 0.5 Suara sangat yakin, Suara pelajar stabil, kuat Suara pelajar secara Suara amat lemah. Tiada suara 2
mantap, kuat, dan jelas. dan jelas. amnya agak jelas.
Total 5   20

8
Aktiviti 4: Maklum Balas Pelajar

C Excellent/ Good/ Fair/ Poor/ Unsatisfactory/


N Criteria/ Weight/ Max
L Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan
S Kriteria Pemberat Marks
O 4 3 2 1 0
4 2 Borang Maklum 0.5 Borang yang sesuai dan Borang yang sesuai dan Borang yang agak Borang penilaian yang Tiada borang 2
Balas dapat menilai dapat menilai sesuai dan dapat kurang sesuai dan disediakan.
**contoh atau boleh keberkesanan pengajaran keberkesanan menilai keberkesanan kurang menilai
guna jika sesuai. dengan baik. pengajaran dengan agak pengajaran dengan keberkesanan
Rujuk lampiran_ baik. agak baik. pengajaran.
HBEP4609
4 2 Keaslian maklum 2 Maklum balas adalah asli Maklum balas adalah asli Maklum balas adalah Maklum balas dilihat Tiada maklum 8
balas daripada pelajar yang daripada pelajar yang asli daripada pelajar seperti direka sendiri. balas disertakan.
diajar oleh guru. Terdapat diajar oleh guru. Komen yang diajar oleh guru.
kepelbagaian komen yang agak sama daripada Komen yang sama
daripada pelajar. pelajar. daripada pelajar.
Total 2.5   10

9
Aktiviti 5: Laporan Refleksi

C Excellent/ Good/ Fair/ Poor/ Unsatisfactory/


N Criteria/ Weight/ Max
L Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan
S Kriteria Pemberat Marks
O 4 3 2 1 0
5 3 Kejelasan 1 Bahasa yang jelas dan Bahasa yang ekspresif. Bahasa tidak jelas dan Bahasa tidak jelas dan Bahasa tidak jelas 4
ekspresif. Pembaca Pembaca dapat agak samar. Keadaan mengelirukan sepanjang sama sekali dan
dapat membuat membuat gambaran tidak digambarkan masa. Laporan tersebut sangat mengelirukan
gambaran mengenai mengenai situasi yang dengan jelas. tidak disampaikan
situasi yang sedang sedang dijelaskan. dengan tidak tepat.
dijelaskan. Konsep
abstrak dijelaskan
dengan tepat.
5 3 Kerelevanan 2 Pengalaman mengajar Pengalaman mengajar Pelajar cuba berusaha Sebilangan besar refleksi Refleksi sama sekali 8
yang dibayangkan dan yang dibayangkan dan untuk menunjukkan tidak berkaitan dengan tidak relevan
dinilai adalah relevan dinilai adalah relevan. kesesuaian, tetapi hasil pembelajaran.
dan bermakna dengan kerelevanannya tidak
hasil pembelajaran. jelas bagi pembaca.
5 3 Analisis 2 Refleksi bermula lebih Refleksi memberikan Refleksi menunjukkan Pelajar cuba untuk Tiada refleksi. 8
daripada gambaran penerangan pengalaman pelajar cuba untuk menerapkan
pengalaman yang kepada analisis menganalisis pengalaman mengajar
mudah kepada analisis bagaimana pengalaman pengalaman mengajar untuk memahami diri
bagaimana pengalaman mengajar menyumbang tetapi analisis kurang sendiri tetapi gagal
mengajar menyumbang kepada pemahaman mendalam. menunjukkan
kepada pemahaman murid-murid. kedalaman analisis.
murid-murid.
Total 5   20

10
Forum

C Excellent/ Good/ Fair/ Poor/ Unsatisfactory/


N Criteria/ Weight/ Max
L Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan
S Kriteria Pemberat Marks
O 4 3 2 1 0
6 3 Kualiti Postings Kelima-lima komen Tiga atau Empat Satu atau Dua komen Tiada komen yang baik Tiada Postings atau
baik, sesuai, relevan, komen baik, sesuai, baik, sesuai, dan relevan / Komen penyertaan dalam
bermakna dan relevan, bermakna dan relevan,bermakna dan hanya respon yang perbincangan.
2.5 berhemah berhemah berhemah ringkas dan tidak meluas 10
dan tidak bermakna.
Usaha minimum
Total 2.5   10
*NS = Nombor Soalan

11
Lampiran_HBEP4609

Borang Maklum Balas Pelajar


Tandakan ( √ ) pada setiap soalan (1 hingga 3)

Sangat tidak setuju Sangat setuju


No
Perkara

1 2 3 4 5
1 Topik pengajaran adalah jelas
O O O O O

2 Pengajaran menarik minat saya


O O O O O

3 Pengajaran yang mudah difahami


O O O O O

4. Apa yang saya suka tentang pengajaran ini

.......................................................................................................................................................

5. Apa yang saya tidak suka tentang pengajaran ini

.......................................................................................................................................................

6. Apa yang akan saya cadangkan untuk meningkatkan pelajaran?

.......................................................................................................................................................

12

You might also like