Professional Documents
Culture Documents
HBEF4609 PRAKTIKUM
SARJANA MUDA PENGAJARAN (PENDIDIKAN RENDAH)
SEMESTER JANUARI 2021
1. Gunakan saiz fon 12 Times New Roman dengan jarak langkau baris 1.5.
4. Jangan tukar teks/frasa dalam tugasan kepada format grafik seperti .jpeg / .gif / print
screen / dan lain-lain format berkaitan.
Panduan ini adalah untuk pelajar (guru) yang mempunyai pengalaman mengajar sekurang-
kurangnya LIMA tahun sama ada di sekolah kerajaan atau swasta dan masih dalam perkhidmatan.
Bagi melengkapkan kursus ini, pelajar perlu melakukan kesemua aktiviti (Aktiviti 1 - 5) mengikut
keperluan atau kehendak tugasan seperti yang diterangkan. Baca dengan teliti dan fahamkan
kehendak tugasan sebelum melakukannya. Sekiranya pelajar kurang memahami kehendak tugasan
tersebut, gunakan FORUM untuk perbincangan dengan EOS.
Bagi memenuhi kursus HBEF4609, pelajar dikehendaki melaksanakan kesemua aktiviti tersebut.
Pemberatan markah adalah seperti berikut:
Bahasa Pengantar: Tugasan ini perlu meggunakan bahasa pengantar seperti yang berikut.
Bahagian ini memerlukan pelajar menyediakan 12 Rancangan Pengajaran Harian (RPH) yang lengkap
selari dengan rancangan mingguan yang anda pilih. RPH perlu mengandungi perkara-perkara
berikut:
Kelas:
Fokus/domain:
Tarikh / Masa:
Tempoh:
Bahan pembelajaran:
Hasil pembelajaran:
Pelaksanaan:
1. Set induksi:
2. Pengenalan:
Nota: Pelajar (guru) yang menggunakan selain dari Bahasa Melayu dan Bahasa Inggeris
DIKEHENDAKI menyediakan ‘transcribe’ untuk rakaman video tersebut.
*Sekiranya sekolah masih belum dibuka kerana PKPP/PKPD, pembelajaran boleh dibuat secara
atas talian dan direkodkan.
Sediakan satu borang maklum balas untuk diberikan kepada pelajar tentang pengajaran anda.
Maklum balas mesti mempunyai pandangan pelajar tentang pengajaran anda, memadai SATU muka
surat sahaja. Sertakan 10 maklum balas daripada pelajar tersebut dalam aktiviti ini.
Bahagian ini memerlukan anda menyediakan 12 refleksi bagi setiap RPH yang telah dibuat. Anda
perlu mengenal pasti kekuatan dan kelemahan pengajaran yang dirancang dan membincangkan cara
untuk menambah baik pengajaran. Anda boleh menggunakan format refleksi yang sesuai.
LAMPIRAN
Aktiviti 1- Rancangan Mingguan (boleh mula pada tarikh yang pelajar(guru) pilih sendiri selama 6 minggu)
Tidak
C Pem- Baik memuaskan Max
N Cemerlang Sederhana Lemah
L Kriteria beratan Marks
S 4 3 2 1 0
O
1 1 Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan Perancangan Tiada maklumat
merangkumi tahap sangat sesuai dengan sesuai dengan mingguan agak mingguan tidak diberikan.
1.5
kemampuan dan latar kumpulan sasaran dan kumpulan sasaran dan sesuai dengan sesuai dengan
belakang kumpulan sasaran latar belakang. latar belakang. kumpulan sasaran kumpulan sasaran 6
dan kemampuan pelajar dan latar belakang. dan latar belakang.
1 1 Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan Perancangan Tiada maklumat
merangkumi tahap minat sangat sesuai dengan sesuai dengan tahap mingguan agak mingguan tidak diberikan.
pelajar dan kerjasama dengan tahap minat pelajar dan minat pelajar dan sesuai dengan tahap sesuai dengan tahap
1.5
kumpulan bekerjasama dalam bekerjasama dalam minat pelajar dan minat pelajar dan 6
kumpulan. kumpulan. bekerjasama dalam bekerjasama dalam
kumpulan. kumpulan.
1 1 Perancangan mingguan 1 Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan Perancangan Tiada maklumat 4
mengambil kira pengetahuan sangat sesuai dengan sesuai dengan mingguan agak mingguan tidak diberikan.
dan pengalaman mengambil kira mengambil kira sesuai dengan sesuai dengan tidak
pembelajaran pelajar yang pengetahuan pelajar pengetahuan pelajar mengambil kira mengambil kira
lalu yang lepas. yang lepas. pengetahuan pelajar pengetahuan pelajar
yang lepas. yang lepas.
1 1 Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan mingguan Perancangan Perancangan Tiada maklumat
mengambil kira keperluan sangat sesuai dengan sesuai dengan mingguan agak mingguan tidak diberikan.
pilihan murid dalam mengambil kira pilihan mengambil kira pilihan sesuai dengan sesuai dengan tidak
1 4
pembelajaran murid dalam murid dalam mengambil kira mengambil kira
pembelajaran. pembelajaran. pilihan murid dalam pilihan murid dalam
pembelajaran. pembelajaran.
Total 5 20
Aktiviti 2 - Rancangan Pengajaran Harian –Pelajar(guru) boleh pilih mana-mana 12 RPH yang difikirkan terbaik dan sesuai.
Tidak
C Pem- Baik memuaskan Max
N Cemerlang Sederhana Lemah
L Kriteria beratan Marks
S 4 3 2 1 0
O
2 1 Tempoh 0.5 Pemilihan tempoh sangat Pemilihan tempoh Pemilihan tempoh Pemilihan tempoh Tiada tempoh 2
berpatutan dan bersesuaian dengan tidak berapa tidak berpatutan dan dinyatakan.
bersesuaian dengan pembelajaran. bersesuaian dengan tidak bersesuaian
pembelajaran. pembelajaran. langsung.
2 1 Bahan pembelajaran 0.5 Pemilihan bahan adalah Pemilihan bahan Pemilihan bahan Pemilihan bahan Tiada bahan 2
menarik dan sangat adalah bersesuaian tidak berapa tidak sesuai dengan dinyatakan.
bersesuaian dengan dengan pembelajaran bersesuaian dengan pembelajaran dan
pembelajaran dan dan perkembangan. pembelajaran dan perkembangan
perkembangan. Semua Semua bahan adalah perkembangan murid-murid.
bahan adalah bersesuaian dengan murid-murid.
bersesuaian dengan keperluan dan
keperluan dan keupayaan keupayaan murid-
murid-murid. murid.
2 1 Hasil pembelajaran 0.5 Hasil pembelajaran Hasil pembelajaran Hasil pembelajaran Tiada satu pun hasil Tiada hasil 2
dinyatakan dengan jelas dinyatakan dan tidakbegitu jelas dan pembelajaran yang pembelajaran
dan menggariskan apa menggariskan apa yang agak sukar difahami. jelas dan diberikan
yang murid-murid akan murid-murid akan menggariskan apa
ketahui dan boleh ketahui dan boleh yang murid-murid
lakukan. lakukan. akan ketahui dan
boleh lakukan.
2 1 Set induksi 1 Boleh menyatakan Boleh menyatakan apa Set induksi tidak Set induksi tidak Tiada set induksi
dengan jelas apa yang yang dijangka berlaku begitu jelas dan agak bersesuaian, tidak diberikan.
dijangka berlaku dan dan boleh sukar difahami. jelas dan sukar
boleh membuatkan membuatkan murid- difahami. 4
murid-murid bersedia murid bersedia dengan
sepenuhnya untuk untuk pembelajaran.
belajar.
2 1 Aktiviti pembelajaran 1.5 Menerangkan aktiviti Menerangkan aktiviti Penerangan tentang Penjelasan tentang Tiada aktiviti
pembelajaran yang pembelajaran dengan aktiviti pembelajaran aktiviti pembelajaran pembelajaran
6
dengan jelas dan jelas. tidak begitu jelas. tidak jelas dan tidak diberikan.
lengkap. lengkap.
2 1 Pengukuhan dan kesimpulan 1 Bagi memastikan murid Melakukan penutupan Tidakbegitu jelas dan Tidak jelas dan tidak Tiada
faham dan melakukan dengan efektif untuk tidak berkaitan lengkap. pengukuhan dan
penutupan dengan mengukuhkan objektif. dengan objektif. kesimpulan. 4
efektif untuk
mengukuhkan objektif.
Total 5 20
3 2 Pengenalan 0.5 Dimulai dengan Bermula dengan Bermula dengan Tidak memperkenalkan Tidak 2
pengenalan diri, diikuti pengenalan diri, diikuti pengenalan topik topik dan tujuan memperkenalkan
dengan pengenalan topik dengan pengenalan tetapi tiada penjelasan pembentangan dengan topik atau tujuan
dan menerangkan tujuan topik dan menerangkan mengenai tujuan jelas. pembentangan.
penyampaian dengan tujuan pembentangan. pembentangan.
suara yang jelas dan
menarik.
3 2 Menggunakan 1 Menunjukkan kemampuan Menunjukkan Keupayaan agak Di bawah kemampuan Tidak mampu 4
bahan/ demonstrasi yang tinggi untuk kemampuan yang agak sederhana untuk untuk mengatur dan kengatur dan
mengatur dan melakukan baik untuk mengatur dan mengatur dan menjalankan aktiviti melakukan
aktiviti pengajaran. menjalankan aktiviti menjalankan aktiviti pengajaran. aktiviti.
pengajaran. pengajaran.
3 2 Kemahiran 1 Mampu menyampaikan Menyampaikan dengan Menyampaikan dengan Menyampaikan dengan Tiada 4
penyampaian dengan jelas dengan variasi intonasi yang intonasi yang suara rendah dan tiada penyampaian.
intonasi yang berbeza dan memuaskan tetapi masih sederhana dan intonasi, nada
mengekalkan minat cenderung untuk melihat kebanyakannya mendatar dan
penonton dan jarang nota. membaca nota. membaca keseluruhan
melihat nota. nota.
3 2 Suara 0.5 Suara sangat yakin, Suara pelajar stabil, kuat Suara pelajar secara Suara amat lemah. Tiada suara 2
mantap, kuat, dan jelas. dan jelas. amnya agak jelas.
Total 5 20
4 2 Borang Maklum 0.5 Borang yang sesuai dan Borang yang sesuai dan Borang yang agak Borang penilaian yang Tiada borang 2
Balas dapat menilai dapat menilai sesuai dan dapat kurang sesuai dan disediakan.
keberkesanan pengajaran keberkesanan menilai keberkesanan kurang menilai
**contoh atau boleh pengajaran dengan agak
dengan baik. pengajaran dengan keberkesanan
guna jika sesuai. baik. agak baik. pengajaran.
Rujuk lampiran_
HBEF4609
4 2 Keaslian maklum 2 Maklum balas adalah asli Maklum balas adalah asli Maklum balas adalah Maklum balas dilihat Tiada maklum 8
balas daripada pelajar yang daripada pelajar yang asli daripada pelajar seperti direka sendiri. balas disertakan.
diajar oleh guru. Terdapat diajar oleh guru. Komen yang diajar oleh guru.
kepelbagaian komen yang agak sama daripada Komen yang sama
daripada pelajar. pelajar. daripada pelajar.
Total 2.5 10
Aktiviti 5: Laporan Refleksi
5 3 Kejelasan 1 Bahasa yang jelas dan Bahasa yang ekspresif. Bahasa tidak jelas dan Bahasa tidak jelas dan Bahasa tidak jelas 4
ekspresif. Pembaca Pembaca dapat agak samar. Keadaan mengelirukan sepanjang sama sekali dan
dapat membuat membuat gambaran tidak digambarkan masa. Laporan tersebut sangat mengelirukan
gambaran mengenai mengenai situasi yang dengan jelas. tidak disampaikan
situasi yang sedang sedang dijelaskan. dengan tidak tepat.
dijelaskan. Konsep
abstrak dijelaskan
dengan tepat.
5 3 Kerelevanan 2 Pengalaman mengajar Pengalaman mengajar Pelajar cuba berusaha Sebilangan besar refleksi Refleksi sama sekali 8
yang dibayangkan dan yang dibayangkan dan untuk menunjukkan tidak berkaitan dengan tidak relevan
dinilai adalah relevan dinilai adalah relevan. kesesuaian, tetapi hasil pembelajaran.
dan bermakna dengan kerelevanannya tidak
hasil pembelajaran. jelas bagi pembaca.
5 3 Analisis 2 Refleksi bermula lebih Refleksi memberikan Refleksi menunjukkan Pelajar cuba untuk Tiada refleksi. 8
daripada gambaran penerangan pengalaman pelajar cuba untuk menerapkan
pengalaman yang kepada analisis menganalisis pengalaman mengajar
mudah kepada analisis bagaimana pengalaman pengalaman mengajar untuk memahami diri
bagaimana pengalaman mengajar menyumbang tetapi analisis kurang sendiri tetapi gagal
mengajar menyumbang kepada pemahaman mendalam. menunjukkan
kepada pemahaman murid-murid. kedalaman analisis.
murid-murid.
Total 5 20
Bagi aktiviti forum- Pelajar(guru) hanya perlu aktif dalam perbincangan dengan tutor atau sesama rakan. Soalan/perbincangan mestilah releven sesuai
dengan topik perbincangan.
Lampiran_HBEF4609
1 2 3 4 5
1 Topik pengajaran adalah jelas
O O O O O
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................