You are on page 1of 10

Тема: Лісостепова зона

Мета:
 Навчальна - формувати в учнів поняття про географічне
положення зони лісостепу, сучасні ландшафти лісостепової
зони України;
 Розвивальна - удосконалювати вміння та навички
характеристики природних зон; простежувати зв’язки між
компонентами природи;
 Виховна - виховувати дбайливе ставлення до природи,
толерантне відношення один до одного, естетичну культуру.
Обладнання: фізична карта України, атласи, контурні карти, картки
завдань, музичне супроводження, документальний фільм.
Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку
ЕПІГРАФ:
«Природа оточує нас
загадками і спроба їх
розгадати належить до
найбільших радостей
життя»
Вільям Рамзай

ХІД УРОКУ:
І .ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Створення психологічної атмосфери уроку, включення учнів у
діловий ритм уроку.
ВЧИТЕЛЬ: Доброго дня ! Я рада вітати вас на сьогоднішньому уроці!
Один поет сказав: «Вважай, ти втратив день, в який не
посміхнувся».
А щоб не був він втраченим, подивіться один на одного і посміхніться,
подумки побажайте успіхів один одному.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1 ВЧИТЕЛЬ :
Епіграфом нашого уроку я взяла слова Вільяма Рамзая:
«Природа оточує нас загадками і спроба їх розгадати
належить до найбільших радостей життя». Сьогодні ми
продовжимо розгадувати загадки природи України і пригадаємо
вивчену на минулому уроці зону мішаних та широколистяних
лісів. Для цього одні учні будуть працювати індивідуально, а з
іншими ми пограємо гру ......
Гра « Вірю-не вірю» (Слайд)
1. Чи вірите ви, що природна зона — це частина природної країни?
(Так)
2. Чи вірите ви, що зона мішаних лісів займає найбільшу площу серед
природних зон України? (Ні 20%)
3. Чи вірите ви, що рельєф зони мішаних лісів переважно
височинний?(Ні)
4. Чи вірите ви, що Українське Полісся є найбільш зволоженою
природною зоною України? (Так)
5. Чи вірите ви, що на Поліссі найпоширеніші сосново-дубові ліси?
(Так)
6. Чи вірите ви, що ґрунти Полісся характеризуються значною
родючістю? (Ні)
7. Чи вірите ви, що Українське Полісся поділяється на п'ять фізико-
географічних областей? (Ні 6)
8. Чи вірите ви, що відмінності фізико-географічних областей Полісся
пов'язані з відмінностями в його геологічній будові та рельєфі?
(Так)
9. Чи вірите ви, що у Шацькому національному природному парку
охороняються степові ландшафти? (Ні)
(Слайд)
Індивідуальні тести (працюють 8 учнів)
Кожне питання оцінюється в 1,5бала
Виберіть одну правильну відповідь
1. Найбільша частина зони мішаних лісів України розташована в межах:
А)Подільської височини; Б) Поліської низовини;
В) Придніпровської низовини; Г) Придніпровської височини.
2. В умовах надмірного зволоження під мішаними лісами переважно
формуються ґрунти:
А) сірі лісові; Б) дерново-підзолисті; В) чорноземи; Г) коричневі.
3. Східноєвропейська рівнинна країна охоплює понад ……. площі всієї
території України
А)90%; Б)7%; В) 75%
4. Доволі однорідна за походженням ділянка географічної оболонки, що має
єдину геологічну основу, однотипний рельєф, подібні кліматичні та водні
умови, тісне поєднання ґрунтово-рослинного покриву і тваринного світу
називається:
А)ландшафт; Б) природна зона; В)географічний пояс
5. Клімат зони мішаних та широколистих лісів:
А)помірно-континентальний; Б)континентальний; В)помірно-морський
6. З лісових угруповань у зоні мішаних та широколистих лісів найбільше
поширені:
А)сосново-дубові ліси; Б)ялиново-соснові ліси; В) смереково-дубові ліси
7. На яких природоохоронних територіях під охороною перебувають 22 озера,
в яких водяться цінні види риб:
А) Шацькому національному природному парку; Б) Мезинському
національному парку; В) Деснянсько-Старогутському національному парку
8. Словечансько-Овруцький кряж розташований у:
А)Житомирському поліссі; Б)Волинському поліссі; В)Чернігівському поліссі

ВЧИТЕЛЬ: А чи під силу вам « СЛОВНИКОВО –ЗАГАДКОВИЙ »


ланцюжок, який я пропоную скласти разом. Чому загадковий? Ви
зрозумієте, якщо правильно виконаєте завдання.
Я зачитую питання, а ви даєте відповідь. На яку літеру
розпочинається доповнене слово- відповідь та літера прикріплюється до
дошки. Головна умова: швидко чітко відповідати! Отож, розпочали:
- 1 – літера Л – лиман – Витягнути мілководна затока що виникла
внаслідок затоплення моря пригирловими частинами річкової долини чи
балки це… ;
- 2- літера І - ізотерма – Умовна лінія на карті , що з’єднує точки з
однаковою температурою це…;
-3 – літера С – солончаки – Грунти, що формуються із-за високого
вмісту солі це…;
- 4 – літера О – озеро – Природна заглибина заповнена водою це…;
- 5 – літера С – суховій - Сухій гарячий вітер, зароджується в теплий
період це…;
- 6 – літера Т – тектоніка – Наука, що вивчає глибинні структури і рухи
та їхні зміни, пов’язані з розвитком Землі це…;
- 7 – літера Е – ерозія – Руйнація гірських порід текучими водами це…;
- 8 – літера П – паводок - Швидке не регулярне порівняно нетривале
підняття рівня води в річці це…;
ВЧИТЕЛЬ :
А тепер прийшла пора розгадати загадковий ланцюжок, погляньте
на дошку. Що ми бачимо? «ЛІСОСТЕП» Можливо ви самі
здогадаєтесь, .....що це зона!
Отже,тема нашого уроку: « ЛІСОСТЕПОВА ЗОНА УКРАЇНИ » (Слайд)
Записуємо число, класна робота, тема уроку.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ВЧИТЕЛЬ : (Слайд)
Щасливий той, хто народився на межі двох царств – лісу і степу, де
шавлія і горицвіт зустрічаються з медункою та розрив-травою, де кожна
квіточка дивиться на тебе з радістю - і веселістю, то із зажурою - і
печаллю. Де дерева обступлять тебе в лісі й мовчать, як найкращі друзі.
Чи то співати, чи плакати будеш перед ними – вони не засміють…
А поле примусить тебе вдихнути повітря на повні груди і розкрити
свою душу перед самим собою і всім світом.
Ось яка чудова лісостепова зона! Ви хочете в ній побувати?
Сьогодні ми здійснимо подорож цією зоною.
Характерною рисою лісостепу є поєднання особливостей двох сусідніх
зон – мішаних лісів і степу. Про те як це поєднання відбувається, ви
дізнаєтесь на сьогоднішньому уроці і ознайомитесь з особливостями цієї
зони. Для нас з вами ця зона цікава ще і тим, що вона частково включає
нашу малу Батьківщину – Волинь, а природа рідного краю, це природа
нашої душі.
IY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
ВЧИТЕЛЬ :
Проблемне запитання: Пригадайте за яким планом характеризується
природна зона? (Слайд)
Під час вивчення теми запрошую вас до ТВОРЧОЇ ЛАБОРАТОРІЇ
За допомогою підручника, карт атласу ми створимо опорний
конспект уроку у вигляді таблиці.
На ваших столах картки з зразком таблиці – до якої ви заносите
основні тези уроку і в цій картці також є різнорівневе домашнє завдання.
Індивідуальна картка учня( ці)_____________________________

ПЛАН –
ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ
ЛІСОСТЕПОВОЇ ЗОНИ
Фізико –
географічне
положення
Тектонічні
структури і рельєф
Корисні копалини Львівсько – Волинський ….
Дніпровський …..
Кременчуцький …
Дніпровсько – Донецька ….
Завалівське родовище…
Клімат Картка « Клімат лісостепу»
В помірному кліматичному поясі переважають
тропічні повітряні маси.
Середня кількість опадів 500 мм. Коефіцієнт
зволоження більше 1
Континентальність клімату зростає зі сходу на
захід
Внутрішні води
Ґрунти
Рослинний і
тваринний світ
Фізико-географічні
провінції
Природоохоронні
території
Домашнє завдання - опрацювати параграф 30 .
- рівень----скласти кросворд чи ребуси по темі:
« Лісостепова зони».

ВЧИТЕЛЬ :

За картами атласу та підручника(ст. 168) визначте площу і


межі лісостепу .
(31% , вісь Воєйкова, Північна межа лісостепу збігається з південною
межею зони мішаних лісів, а південна — проходить вздовж лінії Котовськ
— Кіровоград — Кременчук — Красноград — Вовчанськ, учні записують
до індивідуальної картки) (Слайд)
Отже, ми визначили географічне положення природної зони лісостепу.
ВЧИТЕЛЬ :
Уважно співставте фізичну і тектонічну карту України.
Визначить в межах яких тектонічних структур розташована
територія лісостепу, рельєф?
(Волино – Подільська плита, Український кристалічний щит, частково
Дніпровсько – Донецька западина, в рельєфі - це Подільська височина,
Придніпровська височина, Придніпровська низовина).
Правобережна частина лісостепу лежить на височинах – Подільській
та Придніпровській а лівобережна – на Придніпровській низовині. Лише
на крайньому сході зона виходить до відрогів Середньоруської височини.
Поверхні правобережних височин сильно розчленовані ярами та
балками. Такий самий рельєф і на схилах Середньоруської височини.
Загалом поверхня із заходу та сходу нахилена до Дніпра, абсолютні
висоти змінюються від 380м на Подільській височині і 230м на
Середньоруській височині до 50 м біля русла Дніпра.
Характерною ознакою краєвиду майже всієї території є високі праві
береги річок, сильно розчленовані ярами, і низькі ліві береги з терасами.
Зверніть увагу на слайд. Скажіть, яка форма рельєфу зображена?
(каньйон) (Слайд)
Якимчук Дмитро підготував невеличке повідомлення про цей
каньон.
Індивідуальна учня: У передгір’ї Карпат на Львівщині, на висоті майже
дев’ятисот метрів, бере початок одна із найбільш загадкових й цікавих
річок – Дністер. Спустившись з гір, води Дністра розтікаються, місцями
утворюючи острови. Тиша й спокій вод плоскогір’я поступово
переростають у все більш стрімкі потоки в районі села Журавино. Береги
піднімаються, русло стає каменистим, нижче річка звужується до 200
метрів й починається одне із семи природних чудес України –
Дністровський каньйон. Його довжина сягає близько 250 км.
ВЧИТЕЛЬ: Аналогами Дністровського каньйону в ЛІСОСТЕПУ є
Буцький (Вінниця — Черкаси), Смотринський (Хмельницька обл.),
Тясминський (Черкаська обл.) каньйони.
ВЧИТЕЛЬ :
Погляньте в опорні схеми. Наступним пунктом — корисні копалини. А
щоб дізнатись на які корисні копалини багата лісостепова зона ми
проведемо вправа « Доповніть речення» де ви повинні занотувати,
які корисні копалини залягають в наступних басейнах та провінціях:
Львівсько – Волинський …. ( кам’яновугільний басейн )
Дніпровський ….. ( буровугільний басейн)
Кременчуцький … ( залізорудний)
Дніпровсько – Донецька …. ( нафтогазоносна провінція)
Завалівське родовище…(графіту)
Отож, ми ознайомилися з рельєфом та корисними копалинами лісостепу.
ВЧИТЕЛЬ :
А зараз прийшов час з’ясувати: Чому в межах зони лісостепу
поєднуються ліси та степи? Існує багато версій і гіпотез, за допомогою
підручника (на ст. 168 другий абзац) ознайомтеся з ними. (учні
озвучують прочитані гіпотези)
ВЧИТЕЛЬ :
Межі між лісами і степами постійно змінювалися, оскільки змінювався
клімат.
Отже, наступний пункт плану вивчення зони лісостепу – клімат.
Тихесенько вітер віє,
Степи, лани мріють
Між ярами, над степами
Верби зеленіють .
Так описував Т. Шевченко красу помірних широт, яка надихала на
створення творів не тільки поетів, але й композиторів. Деякі музичні
твори так і названі «Пори року», такий твір є у Чайковського, а до вашої
уваги музична композиція Вівальді « Пори року. Весна». Прослухавши її
скажіть
Проблемне запитання:
Прослухавши її скажіть, який настрій природи хотів передати
композитор у своєму творі?(Слайд)
( учні відповідають: музика передає теплоту, пробудження природи але
ще можливі заморозки та сніг)
Весна – це одна з пір року, яка характерна для помірного кліматичного
поясу, а для з’ясування особливостей клімату лісостепу, ви виконаєте
вправу «Робота над помилками» у ваших картках «Клімат
лісостепу». (Учні виконують завдання в індивідуальній картці) Учні
зачитують свої відповіді.
« Клімат лісостепу»
В помірному кліматичному поясі переважають тропічні (помірні) повітряні маси.
Середня кількість опадів 500 мм. Коефіцієнт зволоження більше 1 (=1).
Континентальність клімату зростає зі сходу на захід (із заходу на схід). В окремі роки
в лісостепу бувають посухи.
ВЧИТЕЛЬ: Отже, ми з’ясували особливості клімату лісостепу.
За картою атласу визначте, які річки протікають по
території лісостепу, до басейну яких морів вони відносяться?
(учні відповідають: Лісостепову зону перетинають річки басейну
Дніпра, Сіверського Дінця, Південного та Західного Бугу.) Показують
на карті
ВЧИТЕЛЬ: (Слайд)
Річки мають змішане живлення, найбільш повноводні навесні та у
червні. Судноплавним є Дніпро. У минулі часи судноплавство було
можливим і на його лівих притоках, таких, як Сула, Псел, Ворскла. Але
через знищення лісів у їх долинах вони сильно обміліли.
ВЧИТЕЛЬ: Які водосховища розташовані в цій природній зоні? (учні
відповідають: Канівське, Кременчуцьке…)
ВЧИТЕЛЬ : Ми з’ясували, які водні об’єкти розташовані в лісостеповій
зоні. А природа лісостепу надзвичайно красива, вона просто
зачаровує. На опідзолених та типових чорноземах розкинулись безкраї
степи, які займають 89 % площі лісостепу, а на сірих лісових ґрунтах -
ліси ,що займають 11%.
Гарний опис лісів дає поет Якуб Колос .
Прослухавши вірш ,запишіть ,які породи дерев зустрічаються в лісі.
Люблю я ліс, одвічну тінь,
Де темна хвоя в гору лине,
Де лапи простягли ялини,
Верхів’я знісши в височини.
….і велет - дуб, і кущ малий
Стоять задумано – суворо,
А сосни ллють червонокорі
Густий , духмяний пах смоли…
Запитання: Які ви записали породи дерев?
ВЧИТЕЛЬ : Зараз переглядаючи фільм ми здійснимо уявну подорож
лісостепом, занотовуючи різноманітність флори і фауни у своїх опрних
схемах. (Слайд)
Ви побачили і переконались який багатий і різноманітний органічний світ
лісостепу. За особливостями поширення ландшафтів в межах цієї зони
виділяють такі фізико-географічні провінції. (Слайд)
ВЧИТЕЛЬ :
Природа зони лісостепу сильно видозмінена людиною, створено
багато антропогенних ландшафтів: кар’єри, шахти, відвали, дамби. В
межах зони знаходиться багато різноманітних природоохоронних
територій, це і заповідники і національні природні парки. Заповідники -
«Михайлівська Цілина», «Медобори», «Канівський заповідник». (Слайд)
Природні національні парки «Подільські Товтри», «Яворівський».(Слайд)
Отож ми зробимо висновок: для збереження природи створюються
природоохоронні об’єкти і території.
V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТАЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
ВЧИТЕЛЬ : Наша уявна подорож лісостеповою зоною завершена.
А зараз вам завдання:
Дайте відповідь на запитання і заповніть кругову схему “Лісостепова
зона”
Прийом “Географічний практикум”
На контурних картах позначте лісостепову зону та її провінції.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
ВЧИТЕЛЬ: Яке враження справив на вас сьогоднішній урок і його тема?
Пропоную вам висловити свою думку такими фразами (Слайд)
- Мені сьогодні найбільше запам'яталося......
- Мене на уроці здивувало.....
- Я добре зрозумів.....
- Мені ще треба попрацювати над.......
Індивідуальні ваші роботи ________ оцінка (8 учнів)! Активними були учні
.......
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯІн
Всім учням: - опрацювати параграф 34 .
Додатково: - скласти кросворд чи ребус по темі: «Лісостепова зона».
ВЧИТЕЛЬ : Ми зібралися разом – це був початок,
Ми триматися разом – це прогрес,
Ми працювали разом – це успіх !
Дякую Вам всім за співпрацю!
Бажаю Вам успіхів!

Індивідуальні тести Учень (иця)


________________

Виберіть одну правильну відповідь


1. Найбільша частина зони мішаних лісів України розташована
в межах:
А)Подільської височини; Б) Поліської низовини;
В) Придніпровської низовини; Г) Придніпровської височини.
2. В умовах надмірного зволоження під мішаними лісами
переважно формуються ґрунти:
А) сірі лісові; Б) дерново-підзолисті; В) чорноземи; Г)
коричневі.
3. Східноєвропейська рівнинна країна охоплює понад …….
площі всієї території України
А)90%; Б)7%; В) 75%
4. Доволі однорідна за походженням ділянка географічної
оболонки, що має єдину геологічну основу, однотипний рельєф,
подібні кліматичні та водні умови, тісне поєднання ґрунтово-
рослинного покриву і тваринного світу називається:
А)ландшафт; Б) природна зона; В)географічний пояс
5. Клімат зони мішаних та широколистих лісів:
А)помірно-континентальний; Б)континентальний; В)помірно-
морський
6. З лісових угруповань у зоні мішаних та широколистих лісів
найбільше поширені:
А)сосново-дубові ліси; Б)ялиново-соснові ліси; В) смереково-
дубові ліси
7. На яких природоохоронних територіях під охороною
перебувають 22 озера, в яких водяться цінні види риб:
А) Шацькому національному природному парку; Б) Мезинському
національному парку; В) Деснянсько-Старогутському
національному парку
8. Словечансько-Овруцький кряж розташований у:
А)Житомирському поліссі; Б)Волинському поліссі;
В)Чернігівському поліссі

Тема: Лісостепова зона


Індивідуальна картка
ПЛАН –
ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ
ЛІСОСТЕПОВОЇ ЗОНИ
Фізико –
географічне
положення
Тектонічні
структури і рельєф

Корисні копалини Львівсько – Волинський ….

Дніпровський …..

Кременчуцький …
Дніпровсько – Донецька ….

Завалівське родовище…

Клімат Картка « Клімат лісостепу»


В помірному кліматичному поясі переважають
тропічні повітряні маси. Середня кількість опадів
500 мм. Коефіцієнт зволоження більше 1.
Континентальність клімату зростає зі сходу на
захід. В окремі роки в лісостепу бувають посухи.
Внутрішні води

Ґрунти

Рослинний і
тваринний світ

Фізико-географічні
провінції
Природоохоронні
території

Домашнє завдання - опрацювати параграф 34 .


-скласти кросворд чи ребуси по темі:
«Лісостепова зони».

You might also like