You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Филозофија

Разред Четврти

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 48


Наставна тема Античка филозофија
Наставна јединица Античка филозофија
Тип часа Систематизација
Циљ часа Хронолошка систематизација тематски обрађених области
Образовни задаци Систематизација наставних садржаја из античке филозофије
Функционални Оспособљавање за различите облике систематизације наставних
задаци садржаја
Васпитни задаци Усвајање целовитог приступа образовању и подстицање креативности
Кључни појмови Историјски приступ, биографија, теорија, пракса, кључни појмови
Образовни исходи Ученици самостално креирају лекције из историје филозофије.
Ученици вреднују теоријске и практичке филозофске позиције аутора.
Облици рада Рад по групама
Наставне методе Метода практичних активности ученика
Наставна средства Текст
Место извођења Учионица
наставе
Корелација Историја
Литература и  М. Јеремић, Филозофија – уџбеник за четврти разред гимназије
додатни материјал за и средње стручне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
наставнике  М. Јеремић, Хрестоматија филозофских текстова уз уџбеник
Филозофија за четврти разред гимназије и средње стручне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
Литература и  М. Јеремић, Филозофија – уџбеник за четврти разред гимназије
додатни материјал за и средње стручне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
ученике  М. Јеремић, Хрестоматија филозофских текстова уз уџбеник
Филозофија за четврти разред гимназије и средње стручне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
Напомене

ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део часа Објашњава разлику између Слушају и постављају питања.
(5 минута) историјског и тематског приступа
историји филозофије.
Даје примере историја
филозофије и уџбеника за
историју филозофије за сваки од
ових приступа.

Главни део часа Дели одељење у групе по два Праве план лекције о филозофу за
(25 минута) ученика. сопствени уџбеник.
Налаже ученицима да извуку
папир с именом филозофа, а
затим да о њему направе план
лекције за сопствени уџбеник
који би имао историјски приступ.
Даје прецизне задатке за лекције.
Завршни део часа Слуша и даје сугестије. Свака група излаже план лекције.
(15 минута)

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Античка филозофија – тематски и историјски приступ

Тематски приступ:

Вилхелм Винделбанд, Милош Јеремић

Историјски приступ:

Г. В. Ф. Хегел, Павловић-Кораћ
ПРИЛОЗИ
План лекције треба да садржи:

– биографију,
– слику,
– теоријску филозофију,
– практичку филозофију,
– критички осврт,
– кључне речи и резиме,
– питања и задатке.

Филозофи које треба обрадити:


Талес, Анаксимандар, Анаксимен, Хераклит, Парменид, Зенон из Елеје, Питагора,
Демокрит, Емпедокле, Анаксагора, Протагора, Горгија, Сократ, Платон, Аристотел,
Плотин, Павле из Тарса, Ориген, Аурелије Августин.

You might also like