You are on page 1of 4

Школа

Наставни предмет Филозофија

Разред Четврти

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 25


Наставна тема Античка филозофија
Наставна јединица Метафизичко одређење стварности – демијург
Тип часа Уводни час
Циљ часа Упознавање ученика с Аристотеловим концептом метафизике
Образовни задаци Разумевање проблема узрока и Аристотелове критике Платонове
метафизике
Функционални Оспособљавање за препознавање и критичко промишљање
задаци метафизичких концепата настанка космоса
Васпитни задаци Развијање интелектуалне отворености и увиђање значаја интелектуалне
размене између наставника и ученика
Кључни појмови Узрок, демијург, „трећи човек”
Образовни исходи  Ученик разуме, анализира и вреднује концепт демијурга.
 Ученик разуме, анализира и вреднује Аристотелову критику
Платонове метафизике.
 Ученици праве табеларни преглед античких метафизичких
концепција.
 Ученици примењују Аристотелову критику „трећи човек” на
религијске концепте настанка света.
Облици рада Фронтални
Наставне методе Монолошка, дијалошка
Наставна средства Текст
Место извођења Учионица
наставе
Корелација Природне науке, верска настава, историја
Литература и  М. Јеремић, Филозофија – уџбеник за четврти разред гимназије
додатни материјал за и средње стручне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
наставнике  Аристотел, Метафизика, Паидеиа, Београд, 2007.
 Платон, Тимај, Еидос, Врњачка Бања, 1995.
Литература и  М. Јеремић, Филозофија – уџбеник за четврти разред гимназије
додатни материјал за и средње стручне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
ученике  Аристотел, „Мудрост и филозофија”, у Хрестоматија
филозофских текстова уз уџбеник Филозофија за четврти
разред гимназије и средње стручне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2013.
Напомене

ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део часа Поставља питања о појму Одговарају на питања и
(10 минута) метафизике и налаже да се наведу истражују метафизичке
метафизичке концепције у концепције.
проученим наставним садржајима
из античке филозофије.
Главни део часа 1) Налаже ученицима да у тексту 1) Истражују текст.
(25 минута) „Мудрост и филозофија” из 2) Слушају предавање.
Хрестоматије потраже
дефиницију науке о којој
Аристотел говори (метафизике) и
да уоче шта је ново у
Аристотеловом схватању у
односу на радну дефиницију.
2) Предавање о Платоновом
демијургу и Аристотеловом
побијању учења о демијургу
(„трећи човек”).
Завршни део часа 1) Налаже ученицима да примене Раде задатке.
(10 минута) Аристотелову критику „трећи
човек” на црквено учење о
настанку света.
2) Даје задатак да се у до овог
часа проученим филозофским
учењима истражи ко је од
филозофа говорио о узроку, а ко
не. Упућује заинтересоване
ученике да прочитају књигу А
Аристотелове Метафизике.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Метафизичко одређење стварности – демијург

Метафизика је наука о првим начелима и узроцима.

(графички приказ Платоновог концепта демијурга – види прилог!) (табела с


метафизичким учењима и узроцима – види прилог!)

ПРИЛОЗИ
Табела:

ФИЛОЗОФ НАЧЕЛО УЗРОК

Талес

Анаксимандар

Анаксимен

Питагора

Хераклит

Парменид

Платон

Графички приказ учења о демијургу:

You might also like