You are on page 1of 3

ДНЕВНО (ОПЕРАТИВНО) ПЛАНИРАЊЕ

ДАТА:
НАСТАВЕН ПРЕДМЕТ: Македонски јазик
НАСТАВНА СОДРЖИНА: Писмен состав-Есенска прошетка
ЦЕЛИ: Да пишуваат правописно со кратки
и јасни реченици,да користат
стандарден литературен
македонски јазик,да користат убави
изрази,да запазуваат форма на
состав,да ги воочат промените на
природата во годишното време
есен.
НАСТАВНИ ФОРМИ: Индивидуална,фронтална
НАСТАВНИ МЕТОДИ И ТЕХНИКА: Метод на
разговор,набљудување,метод на
игра,метод на писмено
изразување,анализа и дискусија.
НАСТАВНИ СРЕДСТВА: Работен лист,табла,тетратки,молив
МЕСТО НА РЕАЛИЗАЦИЈА: Патот од дома до училиште и
училница.
АКТИВНОСТИ НА НАСТАВНИКОТ: АКТИВНОСТИ НА УЧЕНИЦИТЕ
Воведен дел:
Игра-,,Што видовте денес”-Дисo
2стр.36
Ги насочувам учениците да
помислат на сите работи кои ги -Одговараат на поставените
виделе денес поврзани со прашања.
временските промени во природата.
-Поставувам прашања:-Што видовте
кога се разбудивте наутро?-Што
видовте кога станавте?-Што видовте Пишуваат список што виделе денес
кога одевте до училиште? од разбудувањето до доаѓањето во
Задавам инструкции да направат училиште за временските промени
список на сето тоа. во годишното време есен.

Главен дел:
-Давам насоки според списокот,,- -Ги следат насоките на наставникот.
Што видовте денес” да напишат
состав-,,Есенска прошетка”.
Пишувам план на табла за пишување -Учествуваат во пишувањето на
на составот : планот.
Воведен дел:Станав наутро и
видов...
Главен дел:Убавините на есента ги -Пишуваат.
видов по пат кон моето училиште.
-Ги читаат напишаните
Завршен дел:Порака за есента
состави.Водат дискусија за
Набљудувам,потикнувам,корегирам
прочитаните состави.
ако има потреба.
Го следам читањето на три ученици.
Завршен дел:Игра-Музичка змија-
Играме игри со Дисо стр.16 -Го следат објаснувањето на играта
Објаснувам сите деца да застанат во и учествуваат во играта.
редица и да формираат
долга ,,змија” и штом ќе започне
песничката ,,Есен”да почнат да се
движат како што се движи првото
дете(скока,лази,оди на прсти...).Кога
музиката ќе запре детето што е на
почетокот од редицата да оди назад
на крајот и следното дете изведува
движења,а останатите го имитираат
движењето се додека повторно не
запре музиката...
СЛЕДЕЊЕ УЧЕНИЦИ: Три ученици
СЛЕДЕЊЕ И ВРЕДНУВАЊЕ: Активноста на часот ,успешност во
реализирање на наставниот
лист,соработка ученик-наставник.
ДОМАШНА РАБОТА: Поправка на текстот(ако има
потреба).
ПРОЦЕНКА НА АКТИВНОСТИ: -Сметам дека учениците ќе бидат
љубопитни на часот и без поголеми
потешкотии завршат предвидените
активности.
РЕФЛЕКСИЈА: - Ги воочуваат промените во
природата,користат соодветни
зборови при опишување на
виденото,го збогатуваат речникот со
нови зборови,употребуваат
придавки,искажуваат разни чувства
за појавите во есента,пишуваат
правописно со кратки и јасни
реченици, користат стандарден
литературен македонски
јазик,користат убави изрази,да
запазуваат форма на
состав.Учествуваат во дискусија,се
потикнуваа на критичко мислење

You might also like