You are on page 1of 4

Grade I Petsa May 27, 2021 Antas Baitang I Observed by:

Pang-araw-araw na Tala sa Paaralan Plaza Central School Markahan Unang


Pagtuturo Markahan
Guro ROQUESA MAE S. Date Checked
MANANQUIL
ARALING PANLIPUNAN
LAYUNIN
2:00-2:40
A. Pamantayang Naipamamalas ang pag-unawa sa kahalagahan ng pagkilala sa sarili bilang Pilipino gamit ang
Pangnilalaman konsepto ng pagpapatuloy at pagbabago
B. Pamantayan sa Buong pagmamalaking nakapagsasalaysay ng kwento tungkol sa sariling katangian at
Pagganap pagkakakilalan bilang Pilipino sa malikhaing pamamaraan
C. Mga Kasanayan sa MELC: Nailalarawan ang panariling pangangailangan: pagkain, kasuotan at iba pa at
Pagkatuto mithiin sa Pilipinas AP1NAT-Ib-4

(Isulat ang code ng K: Nailalarawan ang pansariling pangangailangan: tahanan, kasuotan, pagkain
bawat kasanayan) S: Nasasabi ang pansariling pangangailangan tulad ng pagkain, kasuotan at tirahan
A: Napahahalagahan ang pagkakaroon ng pagkain, kasuotan at sariling tahanan
II. PAKSA

III. Kagamitang
Panturo
A. Sanggunian K-12 CG p. 16
1. Mga pahina sa Pahina 8-9
Gabay ng Guro
2. Mga pahina sa Pahina 1-14
Kagamitang Pangmag-
aaral
3. Aklat Pahina 27-37
4. Karagdagang
Kagamitan galing sa
Learning
Resource(LR) Portal
Learning
5. Iba Pang larawan, multimedia (powerpoint presentation)
Kagamitang Panturo

IV. Pamamaraan
A. Balik-aral Tawagon ang mga bata og ipatubag ang musunod nga pangutana:
/pagsisimula ng 1. Unsa ang imong ngalan?
bagong aralin 2. Pila ang imong edad?
3. Anus-a ka gipanganak?
4. Kinsa ang imong inahan?
5. Kinsa ang imong amahan?
6. Asa ka nagpuyo?
7. Asa ka nag eskuyla?
9. Sa imong hunahuna, makatabang ba ang mga impormasyon mahitungod sa imong
kaugalingon? Sa unsa nga paagi?
10. Sa imong opinyon, importante bang mahibaloan ang batayang impormasyon sa imong
kaugalingon? Ngano man?

B. Paghahabi ng Magpakita og hulagway sa duha ka bata.


layunin sa aralin Mangutana:
(Integrate numeracy and 1. Unsa ang inyong nakita sa hulagway?
literacy) 2. Pila kabuok ang bata? Atong ihapon.
3. Kinsa ang mga bata sa hulagway? (Ipakita angngalan sa mga bata sa screen og
ipabasa).
4. Unsa ang inyong masulti sa duha ka bata?
5. Naa ba silay mga panginahanglan? Unsa man kini?
C.Pag-uugnay ng mga Basahon nato:
halimbawa sa bagong Carya, asa ka gikan Niadto mi sa mall, Lito. Nipalit mi og
aralin
ganina? pagkaon, sinina og uban pa. Ikaw? Asa ka
gikan?
Across MAPEH
(Health Gr. I)

Indicator no. 2
Plan and deliver teaching
strategies that are responsive Dulce Lito. Katam-is og kalami. Nganong wala
to the special educational Didto ko sa kilid
nagdula. Unsa ang kay sinina? Niingon si teacher pwede tang
needs of learners in difficult
circumstances, including: imong gikaon? magkasakit kung walay sinina. Dili pud sige og
geographic isolation; salaag kay para malikay sa Covid.
chronic illness; displacement
due to armed conflict, urban
resettlement or disasters;
child abuse and child labor
practices
Salamat sa pahimangno Carya.
Oo Lito. Dili na ko sigeg kaon og tam-is. Para
Ikaw pud,ayaw sigeg kaon og
dili pud musakit ang akong tutunlan og
dulce para dili magsakit ang
tango og dili sigeg salaag. Mokaon ko og
tango.Mokaon ta og
masustansyang pagkaon. Ikaw, panghinaw
masustansyang pagkaon og dili
pud sa imong kamot human og dula.
sigeg laag sa mall.

Sakto Lito. Dili na pud


Oo Carya. Musunod ta sa mga
ta sigeg laag. Babye!
pahimangno aron malikayan ang
COVID 19 og mokaon og
masustansya arun malig-on ang
atong immune system.Mopauli
nako Carya arun mag-ilis.

1. Unsa ang gihisgutan sa duha ka bata?


2. Unsa ang kinahanglan ni Lito?
3. Unsa ang kinahanglan ni Carya?
4. Unsa ang angay buhaton aron malikayan ang Covid-19?
5.Unsay mga pananglitan nga gamit panglawas ang kinahanglang aron malikayan angCovid-
19?
6. Sa inyong opinyon, sakto ba nga sundon ang pahimangno para malikayan ang COVID 19?
Ngano man?

D. Pagtatalakay sa Ipakita angmusunod nga hulagway:


bagong konsepto at
paglalahad ng bagong
kasanayan #1

Mangutana:
1. Unsa ang inyong nakita sa hulagway?
2. Nakakita na ba kamo ani sa tinuod?
3. Naa ba kamo’y ingun ani?
4. Importante ba kini? Ngano man?
E. Pagtatalakay sa Mga Panginanglanon sa Tawo:
bagong konsepto at 1. Pagkaon- Kinahanglan sa tawo ang
paglalahad ng bagong pagkaon aron mamahimong himsog ug
kasanayan #2 baskog ang panglawas. Naghatag usab
kini og kusog para mabuhat niya ang
pang adlaw-alaw nga buluhaton. Makatabang usab kini aron malikayan
ang nagkalain lain nga balatian.

2. Sinina- Kinahanglan sa tawo ang sinina. Ang sinina makatabang sa atong lawas kontra sa
tugnaw, init ug uban pa. Adunay mga sinina para tugnaw ug init. Kasagaran nipis nga sinina
ang gamiton kung ting-init ug baga usab kung ting-ulan o tingtugnaw.

3. Balay- Kinahanglan sa tawo ang balay . Dinhi siya mopahaway.


Proteksiyon ang balay sa kainit sa adlaw ug kabugnaw.

F. Paglinang sa A. Magpakita og mga pananglitan sa panginahanglan sa tawo sulod sa mystery


kabihasnan (leads to box.Ipasulti sa mga bata kung unsa kini nga panginahanglan.
Formative
Assessment ) B. Pilia ang hustong pulong nga gipakita sa hulagway. Isulat ang hustong letra sa
blangko.

_______1. a. pagkaon
b. sinina
c. balay
_______2.

_______3.

G. Paglalapat ng Group Activity:


Aralin sa pang-araw- Pangkat1- Itapot ug bahiga ang hulagway. Ipapilit kini sa puting papel. Isulat kung unsa kini
araw na buhay nga panginahanglan sa tawo.
Pangkat 2- Magdibuho og mga masustansiyang pagkaon.
Isulti kon ngano nga kinahanglan kini sa tawo.
Pangkat 3. Kolori ang mga sinina. Isulti kon unsa ang matabang
niini sa tawo.
Iproseso ang tubag sa mga bata.
Mangutana:
1. Unsa ang inyong gibati mintras gabuhat sa buluhaton?
2. Kinahanglan ba ang balay nga inyong naporma? Ang pagkaon na inyong
nadebuho? Ang mga sinina nga inyong gi koloran? Ngano man?
3. Unsa ang kinahanglang buhaton nayo sa nag-unang panginahanglan?
H. Paglalahat Mangutana:
1. Unsa ang mga nag-unang panginahanglan sa tawo?
2.Importante ba kini? Ngano man?
3. Nganong kinanhanglan kita og pagkaon?Sinina?balay?
Basahin:
Ang mga nag-unang panginahanglan sa tawo kay pagkaon, sinina og balay. Kining tulo nag-
unang panginahanglan sa tawo aron siya mabuhi.
I. Pagtataya ng Aralin Lingini ang nag-unang panginahanglan sa tawo:

1. balay sakyanan telepono

2. kan-on og sud-an junkfoods softdrinks

3. sinina ariyos relo

4. bisikleta pagkaon dulaan

5. motorsiklo uniporme computer

J. Karagdagang Mamulong og mga hulagway sa nag-unang panginahanglan sa tawo gikan sa magazine og


Gawain ipatapot kini sa long bond paper.Ibutang kini sa insaktong lumbay.
Pagkaon Sinina Balay

IV. REMARKS
Prepared by:

ROQUESA MAE S. MANANQUIL


Teacher II

Observed by:

MARY MAE M. TORRES MARLITA M. AMOR


Master Teacher II,LAC Facilitator LAC Leader

YOLANDA F. GARRIDO
Principal

You might also like