Professional Documents
Culture Documents
Проверил :
/ гл. ас. д-р М. Панчев /
1. Маркетингово проучване : Избрах да направя моето
предачно и тъкачно предприятие в индустриална зона в град
Видин, тъй като цената на кв.метър индустриална площ е по-
ниска,отколкото в други градове ; има достатъчно свободни
незастроени площи ; работните заплати са по-ниски ; има
недостиг на работни места , съответно и по-малко конкуренция
и други предимства. На избраното място има удобен
транспорт, както за работниците , така и за доставянето на
суровини и трянспортирането на готовата продукция.
Достатъчно близо е до населени зони,което ще улесни
свързването с вече изградената водопроводна и ел.мрежа.
2. Годишен фонд работно време ( ГФРВ ) и годишен
ефективен фонд работно време ( ГЕФРВ ) :
ГФРВ = РД*Ксм*Чсм
ГЕФРВ = ГФРВ*Кгв*Ксв
• Предачен план :
Номер Процес Машина Ttвх, ktex d i Ttизх, ktex
1 РОС АРОС - - - 400
2 Развлачване ДЛП 400 - 100 4
3 И+Д I. ЦИМ 4 6 7,5 3,2
II. ЦИМ 3,2 6 6 3,2
4 Предпредене ППрМ 3,2 1 8 0,4
5 Предене РПМ 0,4 1 23,53 0,017
5. Избор на машини :
• Предачно производство :
▪ Балоразтворителна машина – MG-TO-250; $10 000; размери : 1,2м
х 1,4м х 1,6м ; мощност : 2,2kW ; скорост : 8 м/мин.
▪ Очистител – HS-20; $5400; размери : 1,4м х 0,8м х 1,3м ; мощност :
2,2kW; скорост : 8м/мин.
▪ Смесителна камера – B142; $30 000; размери : 1,5м х 2,95м х
4,165м ; скорост : 8 м/мин.
▪ Дарак - $20 000; размери : 2м х 2,3м ; мощност : 5,5kW; скорост :
220 м/мин.
▪ ЦИМ – RSB951; $15 000; размери : 2,29м х 8,138м ; мощност :
11,1kW; скорост : 800 м/мин.
▪ Перкова предпредачна машина – FA-204C; $10 000; размери : 1м х
1,2м ; мощност : 2,2kW; скорост : 23 м/мин.
▪ Рингова предачна машина - $55 000; размери : 2,3м х 2,8м ;
мощност : 2,2kW; скорост : 28 м/мин.
• Тъкачно производство :
▪ Бобинираща машина – TS008M; $25 000; размери : 1,37м х 1,05м х
1,65м ; мощност : 5,5kW; скорост : 350 м/мин.
▪ Сновачна машина – CKY-LW350255; $5 000; размери : 1,4м х 1,2м
х 1,3м ; мощност : 5,5kW; скорост : 200 м/мин.
▪ Скробваща машина - $5 000; размери : 4,4м х 1,865м х 2,6м ;
мощност : 19,3kW; скорост : 7,5 м/мин.
▪ Тъкачен стан – CL799; с гъвкава рапира ; $6 000; размери : 5,4м х
1,827м х 2,12м ; мощност : 1,7kW; обороти : 350 мин .
6. Изчисления :
• . Изчисляване на бърдото :
▪ общ брой на зъбите в бърдото :
Х=Х +Х +Х
Х – общ брой на зъбите
Х - брой на зъбите за фона на плата
Х - брой на зъбите за ивите
Х - резервен брой зъби от двете страни ( 5 ÷ 10 зъба ) . Приемаме
Х =6
Х =Н / Z = 2935 / 2 = 1468 зъби за фона
Х =Н / Z = 48 / 2 = 24 зъби за ивата
Х = 1468 + 24 + 6 = 1498 броя зъби
▪ номер на бърдото :
N = ( Х + Х ) * ( 10 / В ) = ( 1468 + 24 ) * ( 10 / 141,8 ) = 105 зъба
на 10 см
• Изчисляване на нищелките :
▪ широчина на нищелките :
В = В + ( 1 ÷ 2 ) = 141,8 + 1,2 = 143 см
▪ брой на нанищелниците в нищелките :
Н=Н +Н +Н
Н - брой на нанищелниците за фона
Н - брой на нанищелниците за ивата
Н - резервен брой нанищелници
Н =Н = 2935 бр ; Н = Н = 48 бр ; Н = 20 бр
Н = 2935 + 48 + 20 = 3003 бр
▪ брой на нанищелниците за всяка отделна нищелка :
К =(Н /R )*Н +(Н /R )*Н
Н - общия брой на основните нишки за фона
Н - общия брой на основните нишки за ивата
Н , Н - броя на основните нишки вдянати в една и съща
нищелка за фона и ивата , в границите на един повтор на вдявките –
това се определя от вдявката в нищелките , която приемаме да
бъде последователна .
Н =1 ; Н =2
R ,R - повторите на вдяване на основните нишки в нищелките
за фона и ивата
Повторите на сплитка „кепър” приемаме да бъде R = R = 4 , а за
ивите R = 2 .
R =4 ; R =2
К = ( 2938 / 4 ) * 1 + ( 48 / 2 ) * 2 = 782,5 нанищелника в 1 нищелка
К = ( 3300/ 4 ) * 1 + ( 48 / 2 ) * 2 = 873 нанищелника в 1 нищелка
▪ гъстина на нанищелниците във всяка нищелка :
Р = К / В = 782,5 / 143 = 5,5 н/1см = 55 н/10см
Р = К / В = 873 / 143 = 6,1 н/1см = 61 н/10см
•Определяне на параметрите на процеса бобиниране :
▪ настройки на устройството за отстраняване на дефектите
( нишкочистача ) :
N = 1,5 d ; d = 0,03162 * c * Tt
d – диаметър на нишката
Tt – линейна плътност на нишката
с = 1,24 – от таблица
d = 0,03162 * 1,24 * 17 = 0,2 mm
N = 1,5 * 0,2 = 0,3 mm
• определяне на броя ленти в основата :
n =M / k = 2938 / 125 = 24 ленти
n = M / k = 3300 / 125 = 26 ленти
М – общия брой на основните нишки
k – вместимост на сновачната рамка
▪ определяне на броя основни нишки в една лента :
m =M /n = 2938 / 24 = 122 нишки
24 ленти Х 122 нишки = 2928 → 2938 – 2928 = 10
Преразпределяме нишките в лентите :
20 ленти Х 122 нишки = 2440
3 ленти Х 124 нишки = 372
1 лента Х 126 нишки = 126 – последна лента
Общ брой на основните нишки : 2938
m =M /n = 3300 / 26 = 126 нишки
26 ленти Х 126 нишки = 3276 → 3300 – 3276 = 24
Преразпределяме нишките в лентите :
20 ленти Х 126 нишки = 2520
3 ленти Х 128 нишки = 384
1 лента Х 396 нишки = 396 – последна лента
Общ брой на основните нишки : 3300
• определяне на ширината на една лента :
b=((l +∆l)/M)*m
l - бръдна ширина
∆ l – прибавка ( 2 ÷ 4 ) см
М – брой основни нишки
m – брой основни нишки в 1 лента
b = ( ( 96 + 3 ) / 2938 ) * 124 = 4 см
b = ( ( 95 + 3 ) / 3300 ) * 126 = 4 см
• определяне на ъгъла на наклона на конуса на сновачния
барабан :
α = ( Р * Tt ) / 1000
Р – гъстина на основните нишки
Tt – линейна плътност
Р =М /(l + ∆ l ) = 2938 / ( 96 + 3 ) = 29,7 н
α = ( 29,7 * 17 ) / 1000 = 0,5049
От табл. 4 в ръководството по Тъкачество определяме , че : α = 19
P = 3300 / ( 95 + 3 ) = 33,7 н
α = ( 33,7 * 17 ) / 1000 = 0,5729
От табл. 4 в ръководството по Тъкачество определяме , че : α = 19