You are on page 1of 4

Škola

Nastavni predmet Bosanski jezik

Razred V

Redni broj časa 75.

Datum realizacije

Nastavna tema Jezik ( gramatika)


Nastavnajedinica Brojevi (delimično promjenljiva vrsta riječi)

Tip časa Obrada


Cilј časa Ovladavanje novim pojmovima iz gramatike, primjena stečenog znanja na novim
primjerima.
Usvajanje znanja o brojevima
Pravilan izgovor i način pisanja u bosanskome jeziku
Stečena znanja primjenjivati u praksi.
Podsticati razvoj intelektualnih funkcija uočavanja, analiziranja, pažnje, mišljenja,
razvoj verbalnih i stvaralačkih sposobnosti kod učenika.
Ishodi Razlikuje promjenljive od nepromjenljivih riječi.
Razlikuje osobine i vrste nepromjenljivih riječi.
Oblici rada Frontalni, individualni.
Nastavne metode Dijaloška, monološka i tekst metoda.
Aktivnosti nastavnika pripremanje, organiziranje, posmatranje, praćenje, objašnjavanje, pomaganje,
pokazivanje, vođenje, podsticanje, predviđanje, provjeravanje, vrednovanje,
saopštavanje, iniciranje, slušanje, praćenje, procjenjivanje, identifikovanje, poređenje,
razgovor, čitanje, crtanje.
Aktivnosti učenika slušanje, pamćenje, posmatranje, prepoznavanje, uspoređivanje, uočavanje, razlikovanje,
imenovanje, postavljanje pitanja, pričanje, zamišljanje, opisivanje, crtanje, bojenje,
čitanje, pisanje, analiziranje, otkrivanje, zaključivanje, obrazlaganje, grupisanje,
primjenjivanje, sarađivanje, procjenjivanje, igranje.
Međupredmetna Srpski kao nematernji jezik
povezanost
Nastavna sredstva Gramatika bosanskog jezika za peti razred, Amira Turbić Hadžagić i Bernes Aljukić
Literatura i dodatni Gramatika bosanskog jezika, S. Halilović, I. Palić, Dž. Jahić
materijal za nastavnike Pravopis bosanskoga jezika, S. Halilović
Uvodni dio časa Nastavnik dijeli nastavne listiće na kojima su sljedeća pitanja:
(10 minuta)
Koliko članova porodice imaš?

Koliko učenika ima u tvom razredu?

Koliko dana ima u sedmici?

Na kojoj strani udžbenika se nalazi lekcija o brojevima?

Koliko učenika sjedi u prvoj klupi?

Dolazimo do zaključka da koristimo razne vrste brojeva, tj. neki nam pokazuju
koje mjesto u redu ima neki predmet ili biće, neki nam pokazuju koliko ima
nečega itd.

Glavni dio časa Na početku časa nastavnik će sa učenicima obnoviti promjenjive vrste riječi i
(30 minuta) nabrojati ih zajedno.

Nakon toga učenicima će objasniti da postoje riječi koje ne mijenjaju svoj oblik i
riječi koje se djelimično mijenjaju.

Najava nastavne jedinice i isticanje cilja časa.

Brojevi su djelimično promjenjiva vrsta riječi koje označavaju koliko ima nečega
na broju, koji je neko ili koje je nešto po redu, te koliko ima nečega u zbiru.

Prema tome brojeve dijelimo na redne, osnovne(glavne) i zbirne.

Glavni brojevi su vrsta brojeva koji označavaju koliko ima nekoga ili nečega na
broju.

Glavni brojevi su nesamostalne riječi, što znači da se upravljaju prema riječima


uz koje stoje.

Razlikuju rod i padež.

-jedan, dva, tri, četiri.


Upravo zato što se od glavnih brojeva mijenjaju samo jedan, dva, tri i četiri, za
brojeve kažemo da su djelimicno promjenjiva kategorija riječi.

Redni brojevi su vrsta brojeva koji označavaju koji je neko ili koje je nešto po
redu u nekom nizu.
-prvi, drugi, treći, stoti, hiljaditi.

Učenici pišu primjere u svjeskama.

Zbirni brojevi su vrsta brojeva koji označavaju koliko ima nekoga ili nečega u
nekom zbiru.

Zbirni brojevi se slažu sa imenicom uz koju stoje u rodu, broju i padežu.

-troje djece, četvero učenika, šestero braće.

U Gramatici na 124. strani učenici razvrstavaju brojeve u odgovarajuće kolone.


-pisanje datuma u bosanskome jeziku.
Osim brojeva postoje druge riječi koje označavaju količinu.
-brojne imenice ( dvojica, trojica, četverica)
.brojni pridjevi ( jednostruk, dvostruk, trostruk)
-brojni prilozi( jedanput, dvaput, triput).

U bosanskome jeziku ispravno je cetvero, petero,osmero i sl., a ne četvoro,


petoro, osmoro i sl. Isto vrijedi i za brojne imenice: peterica, ne: petorica.

Završni dio časa Ponoviti znanje o djelimično promjenjivim vrstama riječi.


(5 minuta)
U završnom dijelu učenici rade vježbanje na 129. strani.

Domaći zadatak: Deklinacija brojeva jedan, prvi i šestero.

Okvir za preispitivanje
ostvarenog časa:
-planirani načini provjere
ostvarenosti ishoda;
-izbor aktivnosti;
odstupanja/poteškoće
prilikom ostvarivanja
planiranog.
-druga zapažanja o
ostvarenom času.

You might also like