You are on page 1of 3

Škola

Nastavni predmet Bosanski jezik

Razred V

Redni broj časa 77.

Datum realizacije

Nastavna tema Jezik


Nastavna jedinica Imenske riječi

Tip časa Sistematizacija


Cilј časa Utvrđivanje i proširivanje znanja o imenskim riječima, o njihovoj podjeli, gramatičkim
kategorijama, pravilnim gramatičkim konstrukcijama i pravopisnim pravilima.
Ishodi Razlikuje imenske riječi prema vrsti i značenju.
Razlikuje kategorije roda, broja, padeža u vezi sa imenskim riječima.
Razlikuje promjenljive od nepromjenljivih riječi.
Oblici rada Frontalni, individualni
Nastavne metode Dijaloška, tekstualna, monološka, analitičko-sintetkička
Aktivnosti nastavnika pripremanje, organiziranje, posmatranje, praćenje, objašnjavanje, pomaganje,
pokazivanje, vođenje, podsticanje, predviđanje, provjeravanje, vrednovanje,
saopštavanje, iniciranje, slušanje, praćenje, procjenjivanje, identifikovanje, poređenje,
razgovor, čitanje, crtanje

Aktivnosti učenika slušanje, pamćenje, posmatranje, prepoznavanje, uspoređivanje, uočavanje, razlikovanje,


imenovanje, postavljanje pitanja, pričanje, zamišljanje, opisivanje, crtanje, bojenje,
čitanje, pisanje, analiziranje, otkrivanje, zaključivanje, obrazlaganje, grupisanje,
primjenjivanje, sarađivanje, procjenjivanje, igranje

Međupredmetna Srpski kao nematernji jezik, Strani jezik.


povezanost
Nastavna sredstva Gramatika bosanskog jezika za peti razred, Amira Turbić Hadžagić i Bernes Aljukić
Literatura i dodatni Gramatika bosanskog jezika, S. Halilović, I. Palić, Dž. Jahić
materijal za nastavnike
TOK ČASA

Uvodni dio časa Čas započeti igrom asocijacije sa konačnim rješenjem IMENSKE RIJEČI
(10 minuta) (PowerPoint) ili učenicima dati tekst u kojem će pronaći sve imenske riječi.

Glavni dio časa Najava nastavne jedinice i isticanje cilja časa.


(30 minuta)
Podsjećanje na vrste riječi, kroz dijalog sa učenicima. Nastavnik postavlja
pitanja: Koje vrste riječi postoje? Nabrojati promjenljive, a zatim i
nepromjenljive vrste riječi. Koje su razlike između promjenljivih i
nepromjenljivih riječi? Kakva je promjena imenskih riječi, obnavljamo i padeže.
A kakva je promjena glagola? Da li su svi brojevi promjenljivi?

Nastavnik nadovezujući se na pitanja koja je postavio napominje učenicima da


nisu svi brojevi promjenljivi, ali da se kao vrsta riječi svrstavaju u delimično
promjenljive vrste riječi.

Nastavnik će im dati vježbanja u obliku nastavnih listića pomoću kojih će


primjeniti stečena znanja iz oblasti jezika.

Zadatak je dat u vidu rečenica u kojima će učenici izdvojiti u kolonama


promjenljive i nepromjenljive riječi, a onda odrijediti i vrstu riječi.

Drugi zadatak je kada prepoznaju vrstu riječi da odrijede i padežni oblik.

Treći zadatak bi bio da odvoje glagole i prepoznaju glagolska vremena i oblike


koje su naučili. Kada završe sa zadacima, učenici mogu usmenim putem
odgovarati na zadatke kako bi ostali učenici pratili i ispravljali netačno.

Nastavnik može učenicima i dati zastavice urađene od papira, zelene i crvene


boje, i kada učenik kaže tačan odgovor, ostali učenici mogu podići zelene
zastavice ili suprotno, ako je odgovor netačan ili ako odgovor treba dopuniti.

Završni dio časa Obnavljanje naučenog. Odgovaranje na eventualna dodatna pitanja.


(5 minuta)

Okvir za preispitivanje
ostvarenog časa:
-planirani načini provjere
ostvarenosti ishoda;
-izbor aktivnosti;
odstupanja/poteškoće
prilikom ostvarivanja
planiranog.
-druga zapažanja o
ostvarenom času.

You might also like