You are on page 1of 3

Škola

Nastavni predmet Bosanski jezik

Razred V

Redni broj časa

Datum realizacije

Nastavna tema
Jezik;
Nastavnajedinica Promenlјive i nepromenlјive reči
Tipčasa Obrada
Cilјčasa Usval,janje osnovnih znanja o promenlјivim i nepromenlјivim rečima.
Ishodi Učenik je u stanju da razlikuje promenlјive reči od nepromenlјivih.
Oblicirada Frontalni, individualni
Nastavnemetode Dijaloška, tekstualna, monološka, analitičko-sintetkička
Aktivnosti pripremanje, organiziranje, posmatranje, praćenje, objašnjavanje, pomaganje, pokazivanje, vođenje, po
nastavnika predviđanje, provjeravanje, vrednovanje, saopštavanje, iniciranje, slušanje, praćenje, procjenjivanje, i
poređenje, razgovor, čitanje, crtanje

Aktivnosti učenika slušanje, pamćenje, posmatranje, prepoznavanje, uspoređivanje, uočavanje, razlikovanje, imenovanje
pričanje, zamišljanje, opisivanje, crtanje, bojenje, čitanje, pisanje, analiziranje, otkrivanje, zaključivan
grupisanje, primjenjivanje, sarađivanje, procjenjivanje, igranje

Međupredmetna Srpski kao nematernji jezik


povezanost
Nastavnasredstva Gramatika bosanskog jezika za peti razred, Amira Turbić Hadžagić i Bernes Aljukić
Literatura i dodatni Gramatika bosanskog jezika, S. Halilović, I. Palić, Dž. Jahić
materijal za Pravopis bosanskoga jezika, S. Halilović
nastavnike
Uvodni dio časa
(10 minuta) U uvodnom delu časa nastavnik će sa učenicima ponoviti gradivo iz mlađih razreda. To može
dva načina.

Prvi način: Napraviti oglasnu tablu promenlјivih reči sa posebnim delovima za imenice,
brojeve i glagole (može biti na hameru, ali i na tabli). Izabrati po 25 primera promenlјivih r
svakog učenika po jedan): čitati, pisati, sedeti, učiti, doći; plav, školski, gvozdeni, Markov, k
mi, vi; dva, drugi, jedan, dvoje, petnaest; škola, Miloš, granje, voda, grad. Zadatak svakog u
po jedan primer (mogu biti i na stikerima) i stavi ga na odgovarajući deo oglasne table. Na kr
promenlјive reči budu pravilno razvrstane. Posle ove uvodne aktivnosti učenici se podsećaju
njihovih glavnih odlika. Nastavnik saopštava učenicima da će neke nepromenlјive reči
razredu (prilozi i predlozi
Glavni dio časa
(30 minuta)

Završni dio časa


(5 minuta) Umesto uobičajenog ponavlјanja, rešiti asocijaciju s konačnim rešenjem vrste reči
(Asocijacije, str. 34, asocijacija je prilagođena uzrastu učenika).
A B V G

lјuti gusari slova nestalna fik

desetica reč po... iks tra

prsti časna veličina m

X pisana odluka sta

10 reč promenlјiva ne

VRSTE
REČI

Okvir za
preispitivanje
ostvarenog časa:
-planirani načini
provjere ostvarenosti
ishoda;
-izbor aktivnosti;
odstupanja/poteškoće
prilikom ostvarivanja
planiranog.
-druga zapažanja o
ostvarenom času.

You might also like