Professional Documents
Culture Documents
Razred: VII
Nastavna oblast: gramatika
Nastavna jedinica: Glagolski načini: imperativ
Tip časa: usvajanje novih znanja
Oblici nastavnog rada: frontalni rad, individualni rad, grupni rad
Nastavne metode i postupci: tekst-metoda, metoda usmenog izlaganja i razgovora, metoda
demonstriranja, heuristička metoda, ilustrativna metoda
Nastavna sredstva i pomagala: Naš jezik 7, krede u boji, bilježnica, olovke, plazma, prezentacija,
nastavni listići, recital iz knjige Gramatika u stihu Jure Karakaša.
Odgojno-obrazovni ciljevi:
Odgojni: njegovanje privrženosti vlastitom jeziku kao nasljeđu, njegovanje govorne kulture,
razvijanje međusobnog uvažavanja i poštovanja različitosti u izražajnim sposobnostima,
navikavanje na timski rad, razvijanje jezičke radoznalosti i istraživačkog duha, razvijanje sklonosti
ka sadržajima koji poboljšavaju komunikacijske sposobnosti, motiviranje stvaralačkih potencijala,
kreativnih sposobnosti i sklonosti, razvijanje takmičarskog duha
Obrazovni: upoznavanje učenika sa vrijednostima jezičkog standarda, upoznavanje učenika sa
jezičkim zakonitostima, utvrđivanje postojećih i sticanje novih znanja iz oblasti jezika: glagolski
načini, imperativ, oblik i značenje, tvorba, glasovne promjene
Funkcionalni: razvijanje sposobnosti za pravilan govor i pisanje, razvijanje smisla za konkretno
precizno izražavanje, razvijanje, izgrađivanje i formiranje perceptivnih, mentalnih, manuelnih i
komunikativnih sposobnosti, razvijanje vještine govora, slušanja, posmatranja, razvijanje i
podsticanje kreativnosti i vještine učenika, sticanje samopouzdanja, upornosti i istrajnosti u radu,
razvoj kritičkog mišljenja i logičkog razmišljanja, razvijanje osjećaja samopoštovanja, samosvijesti i
osjećaja pripadnosti jezičkoj zajednici
Tok časa:
1. Uvodni dio: Učenici sjede raspoređeni u četirigrupe. Započinjemo sa prezentacijom: Puštam
pjesmu Sredinom Dine Merlina. Slušamo prvi dio pjesme. Koje ste glagolske oblike zapazili?
(sjedi, ne vjeruj, furaj, pazi, neka bude) Kakvi su ovi glagolski oblici? (prosti) Šta nam oni
iskazuju? (iskazuju zapovijed) Cilj časa: Danas ćemo naučiti nešto o imperativu – zapovjednom
načinu i o njegovim gramatičkim osobinama! (Slajd Naslov) Šta bi bio glagolski način?
Istaknutim glagolima se ne iskazuje vrijeme vršenja glagolske radnje, nego se iskazuje odnos
govornika prema njoj.
Odnos govornika prema radnji izražava se glagolskim oblicima koje zovemo glagolski načini.
Glagolski načini su lični glagolski oblici, što znači da u rečenici vrše predikatsku službu.
U našem jeziku imamo dva glagolska načina: imperativ (zapovjedni način) i potencijal
/kondicional, pogodbeni način.
(Slajd – tabela)
Objašnjavam:
kada prezentska osnova završava na samoglasnik, nastavci su: -j, -jmo, -jte (čitati: čita-j, čita-jmo, čita-
jte)
kada prezentska osnova završava na suglasnik; nastavci su: -i, -imo, -ite (vidjeti: vid-i, vid-imo, vid-ite)
kada prezentska osnova završava na glasnik j, nastavci su: -/, -mo, -te (tugovati: tuguj, tuguj-mo, tuguj-
te)
primjeri:
U prvom primjeru radi se o pripovjedačkom imperativu koji označava radnu izvršenu u prošlosti.
U drugom primjeru imperativ označava radnju koja se vezuje za svako vrijeme, pa je to svevremenski ili
poslovički imperativ.
Pogledajmo još i ove primjere:
Kada uradite zadatak, predajte sveske! Uradite ono što se od vas traži!
Vrati mi moje krpice! Čekat ću da se otac vrati.
Oblici imperativa su nekada jednaki oblicima prezenta. Ovakvu situaciju imamo kod glagola uraditi, držati,
trčati, učiti, zamisliti, sakupiti, vratiti.
3. Završni dio:
Zadajem zadatak za domaću zadaću: upotrijebiti neke od navedenih glagola u prezentu i imperativu i Naš
jezik, str.69. zadatak. Za kraj četiri učenika izvode recital Instrumental iz Gramatike u stihu Jure Karakaša.
Zadatak:
1. U sljedećem tekstu prepoznaj oblike imperativa!
Zadatak:
1. U sljedećem tekstu prepoznaj oblike imperativa!
Ovo je jedna od stvari u kojima se mama i ja uveliko razlikujemo. Njen savjet, kada se neko osjeća
tužnim, jeste: „Misli na svu nesreću na svijetu i budi zahvalna što je i ti ne dijeliš!“ Moj savjet je: „Izađi
napolje, u polja, uživaj u prirodi i suncu, izađi i pokušaj da ponovo nađeš sreću u samoj sebi i Bogu.
Pomisli na svu ljepotu koja još preostaje u tebi i oko tebe i budi srećna!“
Zadatak:
1. U sljedećem tekstu prepoznaj oblike imperativa!
„Jest, nosaču Samuele, ne trzajte se i ne gicajte nogom kao preklani jarac. Sve je tako kako ja kažem.
Nego što! Dva ste se mjeseca natezali zbog tih dukata. Večeras nijednim pogledom niste udostojili
Saruču. Dukati su vam u glavi. Dukati! A žene se vrte oko vas i nude vas: „Uzmite ovo, uzmite ono!
Natočite Samuelu! Dajte mu mesa!“
Zadatak:
1. U sljedećem tekstu prepoznaj oblike imperativa!
A sad počni. Pazi da ne zabrljaš pismo. Piši samo malo ljepše. Radije piši neka dobro uči. Napiši još s
moje strane da ga lijepo pozdravljam...