You are on page 1of 23

Planifikimi i kurrikulës me

zgjedhje për klasën X


Fusha: SHKENCA SHOQË RORE

MODULI: TRASHËGIMI KULTURORE

Planifikimi përmban: Planin vjetor; planet 3-mujore mbi bazën e rezultateve të të nxënit.
QËLLIMI I MODULIT:

Aftësimi i nxënësve në njohjen dhe përvetësimin e vlerave të trashëgimisë kulturore të krijuara në shekuj nga populli
ynë dhe popujt e tjerë të botës. Zhvillimi i modulit ndihmon fuqimisht formimin dhe edukimin qytetar të brezit të ri, i
cili duhet të njohë, të respektojë, mbrojë dhe të pasurojë vazhdimisht vlerat më të spikatura të kulturës së vendit të tij
dhe të vendeve të tjera në botë.

OBJEKTIVAT E EDUKIMIT MBI TRASHËGIMINË KULTURORE:


Në përfundim të programit, nxënësi/ja duhet:

· të njohë kriteret e vlerësimit dhe të cilësimit të trashëgimisë natyrore dhe kulturore;


· të kuptojë lidhjet ndërmjet dukurive fiziko-gjeografike dhe trashëgimisë natyrore; midis zhvillimeve sociale,
historike, politike, kulturore dhe ekonomike të shoqërisë dhe trashëgimisë kulturore të saj;
· të jetë i ndërgjegjshëm për trashëgiminë e pasur natyrore dhe kulturore të vendit të vet, por edhe asaj
evropiane dhe botërore;
· të vlerësojë dhe të respektojë trashëgiminë natyrore dhe kulturore të të gjitha vendeve të tjera të Evropës dhe të
botës;
· të kuptojë domosdoshmërinë e njohjes së vlerave të trashëgimisë natyrore dhe kulturore për edukimin
ekologjik dhe atdhetar, për zhvillimin e turizmit etj;
· të njohë sitet më interesante natyrore dhe kulturore të Listës së Trashëgimisë Botërore dhe të vendit tonë që
bëjnë pjesë në këtë listë;
· të njohë kriteret e diferencimit të trashëgimisë kulturore: materiale dhe shpirtërore dhe veçoritë e tyre;
· të njohë kriteret e klasifikimit të trashëgimisë kulturore materiale: monumente historike, arkeologjike,
arkitekturore, artistike, etnografike, fetare të krishtere dhe myslimane, mjedisore;
· të njohë disa monumente natyre dhe kulture, më karakteristiket dhe më të rëndësishmet e vendit tonë;
· të zhvillojë aftësitë e hartimit dhe zbatimit të projekteve në fushën e trashëgimisë natyrore dhe kulturore;
· të zhvillojë aftësitë e organizimit në OJF për ruajtjen dhe mbrojtjen e vlerave natyrore dhe kulturore;
· të organizojë veprimtari të ndryshme me qëllim promovimi në fushën e trashëgimisë.

2
PLANI VJETOR I MODULIT TRASHËGIMI KULTURORE

36 javë x 1 orë në javë = 36 orë gjithsej

Nr Shpërndarja e orëve Raporti i orëve

1 29 orë Njohuri të reja 80 % të orëve totale

2 3 orë Përsëritje TEST 8 % të orëve totale

3 2 orë Veprimtari Praktike 6 % të orëve totale

4 2 orë Projekt 6 % të orëve totale

3
PLANIFIKIMI VJETOR

SHPËRNDARJA E PËRMBAJTJES SË MODULIT


SHTATOR – DHJETOR(14 ORË) JANAR – MARS(12 ORË) PRILL – QERSHOR(10 ORË)

Tematika 1:Trashëgimia natyrore dhe Tematika II: Trashëgimia kulturore Tematika IV: Trashëgimia dhe
kulturore materiale (1 orë) turizmi kulturor (5 orë)
(3 orë)

1. Trashëgimia kulturore dhe natyrore. 15. Muzeologjia dhe muzetë në 27. Marrëdhëniet mes trashëgimisë dhe
Republikën e Shqipërisë, klasifikimi i turizmit kulturor.
tyre.
2. Trashëgimia kulturore dhe natyrore si Tematika III: Trashëgimia kulturore 28. Turizmi kulturor në Shqipëri.
trashëgimi pa kufi. shpirtërore (9 orë)

3. Vendi i trashëgimisë kulturore në 16. Trashëgimia shpirtërore. Përbërësit, 29. Turizmi kulturor dhe gastronomia.
edukimin kulturor të nxënësve. vlerat dhe rëndësia.

Tematika II: Trashëgimia kulturore 17. Kryeveprat e trashëgimisë gojore 30. Turizmi kulturor dhe artizanati.
materiale (11 orë) dhe shpirtërore të njerëzimit.

4. Trashëgimia materiale dhe përbërësit 18. Iso-polifonia popullore shqiptare. 31. Veprimtari. Guida turistike.
e saj.

5. Monumentet e kulturës, përshkrimi 19. Mbi folklorin vokal. Tematika V: Legjislacioni për
dhe vlerat e tyre. trashëgiminë kulturore (5 orë)

4
6. Lista Botërore e Trashëgimisë- World 20. Folklori koreografik dhe tipologjitë 32. Legjislacioni shqiptar për
Heritage List- UNESCO. kryesore të tij. trashëgiminë kulturore dhe natyrore.

7. Qendrat historike në Republikën e 21. Folklori muzikor instrumental dhe 33. Organizata e UNESCO-s.
Shqipërisë. veglat muzikore popullore.

8. Kalatë dhe kështjellat. Veprimtari. 22. Projekt. 34. Koventa “ Për trashëgiminë
kulturore dhe natyrore”, UNESCO.
9. Parqet Kombëtare Arkeologjike dhe 23. Projekt. 35. Konventa e UNESCO-s për “
vlerat e tyre. Trashëgiminë shpirtërore” dhe vlerat e
saj.
10. Monumentet e kulturës së kultit: 24. Ditët kombëtare dhe ndërkombëtare 36. Përsëritje. Kontroll njohurish.
Kishat, xhamitë, teqetë dhe përshkrimi i të trashëgimisë kulturore.
tyre.
11. Monumentet e kulturës në ndërtimet Tematika IV: Trashëgimia dhe
popullore. turizmi kulturor (2 orë)

12. Objektet etnografike dhe vlerat e tyre si 25. Turizmi kulturor.


trashëgimi kulturore.

13. Institucionet e trashëgimisë materiale 26. Përsëritje. Kontroll njohurish.


dhe funksioni i tyre.

14. Përsëritje. Kontroll njohurish.

5
PLANIFIKIMI VJETOR I MODULIT TRASHËGIMI KULTURORE NDARË NË TREMUJORË

Fusha: SHKENCA SHOQËRORE

Moduli: TRASHËGIMI KULTURORE

Shkalla: V

Klasa: X

PËR TREMUJORIN E PARË (Shtator - Dhjetor)

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE KYÇ


Orët mësimore të zhvilluara gjatë kësaj periudhe tremujore do të kontribuojnë në ndërtimin dhe zhvillimin e këtyre kompetencave kyç:

KOMPETENCA E KOMUNIKIMIT DHE E TË SHPREHURIT


Nxënësi:
- shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim,si dhe në forma të tjera të komunikimit;
- dëgjon me vëmendje prezantimin dhe komentet e bëra nga të tjerët rreth një teme,duke bërë pyetje,komente,sqarime dhe
propozime;
- lexon rrjedhshëm,me intonacionin e duhur,një tekst të caktuar rrëfyes,përshkrues,shkencor,publicistik etj.,dhe e komenton atë
sipas kërkesës me gojë ose me shkrim;
- shpjegon qartë dhe saktë,me gojë ose me shkrim,kuptimin e termave (fjalëve,koncepteve) të reja,duke përdorur gjuhën dhe
fjalorin e përshtatshëm.

KOMPETENCA E TË MENDUARIT

6
Nxënësi:
- shpreh mendimin e tij për një punim letrar apo artistik duke dalluar ndryshimet dhe analogjitë ndërmjet krijimeve të ngjashme;
- harton planin e punës për realizimin e një krijimi/detyre (letrare),duke përcaktuar hapat kryesorë të zbatimit;
- përdor krahasimin dhe kontrastin për të gjetur dallimet dhe ngjashmëritë kryesore midis dy e më shumë dukurive ose krijimeve
artistike.

KOMPETENCA E TË NXËNIT
Nxënësi:
- zbaton në mënyrë të pavarur udhëzimet e dhëna nga një burim (tekst shkollor,libër,internet,media) për të nxënë një
temë,veprim,aktivitet ose detyrë që i kërkohet;
- shfrytëzon portofolin personal për identifikimin e përparësive dhe mangësive në funksion të vetëvlerësimit;
- ndërlidh temën e re ose një çështje të dhënë me njohuritë dhe përvojat paraprake,duke i paraqitur në forma të ndryshme të të
shprehurit (kolona,tabela,grafike) sipas një radhitjeje logjike.

KOMPETENCA PËR JETËN,SIPËRMARRJEN DHE MJEDISIN


Nxënësi:
- përgatit planin e punës për organizimin e një aktiviteti të caktuar në shkollë ose në komunitet dhe e realizon atë me sukses;
- bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të tjerët (pavarësisht statusit të tij social,etnik etj.) për realizimin e një
aktiviteti të përbashkët (projekti/aktiviteti në bazë klase/shkolle apo jashtë saj).

KOMPETENCA QYTETARE
Nxënësi:
- zbaton dhe respekton rregullat e mirësjelljes në klasë,shkollë etj.,dhe mban qëndrim aktiv ndaj personave,të cilët nuk i respektojnë
ato,duke shpjeguar pasojat për veten dhe për grupin ku bën pjesë.

KOMPETENCA DIXHITALE
Nxënësi:
− përdor mediet digjitale dhe mjediset informative për të komunikuar dhe bashkëpunuar.
− analizon,vlerëson,menaxhon informacionin e marrë elektronikisht (p.sh.,hedh disa informacione të marra nga interneti duke i
përmbledhur në një tabelë ose grafik).

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË FUSHËS

7
Nxënësi analizon konceptin e trashëgimisë kulturore.
Nxënësi:
- Identifikon lëndën e trashëgimisë kulturore si lënda që studion vlerat kulturore materiale dhe ato shpirtërore të krijuara nga njeriu
përgjatë gjithë historisë së ekzistencës së tij.
- identifikon dhe shpjegon monumentet kryesore të trashëgimisë kulturore evropiane dhe botërore.
- shpjegon domosdoshmërinë e lidhjes mes vlerave të trashëgimisë kulturore dhe kujdesit për ruajtjen e tyre deri në ditët tona.
- përkufizon përmbajtjen e termit trashëgimi kulturore materiale.
- identifikon tipologjitë kryesore të trashëgimisë kulturore materiale.
- dallon kriteret e klasifikimit të trashëgimisë kulturore materiale.
- dallon vlerat historike, artistike dhe të traditës të monumentit të kulturës.
- identifiko elementet kryesore të spikatur të listës botërore të monumenteve të kulturës dhe shpërndarjen gjeografike të tyre.
- njeh Listën e Qendrave të Trashëgimisë Botërore natyrore dhe kulturore dhe të identifikon disa nga qendrat më të spikatura të rajonit
të Evropës të regjistruara në këtë listë.
- identifikon qendrat kryesore historike të qyteteve evropiane, pjesë e “World Heritage list”, UNESCO, dhe të shpjegon rëndësinë e
qendrave historike të qyteteve evropiane.
- identifikon monumentet të kulturës shqiptare në listën e trashëgimisë botërore, si Butrint – 1992, Qendrat historike të Gjirokastrës dhe
Beratit.
- identifikon shpërndarjen gjeografike të qendrave historike në vendin tonë.
- përshkruan veçoritë e kalave dhe kështjellave në vendin tonë, pasi të ketë vizituar një ose disa prej tyre.
- përshkruan veçoritë kryesore të parqeve kombëtare arkeologjike dhe rëndësinë e tyre në kontekstin e zhvillimit dhe promovimit të
turizmit kulturor.
- përshkruan veçoritë kryesore të objekteve të kultit të shpallura monument kulture dhe të dallojë tipologjitë e tyre.
- përcakton llojet e ndërtimeve popullore si kategori e rëndësishme e monumenteve të kulturës.
- dallon larminë dhe vlerat e objekteve etnografike në kuadrin e trashëgimisë kulturore.
- viziton një monument të kulturës (monumentet e kulturës, parqet arkeologjike, kalatë, etj) në qytetin/fshatin apo zonën ku jeton.
- vëzhgon nga afër dhe përshkruan një ose disa kostume popullore të qytetit/fshatit apo zonës ku jeton si objekte etnografike të
trashëgimisë kulturore.
- identifikon institucionet e trashëgimisë kulturore materiale.
- ndan objekte kulturore materiale të sjella nga shtëpia (fotografi, objekte të vjetra, veshje) sipas llojit të dokumentit.

METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE

8
Sugjerohet që gjatë orëve të mësimit do të përdoren metoda,teknika dhe strategji të tilla,si: stuhi mendimi,lexim i drejtuar,imagjinata e
drejtuar,parashikim me terma paraprakë,diskutim për njohuritë paraprake,harta e konceptit,rrjeti i diskutimit, kubimi, diagrame
piramidale,,ditarët e të nxënit,pyetja sjell pyetjen,diagrami i Venit,punë në grup,ditari tre pjesësh,INSERT etj.
Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha,në çift,në mënyrë të pavarur dhe individuale etj.

VLERËSIMI

Disa nga teknikat dhe instrumentet e vlerësimit që do të përdoren gjatë vitit shkollor do të jenë:

- Vlerësim diagnostikues: intervistë me një listë treguesish; vetëvlerësim me listëkontrolli;

- Vlerësim për të nxënë (Vlerësim formues): vlerësimi i përgjigjeve me gojë; vlerësimi i punës në grup;vlerësim mes nxënësish
vlerësim i aktivitetit gjatë debateve në klasë;vlerësim i detyrave të shtëpisë; vetëvlerësim; intervistë me një listë treguesish;
vëzhgim me një listë të plotë treguesish; portofol; prezantim me gojë ose me shkrim; projekt kurrikular

- Vlerësimi i të nxënit (vlerësimi përmbledhës): test për një grup temash të caktuara;test në përfundim të një kohe të caktuar;

- Vlerësim i portofolit

9
Nr Java Tematika I Temat mësimore Situata e të nxënit Metodologjia dhe Vlerësimi Burimet
Trashëgimia veprimtaritë e (mbështetur në
natyrore dhe nxënësve teknikat e
kulturore vlerësimit të
mësipërm)
1 Java 1. Trashëgimia Foto ilustruese. Punë Vlerësimi i nxënësit Libri i
1 kulturore dhe mbështet në nxënësit,intern
kërkimore/punë në eti,video,litera
natyrore. rezultatet e të
grupe/diskutim. nxënit të turë.
kompetencave të
fushës sipas temës
2 Java 2. Trashëgimia Lidhja e trashëgimisë kulturore Rrjeti i diskutimit Libri i
mësimore.
2 kulturore dhe me shkencat e tjera. nxënësit,
natyrore si interneti.
trashëgimi pa
kufi.

3 Java 3. Vendi i Foto nga emblema e Stuhi Vlerësimi i nxënësit Libri i


3 trashëgimisë “Trashëgimisë kulturore”. mbështet në nxënësit,
mendimesh/Lexim interneti.
kulturore në Simbolika e saj. rezultatet e të
edukimin kulturor e drejtuar. nxënit të
të nxënësve. kompetencave të
fushës sipas temës
mësimore.
4 Java Tematika II Trashëgimia Figura, foto ilustruese. Pyetje Libri i
4 Trashëgimia materiale dhe nxënësit,intern
përgjigje/harta e eti
kulturore përbërësit e saj.
materiale. mendjes
1.

10
5 Java 2. Monumentet e Figura, foto ilustruese. Tryeza e Libri i
5 kulturës, nxënësit,intern
rrumbullakët eti
përshkrimi dhe
vlerat e tyre.

6. Java 3. Lista Botërore e Informacione mbi krijimin e Diskutim i lirë.


6 Trashëgimisë- listës.
World Heritage
List- UNESCO.
7. Java 4. Qendrat historike Informacione nga historia Punë Vlerësimi i nxënësit Libri i
7 në Republikën e kërkimore/punë në mbështet në nxënësit,intern
Shqipërisë. grupe/diskutim rezultatet e të eti.
nxënit të
8 Java 5. Kalatë dhe Lexim plotësues nga I. Kadare. Punë në grupe/ kompetencave të Libri i
8 kështjellat. punë kërkimore/ fushës sipas temës nxënësit,
Veprimtari. diskutim mësimore Interneti.
9. Java 6. Parqet Kombëtare Foto. Figura ilustruese. Diskutim/hartë e Libri i
9 Arkeologjike dhe mendjes nxënësit,intern
vlerat e tyre. eti.

10 Java 7. Monumentet e Foto, figura ilustruese. Stuhi Libri i


10 kulturës së kultit: mendimesh/Diskut nxënësit
Kishat, xhamitë, ime.
teqetë dhe
përshkrimi i tyre.
11 Java 8. Monumentet e Informacione historike. Diskutim/punë në Libri i
11 kulturës në nxënësit,intern
grupe eti.
ndërtimet
popullore.
12 Java 9. Objektet Ilustrime mbi kostumet Punë në grup Vlerësimi i nxënësit Libri i
12 etnografike dhe popullore. mbështet në nxënësit,intern
vlerat e tyre si rezultatet e të eti.

11
trashëgimi nxënit të
kulturore. kompetencave të
fushës sipas temës
mësimore
13 Java 10. Institucionet e Informacion mbi institucionet e Parashikim me Vlerësimi i nxënësit Libri i
13 trashëgimisë konservimit dhe restaurimit të mbështet në nxënësit,intern
terma eti.
materiale dhe trashëgimisë materiale. rezultatet e të
funksioni i tyre. paraprakë/pyetje nxënit të
kompetencave të
përgjigje
fushës sipas temës
mësimore
14 Java 11. Përsëritje.
14 Kontroll
njohurish.

12
PLANIFIKIMI VJETOR I I MODULIT TRASHËGIMI KULTURORE NDARË NË TREMUJORË

Fusha: SHKENCA SHOQËRORE


Moduli: TRASHËGIMI KULTURORE
Shkalla: V
Klasa: X
Viti shkollor: 2017-2018

PLANIFIKIMI I MODULIT PËR TREMUJORIN E DYTË (Janar - Mars)

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE KYÇ


Orët mësimore të zhvilluara gjatë kësaj periudhe tremujore do të kontribuojnë në ndërtimin dhe zhvillimin e këtyre kompetencave kyç:

KOMPETENCA E KOMUNIKIMIT DHE E TË SHPREHURIT


Nxënësi:
- shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim,si dhe në forma të tjera të komunikimit;
- dëgjon me vëmendje prezantimin dhe komentet e bëra nga të tjerët rreth një teme,duke bërë pyetje,komente,sqarime dhe propozime;
- lexon rrjedhshëm,me intonacionin e duhur,një tekst të caktuar rrëfyes,përshkrues,shkencor,publicistik etj.,dhe e komenton atë sipas
kërkesës me gojë ose me shkrim;
- shpjegon qartë dhe saktë,me gojë ose me shkrim,kuptimin e termave (fjalëve,koncepteve) të reja,duke përdorur gjuhën dhe fjalorin e
përshtatshëm.

KOMPETENCA E TË MENDUARIT
Nxënësi:
- shpreh mendimin e tij për një punim letrar apo artistik duke dalluar ndryshimet dhe analogjitë ndërmjet krijimeve të ngjashme;
- harton planin e punës për realizimin e një krijimi/detyre (letrare),duke përcaktuar hapat kryesorë të zbatimit;
- përdor krahasimin dhe kontrastin për të gjetur dallimet dhe ngjashmëritë kryesore midis dy e më shumë dukurive ose krijimeve
artistike.

13
KOMPETENCA E TË NXËNIT
Nxënësi:
- zbaton në mënyrë të pavarur udhëzimet e dhëna nga një burim (tekst shkollor,libër,internet,media) për të nxënë një
temë,veprim,aktivitet ose detyrë që i kërkohet;
- shfrytëzon portofolin personal për identifikimin e përparësive dhe mangësive në funksion të vetëvlerësimit;
- ndërlidh temën e re ose një çështje të dhënë me njohuritë dhe përvojat paraprake,duke i paraqitur në forma të ndryshme të të
shprehurit (kolona,tabela,grafike) sipas një radhitjeje logjike.

KOMPETENCA PËR JETËN,SIPËRMARRJEN DHE MJEDISIN


Nxënësi:
- përgatit planin e punës për organizimin e një aktiviteti të caktuar në shkollë ose në komunitet dhe e realizon atë me sukses;
- bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të tjerët (pavarësisht statusit të tij social,etnik etj.) për realizimin e një aktiviteti të
përbashkët (projekti/aktiviteti në bazë klase/shkolle apo jashtë saj).

KOMPETENCA QYTETARE
Nxënësi:
- zbaton dhe respekton rregullat e mirësjelljes në klasë,shkollë etj.,dhe mban qëndrim aktiv ndaj personave,të cilët nuk i respektojnë
ato,duke shpjeguar pasojat për veten dhe për grupin ku bën pjesë.

KOMPETENCA DIXHITALE
Nxënësi:
− përdor mediet digjitale dhe mjediset informative për të komunikuar dhe bashkëpunuar.
− analizon,vlerëson,menaxhon informacionin e marrë elektronikisht (p.sh.,hedh disa informacione të marra nga interneti duke i
përmbledhur në një tabelë ose grafik).

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË FUSHËS


- Nxënësi analizon veçoritë e trashëgimisë kulturore materiale kombëtare dhe më gjerë
Nxënësi:
- identifikon përmbajtjen dhe strukturën e trashëgimisë shpirtërore.
- dallon tipologjitë kryesore të trashëgimisë shpirtërore.
- emërton kryeveprat e trashëgimisë kulturore jomateriale në një vështrim botëror.
- tregon kriteret e përfshirjes e kryeveprave në listën botërore.

14
- rendit nga lista botërore e kryeveprave të trashëgimisë gojore dhe shpirtërore disa prej tyre.
- dallon monumentet e trashëgimisë kulturore shpirtërore në Republikën e Shqipërisë.
- përshkruan vlerat e Iso-polifonisë popullore shqiptare si dukuri unikale e shumëzimit popullor tradicional botëror.
- vlerëson vendin e iso-polifonisë në trashëgiminë botërore.
- dallon karakteristikat bazë të muzikës popullore homofonike.
- të përshkruajë folklorin vokal, folklorin muzikor instrumental dhe veglat muzikore popullore.
- dëgjon dhe këndon këngë të folklorit muzikor nëpërmjet (regjistrimeve në CD, vegla muzikore tradicionale).
- dallon llojet dhe karakteristikat e vallëzimit popullor.
- interviston personalitete të shquar të trashëgimisë kulturore, bartës dhe interpretues të folklorit muzikor shqiptar si dhe piktorë,
muzikantë, gjuhëtarë dhe instrumentistë.
- harton dhe zhvillon një projekt që ndihmon ndërgjegjësimin e të rinjve për përpjekjet në mbrojtje të trashëgimisë jomateriale.
- organizon aktivitete dhe merr pjesë në ditët kombëtare dhe evropiane të kulturës.

METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE

Sugjerohet që gjatë orëve të mësimit do të përdoren metoda,teknika dhe strategji të tilla,si: stuhi mendimi,lexim i drejtuar,imagjinata e
drejtuar,parashikim me terma paraprakë,diskutim për njohuritë paraprake,harta e konceptit,rrjeti i diskutimit,kubimi,diagrame
piramidale,ditarët e të nxënit,pyetja sjell pyetjen,diagrami i Venit,punë në grup,ditari tre pjesësh,INSERT etj.
Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha,në çift,në mënyrë të pavarur dhe individuale etj.

VLERËSIMI
Disa nga teknikat dhe instrumentet e vlerësimit që do të përdoren gjatë vitit shkollor do të jenë:

- Vlerësim diagnostikues: intervistë me një listë treguesish; vetëvlerësim me listëkontrolli;

- Vlerësim për të nxënë (Vlerësim formues): vlerësimi i përgjigjeve me gojë; vlerësimi i punës në grup;vlerësim mes nxënësish
vlerësim i aktivitetit gjatë debateve në klasë;vlerësim i detyrave të shtëpisë; vetëvlerësim; intervistë me një listë treguesish; vëzhgim
me një listë të plotë treguesish; portofol; prezantim me gojë ose me shkrim; projekt kurrikular

- Vlerësimi i të nxënit (vlerësimi përmbledhës): test për një grup temash të caktuara;test në përfundim të një kohe të caktuar;

15
Nr Java Tematika II Temat mësimore Situata e të nxënit (të Metodologjia dhe Vlerësimi Burimet
Trashëgimia sugjeruara) veprimtaritë e
kulturore nxënësve
materiale.

15 Java 12. Muzeologjia dhe Foto, figura ilustruese Diskutim/reportazh Vlerësimi i Libri i nxënësit,
15 muzetë në nxënësit interneti.
Republikën e mbështet në
Shqipërisë, rezultatet e të
klasifikimi i tyre. nxënit të
16 Java Tematika III Trashëgimia Fjalë të urta. Stuhi mendimesh/ditari kompetencave Libri i nxënësit,
16 Trashëgimia shpirtërore. dypjesësh të fushës interneti.
kulturore Përbërësit, vlerat sipastemës
shpirtërore. dhe rëndësia. mësimore
1.
17 Java 2. Kryeveprat e Lista botërore e Punë kërkimore në Libri i nxënësit,
17 trashëgimisë kryeveprave botërore interneti, foto,
grupe/diskutim
gojore dhe materiale të përgatitura
shpirtërore të nga mësuesi etj.
njerëzimit.
18 Java 3. Iso-polifonia Material mbi iso- Parashikim me terma Vlerësimi i Libri i nxënësit,
18 popullore polifoninë paraprakë/diskutim nxënësit interneti.
shqiptare. mbështet në
rezultatet e të
19 Java 4. Mbi folklorin Lexim plotësues mbi Pyetje nxënit të Libri i nxënësit,
19 vokal. lahutën. –përgjigje/strukturë e kompetencave interneti.
mendjes të fushës sipas
temës
mësimore
20 Java 5. Folklori Foto, figura ilustruese. Punë në grupe/diskutim Libri i nxënësit,
20 koreografik dhe Materiale të

16
tipologjitë përgatitura nga
kryesore të tij. mësuesi.

21 Java 6. Folklori muzikor Lexim plotësues Punë Vlerësimi i Libri i


21 instrumental dhe kërkimore/diskutim nxënësit nxënësit,interneti.
veglat muzikore mbështet në
popullore. rezultatet e të
22 Java 7. Projekt. Punë kërkimore në nxënit të Literaturë
22 kompetencave
grupe. të fushës sipas
23 Java 8. Diskutime, prezantime. temës
23 Projekt. mësimore

24 Java 9. Ditët kombëtare Informacion mbi Punë kërkimore/ harta e Vlerësimi i Libri i
24 dhe ndërkombëtare Festivalin Folklorik nxënësit nxënësit,interneti.
mendjes
të trashëgimisë Kombëtar të mbështet në
kulturore. Gjirokastrës. rezultatet e të
25 Java Tematika Turizmi kulturor Ilustrime mbi Shpjegim/të kuptuarit nxënit të Libri i
25 IV: konceptin turizëm kompetencave nxënësit,interneti.
përmes leximit të fushës sipas
Trashëgimia kulturor
dhe turizmi temës
kulturor mësimore
1.
26 Java 2. Përsëritje. Kontroll
26 njohurish.

17
PLANIFIKIMI VJETOR I I MODULIT TRASHËGIMI KULTURORE NDARË NË TREMUJORË

Fusha: SHKENCA SHOQËRORE

Moduli: TRASHËGIMI KULTURORE

Shkalla: V
Klasa: X

PLANIFIKIMI I MODULIT PËR TREMUJORIN E TRETĒ (Prill – Qershor)

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE KYÇ


Orët mësimore të zhvilluara gjatë kësaj periudhe tremujore do të kontribuojnë në ndërtimin dhe zhvillimin e këtyre kompetencave kyç:

KOMPETENCA E KOMUNIKIMIT DHE E TË SHPREHURIT


Nxënësi:
- shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim,si dhe në forma të tjera të komunikimit;
- dëgjon me vëmendje prezantimin dhe komentet e bëra nga të tjerët rreth një teme,duke bërë pyetje,komente, sqarime dhe
propozime;
- lexon rrjedhshëm,me intonacionin e duhur,një tekst të caktuar rrëfyes,përshkrues,shkencor,publicistik etj., dhe e komenton atë
sipas kërkesës me gojë ose me shkrim;
- shpjegon qartë dhe saktë,me gojë ose me shkrim,kuptimin e termave (fjalëve, koncepteve) të reja, duke përdorur gjuhën dhe
fjalorin e përshtatshëm.

KOMPETENCA E TË MENDUARIT
Nxënësi:
- shpreh mendimin e tij për një punim letrar apo artistik duke dalluar ndryshimet dhe analogjitë ndërmjet krijimeve të ngjashme;

18
- harton planin e punës për realizimin e një krijimi/detyre (letrare),duke përcaktuar hapat kryesorë të zbatimit;
- përdor krahasimin dhe kontrastin për të gjetur dallimet dhe ngjashmëritë kryesore midis dy e më shumë dukurive ose krijimeve
artistike.

KOMPETENCA E TË NXËNIT
Nxënësi:
- zbaton në mënyrë të pavarur udhëzimet e dhëna nga një burim (tekst shkollor,libër,internet,media) për të nxënë një
temë,veprim,aktivitet ose detyrë që i kërkohet;
- shfrytëzon portofolin personal për identifikimin e përparësive dhe mangësive në funksion të vetëvlerësimit;
- ndërlidh temën e re ose një çështje të dhënë me njohuritë dhe përvojat paraprake,duke i paraqitur në forma të ndryshme të të
shprehurit (kolona,tabela,grafike) sipas një radhitjeje logjike.

KOMPETENCA PËR JETËN,SIPËRMARRJEN DHE MJEDISIN


Nxënësi:
- përgatit planin e punës për organizimin e një aktiviteti të caktuar në shkollë ose në komunitet dhe e realizon atë me sukses;
- bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të tjerët (pavarësisht statusit të tij social,etnik etj.) për realizimin e një
aktiviteti të përbashkët (projekti/aktiviteti në bazë klase/shkolle apo jashtë saj).

KOMPETENCA QYTETARE
Nxënësi:
- zbaton dhe respekton rregullat e mirësjelljes në klasë,shkollë etj.,dhe mban qëndrim aktiv ndaj personave,të cilët nuk i respektojnë
ato,duke shpjeguar pasojat për veten dhe për grupin ku bën pjesë.

KOMPETENCA DIGJITALE
Nxënësi:
− përdor mediet digjitale dhe mjediset informative për të komunikuar dhe bashkëpunuar.
− analizon,vlerëson,menaxhon informacionin e marrë elektronikisht (p.sh.,hedh disa informacione të marra nga interneti duke i
përmbledhur në një tabelë ose grafik).

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË FUSHËS


- Nxënësi analizon vlerat e turizmit kulturor referuar trashëgimisë kulturore.
- Nxënësi përshkruan dhe analizon legjislacionin për trashëgiminë kulturore.

19
Nxënësi:
- përkufizon se ç’është turizmi kulturor.
- vlerëson traditën botërore në fushën e turizmit kulturor.
- përshkruan turizmin si mjet të komunikimit ndërkulturor.
- klasifikon veçoritë, vlerat e marrëdhëniet mes trashëgimisë kulturore dhe turizmit kulturor.
- përshkruan veçoritë e turizmit kulturor në vendin tonë.
- vlerëson rëndësinë e turizmit kulturor.
- identifikon qendrat e trashëgimisë kulturore më të vizituara në vendin tonë.
- përshkruan veçoritë gastronomike në vendin tonë.
- përshkruan disa prej artizanateve të ushtruara në vendin tonë.
- identifikon disa lloje punimesh artizanale.
- realizon në grup një guidë turistike të qytetit apo fshatit ku jeton.
- njeh Konventën e UNESCO-s për Trashëgiminë Kulturore, përmbajtjen, strukturën dhe institucionet e saj; detyrimet dhe të drejtat që
rrjedhin nga të qenit shtet palë në këtë konventë.
- njeh parimet bazë të legjislacionit shqiptar lidhur me trashëgiminë kulturore.
- vlerëson masat lidhur me ruajtjen, mbrojtjen dhe popullarizimin e vlerave të trashëgimisë kulturore.
- përshkruan organizimin dhe rolin e institucionit të UNESCO-s si institucion ndërkombëtar përgjegjës për promovimin e kulturës,
trashëgimisë kulturore dhe të edukimit në gjithë botën.

METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE

Sugjerohet që gjatë orëve të mësimit do të përdoren metoda,teknika dhe strategji të tilla,si: stuhi mendimi,lexim i drejtuar,imagjinata e
drejtuar,parashikim me terma paraprakë,diskutim për njohuritë paraprake,harta e konceptit,rrjeti i diskutimit, kubimi, diagrame
piramidale, ditarët e të nxënit,pyetja sjell pyetjen,diagrami i Venit, punë në grup,ditari tre pjesësh,INSERT etj.
Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha,në çift,në mënyrë të pavarur dhe individuale etj.

20
VLERËSIMI

Disa nga teknikat dhe instrumentet e vlerësimit që do të përdoren gjatë vitit shkollor do të jenë:

- Vlerësim diagnostikues: intervistë me një listë treguesish; vetëvlerësim me listëkontrolli;

- Vlerësim për të nxënë (Vlerësim formues): vlerësimi i përgjigjeve me gojë; vlerësimi i punës në grup;vlerësim mes nxënësish
vlerësim i aktivitetit gjatë debateve në klasë;vlerësim i detyrave të shtëpisë; vetëvlerësim; intervistë me një listë treguesish;
vëzhgim me një listë të plotë treguesish; portofol; prezantim me gojë ose me shkrim; projekt kurrikular

- Vlerësimi i të nxënit (vlerësimi përmbledhës): test për një grup temash të caktuara;test në përfundim të një kohe të caktuar;

- Vlerësim i portofolit

21
Java Tematika Temat mësimore Situata e të nxënit (të Metodologjia dhe Vlerësimi Burimet
IV: sugjeruara) veprimtaritë e
Nr Trashëgi nxënësve
mia dhe
turizmi
kulturor

27. Java 3. Marrëdhëniet mes Vlerat e turizmit kulturor. S Stuhi Vlerësimi i Libri i nxënësit,
27 trashëgimisë dhe mendimesh/diskutim nxënësit Interneti,materiale të
turizmit kulturor. mbështet në përgatitura nga
rezultatet e të mësuesi.
28. Java 4. Turizmi kulturor në Itinerare turistike ne vendin Punë kërkimore në nxënit të Libri i
28 Shqipëri. tonë. grupe/bisedë kompetencave nxënësit,interneti,
të fushës foto,
sipastemës
mësimore

29. Java 5. Turizmi kulturor Kuzhina tradicionale Punë në grupe/ Libri i nxënësit,
29 dhe gastronomia. shqiptare. punë kërkimore/ Interneti.
diskutim

30. Java 6. Turizmi kulturor Artizanati në vendin tonë. Libri i nxënësit,


30 dhe artizanati. Interneti.

31. Java 7. Veprimtari. Guida Punë kërkimore Vlerësimi i Interneti. Literaturë


31 turistike. nxënësit
Java Tematika Legjislacioni Fragment nga ligji “ Për Stuhi mbështet në Libri i nxënësit,
32. 32 V: shqiptar për trashëgiminë kulturore” mendimesh/Lexim i rezultatet e të Interneti.
Legjislaci trashëgiminë drejtuar nxënit të
oni për kulturore dhe kompetencave
trashëgim natyrore. të fushës sipas

22
inë temës mësimore
kulturore
1.
Java 2. Organizata e Vizioni i organizatës, faqja Diskutim/pyet sërish Libri i
33. 33 UNESCO-s. zyrtare e saj. nxënësit,Interneti.

Java 3. Koventa “ Për Material ilustrues. Shpjegim/të kuptuarit Libri i


34. 34 trashëgiminë përmes leximit Vlerësimi i nxënësit,Interneti.
kulturore dhe nxënësit
natyrore”, mbështet në
UNESCO. rezultatet e të
nxënit të
kompetencave
të fushës sipas
temës mësimore
35. Java 4. Konventa e Material ilustrues. Shpjegim/të kuptuarit Libri i
35 UNESCO-s për “ nxënësit,interneti.
përmes leximit
Trashëgiminë
shpirtërore” dhe
vlerat e saj.
Java 5. Përsëritje. Kontroll
36. 36 njohurish.

23

You might also like