You are on page 1of 5

Osnovna škola: Nastavni predmet: Hrvatski jezik

Učitelj/učiteljica: Redni broj sata:


Razred: 4. Datum:
PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA
Nastavni sat: Usporedba filma i književnog djela
Domena/koncept: C. Kultura i mediji
OŠ HJ C.4.2. Učenik razlikuje elektroničke medije primjerene dobi i
interesima učenika.
Ishod:
OŠ HJ B.4.4. Učenik se stvaralački izražava potaknut književnim tekstom,
iskustvima i doživljajima.
OŠ HJ C.4.2. gleda animirane, dokumentarne i igrane filmove i filmove
dječjega filmskog stvaralaštva tematski i sadržajno primjerene recepcijskim i
spoznajnim mogućnostima
zamjećuje sličnosti i razlike između književnoga djela, kazališne predstave ili
Razrada ishoda:
filma nastalih prema književnome djelu
OŠ HJ B.4.4.koristi se jezičnim vještinama, aktivnim rječnikom i temeljnim
znanjima radi oblikovanja uradaka u kojima dolazi do izražaja kreativnost,
originalnost i stvaralačko mišljenje
goo B.2.1.
Promiče pravila demokratske zajednice.
uku D.2.2.
Međupredmetna 2. Suradnja s drugima
tema: Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u
različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć
B.2.2.C
Uspoređuje i podržava različitosti.
Međupredmetna
Likovna kultura
povezanost:
Vrednovanje
Izlazna kartica – Prilog 2
Vrednovanje:

za učenje:
Vrednovanje
/
kao učenje:
Vrednovanje
Nastavni listić – Prilog 1
naučenog:

Metode učenje i
razgovor, usmeno izlaganje, pisanje, čitanje i rad na tekstu, gledanje isječaka
poučavanja:
Nastavna sredstva i
DDS, udžbenik, ploča, pisanka
pomagala:
Mjesto izvođenja: učionica
Kurikulum nastavnog predmeta Hrvatski jezik
Literatura:
Kurikulumi međupredmetnih tema

Tijek nastavnog Razrada sata: Trajanje:


sata: 1. Uvodni dio 5 min
Motivacija
Učitelj/učiteljica razgovara s učenicima.
Što te više potiče na zamišljanje događaja i likova –gledanje filma ili
čitanje romana? Zašto?
Najava
Najavljuje usporedbu filma i romana Družba Pere Kvržice. Objašnjava
da će na današnjem satu saznati više o tome kako istu temu
prikazuju dva različita medija (tiskani i audiovizualni). Piše naslov na
ploču.
2. Središnji dio
Gledanje isječaka iz filma
https://www.youtube.com/watch?v=Z_7ZbeJ6las
Zadatak prije gledanja: Prisjeti se tijekom gledanja o kojim je
događajima riječ u svakoj sceni. Izbroji koliko je različitih događaja
obuhvaćeno u ovom videu. Odaberi jedan događaj (scenu), osmisli
joj naslov, a nakon završetka videa, pronađi taj događaj u romanu.
Nekoliko će učenika izložiti svoj uradak – koju su scenu odabrali, koji
su joj naslov dali te će pročitati nekoliko rečenica iz knjige koje
prikazuju baš tu odabranu scenu. Učitelj/učiteljica pitanjima potiče
učenike koji izlažu da uoče različita izražajna sredstva dvaju medija –
romana i filma.
Jesu li u romanu prikazani isti likovi kao u filmu? Jesu li prikazani na
isti način? Objasni.
Jesu li u romanu prikazani događaji u potpunosti isto kao u filmu?
Ima li nekih razlika? Navedi.
Što ti misliš…
Treba li film u potpunosti prtiti književno djelo? Zašto autor filma ne
snima sve događaje redom, kako su navedeni u romanu? Koliko bi
film trajao? Zašto je neke događaje promijenio? Je li prikazao likove
baš onako kako ste ih zamišljali dok ste čitali? 30 min

Učitelj/učiteljica objašnjava da je film, kao i roman, umjetničko djelo


autora te da u svojem djelu svaki autor pristupa temi na svoj način,
ističe ono što se njemu osobno čini važnim za razumijevanje poruke
filma. Film pripovijeda o događajima i likovima različito od
književnoga teksta – slikom (bojom, svjetlom/sjenom, glumom,
položajem kamere…) i zvukom (govorom, glazbom, šumovima,
tišinom). Prikazuje učenicima kadrove iz filma (zaustavlja film na
određenim mjestima ili pušta kraće prizore) te im postavlja pitanja o
glumi, načinu na koji kamera snima likove – izbliza, odozdo, o
glazbi…
Vrednovanje za učenje:
Pitanja – odgovori
Učenici promatraju izdvojene kadrove iz filma prikazane na slikama u
udžbeniku na 73. str. Kratko pišu odgovore u bilježnice na sljedeća
pitanja:
Koji bi zvukovi i šumovi pratili ove prizore? Koji bi lik u filmu volio
biti? Zašto? Zašto roman Družba Pere Kvržice, kao i istoimeni film,
nazivamo dječjim? Objasni.
Upućuje učenike na rubriku Saznajem.
3. Završni dio
Rad u grupama – Svaka grupa bira jedan događaj iz romana koji je
prikazan i u filmu. Uočavaju sličnosti i razlike u prikazivanju tog
događaja u filmu i u romanu. Za ovu aktivnost mogu samostalno i 10 min
više puta pristupiti filmu (sceni koju odaberu) – skeniranjem koda u
udžbeniku.
Domaća zadaća
Radna bilježnica 32. i 33. str.
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
– prikazuje film – sluša i promatra (slike u udžbeniku)
Nastavne
– pokazuje dječji roman – čita
aktivnosti:
– čita – razgovara– opisuje
– razgovara

Dodatni zadaci
Istraži i doznaj koje je još filmove snimio Vladimir Tadej. Također istraži
(problemski, istraživački
i doznaj naslove romana koje je, osim ovog, napisao Mato Lovrak.
i sl.)
Prilagodbe za učenike s Udžbenik za pomoć u učenju str. 72. i 73.
teškoćama: Radna bilježnica za pomoć u učenju str. 32. i 33.
Aktivnosti za rad s
Napiši nekoliko savjeta Peri.
darovitim učenicima:

Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/b61ffc43-8eb8-4321-
interaktivni sadržaji: 9160-037067be65db/
Osmislite pitanja za anketu kojom ćete saznati provodite li svoje
slobodno vrijeme češće gledajući filmove ili čitajući knjige. Pokušajte
Projektni zadaci: osmisliti i pitanja kojima ćete saznali razloge zbog kojih radije gledate
filmove ili radije čitate. Provedite anketu i napišite zaključak u nekoliko
rečenica.

Plan ploče
Usporedba filma i književnog djela
Družba Pere Kvržice
Pisac knjige Družba Pere Kvržice je Mato Lovrak.
AUTORI
Redatelj filma Družba Pere Kvržice je Vladimir Tadej.

Film je snimljen 1970. godine prema istoimenom romanu Mate Lovraka.


U romanu, kao i u filmu, tema je događaj iz života djece.
U romanu su glavni likovi djeca. Zamišljamo ih prema opisima (vanjski izgled), dijalozima, autorovu
pripovijedanju o njima i njihovim postupcima (osobine).
Likove u filmu glume glumci. U filmu vidimo kako izgledaju (vanjski izgled), a o njihovim osobinama
saznajemo gledanjem filmskih prizora. Osobine likova u filmu ističe gluma, glazba, ponekad i način
na koji kamera prikazuje likove.
Mjesto radnje u knjizi i u filmu:
Vrijeme radnje u knjizi i u filmu:
U filmu, kao i u romanu, riječ je o snazi sloge, o prijateljstvu i o zajedništvu.
Sličnosti Razlike
Prilog 1.

USPOREDBA FILMA DRUŽBA PERE KVRŽICE S ISTOIMENIM FILMOM

1.Napiši što je zajedničko dječjem filmu i dječjem romanu.

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

2. Plavom bojom istakni što od navedenog povezuješ s dječjim igranim filmom, a crvenom bojom što
povezuješ s dječjem romanu.

glumci redatelj/redateljica opisivanje ulomak

govor scena spisatelj/spisateljica glazba

kamera naslovnica odjavna špica rečenice

3. Napiši ukratko kojim događajem počinje film, a zatim kojim događajem počinje roman.

FILM:______________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

ROMAN:___________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

4. Da si ti filmski redatelj / filmska redateljica filma Družba Pere Kvržice, koji bi događaj
odabrao/odabrala za početak filma? Zašto?

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________
Prilog 2.

You might also like