You are on page 1of 4

Nastavna jedinica: Tito Bilopavlovi, Pauna

Ime i prezime uitelja:


Razredni odjel: Redni broj sata: Datum:

Nastavno Tip nastavnoga sata: Nastavni oblici:


podruje/podruja: interpretacija proznog teksta individualni, frontalni, rad u
knjievnost paru, skupinski rad

Operacionalizirani Uoavati obiljeja proznoga djela: dogaaj, kompozicija,


cilj/ciljevi: tema, likovi, karakterizacija lika postupcima.

Suodnosi: priroda, vjeronauk

Zadae sata:

a) obrazovne Uenik e: prepoznati obiljeja proznog teksta i uoiti njegove


karakteristike, odrediti temu teksta, uoiti odnose meu likovima i
istaknuti glavni lik, karakterizirati lik prema postupcima,
prepoznati u kojoj je osobi pripovjeda teksta, odrediti vremenski
slijed dogaa u tekstu.
b) odgojne Uenik e: razvijati naviku usmjerenog itanja i samostalnog
rjeavanja zadataka, poticati na stvaralatvo i kreativnost,
razvijati suradniko uenje i skupno rjeavanje zadataka, njegovati
primjeren i empatian odnos prema svim ivim biima.

c) funkcionalne Uenik e: razvijati sposobnosti zapaanja, povezivanja,


proivljavanja te zakljuivanja s ciljem uspostavljanja novog
odnosa prema raznim problemima, poticati kritiko miljenje i
promiljanje, stjecati sposobnosti interpretacije teksta prema
zadanim odrednicama.

d) komunikacijske Uenik e: poticati usmeno i pisano izraavanje, izraavati vlastito


miljenje, razvijati kulturu sluanja, potaknuti na itanje slinih
tekstova s ciljem obogaivanja knjievnog iskustva.

Tijek sata (artikulacija)

1. Doivljajno -spoznajna motivacija


Napisati predvianja prie prema fotografiji goluba na nastavnom listiu.
2. Najava teksta i lokalizacija Uitelj najavljuje tekst Tita Bjelopavlovia Pauna i
kratko upuuje uenike u njegovo stvaralatvo i opus.

3. Interpretativno itanje Uitelj interpretativno ita uenicima prozni tekst iz


itanke.
4. Emocionalno-intelektualna Uenici u nekoliko trenutaka sreuju svoje dojmove,
stanka misli i osjeaje koje je tekst u njima pobudio.

5. Objava doivljaja Uenici mogu pisano ili usmeno izraziti svoj dojam o
proitanom tekstu. U pisanoj ili usmenoj objavi
doivljaja uenici e odgovoriti na pitanje kako im se
svidio tekst, o emu su razmiljali dok su ga sluali te
mogu li iskazati svoje osjeaje koje je tekst pobudio u
njima.

6. Interpretacija
a) razumijevanje proitanog teksta Uitelj moe uenicima postaviti sljedea
pitanja: Tko je praka? Nabroji nekoliko vjetina koje je djeak znao izvesti s prakom?
To je djeak mislio o onome tko ubije goluba? Tko je djeaku pokuao oduzeti praku
pred kolom? Zbog ega je nije predao? Pronai reenice u tekstu koje dokazuju kakvo
miljenje ima djeak o Anici? Je li djeak doista elio nauditi Bijelom? Kakvi osjeaji
obuzimaju djeaka kada je shvatio to je uinio? Zbog ega je djeak donio i Zirka u
drvarnicu? emu se djeak nadao iz dubine svoje due? Zbog ega djeak nije otiao u
kolu? to je djeak bio spreman dati da bi ponovno uo otkucaje srca Bijeloga? Tko je
djeaku nanio dodatnu bol svojim rijeima?

b) tema U jednoj kratkoj reenici oblikujte temu teksta.

c) karakterizacija likova Uoite glavni lik teksta. Navedite njegove osobine. Koji se
likovi jo pojavljuju? Okarakteriziraj lik djeaka prema njegovim postupcima.

d) pripovjeda U kojoj osobi pripovijeda pripovjeda?

e) fabula Uenici uoavaju tijek fabule. Uobliuju svaki dio fabule u jednu reenicu.

7. Sinteza
Uenik sjeda na vrui stolac, a razredni odjel postavlja mu pet pitanja o proitanom
tekstu. Ako ih sve tono odgovori, moe dobiti i ocjenu.

8. Zadatci za samostalan rad


a) Uenici u paru osmiljavaju kviz Reci mi brzo. Sastavljaju pitanja vezana uz radnju
prie na koja se odgovara vrlo kratko: da/ne. Svaki par sastavlja 20 pitanja. Uitelj
sluajnim odabirom (otvaranjem imenika) bira par koji e postavljati pitanja i par koji e
na njih odgovarati. Jedan od uenika u paru ita pitanja vrlo brzo u 30 sekundi koliko i
traje jedno ispitivanje. Par koji odgovara moe biti u igri dokle god daje tone odgovore.
Kad ponudi netoan odgovor, ispada iz igre. Igra traje dok se ne izredaju svi parovi kao
postavljai pitanja i davatelji odgovora. Pobjednici su oni parovi koji su u 30 sekundi
odgovorili tono na to vie pitanja.
b) Uenici rjeavaju zadatke u rubrici Povezujemo u itanci Snaga rijei 5.

Plan ploe
Tito Bilopavlovi
PAUNA

prozni tekst
pripovjeda u prvoj osobi

TEMA: Djeak ozlijedi prakom goluba koji ugine.

PRIPOVJEDNE TEHNIKE/POSTUPCI
pripovijedanje, dijalog

LIKOVI: djeak, Anica, Siga, Gricko


KOMPOZICIJA

UVOD Opis djeakovih vjetina s prakom.


ZAPLET Djeak rani goluba, donosi ga kui.
VRHUNAC Golub ugine unato djeakovoj brizi
RASPLET Anica ga optuuje da je loa osoba, a djeak ostaje sam i tuan.

OSOBINE LIKOVA:
djeak: spretan, hrabar i odluan, nepromiljen, ima grinju savjesti,
Nastavni materijal: Anita ojat, Snaga rijei, itanka za 5. razred osnovne kole,
nastavni listii
Prijedlog prilagodbe:
Koliina: smanjiti broj kljunih pojmova

Stupanj pomoi: pomo para u klupi i pomo uitelja.

Teina: ograniiti interpretaciju teksta samo na kljune pojmove (tema, likovi).

Zamjenski cilj: Uenik pie do 50 rijeri to bi uinio da zatekne neku ozlijeenu ivotinju
(kako bi postupio, kome bi se obratio za pomo i sl.). Odgovara na pitanja u rubrici
Povezujemo u itanci Snaga rijei 5. Na kraju sata uenik moe nacrtati dio prie koji mu
se svidio.

Vrijeme: Ueniku omoguimo produeno vrijeme za rjeavanje zadataka.

Postupci i oblici Provjeriti tonost interpretacije proznog teksta, vrednovati


vrednovanja i ueniki pisani izraz prema mjerilima ocjenjivanja
samovrednovanja: samostalnih radova.

NASTAVNI LISTI

PRIA O GOLUBU
Napii mogui sadraj prie
od 50 rijei o golubu s
fotografije.

You might also like